Ауфвидерзен Македонијо!

Член од
1 април 2014
Мислења
125
Поени од реакции
42
Pred mesec dena patuvav so bus pola bevme albanci pola makedonci albancite se iseluvat od 1970 navaka makedoncite da receme poslednite 10 godini toa me zacudi kako e mozno pola na pola busotda bide
 

bitushanec

Борец за човекови права
Член од
17 јануари 2006
Мислења
3.741
Поени од реакции
814
Друштво, @BilboBaggins , @Roy Fokker , @ohrid66, @Beric Dondarrion, еве го Битушанец. Мило ми е што ви недостигав на темава :cool:

Бидејќи зборите за податоци од ЕУРОСТАТ, последната објава за емиграцијата од европските земји, вклучувајќи ја и Македонија е од 15/06/2015 и еве ја вебстраницата: http://ec.europa.eu/eurostat/web/products-datasets/-/migr_emi4ctb . Според оваа последна објава од Еуростат за емиграцијата, од Македонија во последниот 5 годишен пресметан период 2008-2013 стојат 3456 иселени лица и тоа 751 лице во 2008 г, 2011 г 1290 лица и 1415 лица во 2012 г.[DOUBLEPOST=1454702722][/DOUBLEPOST]
.
Некој ќе ми објасни каде во Еуростат се објавени податоци дека се иселиле 78,000 Македонци во 2015 година ?
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.148
Поени од реакции
21.197
бројкиве се од ракав извадени, не ми е верно додека нема нешто официјално да видам, ја лично знам луѓе од две места пошто сум роден во тетово а живеам у скопје и досега не сум сретнал некој да се исели во странство а знам прилично доста луѓе и ако овие статистики се точни сигурно некој би бил од странство во нив. А и не гледате дека сте манипулирани, сликава вика дека во 2015 само, пази во 2015 се иселие 78 илјади луѓе а во линкот пишува:

Членот на ДИК, Јакупи за БИРН објаснува дека податокот за 78.000 иселени граѓани значи дека толкав број според МВР се евидентирани во странство, а не дека се иселиле во 2015 година.
„Тоа не се граѓани кои се иселиле само минатата година, како што пренесоа дел од медиумите, туку лица кои го пријавуваат престојот во странство и дел од нив се заминати и претходно. Во 2014 година, податокот за вкупен број на иселени лица што го добивме изнесува околу 69.000 лица“, објаснува Јакупи.



брат од кај да знам, не им водам евиденција колку пари праат, сигурно не се богаташи.
Ја мислам луѓе од Скопје поретко се одселуваат од Македонија него од другите градови. Реално имаш 2 можности од селење: или одиш во Скопје или во странство. Али тоа неможам да го потврдам со статистика.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.367
Поени од реакции
38.344
Ја мислам луѓе од Скопје поретко се одселуваат од Македонија него од другите градови. Реално имаш 2 можности од селење: или одиш во Скопје или во странство. Али тоа неможам да го потврдам со статистика.
Ок е, ја ништо не негирам или слично сакам да потенцирам дека некој манипулира со бројкиве. Се јавуваат некои експерти, невладини организации, со некакви бројки и којзнае што 600.000 луѓе се иселиле последниве 10 години. Секој нормален кој знае колку се 600 илјади луѓе знае дека е чиста измишљотина, другите што не знаат се овие на темава, тоа ми беше зборот на почеток, кога би имало некакви официјални бројки па да се земе нешто у обзир.
 
Член од
19 април 2013
Мислења
2.004
Поени од реакции
2.100
во Германија бројот на Македонци до 2009-та е скоро ист, од 2010-та наваму е константно во пораст. за 4 години се зголемил за околу 22.000
ако не лажат германците

документот со статистиката е достапен на следнава страница
https://www.destatis.de/DE/Publikationen/Thematisch/Bevoelkerung/MigrationIntegration/AuslaendBevoelkerung.html

Untitled-1.png Untitled-2.png Untitled-3.png Untitled-4.png
 
Член од
11 октомври 2014
Мислења
1.860
Поени од реакции
1.680
Античкиве имаат неверојатната способност да си измислуваат лаги во кои потоа сами си веруваат...
 

bitushanec

Борец за човекови права
Член од
17 јануари 2006
Мислења
3.741
Поени од реакции
814
во Германија бројот на Македонци до 2009-та е скоро ист, од 2010-та наваму е константно во пораст. за 4 години се зголемил за околу 22.000
ако не лажат германците

документот со статистиката е достапен на следнава страница
https://www.destatis.de/DE/Publikationen/Thematisch/Bevoelkerung/MigrationIntegration/AuslaendBevoelkerung.html

Прегледај го приврзокот 138409 Прегледај го приврзокот 138410 Прегледај го приврзокот 138411 Прегледај го приврзокот 138412
Се однесува на сите луѓе од Македонија кои престојувале во предметна година во Германија, (тоа може да се специјализанти, студенти, туристи, бизнисмени, итн.), како и оние кои живеат или се преселиле во Германија. Дај ни статистички податоци за статусот и времетраењето (Aufenthaltsstatus и Aufenthaltsdauer) на престојот на Македонците во Германија, а не вака вкупен број по разни основи.

Еве што пишува:
Ausländische Bevölkerung

Ergebnisse des Ausländerzentralregisters. Es werden die in Deutschland am Ende des Berichtsjahres ansässigen Ausländerinnen und Ausländer nach Staatsangehörigkeit, Aufenthaltsstatus, Aufenthaltsdauer, Alter und Familienstand sowie die im Laufe des Berichtsjahres nach Deutschland zugezogenen und von dort fortgezogenen ausländischen Personen nachgewiesen. In den Zuzügen sind die in Deutschland geborenen ausländischen Kinder, bei den Fortzügen die Sterbefälle ausländischer Personen eingeschlossen.
 
Последно уредено:

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.148
Поени од реакции
21.197
Се однесува на сите луѓе од Македонија кои престојувале во предметна година во Германија, (тоа може да се специјализанти, студенти, туристи, бизнисмени, итн.), како и оние кои живеат или се преселиле во Германија. Дај ни статистички податоци за статусот и времетраењето (Aufenthaltsstatus и Aufenthaltsdauer) на престојот на Македонците во Германија, а не вака вкупен број по разни основи.

Еве што пишува:
Ausländische Bevölkerung

Ergebnisse des Ausländerzentralregisters. Es werden die in Deutschland am Ende des Berichtsjahres ansässigen Ausländerinnen und Ausländer nach Staatsangehörigkeit, Aufenthaltsstatus, Aufenthaltsdauer, Alter und Familienstand sowie die im Laufe des Berichtsjahres nach Deutschland zugezogenen und von dort fortgezogenen ausländischen Personen nachgewiesen. In den Zuzügen sind die in Deutschland geborenen ausländischen Kinder, bei den Fortzügen die Sterbefälle ausländischer Personen eingeschlossen.
Бројките се однесуваат за сите Македонци кои пријавиле живеалиште во Германија во таа година. Тоа на пример не можат да бидат туристи. Студенти да, ама ретко кои се вратил во Македонија после студиите. А специјализанти не праќаме 20 000 во Германија, значи сепак најголем дел се стварно одселени односно во Германија доселени лица. А ова е само Германија и има уште други земји каде што се доселуваат наши.
 

gade

Augustus
Член од
12 април 2008
Мислења
4.838
Поени од реакции
5.117
Ок е, ја ништо не негирам или слично сакам да потенцирам дека некој манипулира со бројкиве. Се јавуваат некои експерти, невладини организации, со некакви бројки и којзнае што 600.000 луѓе се иселиле последниве 10 години. Секој нормален кој знае колку се 600 илјади луѓе знае дека е чиста измишљотина, другите што не знаат се овие на темава, тоа ми беше зборот на почеток, кога би имало некакви официјални бројки па да се земе нешто у обзир.
Ако гледаш само во Скопје, тогаш може да ти изгледа дека никој не се иселува. Источна Македонија масовно се иселува надвор, а од Западна, например, Охрид е пола град от тоа што беше.
Не дај боже да се направи попис, дури тогаш ќе разберат сите колку е сериозна работата.
 
Член од
19 април 2013
Мислења
2.004
Поени од реакции
2.100
абе какво иселување. се шетаат низ светот луѓето. евтини авионски летови, стотина вработувања секој ден, повисок стандард...
имаат пари луѓето, се шетаат, се луксузираат.
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.148
Поени од реакции
35.693
Ја мислам луѓе од Скопје поретко се одселуваат од Македонија него од другите градови. Реално имаш 2 можности од селење: или одиш во Скопје или во странство. Али тоа неможам да го потврдам со статистика.
До пред десетина години од помалите места често бегаа во Скопје само. Сега и по колеги и пријателите гледам, веќе нема Скопје, директива се бега во странство.[DOUBLEPOST=1454718734][/DOUBLEPOST]Еден куп колеги од факултет што отидоа на work & travel не се вратија и останаа таму да се снаоѓаат да дојдат до социјален број.

Еј млади луѓе мои колеги, пријатели до вчера, илегалчат по САД само да не се вратат тука, а овој ладнокрвно ти сере те убедува :brlav:
 

vakemk

vakemk
Член од
18 февруари 2009
Мислења
39
Поени од реакции
3
Здраво на сите!

Доколку има некој информации за заминување во далечната Австралија или Нов Зеланд би го замолил да пише :)
 
Член од
19 април 2013
Мислења
2.004
Поени од реакции
2.100
Здраво на сите!

Доколку има некој информации за заминување во далечната Австралија или Нов Зеланд би го замолил да пише :)
што ќе правиш бе таму, нема ништо, само прашина и кенгури. седи ти тука, поарно ти е. :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom