Аliexpress (официјална тема)

Беркут

Мрчатор
Член од
12 април 2010
Мислења
10.033
Поени од реакции
14.965
Кoгa нaрaчувaте oд aли гледaјте прoдуктoт дa се прaќa преку Хoнг Кoнг Пoст, сите дo сегa ми стигнaле дo 14 денa, денес нa 13 ден еве ми стигнa мaскa зa телефoнoт (вчерa стигнaлa денес пoштaрoт ми јa дoнесе). Преку чaјнa пoст пoспoрo иде, нaд 25 денa.
На добар дел од производите е China Post каско free shipping.[DOUBLEPOST=1411803062][/DOUBLEPOST]
многу е јако што ти даваат tracking code и можеш да си видиш каде се наоѓа порачаниот производ во било кој момент.
Не мора да значи дека ако ти дадат tracking број дека ќе знаеш дека е стасан. кај мене на тракинг го немаше, па побрзо ми стаса од тие што пишуваше каде се во моментот.
 
G

garthok

Гостин
Преплавени со кинески копии, Lebron 12 искачаат во октомври а тука веќе ги има. Yeah sure.
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
Претежно нарачувам накит, ракавици, привезоци итн.. се до сега стигнало без проблем, за помалку од месец дена.
 

macko i

Локален шериф
Член од
8 јуни 2011
Мислења
2.720
Поени од реакции
1.477
Отвори ја странава : http://track-chinapost.com/
Внеси го тракинг бројот , и ќе видиш до кај ти е пратката .
Знам де ама на сајтов стои дека се уште од 14.07.2014 на аеродром кај нас и не се мрднати од таму е тоа е проблемот кај се всушност заглавени до сега ?
 

head

ЧОВЕКОТ СО МАЛО ТЕЛО
Член од
15 септември 2005
Мислења
1.358
Поени од реакции
509
Знам де ама на сајтов стои дека се уште од 14.07.2014 на аеродром кај нас и не се мрднати од таму е тоа е проблемот кај се всушност заглавени до сега ?
Заглавени ти се на царина или у пошта . Има царинска испостава на железнича , ќе им се јавиш и кажи им го тракинг бројот , они да ти проверат до кај е робата што си ја нарачал .
Исто така , провери у пошта на железничка , кај шо се подигаат пратките , кажи и го тракинг бројот на теткицата на шалтер , да провери дали воопшто ја имаат таа пратка у систем . Ако ја немаат , значи дека на царина ти е заглавена .
А може и не ти е "заглавена" пратката .... може си ја присвоил некој од вработените
 
C

cige

Гостин
thumb up за алиекспрес и од мене, ми стасува тоа што го има на сликите од страната и за рекордно време
 

k3b

Член од
17 декември 2010
Мислења
2.808
Поени од реакции
4.280
Спрема ebay aliexpress според мене е очај , од ebay сун нарачал преку 20 производи се било во ред , прв пат од али, се изгубила пратката по пат , лудница:)))))


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

macko i

Локален шериф
Член од
8 јуни 2011
Мислења
2.720
Поени од реакции
1.477
Спрема ebay aliexpress според мене е очај , од ebay сун нарачал преку 20 производи се било во ред , прв пат од али, се изгубила пратката по пат , лудница:)))))


Sent from my iPhone using Tapatalk
Ме интересира како дозна дека ти е изгубена пратката? Плус ако може да ми кажеш преку ebay како се плаќа и дали имат достава до Македонија?
 

Беркут

Мрчатор
Член од
12 април 2010
Мислења
10.033
Поени од реакции
14.965
Денес бев во Пошта (7500) и ми кажаа дека праткиве од Кина со нарачки и глупости ќе ги праќале по поштариве бесплатно. Без поштарина.
 

Lu5

Som la gent Blaugrana!
Член од
30 ноември 2011
Мислења
4.214
Поени од реакции
7.272
Денес бев во Пошта (7500) и ми кажаа дека праткиве од Кина со нарачки и глупости ќе ги праќале по поштариве бесплатно. Без поштарина.
Во СК е одамна така, сега и кај нас до дома че ги носа.
 
Член од
29 септември 2011
Мислења
23
Поени од реакции
11
Ме интересира дали некој има искуство со порачување на производи од оваа страна www.aliexpress.com . И дали навистина ќе ви се испорача она што ќе го порачате. Направив порачка, парите ми ги зедоа, а незнам воопшто ке стаса ли? :facepalm:
 

Vespertine

The Ugly Duckling
Член од
22 септември 2009
Мислења
2.932
Поени од реакции
3.386
веројатно ке стигне ама после месец до три месеци. Така му стига на другар ми, он нарачува свашта од тамо.
 

PsychoalieN

Омлет мастеР
Член од
12 јули 2009
Мислења
1.703
Поени од реакции
1.411
Ме интересира дали некој има искуство со порачување на производи од оваа страна www.aliexpress.com . И дали навистина ќе ви се испорача она што ќе го порачате. Направив порачка, парите ми ги зедоа, а незнам воопшто ке стаса ли? :facepalm:
Имаш официјална тема за aliexpress на форумов. Ќе стигне, ако не стигне ќе ти ги вратат парите ке му мавнеш dispute и чао пријатно. Имаш и tracking number со секоја порачка. 2 години порачувам од таму без никаков проблем.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom