Аца Лукас, Метрополис - 26.12.2009

Статус
Затворена за нови мислења.

Sussaro

Southern comfort, southern sun
Член од
27 декември 2005
Мислења
5.948
Поени од реакции
24.125
Ау, е*авање мајка беше. Стигнав таман на време, на финиш на Жаре нормално спремен, на концерт од таков калибар да не си спремен е кардинална грешка. Не знам колку пати сум бил на саем Таксират, Скопје Гори, Масив Атак, Архангел, Леб и Сол... ама вакво нешто немало до сега. Накрцано беше до крај, ме испогушкаа еден куп момци и девојки од кои повеќето не ги знаев атмосферата не се опишува со ништо што сум видел до сега. Се беше пијано и сите беа во невидена еуфорија од прв до последен. Ја пееше Бај Пас 2 пати, Сада пао сам на дно, Нисам преживео, Куда иду људи као ја, Беле руже, Сва моја песма је од бола, Ако су твојa уста отров сипала, Лешче, Не дај да ти љубав сречу квари, Хилјаду пута (на мое огромно задоволство), Лична карта, Упали светло, Мирис тамјана, Нешто против болова, Дијаболик, Да поднесем бол, Кома, Истина је да те лажем, Нисам добар био, Реци, и секако мојата најомилена Кафана на Балкану. Направи и кавер на Еј од кад сам се родио-Синан Сакич, Остани џубре до краја-Рибља Чорба, А каде падне ноч-Рибља Чорба, Ако умрам ил загинам-Јонче Христовски, Игра рок ен рол цела Југославија-Електрични оргазам, Неко те има ночас-Ван Гог, а имаше инструментални верзии на Јовано, Јованке, Турски марш-Моцарт, Инсомниа-Феитлес, Смоук он д вотер-Дип Парпл. Единствено ми е криво што не ја отпеа Чивас. Докажа дека е последната балканаска боемска легенда, имајќи го во предвид фактот дека повеќето од песните му се автобиографски. Ова беше едно кратко резиме иако ниту еден земски јазик нема толкав широк вокабулар да се опише се што се случуваше. Нека ми го поживее Господ.

 

bowl

.
Член од
30 јануари 2007
Мислења
8.344
Поени од реакции
1.307
Лани на саем почна со Бај пас и у Гранд кога почна со истата песна започна :)
Лани на саем ако добро се сеќавам со Упали светло почна, можно е да сум грешка :)

 
Член од
21 септември 2008
Мислења
4.021
Поени од реакции
2.513
ја бев ... песните не му ги знаев освен бај пас , и онаа нисам добар био И оние старите што и да сакаш неможеш да не ги знаеш :)... у охрид на плажа ги отупеа ( на немо пошто тамо имаше концерт... ) и така најубаво си поминав на моментот кога свиреа чорба, коа аца лупаше на тапани , коа се претставуваа еден по еден коа свиреа Jump Van Halen , Michael jackson засвире басистот мислам, Jovano Jovanke гитаристот... Insomnia со турбофолк семпл.... и турски марш by Ацооооо .... :))))) бендот све рокеришта со коси дугачки , гитаристот Zakk Wylde гитара... и така... интересно беше ... :pos2:
 

Чекич

Мајкл Оливер судиски боготац
Член од
16 октомври 2007
Мислења
3.998
Поени од реакции
6.305
Ау, е*авање мајка беше. Стигнав таман на време, на финиш на Жаре нормално спремен, на концерт од таков калибар да не си спремен е кардинална грешка. Не знам колку пати сум бил на саем Таксират, Скопје Гори, Масив Атак, Архангел, Леб и Сол... ама вакво нешто немало до сега. Накрцано беше до крај, ме испогушкаа еден куп момци и девојки од кои повеќето не ги знаев атмосферата не се опишува со ништо што сум видел до сега. Се беше пијано и сите беа во невидена еуфорија од прв до последен. Ја пееше Бај Пас 2 пати, Сада пао сам на дно, Нисам преживео, Куда иду људи као ја, Беле руже, Сва моја песма је од бола, Ако су твојa уста отров сипала, Лешче, Не дај да ти љубав сречу квари, Хилјаду пута (на мое огромно задоволство), Лична карта, Упали светло, Мирис тамјана, Нешто против болова, Дијаболик, Да поднесем бол, Кома, Истина је да те лажем, Нисам добар био, Реци, и секако мојата најомилена Кафана на Балкану. Направи и кавер на Еј од кад сам се родио-Синан Сакич, Остани џубре до краја-Рибља Чорба, А каде падне ноч-Рибља Чорба, Ако умрам ил загинам-Јонче Христовски, Игра рок ен рол цела Југославија-Електрични оргазам, Неко те има ночас-Ван Гог, а имаше инструментални верзии на Јовано, Јованке, Турски марш-Моцарт, Инсомниа-Феитлес, Смоук он д вотер-Дип Парпл. Единствено ми е криво што не ја отпеа Чивас. Докажа дека е последната балканаска боемска легенда, имајќи го во предвид фактот дека повеќето од песните му се автобиографски. Ова беше едно кратко резиме иако ниту еден земски јазик нема толкав широк вокабулар да се опише се што се случуваше. Нека ми го поживее Господ.
и кажано е се .... ретко му ги пропуштам концертите ама ова беше нешто невидено , но како што "кажа ниту еден земски јазик нема толкав широк вокабулар да се опише се што се случуваше".
феноменално ... од бајпас па што учини црни гаврани кафана на балкану кома ..... после ова кој ќе сака да слави нова година :)...
иначе лани почна со упали светло :)
 

Ѓорче 1932

тој сум...
Член од
17 февруари 2009
Мислења
13.564
Поени од реакции
11.576
Вчера бев на концертот и со еден збор...перфектно беше !!!

Човекот е легенда која оди,арно пиша еден член претходно,имаше луге што се вика од 7 до 77 години,му ги знаеја сите песни од почеток до крај.
Ебем ти Нова година,концертот вчера беше за мене нова година :)

Инаку дојдов таман на почеток кога почна со бајпас,кога здивеа сите околу мене,а јас не можев да се соземам која лудница беше сето тоа.

Немам замерки за концертот вчера,едноставно партали направи Аца Лукас,но имам замерка до шанковите-им снема пиво !!:(

И едно големо браво за Аца кога ја запеа Јовано,Јованке :):)
 

bRutal savaGe

ಠ_ಠ
Член од
10 јули 2009
Мислења
4.213
Поени од реакции
88
ете зашо ни снема снег(бело), на два пути Ацо доаѓа у МК и ни го здипли цело бело :toe:
 

Чекич

Мајкл Оливер судиски боготац
Член од
16 октомври 2007
Мислења
3.998
Поени од реакции
6.305
Вчера бев на концертот и со еден збор...перфектно беше !!!

Човекот е легенда која оди,арно пиша еден член претходно,имаше луге што се вика од 7 до 77 години,му ги знаеја сите песни од почеток до крај.
Ебем ти Нова година,концертот вчера беше за мене нова година :)

Инаку дојдов таман на почеток кога почна со бајпас,кога здивеа сите околу мене,а јас не можев да се соземам која лудница беше сето тоа.

Немам замерки за концертот вчера,едноставно партали направи Аца Лукас,но имам замерка до шанковите-им снема пиво !!:(
да да .... голем минус им беше тоа , најсреќните се дочепаа до 2 - 3 чаши каменица али ај носи ги во таа гужва :S
 

marko_d

Ретард
Член од
10 април 2009
Мислења
430
Поени од реакции
18
Офтопик: Да ми објасни некој шо е фамата околу Аца Лукас ?! I really don't get it :toe:
 

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
16.561
Поени од реакции
48.106
Не отидов и после постовите на Сусаро и Чекич ненормално криво ми е, али почна да доаѓа редовно така да следен пат сигурно.
 

\m/arko

A place where the beer flows like wine...
Член од
15 јануари 2008
Мислења
6.357
Поени од реакции
790
Ломење беше само уште да отидев.
 
Член од
10 октомври 2009
Мислења
502
Поени од реакции
113
...Мене не ми е стварно јасно..како моЖе да се присуствува на такоф концерт:/
Едноставно турбо фолкот иритира:tapp: уфффф...:jaj:
 

DracevoTheCity

Чиста Македонија !
Член од
7 ноември 2008
Мислења
8.661
Поени од реакции
9.972
Si[M]onA;3205740 напиша:
...Мене не ми е стварно јасно..како моЖе да се присуствува на такоф концерт:/
Едноставно турбо фолкот иритира:tapp: уфффф...:jaj:
некој го еритира турбо-фолк,некој метал го еритира некој нешто трето
се е тоа прашање на вкус,од личност до личност
не можеш да наметнеш на некого,или да му кажеш што музика да слуша,што да не слуша :helou:
 

#LakersMK

iChangeWorlds
Член од
31 јули 2008
Мислења
1.325
Поени од реакции
250
невиден спектакл....

на овие просто-проширени простори...
 
Член од
18 ноември 2009
Мислења
25
Поени од реакции
0
ko bev na ovoj koncert znaci bev pod inicijativa na drugite, ne so smisla deka mi stavija ,,noz na grlo deka mora da odam ",no ete ne sum turboflkerka za da slusam BY PASS ili sl. ama od vcerasnata vecer go zasakav Aca Lukas ,bidejki zapa pesna od bjelo dugme a osobeno merak imam kon gitaristot sto otsvire sinoke prekrasnoooo! ne zalam za vcerasnoto luduvanje !!!
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom