А1 Македонија (VIP)

Член од
12 јуни 2016
Мислења
403
Поени од реакции
83
Имам договор со вип на Vip Mobile L тарифата 749 денари. Со неограничени минути и пораки кон сите мрежи и 10 GB интернет. Е сега проблемот е во тоа што ако сум во Струмица имам интернет а во околните села немам интернет. До што може да е проблемот? Бидејќи ми треба интернетот кога сум во околните села стварно ме нервира ова.
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
18.560
Поени од реакции
31.189
Имам договор со вип на Vip Mobile L тарифата 749 денари. Со неограничени минути и пораки кон сите мрежи и 10 GB интернет. Е сега проблемот е во тоа што ако сум во Струмица имам интернет а во околните села немам интернет. До што може да е проблемот? Бидејќи ми треба интернетот кога сум во околните села стварно ме нервира ова.
3g? Sranje e naokolu strumica.
4g ima sekade duri po planinskite mesta.
 

JB00F

DDoS
Член од
21 јануари 2014
Мислења
3.181
Поени од реакции
2.466
ти благодарам за опширниот одговор.

@JB00F благодарност исто така.

инаку, конечно го менувам телекабел за вип.
до сега (освен последниот месец дена) не сум имал поголема мака со интернетот на телекабел, телевизијата и онака не ја гледам. па сега ќе видиме вип како ќе се покажи. во секој случај нема мрдање наредните 2 години од кај нив.

некоја перпорака во однос на опремата која ја инсталираат дома?
дали се тоа стандард иста марка на рутери или имаат повеќе па си одбираш?
исто и тој ресиверот за тв или што и да е... ист е за сите или?
Види ако ја имаш таа ужасна среќа како јас, може да ти стават и Cisco EPC3208 кој е DOCSIS 3.0 модем само. Имав проблеми скоро ја во реонот мој имаше постојани падови на 2-риот Upstream Channel и имаше проблеми со аплоуд брзината тогаш, постојано варираше од мизерни 0.1 Mbps - 1 Mbps (1 Mbps ми е пакетот). Тогаш имав Thomson THG541 кој е ДОКСИС 2 модем, но после многу обиди не успеаа да го средат проблемот кој беше од надвор па одлучија, бидејќи заклучија дека нема забавање со мене пошто постојано им прикавував да ми го стават тој Cisco модем бидејќи може да влече брзина од повеќе канали за да се искористи целосниот потенцијал те. да влече сообраќај и од 1от и од 2от Upstream канал. И техничарот ми рече овие во ретки случаеви ги даваме, но бидејќи мораа вака да го закрпат проблемот мораа да ми го дадат овој модем. Кога тогаш пак ќе им пукне проблемов па ќе мораат да ја растеретуваат мрежата али ајде нека им биде привремено. :) Овој модем + добар рутер (ако сакаш да ја искористиш цела брзина што ти следува во пакетот преку Wi-Fi) ти е бомба комбинација. Ништо корисно нема да имаш од Technicolour ако користиш сопствен рутер. Види пробај си ја среќата побарај им само модем да ти стават од овие, само пак ти викам, немаат вграден Wi-Fi овие.
 
Член од
12 март 2015
Мислења
1.506
Поени од реакции
3.210
Види ако ја имаш таа ужасна среќа како јас, може да ти стават и Cisco EPC3208 кој е DOCSIS 3.0 модем само. Имав проблеми скоро ја во реонот мој имаше постојани падови на 2-риот Upstream Channel и имаше проблеми со аплоуд брзината тогаш, постојано варираше од мизерни 0.1 Mbps - 1 Mbps (1 Mbps ми е пакетот). Тогаш имав Thomson THG541 кој е ДОКСИС 2 модем, но после многу обиди не успеаа да го средат проблемот кој беше од надвор па одлучија, бидејќи заклучија дека нема забавање со мене пошто постојано им прикавував да ми го стават тој Cisco модем бидејќи може да влече брзина од повеќе канали за да се искористи целосниот потенцијал те. да влече сообраќај и од 1от и од 2от Upstream канал. И техничарот ми рече овие во ретки случаеви ги даваме, но бидејќи мораа вака да го закрпат проблемот мораа да ми го дадат овој модем. Кога тогаш пак ќе им пукне проблемов па ќе мораат да ја растеретуваат мрежата али ајде нека им биде привремено. :) Овој модем + добар рутер (ако сакаш да ја искористиш цела брзина што ти следува во пакетот преку Wi-Fi) ти е бомба комбинација. Ништо корисно нема да имаш од Technicolour ако користиш сопствен рутер. Види пробај си ја среќата побарај им само модем да ти стават од овие, само пак ти викам, немаат вграден Wi-Fi овие.
ќе прашам баш, знам дека на времето Cisco беа поставувани и ми се имаат пофалено на работа од тие модеми.
инаку од рутер имам tp link

Sent from my ALE-L21 using Tapatalk
 
Член од
16 ноември 2005
Мислења
73
Поени од реакции
25
Имам договор со вип на Vip Mobile L тарифата 749 денари. Со неограничени минути и пораки кон сите мрежи и 10 GB интернет. Е сега проблемот е во тоа што ако сум во Струмица имам интернет а во околните села немам интернет. До што може да е проблемот? Бидејќи ми треба интернетот кога сум во околните села стварно ме нервира ова.
Каков телефон користиш? Најверојатно телефонот не поддржува банд 20, т.е. лТЕ800. Тој банд се користи надвор од градовите.
 
Член од
12 јуни 2017
Мислења
294
Поени од реакции
173
Како да го префрлам бројот од Лајка на ВИП како иде процедурата?
 

Mr.Deni

Животна грешка си ми ти...
Член од
4 мај 2007
Мислења
3.354
Поени од реакции
2.398
Како да го префрлам бројот од Лајка на ВИП како иде процедурата?
Stavas 250den na brojot na Lajka i ides i Vip i zavrsena rabota....Popolnuvas formular kaj niv i toa e toa...

Sent from my SGH-T959D using Tapatalk 2
 
Член од
12 март 2015
Мислења
1.506
Поени од реакции
3.210
дали ги има некој пријавено пациентите во АЕК и како резултирало тоа?

недела дена веќе не ми имаат активирано CA модул, во системот им стои стариот KAON што го монтираа...
таленти.
 
Член од
24 април 2008
Мислења
8.972
Поени од реакции
8.146
дали ги има некој пријавено пациентите во АЕК и како резултирало тоа?

недела дена веќе не ми имаат активирано CA модул, во системот им стои стариот KAON што го монтираа...
таленти.
Дали им се јавуваш за да им пријавиш дека немаш телевизија бидејќи не го активирале кабелскиот CA модул ?

Треба да им се јавуваш секој ден бидејќи работата трае помалку од 10 минути - заменување на еден сериски број со друг сериски број.

Доколку и покрај постојаните телефонски повици сеуште не ти го решиле проблемот, тогаш треба да се жалиш до АЕК.

А ако не си им се пожалил, тогаш не очекувај да ти го решат проблемот без да им се пожалиш за истиот тој проблем.
 
Член од
12 март 2015
Мислења
1.506
Поени од реакции
3.210
Дали им се јавуваш за да им пријавиш дека немаш телевизија бидејќи не го активирале кабелскиот CA модул ?

Треба да им се јавуваш секој ден бидејќи работата трае помалку од 10 минути - заменување на еден сериски број со друг сериски број.

Доколку и покрај постојаните телефонски повици сеуште не ти го решиле проблемот, тогаш треба да се жалиш до АЕК.

А ако не си им се пожалил, тогаш не очекувај да ти го решат проблемот без да им се пожалиш за истиот тој проблем.
3 пати се јавив од средата до денес за еден проклет сериски број... т.е. мак и ај пи адреса... утре ќе видам што ќе направам со АЕК

Sent from my ALE-L21 using Tapatalk
 
Член од
24 октомври 2011
Мислења
127
Поени од реакции
16
Користам Blizoo пакет на Vip. Со брзина до 150mbs. Го надминав лимитот за фер политика од 500тера па брзината ми падна на 50mbs. Е сега имало и регулатива од АЕК за 750тера и сега брзината ми е 15mbs. Да не има некој информација околу ова ? На АЕК страната пребарувам нешто околу ова но неможам да најдам. Договорот и тој неможам да го најдам но ќе продолжам да го барам...
 
Последно уредено:
Член од
29 август 2008
Мислења
3.139
Поени од реакции
2.099
Користам Blizoo пакет на Vip. Со брзина до 150mbs. Го надминав лимитот за фер политика од 500тера па брзината ми падна на 50mbs. Е сега имало и регулатива од АЕК за 750тера и сега брзината ми е 15mbs. Да не има некој информација околу ова ? На АЕК страната пребарувам нешто околу ова но неможам да најдам. Договорот и тој неможам да го најдам но ќе продолжам да го барам...
 

Attachments

Apple

It's good to be good
Член од
11 октомври 2009
Мислења
2.752
Поени од реакции
1.092
Дали некој има проблем со мобилниот интернет? Паѓа, покажува дека сум поврзан а не вчитува ништо
 
Член од
16 февруари 2015
Мислења
44
Поени од реакции
58
Дали некој има проблем со мобилниот интернет? Паѓа, покажува дека сум поврзан а не вчитува ништо
Паднат е повеќе од 10 саати кој знае што прават.Ѕвонев прееска едно 30мин си чекав како будала никој не се јави.Вип е во прашање..
 

Kajgana Shop

На врв Bottom