А ромази јадете ли?

Член од
24 јуни 2011
Мислења
522
Поени од реакции
462
Кај нас се викаат јабачунки. Лето се користат за разубаување на дворови, а зимо за во туршија. Ми се свиѓаат и ги јадам кога има. Многу брзо се насадуваат и распространуваат.
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.403
Утка.
Јас ќе кажам по скопски,другачие име не им знам, ТРУПКИ
така ги викавме,бар во она предземјотресно маалско Скопје.
Кажаа и погоре за формата и видот, растат во едно стебло право угоре со мек лист.
Најдобро покрај ограда,на крај бавча во еден ред,покрај меѓа или насип,инаку потоа сами се множат, и не мора да се вади цело растение,се поткопува од страна се вадат поголемите плодови. Може да се расадуват и само од луспата.Лесно се приваќаат.
Сепак бараат почесто вода. Тазе само сум ги јадел,крцкаат,рупкаат а потоа трттттттт.
Сме ги имале во поголеми количини во двор под Калето,над црквата Св.Димитрија, а бидеиќи тогаш имав и многу зајци и тие доста ги сакаа,да ти е милина да ги гледаш.
 

SpiderWeb

ја заменува титулата под името во вашите мислења.
Член од
12 мај 2008
Мислења
632
Поени од реакции
622
Ова не е пашканат?
 

SpiderWeb

ја заменува титулата под името во вашите мислења.
Член од
12 мај 2008
Мислења
632
Поени од реакции
622
Не бе, пашканатот е како морков, самo бел. :)
И јас така знам, само си реков да не се деформирани при растењето, оти имам видено моркови во форма на тиква... а бојата на овие ЧИЧОКИТЕ многу ме потсети на пашканатот. Викаш во туршија се добри? Баш ќе пробам... ваљда и за во супа се добри...
 

blue ladybug

Фанг ловер
Член од
5 февруари 2013
Мислења
5.210
Поени од реакции
11.803
И јас така знам, само си реков да не се деформирани при растењето, оти имам видено моркови во форма на тиква... а бојата на овие ЧИЧОКИТЕ многу ме потсети на пашканатот. Викаш во туршија се добри? Баш ќе пробам... ваљда и за во супа се добри...
Во туршија мммммммм само што помислам на нив, лиги ми течат. Пробај стави ги, па кажи. Само не знам колку време треба да стојат за да станат киселки.
 

Зајче

Бело, и тоа!
Член од
13 септември 2008
Мислења
3.439
Поени од реакции
3.945
И јас ги знам како трупки, дома така ги викале :)
 
Член од
9 април 2009
Мислења
3.183
Поени од реакции
3.830
Ко компир прошетан во Припјат :D

ај набројувајте уште имиња може и јас ќе ги знам под некое 20то :D
Зависи од дијалектот. Кај нас во Прилеп се познати како шалгани или зимски јаболка. Многу се издрави за јадење, но и барем за мене доста вкусни.
--- надополнето: 28 јануари 2014 во 18:29 ---
Утка.
Јас ќе кажам по скопски,другачие име не им знам, ТРУПКИ
така ги викавме,бар во она предземјотресно маалско Скопје.
Кажаа и погоре за формата и видот, растат во едно стебло право угоре со мек лист.
Најдобро покрај ограда,на крај бавча во еден ред,покрај меѓа или насип,инаку потоа сами се множат, и не мора да се вади цело растение,се поткопува од страна се вадат поголемите плодови. Може да се расадуват и само од луспата.Лесно се приваќаат.
Сепак бараат почесто вода. Тазе само сум ги јадел,крцкаат,рупкаат а потоа трттттттт.
Сме ги имале во поголеми количини во двор под Калето,над црквата Св.Димитрија, а бидеиќи тогаш имав и многу зајци и тие доста ги сакаа,да ти е милина да ги гледаш.
Не е тачно. Трупките се поголеми и имаат љиљаковко-бела боја. :)
 

n/a

Член од
28 декември 2011
Мислења
1.194
Поени од реакции
2.258
Не се ни трупки, трупки се друго расттение и имаат каде каде поголеми тубери.
 

Medea

Облинеса
Член од
25 април 2007
Мислења
2.973
Поени од реакции
3.269
Јас ги знам како трупки - мајка ми и баба ми барем така ги викаат.

Рендани со морков, цвекло и јаболко се одлична освежувачка салата.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom