А1 си воведе рандом трошок за плаќање на фактура во салон

Член од
4 март 2011
Мислења
699
Поени од реакции
704
Чекај, нели можеш без провизија во самиот салон да платиш преку апаратот? Законски со тоа не се покриени?
Не знам, не сум бил во салон, не сум корисник на А1, а и години уназад онлајн плаќам, но ако имаат апарат во салон на кој можеш да плаќаш нивни фактури без провизија, најверојатно законски се покриени.
 
Член од
23 август 2010
Мислења
38.035
Поени од реакции
106.829
abe ako go faktoriras vremeto postot so go napisa i ti nekoj denar kje zarabotese.
Ne e poentata za 15 denari, tuku temata e za postapkata. Mozhe merak mu e u salon da plakja.
Најди ми еден човек што сака без потреба да губи време и пари, само еден. Јас стварно не разбирам што повеќе сакате, некој ви овозможил да заштедите пари, време и многу други работи а вие со сила сакате да ги губите тие работи и да си создавате нервози. Седни од PC, логирај се, напиши го бројот на картичката, трите бројки позади, пиши го OTP кодот што ќе ти го побара како пасворд и плати ја ебената сметка без провизија, 30 секунди работа. Зашо би идел до салон, да трошиш бензин, да плаќаш можеби и паркинг, да плаќаш провизија? Стварно не сфаќам мајке ми.

Абе мајка ми што не знаеше што е тоа е-банкарство ја научив како да барата со тоа па еве ја сеа не може да функционира без него, си менаџира трошење, си има цело време увид што како и каде плаќала, сметките исто...

И да, ве молам читајте што потпишувате зашо тоа е голем проблем на целото население овде во Македонија, потпишуваат а не читаат што и после ама зошто ми зема 1000 денари за кредитната, а зошто вака зошто онака. Зашо си прост и неписмен е затоа.
 
Член од
27 октомври 2017
Мислења
495
Поени од реакции
713
Утре и водовод ќе направи така и ЕСМ, па ќе измислат уште некој трошок за нешто друго, па нешто трето.. еве сега ќесите ќе ги наплаќаат 15 денари... Итн итн.
Трошокот е нелегален и само е почеток за понатамошни злоупотреби.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.715
Поени од реакции
17.378
Најди ми еден човек што сака без потреба да губи време и пари, само еден. Јас стварно не разбирам што повеќе сакате, некој ви овозможил да заштедите пари, време и многу други работи а вие со сила сакате да ги губите тие работи и да си создавате нервози. Седни од PC, логирај се, напиши го бројот на картичката, трите бројки позади, пиши го OTP кодот што ќе ти го побара како пасворд и плати ја ебената сметка без провизија, 30 секунди работа. Зашо би идел до салон, да трошиш бензин, да плаќаш можеби и паркинг, да плаќаш провизија? Стварно не сфаќам мајке ми.

Абе мајка ми што не знаеше што е тоа е-банкарство ја научив како да барата со тоа па еве ја сеа не може да функционира без него, си менаџира трошење, си има цело време увид што како и каде плаќала, сметките исто...

И да, ве молам читајте што потпишувате зашо тоа е голем проблем на целото население овде во Македонија, потпишуваат а не читаат што и после ама зошто ми зема 1000 денари за кредитната, а зошто вака зошто онака. Зашо си прост и неписмен е затоа.
Totalno ja imas utnato poentata, a vekje ima 8 strani temata i e povtoreno dosta pati.Ne ni navlagam pozadi logikata da se ide u salon. Rabota e dali imaat pravna osnova da go praat toa, a ne koj e prost,glup ili nepismen.Zaso ima eden kup takvi lugje u drzavava, ama ako nelegalno i im gi zimas parite toa e pak kriminal.
I bas za toa so e potpisano zborime,samo vo ovoj slucaj a1 se tie so zaboraile so potpisale.
Автоматски споено мислење:

Сигурно нема да очекуваме етичко работење од корпорации, посебно вакви дуополски.
Ne ocekuvam, ama sigurno nema da im aplaudiram na postapkata.
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.169
Поени од реакции
34.281
Утре и водовод ќе направи така и ЕСМ, па ќе измислат уште некој трошок за нешто друго, па нешто трето.. еве сега ќесите ќе ги наплаќаат 15 денари... Итн итн.
Трошокот е нелегален и само е почеток за понатамошни злоупотреби.
Зошто мислам дека си заглавен во турско и со размислувањето, не само со никот, Питу Гули:
1) ЕСМ не постои добри 15-16 години. „ЕСМ“ е кратенка за Електрани на Северна Македонија.
2) Водовод и ЕВН во последниве 5 години ниеднаш немам платено на шалтер;
3) Со пандемијава, дури и тврдокорни „старци“ со 60+ години се научија да плаќаат онлајн и сфатија дека е 100 пати попрактично;
4) Кога веќе не ги забрануваат, пластичните кеси треба да бидат 50-100 денари, но продавниците задолжително да даваат бесплатни хартиени кеси, како и да продаваат платнени кеси за повеќекратна употреба;
 
Член од
29 јуни 2018
Мислења
3.453
Поени од реакции
5.435
4) Кога веќе не ги забрануваат, пластичните кеси треба да бидат 50-100 денари, но продавниците задолжително да даваат бесплатни хартиени кеси, како и да продаваат платнени кеси за повеќекратна употреба;
Извини за оф топик,

Ова со Пластичните кеси е најголемата глупост што можеше државата да ја напраи. Буквално воопшто не ја сфаќам поентата да ги направиш 15 денари парче. Подобро тотално да ги укинеа и да воведеа хартиени, а не вака од мој и твој џеб да сакаат да ќарат 10-12 денари од купена ќеса. (јас ко што сфатив се додава некој еколошки данок, поправи ме ако грешам).

Исто заради тој „еколошки“ данок зголемуваат цени (акцизи +данок) на горивата, со што директно по џеб не удира само нас - обичните смртници. Ни растат сите цени и за производство и за транспорт а и крајната куповна. Ама нее, екологијата била битна. Земјата ние ќе сме ја спасувале од ужасните дизел возила или пластични „најлончиња“.
Ако толку нашата држава сака да ја спасува планетата нека финансира, донира, дава субвенции за еколошки промени, нека започне проекти и дефакто нека го промени начинот на работа. Нека ги контролира Пивара за тоа смрдеата на оцет у 2 сабајле, нека ја контролира Цементара за тие црнилата што ги испушта после 16:00, нека бутне некоја зграда да извади зелена површина - парк итн. А не да ми качува цена на животот и само да ми лупа даноци и акцизи за да може да стаи нешто во џеб или да даде плата на администрација/пензија.

Секој проблем може да се реши само ако се сака. Јасно ни е дека проблемот им е во буџетот, затоа и само се зголемуваат даноци а не се менува ништо. :)
 

bogev4eboy

Хејтер
Член од
6 март 2011
Мислења
382
Поени од реакции
180
4) Кога веќе не ги забрануваат, пластичните кеси треба да бидат 50-100 денари, но продавниците задолжително да даваат бесплатни хартиени кеси, како и да продаваат платнени кеси за повеќекратна употреба;
Ептен оф топик отиде муабетот, али морам да ти пишам. Во која земја наплаќаат 50-100 денари за кеси? Еве земи ја Грција, на каса во Лидл ти викаат ај дај 2 еур за кесата. Не, 0,2 мислам им беа обичните (т.е. во нашиот случај 12 денари, кај нас сега на ем поумрена економија). Инаку како таа мерка ја искористија сите маркети да воведат нов најпродаван производ од 1-2 денари ... дерење! :D
 
Член од
29 јуни 2018
Мислења
3.453
Поени од реакции
5.435
Rabota e dali imaat pravna osnova da go praat toa,
Најверојатно имаат.
Еве ќе го цитирам и членот погоре што ми одговори кога го прашав.

По се изгледа добро се имаат покриено со провизијата така да џабе е се.

Не знам, не сум бил во салон, не сум корисник на А1, а и години уназад онлајн плаќам, но ако имаат апарат во салон на кој можеш да плаќаш нивни фактури без провизија, најверојатно законски се покриени.
 
Член од
24 јуни 2009
Мислења
175
Поени од реакции
342
Рече членот кој отвори трол тема за да се пожали за 15 денари :/

„Сите коментари, сите до еден“... 2 поста дали имав :pos:

Еее, разберишам, разберишам... од кога трупам дека од таквите ко тебе си патиме.
Abe bate, trolash, si ja utnal poentata na temata, znaci nikoj ne zamara za 15 denari i nikoj ne zamara dali nekoj znae da plakja smetki online.Sakash drug primer so Poranesen Vip, segashen A1, eve jas ke ti kazam.
Pred 3 godini raskinuvam dogovor vo Vip, i naredniot mesec pak mi stiga smetka, togash plakjav 600 denari, a sega novata smetka e 900 denari, pazi, na raskinat dogovor.
Znaci da pocneme vaka, sekoj dogovor se sklucuva megju doverenik i doveritel, i sekoja strana mora da go pocituva svojot del od dogovorot do najsitni detali.Sekoj dogovor ima pocetok so data i kraj so data.Znaci mojot del od dogovorot jas go ispocituvav vo celost, a tie ne.Znaesh sto se sluci, otidov vo salon pa ova, pa ona, toa taka bilo, pa vaka bilo,ae ne se zamaram,vikam nivna greska ne plakjam.Poslem 2 meseci, sekoj bozji den covece skapaa na telefon, zvonejki po 30 pati da se plati smetkata, skapaa.
I me iznerviraa do tolku, sto gi kontaktirav Aek, gi izvestiv, fino lepo edna tuzbicka za nepocituvanje na dogovorot i psihicko voznemiruvanje, i si platija kaznicka od 40000 denari i taka.
Muabetot ne e za 15 denari, nitu pak za 900 denari kako vo mojov slucaj, muabetot e za nepocituvanje na dogovorot i za pravenje na budali od nas.
Ova da e Usa, znaes so ke se sluci,eden da tuzi i da dobie spor so golema kompanija, vednas potoa milioni lugje ke tuzat i site ke dobijat, ke se povikat na prvicnata presuda kaj sto e dobien sporot i firmata ke bankrotira.Poz
SOVET,RASKINI DOGOVOR NA SO SAKASH KE SE KLADIME DEKA NAREDNIOT MESEC PAK KE TI STIGNE SMETKA.
PS,kako odi rabotata vo A1,dobro li plakjaat pisi da znam i jas da se prijavam, momentalno bez rabota sum.
 
Последно уредено:

Емкаа

the worst thing about prison was the dementors.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.910
Поени од реакции
12.395
Abe bate, trolash, si ja utnal poentata na temata, znaci nikoj ne zamara za 15 denari i nikoj ne zamara dali nekoj znae da plakja smetki online.Sakash drug primer so Poranesen Vip, segashen A1, eve jas ke ti kazam.
Pred 3 godini raskinuvam dogovor vo Vip, i naredniot mesec pak mi stiga smetka, togash plakjav 600 denari, a sega novata smetka e 900 denari, pazi, na raskinat dogovor.
Znaci da pocneme vaka, sekoj dogovor se sklucuva megju doverenik i doveritel, i sekoja strana mora da go pocituva svojot del od dogovorot do najsitni detali.Sekoj dogovor ima pocetok so data i kraj so data.Znaci mojot del od dogovorot jas go ispocituvav vo celost, a tie ne.Znaesh sto se sluci, otidov vo salon pa ova, pa ona, toa taka bilo, pa vaka bilo,ae ne se zamaram,vikam nivna greska ne plakjam.Poslem 2 meseci, sekoj bozji den covece skapaa na telefon, zvonejki po 30 pati da se plati smetkata, skapaa.
I me iznerviraa do tolku, sto gi kontaktirav Aek, gi izvestiv, fino lepo edna tuzbicka za nepocituvanje na dogovorot i psihicko voznemiruvanje, i si platija kaznicka od 40000 denari i taka.
Muabetot ne e za 15 denari, nitu pak za 900 denari kako vo mojov slucaj, muabetot e za nepocituvanje na dogovorot i za pravenje na budali od nas.
Ova da e Usa, znaes so ke se sluci,eden da tuzi i da dobie spor so golema kompanija, vednas potoa milioni lugje ke tuzat i site ke dobijat, ke se povikat na prvicnata presuda kaj sto e dobien sporot i firmata ke bankrotira.Poz
SOVET,RASKINI DOGOVOR NA SO SAKASH KE SE KLADIME DEKA NAREDNIOT MESEC PAK KE TI STIGNE SMETKA.
PS,kako odi rabotata vo A1,dobro li plakjaat pisi da znam i jas da se prijavam, momentalno bez rabota sum.
Исто вип на времето.Пратија смс за некоја игра. Нормален оператор во нормална држава ја формулира пораката со информации како да се приклучиш на играта и кои се цените. Е сеа вип пошо не се нормален оператор и не сме во нормална држава, играта беше формулирана така што сите по дефолт беа дел од неа. Никаде во пораката не го пишуваше тоа.
95% од луѓето ја изигнорираа пораката, најверојатно пошо не се заинтересирани за игра. Е сеа вип си продолжија да си праќаат смс, и после една недела сфатија луѓево дека ако не вратиш "СТОП" уствари си дел од играта. И си врти бројачот. На крај на сите им стигнаа сметки со плус 500-600 денари. Си наплатија, АЕК си почуте, и така. Останаа само коментарите на нивната фб страна од лути корисници.
 

Бавча

идол на младите
Член од
25 декември 2007
Мислења
11.606
Поени од реакции
10.846
Им се може, тоа се вика провизија. Друга работа, имаш онлајн опција и трето пошто никој ништо не превзема, си прават како сакаат. Исти курац се и телеком.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom