Ауфвидерзен Македонијо!

sankerce

прогресиФ
Член од
6 март 2009
Мислења
3.072
Поени од реакции
4.942
Има шанси да ја стигнеме Венецуела. А и податоков seems legit, така да време е да прекине власта да ни продава муда за бубрези преку медиумиве и сериозно да си ја сфати работата.
 

Max Legend

The black swordsman
Член од
27 септември 2010
Мислења
4.339
Поени од реакции
6.478
I kako po obicaj ili vesta ke bide ignorirana ili ke se najdat dezurnite voini da velat - a be dosta gledate za nas, videte koi cigani se bugarite.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.692
Поени од реакции
12.089
ОВА Е ДРЖАВА: 6.000 франци е средна плата во Швајцарија!
Средната бруто плата во Швајцарија во приватниот сектор изнесувала 6.118 франци во 2012 година, соопшти Федералниот завод за статистика. Тоа значи дека половина од вработените заработиле над овој износ, а половина под него.

Средна плата 5.000 евра, минимална 3.300 евра, невработеност 4.1%.
Македонија отприлика средна плати би била до 12.000 која ја примаат 273.000 лица од 574.000 лица кои примаат плата. Двеста (200) евра) и кога ќе лупне некој споредба види ги швајцарците колите им биле еколошки, како им било средено, како возеле точак...
 
Член од
6 септември 2008
Мислења
1.049
Поени од реакции
367
Еве од мене малку пресметки: Приватна фирма за градинарство во Цирих - 3800 CHF Бруто плата, 3300 CHF за зимање (без бонуси и + работни часови) - Здравствено осигурување 200 CHF и Месечна карта за превоз 100 CHF - Станарина (комуналија, струја, кирија, телевизија, телефон, интернет) 1500 CHF = 1500 CHF за трошење во тековниот месец, се разбира доколку живееш сам и сите трошкови се на твоја глава.

Престижна фирма Грозд Струмица: 11.250 Денари Бруто плата - 9800 Денари за зимање (без бонуси и + работни часови) + платено здравствено осигурување и 1 оброк. - Станарина (комуналија, струја, телевизија, телефон, интернет) Околу 4000 - 5000 денари? Превоз - Пешак. = 4800 - 5800 денари за трошење во тековниот месец. Со можност платата да касни 1 недела.

"Има разлика" -Грујо, Па богами има!
 
Член од
29 октомври 2011
Мислења
1.023
Поени од реакции
949
Еве од мене малку пресметки: Приватна фирма за градинарство во Цирих - 3800 CHF Бруто плата, 3300 CHF за зимање (без бонуси и + работни часови) - Здравствено осигурување 200 CHF и Месечна карта за превоз 100 CHF - Станарина (комуналија, струја, кирија, телевизија, телефон, интернет) 1500 CHF = 1500 CHF за трошење во тековниот месец, се разбира доколку живееш сам и сите трошкови се на твоја глава.

Престижна фирма Грозд Струмица: 11.250 Денари Бруто плата - 9800 Денари за зимање (без бонуси и + работни часови) + платено здравствено осигурување и 1 оброк. - Станарина (комуналија, струја, телевизија, телефон, интернет) Околу 4000 - 5000 денари? Превоз - Пешак. = 4800 - 5800 денари за трошење во тековниот месец. Со можност платата да касни 1 недела.

"Има разлика" -Грујо, Па богами има!
не би рекол дека Грујо или било кој политичар е крив, кај нас од векот било така, од секогаш сме биле мизерија. и не верувам дека некогаш ќе се управиме. Имам прв братучед 33 години, дреме дома цел ден, става слики на фб, дури и монтажи си прави, од јаки билдери, само главата негова ја става. Работеше во леов компани, и на уште десетина места по месец и пол највеќе во секое од нив. Нај интересно беше од кај Леов кога си замина, оправдувањето беше...Леов многу газда ми се правеше...а немаше да го кошта ништо да си ги зема тие 9000 денари бар додека најде друга поплатена работа, не верувам дека кога ќе замине во Цирих ќе се задржи на работа дури и за тие 4000 CHF. проблемот е кај нас, како менталитет, како овој мој братучед ги има уште многу многу кај нас во градов. како сакате на такви работници, Грозд Струмица да им се довери да им даде повеќе...даваат доста повеќе плата, на вработени што се задржале доста во определена фирма, работници, кој одат на работа за да работат, а не да солат памет, од каде му се парите на газдата.
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.322
Поени од реакции
7.781
Еве од мене малку пресметки: Приватна фирма за градинарство во Цирих - 3800 CHF Бруто плата, 3300 CHF за зимање (без бонуси и + работни часови) - Здравствено осигурување 200 CHF и Месечна карта за превоз 100 CHF - Станарина (комуналија, струја, кирија, телевизија, телефон, интернет) 1500 CHF = 1500 CHF за трошење во тековниот месец, се разбира доколку живееш сам и сите трошкови се на твоја глава.
Тие 1500 за трошење во тековен месец само за храна и тоа најмизерно :icon_lol:, така кога ќе видиш сиромавиот отепан е дали тука или во Швајцарија.
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.231
Поени од реакции
4.102
Тие 1500 за трошење во тековен месец само за храна и тоа најмизерно :icon_lol:, така кога ќе видиш сиромавиот отепан е дали тука или во Швајцарија.


Оооо колку само ми недостасуваа овие коментари :pos:
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
ОВА Е ДРЖАВА: 6.000 франци е средна плата во Швајцарија!
Средната бруто плата во Швајцарија во приватниот сектор изнесувала 6.118 франци во 2012 година, соопшти Федералниот завод за статистика. Тоа значи дека половина од вработените заработиле над овој износ, а половина под него.

Средна плата 5.000 евра, минимална 3.300 евра, невработеност 4.1%.
Македонија отприлика средна плати би била до 12.000 која ја примаат 273.000 лица од 574.000 лица кои примаат плата. Двеста (200) евра) и кога ќе лупне некој споредба види ги швајцарците колите им биле еколошки, како им било средено, како возеле точак...
Banksterite se tie sto go pumpaat prosekot vo svajcarija, nitu pod razno kako rabotnik ne gi gledas tie 6000 franci za postena rabota (bruto BTW).
Inaku tacno, svajcarija i norveska se edinstveni drzavni spored mene kade sto stvarno se isplaka da emigriras, ako zborime za evropskiot kontinent. EU i clenkite se e gola voda za ovie vo sekoj pogled.
Standardot i platite vo svajcarija i norveska se najmalku x2 do x3 sporedbeno so ostanatite.[DOUBLEPOST=1398854110][/DOUBLEPOST]
Еве од мене малку пресметки: Приватна фирма за градинарство во Цирих - 3800 CHF Бруто плата, 3300 CHF за зимање (без бонуси и + работни часови) - Здравствено осигурување 200 CHF и Месечна карта за превоз 100 CHF - Станарина (комуналија, струја, кирија, телевизија, телефон, интернет) 1500 CHF = 1500 CHF за трошење во тековниот месец, се разбира доколку живееш сам и сите трошкови се на твоја глава.

Престижна фирма Грозд Струмица: 11.250 Денари Бруто плата - 9800 Денари за зимање (без бонуси и + работни часови) + платено здравствено осигурување и 1 оброк. - Станарина (комуналија, струја, телевизија, телефон, интернет) Околу 4000 - 5000 денари? Превоз - Пешак. = 4800 - 5800 денари за трошење во тековниот месец. Со можност платата да касни 1 недела.

"Има разлика" -Грујо, Па богами има!
Cisto sumljam od 3800 bruto 3300 neto da zima. kade e penzisko osiguruvanje. Na 3800 bruto ne veruvam poveke od 2500 neto da ispaga, barem taka e vo poveketo ostanati drzavi.
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.322
Поени од реакции
7.781
Готвач во ресторан во Цирих според негови зборови зема 5800 франкови плата, од нив 2200 одат за осигурување и 1100 за стан во Цирих. Колку остануваат за него?
 

Srcee

Unforgettable
Член од
29 април 2008
Мислења
5.275
Поени од реакции
3.496
Готвач во ресторан во Цирих според негови зборови зема 5800 франкови плата, од нив 2200 одат за осигурување и 1100 за стан во Цирих. Колку остануваат за него?
Готвач тука нека зема и 400 евра плата. Од нив 200 идат за кирија и 100 идат за сметки (минимум). 100 троши на пат и хранарина. Колку остануваат за него? А прати, готвачот тука со семејството живее во пишлив стан од 60 квадрати во кој премија е ако има детска соба. Швајцарецот во каков стан живее, @bucio?
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.692
Поени од реакции
12.089
Готвач во ресторан во Цирих според негови зборови зема 5800 франкови плата, од нив 2200 одат за осигурување и 1100 за стан во Цирих. Колку остануваат за него?
ќе останат повеќе отколку на готвач во Македонија. Кога не би живеел со неговите, колку би му останале ако плати кирија 150-250 евра. Оди во минус.

Бонусот му се разлика швајцарско здравство, образование, установи, патишта, јавни сервиси, јавен транспорт...према македонските. Разлика е тоа како Алан Форд и Џемс Бонд. Подобро со бугарите, грците или молдавците да се споредуваме, по сме тука некаде.
 
Член од
6 септември 2008
Мислења
1.049
Поени од реакции
367
Cisto sumljam od 3800 bruto 3300 neto da zima. kade e penzisko osiguruvanje. Na 3800 bruto ne veruvam poveke od 2500 neto da ispaga, barem taka e vo poveketo ostanati drzavi.
Минималните плати немат толку големи давачки кон државата, дури ги олеснуваат да плаќат значително помалку здравствено осигурувње. Пензиското го правиш сам колку сакаш да ти се полни.
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.322
Поени од реакции
7.781
Готвач тука нека зема и 400 евра плата. Од нив 200 идат за кирија и 100 идат за сметки (минимум). 100 троши на пат и хранарина. Колку остануваат за него? А прати, готвачот тука со семејството живее во пишлив стан од 60 квадрати во кој премија е ако има детска соба. Швајцарецот во каков стан живее, @bucio?

Швајцарецот не работи готвач за по негов стандард пишливи 5000 франка, кај нив џандарите по 10000 земаат, а готвач работи работи нашиот бугарин со бугарски пасош.[DOUBLEPOST=1398870697][/DOUBLEPOST]
ќе останат повеќе отколку на готвач во Македонија. Кога не би живеел со неговите, колку би му останале ако плати кирија 150-250 евра. Оди во минус.

Бонусот му се разлика швајцарско здравство, образование, установи, патишта, јавни сервиси, јавен транспорт...према македонските. Разлика е тоа како Алан Форд и Џемс Бонд. Подобро со бугарите, грците или молдавците да се споредуваме, по сме тука некаде.

Човекот сам живее таму, а жената и децата му се тука затоа што таму нема да може да ги издржува со таа плата.[DOUBLEPOST=1398870857][/DOUBLEPOST]Најевтиниот превоз со воз отприлика пат Битола-Прилеп како кај нас е 100 франка, 5000 денари во еден правец па сега види ти гости бркај таму :icon_lol:.[DOUBLEPOST=1398871054][/DOUBLEPOST]Пред затварање во нивни Мигрос (наш КАМ како репер тука) е полн со пензионери кои чекаат попусти на храната, на ова лично сум сведок, а сувомеснатато вакумирано во раце што го држев претворам во наши пари 8500 денари килограм, леле си викам кај е зклатен Промес тука :pos::pos::pos::pos::pos::pos::pos::pos:.
 
Последно уредено:

SuBZerO

Бигус Дикус
Член од
26 јануари 2007
Мислења
3.859
Поени од реакции
4.791
Швајцарецот не работи готвач за по негов стандард пишливи 5000 франка, кај нив џандарите по 10000 земаат, а готвач работи работи нашиот бугарин со бугарски пасош.[DOUBLEPOST=1398870697][/DOUBLEPOST]


Човекот сам живее таму, а жената и децата му се тука затоа што таму нема да може да ги издржува со таа плата.[DOUBLEPOST=1398870857][/DOUBLEPOST]Најевтиниот превоз со воз отприлика пат Битола-Прилеп како кај нас е 100 франка, 5000 денари во еден правец па сега види ти гости бркај таму :icon_lol:.[DOUBLEPOST=1398871054][/DOUBLEPOST]Пред затварање во нивни Мигрос (наш КАМ како репер тука) е полн со пензионери кои чекаат попусти на храната, на ова лично сум сведок, а сувомеснатато вакумирано во раце што го држев претворам во наши пари 8500 денари килограм, леле си викам кај е зклатен Промес тука :pos::pos::pos::pos::pos::pos::pos::pos:.
Exactly....I jas vikam taka kaj e makedonija koa kupuvam zelka i grav tuka...! Ama samo togas...za site drugi 99.99 % raboti pobitni vikam kaj e makedonija sea ?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom