Афти и други проблеми со слузницата на устата

  • Креатор на темата NightFuneral
  • Време на започнување
N

NightFuneral

Гостин
Dali nekad ste gi imale?Obicno znam deka se rezultat na infekcija,ili ako ste bile podolgo bolni od zaboluvanje ne grlo.Mene mi se pojavuvaat stalno i golema maka mi pretstavuvaat zatoa sto,cela usta mi e isfrlana vnatre si afti toa uzasno boli,ne mozam da zboram,jadam i da mrdam so ustata.Trista gluposti koristev,sea koristam edne sprej PROAFTOL,ako znae nekoj nesto nov sovet neka kaze.Thanx:lud:
 

kLiNkA

Ponosna Hrvatica
Член од
4 јануари 2006
Мислења
2.116
Поени од реакции
5
mi se ima samo ednas deseno... i toa koa imav gnoj na angina i uzasno bolese... ina4e celo vreme upostrebuvav Proaftoli Propolis i za sreka po nekoe vreme mi pomina i toa (ali za toa vreme nemozev nisto da jadam od bolki, i oslabev edno 3 kila)...
 

IsidoraD

Neko to od Gore vidi Sve!
Член од
18 октомври 2005
Мислења
671
Поени од реакции
29
Mnogu se zaebani,jas imav ednas nemozev ni da jadam ni da pijam, te razbiram.Ne sum znaela deka postoi sprej ili nekoj drug lek za toa posto se naogaat neli vnatre vo ustata.
Inaku mozat da izlezat od temeratura,stres,infekcii.
Ja bi ti preporacala caj od zalfija da svaris i cesto plakni ja ustata so toa.Mene mislam deka toa mi pomogna.

P.s se sto jades pred toa DOBRO izmi go (zelencukot i ovoshjeto moze da gi mies vo voda so rastvorena soda bikarbona,taka se prai dezinfekcija)
 

kLiNkA

Ponosna Hrvatica
Член од
4 јануари 2006
Мислења
2.116
Поени од реакции
5
ina4e ja koa imav afti isto piev 4aj od lisaa treva (neznam kako se vika pravilno,ima zolt cvet i ima zolto mleko i mnogu pomaga za takvi raboti), ina4e ima vkus na jod (ko da stavas Betadine)... malce bese gor4livo ali u sekoj slu4aj mnogu mi pomogna
 

IsidoraD

Neko to od Gore vidi Sve!
Член од
18 октомври 2005
Мислења
671
Поени од реакции
29
kLiNkA напиша:
ina4e ja koa imav afti isto piev 4aj od lisaa treva (neznam kako se vika pravilno,ima zolt cvet i ima zolto mleko i mnogu pomaga za takvi raboti), ina4e ima vkus na jod (ko da stavas Betadine)... malce bese gor4livo ali u sekoj slu4aj mnogu mi pomogna
Toa e Zalfija ama mislam deka e so violetov cvet,nema vrska mislam deka za istoto zborime posto vkusot e toj.:)
 
Член од
24 мај 2006
Мислења
61
Поени од реакции
0
Bi ti kazhala ali ne sum imala afti do sea i neznam!:icon_lol:
NightFuneral напиша:
Dali nekad ste gi imale?Obicno znam deka se rezultat na infekcija,ili ako ste bile podolgo bolni od zaboluvanje ne grlo.Mene mi se pojavuvaat stalno i golema maka mi pretstavuvaat zatoa sto,cela usta mi e isfrlana vnatre si afti toa uzasno boli,ne mozam da zboram,jadam i da mrdam so ustata.Trista gluposti koristev,sea koristam edne sprej PROAFTOL,ako znae nekoj nesto nov sovet neka kaze.Thanx:lud:
 
Член од
6 јули 2005
Мислења
2.932
Поени од реакции
9
Ми испаѓаат од време на време ама не цела уста него само во еден дел и обично се јавуваат (барем кај мене) од нервоза или инфекција. Порано додека имаше во продажба користев Гингивал Ц и доста ми помагаше ама сега кога ќе ми се појават или ги оставам сами да поминат (тоа зависи од колку ми се раширени) или користам чај од камилица.
 
Член од
26 април 2005
Мислења
1.691
Поени од реакции
44
Najdobar lek za afti e sperjot pro angi, da prilicno e jak i ima mnogu golema koncentracija na propoilis vo sebe plus nekoi esencijalni masla i koga se nanesuva posle toa solzi mi tecat redovno ama zatoa za 1-2 dena gi snemuva:)
 

VORTEX

Кафански човек
Член од
10 мај 2006
Мислења
673
Поени од реакции
1
ја користам лизобакт (таблети) кои доста помагаат
 

*LiL Mermaid*

part of our world...
Член од
3 јули 2007
Мислења
352
Поени од реакции
6
hmm porano fiksna koga nosev nonstop mi se pojavuva..koristev metilenso plavo..taka se vika tecnosta..za 2 sek ti ja snemuva da ne recam aftata i ja namaluva bolkata naravno..samo frka e so ti ja farba plava ustata..ali obicno navecer se stava i sabajle ko novi ste :)
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
Ми се појавуваат од време на време и стварно се незгодни мамата. Не користам нешто баш многу против нив, пошто не ме боли којзнае колку, туку повеќе би рекла дека ме нервираат, ама не им обврнувам многу внимание и сами си поминуваат.
 
К

Кнез Мишкин

Гостин
МОже метиленско сино...го има по аптеки или калиум перманганат (во аптеки познат како хиперманганат), од овој калиум перманганат се прави раствор и со тој раствор се плакне устата...Растворот се прави веднаш пред да се користи... и после од како ке се измие устата со овој раствор се мие со 3 % хидроген...
 
Член од
2 јуни 2007
Мислења
5.704
Поени од реакции
3.266
чат-пат и на мене ми испагат
лекот е правење гаргара со бетадине
 
N

NaSTy`G|rL

Гостин
Ауу ги мразам. Ми излегуваат многу често и тогаш многу сум нервозна пошто не само шо не можам да јадам, пијам .. не можам ни да зборувам. Користам Проафтол и ми помага многу
 

Kajgana Shop

На врв Bottom