Ајде да патуваме заедно! Car sharing (c)

Keljav

baram zena - test kujna
Член од
8 март 2009
Мислења
1.372
Поени од реакции
309
Ajde da patuvame zaedno. Zasto da se vozime sami vo kola, koga poubavo e vo druztvo.
Najdobro e sekoj sto patuva od eden grad do drug da ostavi poraka i sekako koj e zainteresiran neka odgovori. Na toj nacin bi patuvale podobro i se razbira bi se druzele. Na primer ako nekoj od Vas patuva so kola/kombe neka ostavi poraka vo ovaa tema i sekako ako ima nekoj sto saka da patuva do toj grad/drzava moze da se prijavi i da gi spodelat trosocite na patuvanjeto.
Ja pokrenuvam ovaa inicijativa i za patuvanje vo ramkite na gradovite. Na primer ako sekoe sabajle odam na relacija (vo Skopje) od Studentski Goce do Aerodrom, a nekoia/j isto taka treba da patuva na taa relacija, bi mu predlozil da participira vo trosocite i sekako da patuvame dvajcata. Ne gledam nisto loso vo vakvata inicijativa. Ja otvoram ovaa tema zasto cesto patuvam i cesto kacuvam avto stoperi, pogotovo koga vozam po evropskive zemji. Veruvam deka ke naide na interes.
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.169
Поени од реакции
34.281
Убава идеја за вакви тешки времиња, кога финансиите на сите ни се на најниско ниво, поддржувам.
 

Keljav

baram zena - test kujna
Член од
8 март 2009
Мислења
1.372
Поени од реакции
309
Epa ajde da gi zamolime administratorite da ja stavat ovaa tema na vrv, taka da site imaat moznost da ja gledaat. Prevozot denes e nuzda na sekogo. Veruvam deka ako se ogranizirame ke mozeme da pomineme i poeftino i poubavo se razbira. Na primer jas na 02.04.2011 i 04.04.2011 patuvam za Sofija grad so avtomobil. Imam 3 slobodni mesta vo kolata plus malku mesto za bagaz, taka da koj saka neka poveli, neka mi pise privatna poraka (PP). Vremeto na poagjanje e fleksibilno. Za vremeto na poagjanje ke se dogovorime. Rezervirajte na 01.04.2011, i potvrdete na telefon koj ke go dadam na privatna poraka. Vrakjanjeto moze istiot den, vo vecernite casovi. Ima moznost za priklucuvanje na MP3 pleer vo kolata.
 

Bibo

Модератор
Член од
9 април 2006
Мислења
4.102
Поени од реакции
3.948
Ова е супер идеа, овакво нешто има во Германија и е многу популарно, јас секогаш го користам овој вид на превоз кога патувам негде низ земјава, далеку поефтино е него со воз да идам или со авион...

Се надевам да се популаризира темава и често да се користи :)
 

Keljav

baram zena - test kujna
Член од
8 март 2009
Мислења
1.372
Поени од реакции
309
Pa sto e ova ajde da pocneme Car Sharing ! Ne mi se veruva deka nikoj nikade ne patuva. Ako poise lugje patuvaat poefino ke e a i pozabavno bogami.
 

Bibo

Модератор
Член од
9 април 2006
Мислења
4.102
Поени од реакции
3.948
Pa sto e ova ajde da pocneme Car Sharing ! Ne mi se veruva deka nikoj nikade ne patuva. Ako poise lugje patuvaat poefino ke e a i pozabavno bogami.
Е полека де, пред 2 саати ја отвори темата и одма се буниш зошто никој не објавил некоја понуда до сеа, смири се малце...
 

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
2.522
осеќам дека летоска ке биде актуелна дестинацијата скопје охрид иил скопје струга :)
 
Член од
28 јули 2008
Мислења
10.785
Поени од реакции
3.523
Ова е интересна работа и треба да се отвори една веб страна на која ќе се објавуваат тури во во вид на огласи договори и чекање. Ќе стане популарно а и да не збориме само колку коли има во Скопје веќе се задушивме во издувни гасови и гужви по улици
 

vmx

Член од
25 април 2005
Мислења
5.633
Поени од реакции
201
Пред се ја поддржувам идејава. Топ.

Ова е супер идеа, овакво нешто има во Германија и е многу популарно, јас секогаш го користам овој вид на превоз кога патувам негде низ земјава, далеку поефтино е него со воз да идам или со авион...

Се надевам да се популаризира темава и често да се користи :)
А за Германија мислам имаше цел сајт специјализиран за оваа работа, луѓе оставаат инфо кој кај иде, ако ти одговара договараш и идеш со него. :)
 

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
2.522
предлагам модератор да ја стави темава како ВАЖНА !
 

Bibo

Модератор
Член од
9 април 2006
Мислења
4.102
Поени од реакции
3.948
Пред се ја поддржувам идејава. Топ.



А за Германија мислам имаше цел сајт специјализиран за оваа работа, луѓе оставаат инфо кој кај иде, ако ти одговара договараш и идеш со него. :)
Да, и јас сум зачленет на страната...

Има и луѓе (во Германија) што од тоа уствари бизнис праат. На пример со некое комбе (што собира 9 души) ќе отиде сабајле од (на пример) Штудгарт до Берлин... Ќе фати негде 30 евра по човек (пошто голема дистанца) а он за бензин ќе потроши на пример 50 евра, па види која заработка ја прави... И вечерта може ќе се врати назад со други 8 патници, или пак утредента... А со воз да идеш на таа релација карта ти е минимум 100 евра во правец, така да тие 30 евра он што ги наплаќа сепак се многу поефтина понуда и им е исплатлива на сите... Нормално кај нас цените се сосема друга прикаска така да ваков бизнис не би успеал, ама кажувам пример, како некои луѓе тука се снаоѓаат...
 

Олимпија

Македонија во срцето!!!
Член од
26 март 2008
Мислења
5.624
Поени од реакции
9.146
Ми се допаѓа замислава, се надевам на голема поддршка. :pipi:
 

|Volkswagen|

Тастатурата е посилна од мечот!
Член од
21 јули 2009
Мислења
2.725
Поени од реакции
892
И ...има некој за Скопје од Битола денес што патува? (27.03.2011) недела :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom