А1 Македонија (VIP)

Член од
24 октомври 2021
Мислења
21
Поени од реакции
9
Kolku se vleceme so 5G ne e realno... ke prodolzi li tenderot? nov li ke ima? ima neloj info do kade e rabotava? dosega trebase da bidat dadeni frekvenciite!

Inaku A1 kasni zad Telekom... na mapava se gleda deka registrirale 5G od Telekom vo poveke gradovi https://www.speedtest.net/ookla-5g-map
 
Член од
29 август 2008
Мислења
3.139
Поени од реакции
2.099
Kolku se vleceme so 5G ne e realno... ke prodolzi li tenderot? nov li ke ima? ima neloj info do kade e rabotava? dosega trebase da bidat dadeni frekvenciite!

Inaku A1 kasni zad Telekom... na mapava se gleda deka registrirale 5G od Telekom vo poveke gradovi https://www.speedtest.net/ookla-5g-map
Vo ovaa korumpirana drzava nevozmoznoto e vozmozno...porano nazad bevme od eu,sega od sosedstvoto sme 10god,nazad ne pak nadvor od balkan..... 5g kaj nas za 3~4 godini...mislam da ima kako sto ima sega Lte sekade...a za na po nekolku lokacii sto ke nie...ic neka ne pustaaat
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
10.404
Поени од реакции
20.843
Kolku se vleceme so 5G ne e realno... ke prodolzi li tenderot? nov li ke ima? ima neloj info do kade e rabotava? dosega trebase da bidat dadeni frekvenciite!

Inaku A1 kasni zad Telekom... na mapava se gleda deka registrirale 5G od Telekom vo poveke gradovi https://www.speedtest.net/ookla-5g-map
Vo ovaa korumpirana drzava nevozmoznoto e vozmozno...porano nazad bevme od eu,sega od sosedstvoto sme 10god,nazad ne pak nadvor od balkan..... 5g kaj nas za 3~4 godini...mislam da ima kako sto ima sega Lte sekade...a za na po nekolku lokacii sto ke nie...ic neka ne pustaaat
Чисто од љубопитност, а за што ви треба 5Г?
 
Член од
22 февруари 2019
Мислења
288
Поени од реакции
284
Како ви се брзините на дата нет последниов месец два? Јас цело време со 2-3 мб даунлод. Ги бројам последниве месеци од договорот и ајт.
 

Hello Kitty

Soft Kitty, Warm Kitty キティ・ホワイト
Член од
14 август 2006
Мислења
36.908
Поени од реакции
58.682
Каков 5 G, какви бакрачи они не можат NAT type A или B да ти напраат да имаш, не може конзоли он-лајн да играш на нивниот интернет, па за 5 G ќе збориме.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
15.325
Поени од реакции
21.326
5g не верувам да има ван скопје или центрите на другиве помали места. Проблем со 5џиво колку што разбрав се антените кои мора да ги има на неколку стотини метри за да се одржи некој добар сигнал и да не префрла на 4џи. А тоа нема да биде ни за 5 години од сеа.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
10.404
Поени од реакции
20.843
Каков 5 G, какви бакрачи они не можат NAT type A или B да ти напраат да имаш, не може конзоли он-лајн да играш на нивниот интернет, па за 5 G ќе збориме.
Скупе су ајпи.
5g не верувам да има ван скопје или центрите на другиве помали места. Проблем со 5џиво колку што разбрав се антените кои мора да ги има на неколку стотини метри за да се одржи некој добар сигнал и да не префрла на 4џи. А тоа нема да биде ни за 5 години од сеа.
Да, мора кратки растојанија, плус антените се тешки, плус на таа фрекфенција ќе сметаат и временски услови, плус мора до секоја антена да се носи оптика, плус нема пазар за ова.
Имаат примена во фирми кои веќе имаат имплементирано автономни уреди, пример во соседството имаше фирма која работи со магацини, и има купено автономни виљушкари (треба брза реакција за оркестрација и навигација на овие).
Освен малата латенција, не гледам поента на таа брзина за било кој обичен корисник, евентуално некој хардкор гејмер, ама оптиката е секогаш подобра опција.
 
Член од
12 ноември 2021
Мислења
18
Поени од реакции
4
Zdravo.
Sakam da prefrlam tri broja od Telekom na A1, no dogovorot na telekom seuste trae. Me interesira nekoj ako ima iskustvo so toa ako podnesam vo A1 za prefrlanje dali ke treba posle na Telekom da plakjam penali za site meseci do krajot na dogovorot.
 
Член од
9 јануари 2021
Мислења
78
Поени од реакции
160
Zdravo.
Sakam da prefrlam tri broja od Telekom na A1, no dogovorot na telekom seuste trae. Me interesira nekoj ako ima iskustvo so toa ako podnesam vo A1 za prefrlanje dali ke treba posle na Telekom da plakjam penali za site meseci do krajot na dogovorot.
Posle istekot na dogovorot mozes broevite da gi prefrles na drug operator. Se plakjaat penali dokolku go prekines dogovorot so operatorot i se prefrlas na drug.
Pocekaj uste malku da ti zavrsi dogovorot, pa posle koga ke e na neopredeleno, slobodno prefrlaj se na A1.
Operatorive imaat svoja politika so to sto te obvrzuvaat so 2 godini dogovor i nemozis da mu begas.
 
Член од
29 август 2008
Мислења
3.139
Поени од реакции
2.099
Zdravo.
Sakam da prefrlam tri broja od Telekom na A1, no dogovorot na telekom seuste trae. Me interesira nekoj ako ima iskustvo so toa ako podnesam vo A1 za prefrlanje dali ke treba posle na Telekom da plakjam penali za site meseci do krajot na dogovorot.
Ne se portiraj dodeka imas dogovor skapo ke te kosta.....
 
Член од
24 октомври 2021
Мислења
21
Поени од реакции
9
Da ne znae nekoj do kade se A1 so montaza na 5G? Ja instaliraat li voopsto? Golem del na Telekom baznite vekje se nadgradeni i spremni za ova, najavuvaat 70% pokrienost od prviot moment koga ke e dostapna.
 
Член од
29 август 2008
Мислења
3.139
Поени од реакции
2.099
Da ne znae nekoj do kade se A1 so montaza na 5G? Ja instaliraat li voopsto? Golem del na Telekom baznite vekje se nadgradeni i spremni za ova, najavuvaat 70% pokrienost od prviot moment koga ke e dostapna.
So 5g nema takva golema pokrienost so 1/2/3 bazni kako so Lte,vo prevod za 70%od naselenie da pokrijat treba mnogu mnogu povejke bazni od veke posgoeckite....+50% a mozi i povejke....
 
Член од
9 јануари 2021
Мислења
78
Поени од реакции
160
So 5g nema takva golema pokrienost so 1/2/3 bazni kako so Lte,vo prevod za 70%od naselenie da pokrijat treba mnogu mnogu povejke bazni od veke posgoeckite....+50% a mozi i povejke....
So baznite stanici od 700 MHz ima moznost za pogolema teritorija da e pokriena so edna brzina.
Edna takva antena od 700 MHz ima pogolema pokrienost nasproti 3,5 GHz.
 
Член од
24 октомври 2021
Мислења
21
Поени од реакции
9
prasanjeto mi bese dali voopsto pravat nadgradba ili ke cekaat da dobijat licenci? zs telekom se fali deka vekje ima pokrieno 13 gradovi, a momentalno raboti na +2... Nema nikakva informacija od A1... plus onoa Combo Box uste e na mizerni 200gb i brzina 20/1 ☹
 

Kajgana Shop

На врв Bottom