Афти и други проблеми со слузницата на устата

  • Креатор на темата NightFuneral
  • Време на започнување

Пропалица

Мртов/а
Член од
25 јуни 2011
Мислења
2.866
Поени од реакции
1.406
Здраво,

Дали има некој нешто рецепт против оправување на плускавица и сакам да знам како би можело да се појаве?

Имам веќе плускавица подолго време(околу 2-3 дена) но што е најчудно ја имам во устата и тоа две е сега секогаш имам проблеми со зборењето и јадењето.

Ако има некој нешто против заздравување на плускавица нешто природен рецепт или било што, јас читав на интернет дека пастата служе за против плускавица и ставам веќе 2 ден по ред но не поминува само ја облажува болката.


Така да ве молам за помош.

Ви благодарам однапред.
 
Член од
5 ноември 2012
Мислења
2.527
Поени од реакции
5.718
Немаш плускавици во устата
Плускавиците вообичаено се наоѓаат над зглобовите на прстите од нозете и на дланката или на долниот дел од стапалата. Плускавиците вообичаено се формираат како резултат на притисок на прстите на нозете на површината од кожата или носење на несоодветни обувки

Имаш афти
Еве ти е тема
 

PsychoalieN

Омлет мастеР
Член од
12 јули 2009
Мислења
1.703
Поени од реакции
1.411
Здраво,

Дали има некој нешто рецепт против оправување на плускавица и сакам да знам како би можело да се појаве?

Имам веќе плускавица подолго време(околу 2-3 дена) но што е најчудно ја имам во устата и тоа две е сега секогаш имам проблеми со зборењето и јадењето.

Ако има некој нешто против заздравување на плускавица нешто природен рецепт или било што, јас читав на интернет дека пастата служе за против плускавица и ставам веќе 2 ден по ред но не поминува само ја облажува болката.


Така да ве молам за помош.

Ви благодарам однапред.
Плускавица во уста? Прв пат слушам, ти брат афти да не имаш па што не можеш да јадеш ни да збориш? Ако станува збор за тоа со пастата ништо не можеш да направиш. Пробај со оралсепт или некое друго средство наменето за тоа.
 

Пропалица

Мртов/а
Член од
25 јуни 2011
Мислења
2.866
Поени од реакции
1.406
Плускавица во уста? Прв пат слушам, ти брат афти да не имаш па што не можеш да јадеш ни да збориш? Ако станува збор за тоа со пастата ништо не можеш да направиш. Пробај со оралсепт или некое друго средство наменето за тоа.
Да тоа е, извинете што ги нареков плускавици(ми личеа на тоа а незнаев како да ги наречам) и фала многу што ја прместивте темата. Сега видов како изгледаат и тотално се исти само заразлика од Google Images мојте се помали.

Нешто друго чаре? Нема некој си природен рецепт или ?

Сега ќе ја прочитам темата да видам но ако има некој посебно нешто неке пише.

Ваква имам на исто место
http://doktori.mk/files/upload/398/Слика2- Мала афта.jpg
и една од десната страна така помала од таа(која не прави проблем за разлика од првата)
 
Последно уредено:

PsychoalieN

Омлет мастеР
Член од
12 јули 2009
Мислења
1.703
Поени од реакции
1.411
Да тоа е, извинете што ги нареков плускавици(ми личеа на тоа а незнаев како да ги наречам) и фала многу што ја прместивте темата. Сега видов како изгледаат и тотално се исти само заразлика од Google Images мојте се помали.

Нешто друго чаре? Нема некој си природен рецепт или ?

Сега ќе ја прочитам темата да видам но ако има некој посебно нешто неке пише.

Ваква имам на исто место
http://doktori.mk/files/upload/398/Слика2- Мала афта.jpg
и една од десната страна така помала од таа(која не прави проблем за разлика од првата)
http://mkd-news.com/afti-vo-ustata-domashno-lekuvane/

http://doktori.mk/element/view/507ed35abd1a0/zalfija-med-za-lekuvanje-afti

http://www.crnobelo.com/zivot/zdravje/21612-izlecete-gi-zdodevnite-afti-po-priroden-pat

Ова е се што најдов разбирливо по нетов, дома немам некој постар да ми каже како на друг начин по природен пат би можеле да се лечат, а и јас искрено сум немал па затоа не знам како точно да ти помогнам :/
 

osa

>>>>>>
Член од
20 јануари 2009
Мислења
816
Поени од реакции
184
Здраво,

Дали има некој нешто рецепт против оправување на плускавица и сакам да знам како би можело да се појаве?

Имам веќе плускавица подолго време(околу 2-3 дена) но што е најчудно ја имам во устата и тоа две е сега секогаш имам проблеми со зборењето и јадењето.

Ако има некој нешто против заздравување на плускавица нешто природен рецепт или било што, јас читав на интернет дека пастата служе за против плускавица и ставам веќе 2 ден по ред но не поминува само ја облажува болката.


Така да ве молам за помош.

Ви благодарам однапред.
se raboti za afta ,nesmeesh da jadesh blago ,nikako duri ni vo chaj kafe sheker da ne stavash
posle mienje na zabite da ja preplaknesh ustata so voda vo koja imash staveno malku soda bikarbona ..po 10 do 15 minuti napravi gargara so chaj od zalfija ,sekade go ima da go kupish ,vo sekoe maalsko dukance ,chini okolu 50 denari ,se prigotvuva :vo 200 ml voda koja e zovriena stavash edna mala lazicka chaj ,go pokrivash sadot i go ostavash da stoi 15-20 min.potoa go proceduvash ,ostavash da se oladi i koga e ladno samo pravish gargara nekolku pati ...gledaj da ne jadesh i kiselo zoshto ke te razrani .no od blagoto poveke se vospaluvaat i na blagoto se sobiraat poveke bakterii .za dva tri dena ke se izgubat
 

Пропалица

Мртов/а
Член од
25 јуни 2011
Мислења
2.866
Поени од реакции
1.406
Fala vi mnogu do sega nisto ne sum jadel i ete posle 2 dena vekje bolgata se namaluva.
Fala ti @osa dokolku pak osetam bolka ke gi probam ovie korisni raboti koj gi napisa.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.953
Поени од реакции
14.707
jas dobivam afti počesto nego zženite ciklus,i se naviknav na niv.ne gi lecčam bidejcći nemalo efekt dosega.prvite dva dena imam bolki pri jadenje,ama nemasto da se pravi.jadam sve pa sto bidi nek bidi
 

Samurai Jack

Penspinner
Член од
15 април 2012
Мислења
3.659
Поени од реакции
8.659
Зимајте Б комплекс витамини, еднаш дневно и нема да имате проблем, недостатокот на овие витамини предизвикува афти.
Најдобар лек според мене е Проафтол, го има во аптеките, главна состојка е медот.
 
Член од
29 мај 2012
Мислења
242
Поени од реакции
115
Прополисот ти е ептем добар за хигиената на уста. Јас имав проблем со афти и со проафтолот си го решив. ДЕнес си земам обични прополис капки за превентива
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
Листеринот е најдобар за мене за хигиена за уста. Помага и за веќе настанати афти.
 
Член од
29 јуни 2020
Мислења
50
Поени од реакции
73
Афтите се една интересна појава која ни до ден денес етиопатогенетски не е разрешена. Оној кој имал еднаш ќе развива т.е. ќе му се појавуваат и понатаму. Стрес,намален имунитет итн.. се фактори кои доаѓаат в предвид за можното нивно формирање. Исклучително болни знаат да бидат и да оневозможат земање храна и напитоци. Кој го имал проблемот знае. Ова со насловот само не се гнојни кеси тку улцерации со хиперемично петно. Значи депресии на оралната лигавица со различно времетраење во зависнот од човек до човек организам до организам.

Малите mikulicz афти се најчести. Sutton-овата форма е голема афта и се јавува многу ретко поврзана е со одредени други состојби како Бехчетовиот синдром. А ретки се но можни има случаи на херпетиформни Cook-ови афти.

Во секој случај од аспект на оралната патологија интересна појава која не верувам дека има некој што не ја искусил.
 

Munze

Dr. Oetker
Член од
21 јули 2020
Мислења
203
Поени од реакции
195
Ако ми дозволат модераторите да отворам нова тема поконкретна и подобро опиана во вовед за афтите. Или доколку може да отворам а да мора да остане оваа тогаш ќе ја преименувам во Стоматитиси (општи воспаленија на орална лигавица со рекурентни афтозни улцерации).
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.574
Ако ми дозволат модераторите да отворам нова тема поконкретна и подобро опиана во вовед за афтите. Или доколку може да отворам а да мора да остане оваа тогаш ќе ја преименувам во Стоматитиси (општи воспаленија на орална лигавица со рекурентни афтозни улцерации).
Прашање од модераторите - дали мислиш дека просечниот корисник на форумов ќе разбере што сакал авторот да каже со стручните изрази во насловот? :)
Слободно напиши и сподели сè што сакаш и мислиш дека ќе биде корисно, само имај предвид дека луѓето кои не се стоматолози/медицинари сè она горе што го напиша би го опишале како афти.
Ако баш технички ти смета насловов, да ја преименувам во “Афти и други проблеми со слузницата на устата”?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom