А1 си воведе рандом трошок за плаќање на фактура во салон

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.232
Поени од реакции
7.040
Ти го кажаа решението. Не знам зошто ти е полесно да вложиш толку многу време и енергија да се жалиш и да се бедираш на телефон, кога наместо за далеку пократко време, можеш да научиш како да ја платиш сметката онлајн, и ке ти користи истото и за струја, вода, ѓубрарина, парно и друг куп на давачки. Не ти е срам во 21 век да кажеш дека не знаеш да платиш сметка онлајн?

Плус ке заштедиш на:
  • Време
  • Нерви
  • Гориво
  • Паркинг
Плаќај си сметки онлајн. Во комшилукот има многу добро развиени хакерски мрежи за цедење на банкови сметки онлајн. Simple as that.
 
Член од
1 март 2010
Мислења
7.885
Поени од реакции
14.366
Плаќај си сметки онлајн. Во комшилукот има многу добро развиени хакерски мрежи за цедење на банкови сметки онлајн. Simple as that.
Така е, друго е кога ќе ти удрат печатче на хартија, вака можат да ти извадат неплатени сметки од лани. И парите под перница обавезно, никако на сметка.
 
Член од
4 март 2011
Мислења
699
Поени од реакции
704
15ден плус за да ги мотивирале да плаќаат онлајн да не правеле гужва за да не се нервира некој што обновува договор и е малку приглуп и препрашува по сто пати, па не сфаќа па се двоуми кој телефон да го избере а пази и се ова може онлајн, можеш онлајн телефон да порачаш, можеш онлајн договор да продолжиш…
Нив уствари им е битно да се откажеш сметката по пошта да ти стига а не за гужвите у салон


Sent from my iPhone using Tapatalk
Се можеш онлајн, освен да раскинеш договор! За тоа мора да одиш во салон!
Автоматски споено мислење:

15ден плус за да ги мотивирале да плаќаат онлајн да не правеле гужва за да не се нервира некој што обновува договор и е малку приглуп и препрашува по сто пати, па не сфаќа па се двоуми кој телефон да го избере а пази и се ова може онлајн, можеш онлајн телефон да порачаш, можеш онлајн договор да продолжиш…
Нив уствари им е битно да се откажеш сметката по пошта да ти стига а не за гужвите у салон


Sent from my iPhone using Tapatalk
Се можеш онлајн, освен да раскинеш договор! За тоа мора да одиш во салон!
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.515
Поени од реакции
34.572
Се можеш онлајн, освен да раскинеш договор! За тоа мора да одиш во салон!
Автоматски споено мислење:


Се можеш онлајн, освен да раскинеш договор! За тоа мора да одиш во салон!
Епа мораш лично или полномошник, ставаш потпис.
Ако воведат ова да биде онлајн ќе треба сите да имаат електронски потписи и токени, мора некако да го потврдиш идентитетот.

Плаќањата од друга страна се унифицирани за цела држава, плус картиците имаат лозинки/пинови кои ги има само сопственикот и речиси е невозможно да се направи некаков фалсификат. Плус дури и да немаш картица, може друг да направи уплата се додека има средства на неговата сметка и внесе точни податоци/пин/ОТП лозинка.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.719
Поени од реакции
15.594
..И парите под перница обавезно, никако на сметка.
таткоми беше 1960 службено во Италија преку Фао, мислам 6 месеци или повеќе... кажуваше дека тогаш Банките НАПЛАЌАЛЕ да ти чуваат пари на сметка, пошто имало јака мафија, ограбувала по куќи, секој сакал во банка да ги чува на сигурно парите...
 
Член од
4 март 2011
Мислења
699
Поени од реакции
704
Епа мораш лично или полномошник, ставаш потпис.
Ако воведат ова да биде онлајн ќе треба сите да имаат електронски потписи и токени, мора некако да го потврдиш идентитетот.

Плаќањата од друга страна се унифицирани за цела држава, плус картиците имаат лозинки/пинови кои ги има само сопственикот и речиси е невозможно да се направи некаков фалсификат. Плус дури и да немаш картица, може друг да направи уплата се додека има средства на неговата сметка и внесе точни податоци/пин/ОТП лозинка.
А како може да склучиш нов договор онлајн или телефонски? И на него обавезно ставаш потпис, па затоа откако го пополнуваш барањето за склучување на нов договор, по курирска служба на врата ти го носат испечатен договорот со потпис и печат од нивна страна и бараат да им вратиш потпишан еден примерок за нив.
А со раскинување на договорот е уште полесно (ако се сака, но се нејќе). За раскинување на договор не е потребен потпис. Доволно е по истек да времето на кое е склучен договорот само да ги известиш дека не сакаш да го шродолжиш веќе истечениот договор. А ако се инсистира на потпис може и писмено да им се прати по пошта известување (потпишано) или пак телефонски со потврдување на идентитетот со личните податоци. Но, операторите инсистираат раскинувањето (и тоа само раскинувањето на договорите) да биде во нивни салон. Со надеж дека некои луѓе поради х причини нема да одат во салон и ќе продолжат со договорот како да не е раскинат, а не заради потписот.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.515
Поени од реакции
34.572
А како може да склучиш нов договор онлајн или телефонски? И на него обавезно ставаш потпис, па затоа откако го пополнуваш барањето за склучување на нов договор, по курирска служба на врата ти го носат испечатен договорот со потпис и печат од нивна страна и бараат да им вратиш потпишан еден примерок за нив.
А со раскинување на договорот е уште полесно (ако се сака, но се нејќе). За раскинување на договор не е потребен потпис. Доволно е по истек да времето на кое е склучен договорот само да ги известиш дека не сакаш да го шродолжиш веќе истечениот договор. А ако се инсистира на потпис може и писмено да им се прати по пошта известување (потпишано) или пак телефонски со потврдување на идентитетот со личните податоци. Но, операторите инсистираат раскинувањето (и тоа само раскинувањето на договорите) да биде во нивни салон. Со надеж дека некои луѓе поради х причини нема да одат во салон и ќе продолжат со договорот како да не е раскинат, а не заради потписот.
Не треба ни едното ни другото да се извршува ако не си присутен.
Во целосно дигитализирано општество може и двете да биднат без твое присуство, но додека има хартии треба да биде лично, или пак полномошник. Тој дел е веќе шема која ја играат од нивниот сектор за продажба.

Јас сум против хартија и за договори и за сметки, технологијата е на ниво да можеш 100% да функционираш дигитално.
Сметки немам платено во банка сигурно 7-8 години. Единствено ме нервира компанијата која го одржува влезот, бараат да им се плаќа преку банка, ама и нив ги сведов на плаќање 3 пати годишно (по 4 месеци одеднаш).
 
Член од
3 март 2020
Мислења
2.408
Поени од реакции
5.049
Заради темава си ја проверив сметката на А1 и излезе дека ми наплаќаат нешто што кога го зедов беше бесплатно да го имам, а плаќав само кога го активирав и го користев (интернет за викендичка) :D
Арно сум во викендичката (каде лани ставив од Телеком интернет), и сега (за некој ден) ќе им го вратам уредот што не го користам година ипол. Кој знае од кога ми наплаќале, јас само си плаќам сметки, не проверувам што има на нив :(
 
Член од
9 февруари 2016
Мислења
1.240
Поени од реакции
3.137
Плаќај си сметки онлајн. Во комшилукот има многу добро развиени хакерски мрежи за цедење на банкови сметки онлајн. Simple as that.
Да, да, еве мене ми ги исцедија, нема играње со хакерите од комшии.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.716
Поени од реакции
17.382
Ако си доволно спретен да пишуваш на форум, тогаш плаќање сметка онлајн нема да ти претставува никаков проблем. Факторирај го и потрошеното време до салонот, во салонот и назад и бум - ќе сфатиш дека со ова ти прават услуга.
abe ako go faktoriras vremeto postot so go napisa i ti nekoj denar kje zarabotese.
Ne e poentata za 15 denari, tuku temata e za postapkata. Mozhe merak mu e u salon da plakja.
Hostaplerive ocigledno nemaat osnova za dodatokov, a imaat dosta korisnici i koa kje soberes mesecno im se fakja nekoj kjar. Ete clenot mlad e kje nauci so bi rekol, ama ima lugje so kje se digitaliziraat u grob koa kje otidat. Ne deka a1 ne go znaat toa, tuku gledaat da skubnat nekoj denar.
 
Член од
1 март 2010
Мислења
7.885
Поени од реакции
14.366
abe ako go faktoriras vremeto postot so go napisa i ti nekoj denar kje zarabotese.
Ne e poentata za 15 denari, tuku temata e za postapkata. Mozhe merak mu e u salon da plakja.
Hostaplerive ocigledno nemaat osnova za dodatokov, a imaat dosta korisnici i koa kje soberes mesecno im se fakja nekoj kjar. Ete clenot mlad e kje nauci so bi rekol, ama ima lugje so kje se digitaliziraat u grob koa kje otidat. Ne deka a1 ne go znaat toa, tuku gledaat da skubnat nekoj denar.
Сигурно нема да очекуваме етичко работење од корпорации, посебно вакви дуополски.
 

bogev4eboy

Хејтер
Член од
6 март 2011
Мислења
382
Поени од реакции
180
Заради темава си ја проверив сметката на А1 и излезе дека ми наплаќаат нешто што кога го зедов беше бесплатно да го имам, а плаќав само кога го активирав и го користев (интернет за викендичка) :D
Арно сум во викендичката (каде лани ставив од Телеком интернет), и сега (за некој ден) ќе им го вратам уредот што не го користам година ипол. Кој знае од кога ми наплаќале, јас само си плаќам сметки, не проверувам што има на нив :(
Шубо бе, ти се најде темава :D
abe ako go faktoriras vremeto postot so go napisa i ti nekoj denar kje zarabotese.
Ne e poentata za 15 denari, tuku temata e za postapkata. Mozhe merak mu e u salon da plakja.
Hostaplerive ocigledno nemaat osnova za dodatokov, a imaat dosta korisnici i koa kje soberes mesecno im se fakja nekoj kjar. Ete clenot mlad e kje nauci so bi rekol, ama ima lugje so kje se digitaliziraat u grob koa kje otidat. Ne deka a1 ne go znaat toa, tuku gledaat da skubnat nekoj denar.
:bravobe:
Членот може само да им каже дека плаќа онлајн уште од пред они да дознаат за дигитализација и онлајн плаќање (поточно 2008ма наваму). Туку нека си тераат филм ... :tvg:
 
Последно уредено:
Член од
29 јуни 2018
Мислења
3.453
Поени од реакции
5.435
Со нормални (не со мали) букви во договорот под 5.5 јасно пишува дека фактурите се плаќаат БЕЗ ПРОВИЗИЈА во салоните за продажба на А1
Чекај, нели можеш без провизија во самиот салон да платиш преку апаратот? Законски со тоа не се покриени?
 
Член од
14 април 2012
Мислења
31.411
Поени од реакции
62.011
Плаќај си сметки онлајн. Во комшилукот има многу добро развиени хакерски мрежи за цедење на банкови сметки онлајн. Simple as that.
Скоро 10 години плаќам сметки онлајн. На работа имам на располагање 3 картички за плаќање на фактури со дневен лимит над $100.000, и досега не сме имале ситуација да ни снема пари. Си има мал милион начини како да се заштитиш, Робоформ на пример, 2 step verification етц.

Oва ти е исто да кажеш, ке идам пешки до Шведска, а не со авион, зошто има шанса да падне.
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.232
Поени од реакции
7.040
Скоро 10 години плаќам сметки онлајн. На работа имам на располагање 3 картички за плаќање на фактури со дневен лимит над $100.000, и досега не сме имале ситуација да ни снема пари. Си има мал милион начини како да се заштитиш, Робоформ на пример, 2 step verification етц.

Oва ти е исто да кажеш, ке идам пешки до Шведска, а не со авион, зошто има шанса да падне.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom