Аliexpress (официјална тема)

RebelMk

₪ ₪ ₪
Член од
18 октомври 2010
Мислења
1.680
Поени од реакции
1.019
Не сум користел Alipay али напишаново е сосем убаво објаснето. Повеќе нема да можеш да ставаш пари на твојот профил, односно Alipay понатаму ќе служи само како еден вид заштита на твоите информации, парите при плаќање ќе ги зима директно од твојата сметка и ќе ги спроведува до продавачот. Ако не се лажам и Пејпал вака работи веќе подолг период.
Не сум до толку упатен. Значи јас имам акаунт и при одбирање на производ плаќам секако преку моја картица, не гледам зошто би имало проблем бидејќи и овака добро функционира ?
 
Член од
20 октомври 2013
Мислења
1.096
Поени од реакции
509
Не сум до толку упатен. Значи јас имам акаунт и при одбирање на производ плаќам секако преку моја картица, не гледам зошто би имало проблем бидејќи и овака добро функционира ?
Види, на Алиекспрес колку што знам можеш да платиш директно со картичка и преку Alipay, ова се однесува на Alipay, претходно (сеуште) можело да си префрлиш пари на личната сметка во Alipay (виртуелна сметка) и потоа да си плаќаш со тие средства (да не ти подига пари од картичката). Секако позаштитени ти се информациите кога плаќаш преку Alipay.

Доколку ти немаш Alipay акаунт и си плаќал досега директно преку картичката, ова не те додирнува на било каков начин. Alipay ти е сервис ист како Paypal, Skrill итн.
 
Член од
5 август 2016
Мислења
312
Поени од реакции
221
Абе да ве прашам од Али Експрес може ли да се плаќа со Пеј Пал ?
 
Член од
8 септември 2011
Мислења
3.668
Поени од реакции
2.619
pogreska straknav confirm order, sega ke stigni narackata ili tesko ?

Sent from my 5051X using Tapatalk
 

PsychoalieN

Омлет мастеР
Член од
12 јули 2009
Мислења
1.703
Поени од реакции
1.411
pogreska straknav confirm order, sega ke stigni narackata ili tesko ?

Sent from my 5051X using Tapatalk
Имаш од десна страна cancel order кликни на тоа и ке ти излезе ново мени каде ке треба да ја ,,наведеш,, причината зошто ја откажуваш нарачката и нормално од кога ке ја откажеш нема да ти стигне.
 
Член од
21 октомври 2009
Мислења
1.528
Поени од реакции
2.368
здраво на сите
пред 1 месец купив дисплеј за телефон 49 долари од али експресс. Е сега нешто ми е сумливо со целава процедура
другар што порача истовремено пратката му стаса веќе во Мк. Не сум сигуурен што се случува со мојата порачка, еве неколку слики, некој ако успее да сфати ве молам да ми пишите.
Патем продавачот не одговара на пораки засега
Capture.JPG

Capture5.JPG
 

PsychoalieN

Омлет мастеР
Член од
12 јули 2009
Мислења
1.703
Поени од реакции
1.411
здраво на сите
пред 1 месец купив дисплеј за телефон 49 долари од али експресс. Е сега нешто ми е сумливо со целава процедура
другар што порача истовремено пратката му стаса веќе во Мк. Не сум сигуурен што се случува со мојата порачка, еве неколку слики, некој ако успее да сфати ве молам да ми пишите.
Патем продавачот не одговара на пораки засега
Според estimated delivery пратката треба да ти стигне најдоцна до 3.01.2017 што значи дека сеуште има време. Го провери тракингот на друго место кои не си морал да го покриваш, пратката никој не моше да ти ја подигне освен ти. Ако сеуште има проблем со неа, a продавачот не одговара тогаш отвори му dispute и крај на програмата :) Парите ке ти бидат вратени. Е сега можеби пратката и ке ти стигне со задоцнување но поентата е да не се пробијат роковите.
 
Член од
21 октомври 2009
Мислења
1.528
Поени од реакции
2.368
Според estimated delivery пратката треба да ти стигне најдоцна до 3.01.2017 што значи дека сеуште има време. Го провери тракингот на друго место кои не си морал да го покриваш, пратката никој не моше да ти ја подигне освен ти. Ако сеуште има проблем со неа, a продавачот не одговара тогаш отвори му dispute и крај на програмата :) Парите ке ти бидат вратени. Е сега можеби пратката и ке ти стигне со задоцнување но поентата е да не се пробијат роковите.
Океј
а ова awaiting receipt? што значи?
 

PsychoalieN

Омлет мастеР
Член од
12 јули 2009
Мислења
1.703
Поени од реакции
1.411
Океј
а ова awaiting receipt? што значи?
аwaiting receipt обично пишува кога шпедитерската компанија или поштата очекува од продавачот да им ја даде пратката за понатамошен транспорт.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom