А1 Македонија (VIP)

Член од
24 октомври 2021
Мислења
790
Поени од реакции
456
preku 4G mreza, brzina do 50/2

 
Член од
9 февруари 2016
Мислења
1.245
Поени од реакции
3.163
Sto internet se dobiva so toj ruter?
Ако си од Скопје не иде да ставиш бокс. Тоа е за селски места. Јави им се, пријави, ќе оправат. Друго важно е како мериш, правилно е преку лан кабел.
 
Член од
13 април 2020
Мислења
1
Поени од реакции
2
Имам 14-15 combobox-а и до две раце можам да потпишам дека имаат QoS и други ограничувања на combobox за семтка на мобилни.

На иста локација мобилени имаат download од преку 50, combo едвај 10.

Во градски средини е подобро.

Околу опремата, мислам дека никогаш А1 не користел Huawei, зошто сопственикот на А1 има голем удел во ZTE.

И кога го купија Cosmofon или One, можеа да задржат топ мрежа, ама сепак се прешалтаа на ZTE.

One имше мрежа рамна на Телеком.

Сега А1 имаат многу повеќе базни станици, можда сите поврзани со оптика, ама лоша опрема.
Поради бројот на станици во можност се да продаваат combobox и officebox, за разлика од телеком, ама брзините на тие уреди не им се за поздравување.
 
Член од
21 ноември 2011
Мислења
1.109
Поени од реакции
538
Combo Box e ogranicen na 50/2, drugarce go koristi i brzinata mu se dvizi od 40 do 50 postojano. Ne se zali deka mu kocelo. Kaj sto ima polosa mreza, so ruterot idat i anteni, so niv ne bi trebalo da ima nikakov problem za stabilnost.
Кај мене не е баш така, пример спидтест кашува едно во реалност друго многу помали брзини и тек-тук снемува интернет кој се враќа со исклучување од струја или воопшто тоа не функционира, зависи како му текне хахаха
Автоматски споено мислење:

Имам 14-15 combobox-а и до две раце можам да потпишам дека имаат QoS и други ограничувања на combobox за семтка на мобилни.
btw моменталниве брзини сабајле во се до 5мб

На иста локација мобилени имаат download од преку 50, combo едвај 10.

Во градски средини е подобро.

Околу опремата, мислам дека никогаш А1 не користел Huawei, зошто сопственикот на А1 има голем удел во ZTE.

И кога го купија Cosmofon или One, можеа да задржат топ мрежа, ама сепак се прешалтаа на ZTE.

One имше мрежа рамна на Телеком.

Сега А1 имаат многу повеќе базни станици, можда сите поврзани со оптика, ама лоша опрема.
Поради бројот на станици во можност се да продаваат combobox и officebox, за разлика од телеком, ама брзините на тие уреди не им се за поздравување.
И во град зависи сигналот ете примерот кај мене со мобилен до 65мб а со комбово до 40-45 а реално 20-25. Спидтестот не е релевантен тест секогаш кажува повеќе а ако се зема нешто од веб сајт брзината е околу 20 (повеќе извори) торентите зависи од каде се земаат (приватен или јавен тракер) пример замунда торент со многу усери крена до 35 а на јавниве до 15 со малце среќа и 20. Комбово е добро ако нема друга алтернатива и уште подобро ќе беше да немаше договор на 2 год туку без договор да е.
Автоматски споено мислење:

спидтест во последниве 12 сати
 

Attachments

Последно уредено:
Член од
21 ноември 2011
Мислења
1.109
Поени од реакции
538
Мрежа има ама цело сабајле нетот е тапа..2-6мб
 

Kajgana Shop

На врв Bottom