А1 Македонија (VIP)

Член од
14 август 2010
Мислења
5.496
Поени од реакции
5.819
Ова ми го пратија од Вип кога неможев да се конектирам на интернет (претпоставувам дека користиш андроид):
Интернет & MMS подесуваља за OS Android

 • Притиснете го Menu копчето
 • Одберете ја опцијата Settings
 • Одберете Wireless controls
 • Одберете Mobile networks
 • Одберете Access Point Names
 • Притиснете го Menu kопчето
 • Одберете New APN
 • Во текст полето Name внесетеVip internet и OK
 • Во текст полето APN внесете vipoperator и OK
 • Одберете Proxy иво текст полетовнесете 78.40.0.1 и OK
 • Одберете Portво текст полето внесете 8080и OK
 • Одберете Username во текст полето внесете vipoperator и OK
 • Одберете Password во текст полето внесете vipoperator и OK
 • Одберете MMSC во текст полето внесете http://mmsc.vipoperator.mk и OK
 • Одберете MMS proxyво текст полето внесете 78.40.0.1 и OK
 • Одберете MMS port во текст полето внесете 8080и OK
 • Одберете MCC во текст полето внесете 294и OK
 • Одберете MNC во текст полето внесете 03и OK
 • Во полето APN type одберете internet & mms
 • На крај се притиска Menu kопчетои се одбира Save
 • Автоматски ке ве врати на креираниот профил “Vip internet’’ и зелена точка ке се појави билиску профилот.
Откако ќе го направиш сето ова, се враќаш во претходното мени и штиклираш Data enabled. После тоа можеш да сурфаш
се изнамачив со ова и не ми се пушти,
имало и поедноставен начин на кој ми проработи ;)

Za pogolem del od telefonite bazirani na Android, nagoduvanjata moze da se dobijat od samiot telefon na sledniot nacin:

Se odbira Settings  Wireless & networks  Mobile networks  Access Point Names:
Odberete Menu  Reset to default
Se odbira Vip Internet
 
Член од
7 јануари 2008
Мислења
5.366
Поени од реакции
804
се изнамачив со ова и не ми се пушти,
имало и поедноставен начин на кој ми проработи ;)

Za pogolem del od telefonite bazirani na Android, nagoduvanjata moze da se dobijat od samiot telefon na sledniot nacin:

Se odbira Settings  Wireless & networks  Mobile networks  Access Point Names:
Odberete Menu  Reset to default
Se odbira Vip Internet
Истото го правиме, само на различни начини :) Со тоа што јас го пишав, самата си го креираш профилот (ако од билокои причини не е креиран), а со ова што ти си го пишала, ги ресетираш сите претходно креирани профили и автоматски добиваш нагодувања од вип.
 
Член од
2 јули 2010
Мислења
4.626
Поени од реакции
5.678
ili otvorete go default browserot i samo kje vi se pojavi vip internet, kaj mene taka bese:)
 
Член од
22 април 2005
Мислења
1.325
Поени од реакции
503
Lugje 2 meseci nemav problem so internet i sega od 26-ti koga treba novi 1000 mb da imma jas ne mozam da se vlucam na internet voopsto nema konekcija, se javiv vo call centar mi kazuvaa da odam vamu tamu vo settinzi nisto, go prepisav ova gore sto e navedeno i pak nisto.Sto e rabotava?
 

vlatko_95

Чоек
Член од
26 септември 2008
Мислења
260
Поени од реакции
66
На припејд сум имам нели 100 мб интернет... ама кажете ми како да проверувам уште колку имам? има некој број како што е за сметка *101# или?
 

jovankrstevski1

ТАТА_МАТА
Член од
2 декември 2012
Мислења
827
Поени од реакции
538
‘регистрирај се на страна
На припејд сум имам нели 100 мб интернет... ама кажете ми како да проверувам уште колку имам? има некој број како што е за сметка *101# или?
Регистрирај се на страната на вип, и таму покрај сумата за разговори, точно ти стои колку мегабајти имаш потрошено
 
Член од
14 август 2010
Мислења
5.496
Поени од реакции
5.819
На припејд сум имам нели 100 мб интернет... ама кажете ми како да проверувам уште колку имам? има некој број како што е за сметка *101# или?
Испрати STATUS на 140600, и ќе добиеш повратна порака за тоа колку имаш преостанати мб :)
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.332
Поени од реакции
40.974
Го има некој Droid XL со 4 инчен екран за 1500 ден е со М тарифа да ми каже дали е добар
 

vlatko_95

Чоек
Член од
26 септември 2008
Мислења
260
Поени од реакции
66
‘регистрирај се на страна
Регистрирај се на страната на вип, и таму покрај сумата за разговори, точно ти стои колку мегабајти имаш потрошено
тоа и за припејд е? јас мислев дека само за пост-пејд е...
Испрати STATUS на 140600, и ќе добиеш повратна порака за тоа колку имаш преостанати мб :)
бесплатна е пораката или колку е?
ЕДИТ: сега проверив, бесплатно е
 
Член од
20 март 2008
Мислења
694
Поени од реакции
414
Ја се надевав сеа околу/после нова година ќе паднат цениве на телефониве у постпаид ... кој глеам сеа на странава, све телефоните поскапи за 500/1000 денари..... имаат памет овие бе?!?!?!
 

Божино

4815162342
Член од
27 јуни 2007
Мислења
8.505
Поени од реакции
13.030
Изберете ја новогодишната понуда од Vip Постпејд со која добивате 1.000 минути за разговор и 1.000 SMS пораки кон сите национални мрежи, како и бесплатен интернет на Vip 3G мрежа за само 599 денари месечно, и започнете со честитките!

Понудата важи во промотивниот период од 7.12.2012 г. до 31.1.2013 г., за нови и за обновени договори склучени на 24 месеци.

Ете одлична пост пејд понуда. :)
 
A

Avenger99

Гостин
Изберете ја новогодишната понуда од Vip Постпејд со која добивате 1.000 минути за разговор и 1.000 SMS пораки кон сите национални мрежи, како и бесплатен интернет на Vip 3G мрежа за само 599 денари месечно, и започнете со честитките!

Понудата важи во промотивниот период од 7.12.2012 г. до 31.1.2013 г., за нови и за обновени договори склучени на 24 месеци.

Ете одлична пост пејд понуда. :)
Не пишува само интернетот колку има лимит,иначе ова е нешто слично на роденденската :)
 
P

PewDiePie

Гостин
Некој попуст ќе имаат шупциве за празнициве или слабо ?

П.С. Некој да препорача некое добро телефонче со достапна цена до кај 15.000 или смартфониве се се по 20.000 30.000 ???
 

Kajgana Shop

На врв Bottom