Афти и други проблеми со слузницата на устата

  • Креатор на темата NightFuneral
  • Време на започнување

noodle ®

Teetleh
Член од
3 декември 2005
Мислења
1.527
Поени од реакции
257
Најефикасно е метиленското плаво. Пече, гадно е и ја прави цела уста плава ама за пола саат нема ни а од афтата.:helou:
 
Член од
21 септември 2008
Мислења
4.021
Поени од реакции
2.513
Има ваква тема.
Мене ми помага само прополис од кој 5 секунди скокам ко ненормална од шо ме печит.
Ко менструација се јеботе,првите два дена најдебилни се.. после неам галје.
леле тоа прополисот е заеби работа..... !!!!!!! :vozbud:

иначе коа отварав тема.. не ми покажа дека има уште една... :smir:
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.243
Поени од реакции
27.588
Сум користела спрејови, но во последно време ги кинам. Малце ќе поболи, ама после ништо нема.
 
Член од
21 ноември 2008
Мислења
1.157
Поени од реакции
18
mnogu zafrknata stvar,mi se pojavuvaat na dolnata usta od vnatresna strana,i lek sto odma pomaga e plavilo(ne znam tocno kako se vika) go koristat stomatolozite ,odma pominuvaat :pipi:
 
Член од
8 јануари 2009
Мислења
169
Поени од реакции
8
mnogu zafrknata stvar,mi se pojavuvaat na dolnata usta od vnatresna strana,i lek sto odma pomaga e plavilo(ne znam tocno kako se vika) go koristat stomatolozite ,odma pominuvaat :pipi:
:smir: Антисептик
Купи си антисептик од аптеката како метиленско плаво, јодна тинктура за уста и слични
 

SV-Strange

Sorcerer Supreme
Член од
27 август 2007
Мислења
3.604
Поени од реакции
367
Да се самоцитирам од друга тема:

Лек за афти? Ми се појавија неколку во устата, понавнатре.

***Имајте во предвид дека пред една недела сум праен операција - ми ги извадоа крајниците и нормално имам рани, па алкохоли и слични работи не се во предвид.
OceaN ми спомна кафе, мелено, со прстот да ставам на афтите, но тоа не е изводливо, пошто афтите ми се излезени околу раните кај што стоеле крајниците, а и неможам да ги видам, не ни помислувам да ги фаќам, пошто многу болат. И не болат толку афтите, колку ушињата, нели раните (од крајниците) се исто поврзани со сетилата за слух.

Пијам, јадам, тркалам во уста прополис. Септолете... пијам разни чаеви, по 20 капки Нистатин течност.. а и секое сабајле одам на лекар за премаст на раните/афтите.

Некој да не имал слично искуство па да сподели лек?
 

CopyOfDeath

Die Die My Darling!!!
Член од
30 ноември 2005
Мислења
4.186
Поени од реакции
48
Да се самоцитирам од друга тема:



OceaN ми спомна кафе, мелено, со прстот да ставам на афтите, но тоа не е изводливо, пошто афтите ми се излезени околу раните кај што стоеле крајниците, а и неможам да ги видам, не ни помислувам да ги фаќам, пошто многу болат. И не болат толку афтите, колку ушињата, нели раните (од крајниците) се исто поврзани со сетилата за слух.

Пијам, јадам, тркалам во уста прополис. Септолете... пијам разни чаеви, по 20 капки Нистатин течност.. а и секое сабајле одам на лекар за премаст на раните/афтите.

Некој да не имал слично искуство па да сподели лек?
caj od kantarion pomaga
 
B

black angel

Гостин
за афти најефикасен спреј ти е проафтол.мене цела уста ми беше полна со афти воспалена 3 дена ставав ми помина скорз и од тогаш ни една афта ми се нема појавено

ми излего пред неколку дена и сеуште не поминуваат за жал и проафтолот не помага само ги влоши и бетер се раширија и повеќе ме болат сеа него ли кога се појавија :nesum:ќе тркнам до аптека по метиленско плаво да пробам дали ќе ми помине:toe:
 

Бавча

идол на младите
Член од
25 декември 2007
Мислења
11.614
Поени од реакции
10.862
Често ми се случува да ми излезат афти, среќа метиленско плаво, кафе, мед...помагаат, така да лабаво :icon_lol:
 
S

smart ass

Гостин
не сте единствени. јас секоја недела имам по 2 во усната шуплина. мака мачам со нив. една комшика ми позајми неколку таблети и 2 афти ми поминаа веднаш до утре. а поголемите за една недела. ама болките се смирија за неколку дена.
Ослабев од нив 5 килца. :nesum:
Епа решението за усната шуплина се вика Сода бикарбона(мења ПХ вредност) која директно ќе ја нанесеш...па ќе боли многу..потоа ќе направиш гаргара и тро мед ќе ставиш.

Друга опција е Хексорал.
 

ljupce_piroman

А ти си или... Брат ти ?
Член од
7 март 2007
Мислења
77
Поени од реакции
2
Ставам проафтол, првите 10тина секунди пече после мака немаш, само другиот ден пак треба да им шприцнеш дека од еднаш не мине...
еве моментално ги иам 5-6 у уста и ужасно болат :/
поз.
 
Член од
7 април 2011
Мислења
4
Поени од реакции
0
Naj efikasen lek za AFTI

Naj efikasen lek sto sum go kupil do sega i bolkata da mi prestane za samo nekolku sekundi a aftata da iscezne za nekolku dena e ORALMEDIC. Americki lek mnogu dobro napraven
 

Kajgana Shop

На врв Bottom