А ромази јадете ли?

Член од
12 мај 2009
Мислења
5.821
Поени од реакции
2.911
Некои викаа ТРУПКИ ( вид керелаба) ,некои каракушки,некои ромази,зимска јаболка и друго ,а меѓународно го викаат ЃУМБИР(питом и див ѓумбир) и се вкусни и многу се здрави како за телото така и за забите се посадува само лушпи или цело парче и брзо расте се созрева средината на есен или крајот на есен зависи од почвата и бара многу вода ,а тешко да одкорнеш колку и да одкорнеш и пак ќе расте и цената во ЕУ се движат во (денари) 230-350 денари по килограм.
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.821
Поени од реакции
2.911
Наречете како сакате сепак официјална ботаника тоа не е ТРУПКИ туку Ѓумбир е дали е див или питом појма немам
А трупки е келераба така го викаа некои селани еве сликава онаа големото парче тоа е трупка или келераба :D


http://karas4training.com/mk/nutrition/no-recipie/filuvani-trupki
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.821
Поени од реакции
2.911
Не се секирај ќе разбере кај зелен пазар ако речам трупки нема да знае оти има многу значење,а ако речам келераба и оп одма ќе разбере :D
 
Член од
25 октомври 2011
Мислења
135
Поени од реакции
99
Ејјј татко ми одгледуваше такви до пред некое време, ги викавме шарлаган, тоа шо се јаде е под земја а над површината е високо и зелено растение, се ставаат у туршија ама ја ги јадев така, со нож ги излупам и ги јадам
 

Why?

Самострел да зеам, да истепам тоа племе
Член од
3 мај 2009
Мислења
2.726
Поени од реакции
2.940
Јас ги знам како репи, тоа што се јаде е коренот, нагоре растат прилично високо и имаат сладок вкус.
 
Член од
10 јануари 2019
Мислења
99
Поени од реакции
7
kaj nas gi vikaat kocani vo ednina: kocan. vo mnozina kocani: :icon_mrgr::pos::icon_mrgr:
 
Член од
12 април 2018
Мислења
29
Поени од реакции
27
Ејјј татко ми одгледуваше такви до пред некое време, ги викавме шарлаган, тоа шо се јаде е под земја а над површината е високо и зелено растение, се ставаат у туршија ама ја ги јадев така, со нож ги излупам и ги јадам
И как нас се вика шарлаганки се вадат на есен и се многу вкусни исто и во туршија не скиселени се убави
 

Kajgana Shop

На врв Bottom