Ауфвидерзен Македонијо!

B

Bafra

Гостин
Секаков европски пасош. Бугарски е најзастапен кај нас.[DOUBLEPOST=1538410718][/DOUBLEPOST]
На некои што налетав рекоа дека веќе биле во процедура да ги преведуваат македонските возачки, најчесто Б категорија. Ако имате некоја информација повеќе споделете.
Врска немам, само многу ме интересира:
Зашто бе не се јавите во нашата амбасада во Берлин. Амбасадорот сигурно има време и за други работи, освен да ја шета таа вработената со нога до земја :cool:
 
Член од
24 јуни 2011
Мислења
522
Поени од реакции
462
Врска немам, само многу ме интересира:
Зашто бе не се јавите во нашата амбасада во Берлин. Амбасадорот сигурно има време и за други работи, освен да ја шета таа вработената со нога до земја :cool:
Веќе две недели се заменуваат возачките. Слободно одете.
 
Член од
9 септември 2008
Мислења
769
Поени од реакции
322
Да сподели некој работно искуство во Германија преку Контекс агенцијава кај нас ? Мекдонасл,бургеркинг и слично ?
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.514
Поени од реакции
34.557
Да сподели некој работно искуство во Германија преку Контекс агенцијава кај нас ? Мекдонасл,бургеркинг и слично ?
Зависи каде ќе се погодиш, тие не се обврзани да ти најдат стан, може да ти помогнат само, обично се прави група на фб со сите што сте во тој град и ги постираат понудите за смештај. Колку работни саати ќе имаш зависи пред се од тамошните шефови, некои имаат и над 160 месечно, а некои нема ни 150 да истераат. Организација така-така, али тоа е што е, сите агенции се слична превара.
 
Член од
9 септември 2008
Мислења
769
Поени од реакции
322
Зависи каде ќе се погодиш, тие не се обврзани да ти најдат стан, може да ти помогнат само, обично се прави група на фб со сите што сте во тој град и ги постираат понудите за смештај. Колку работни саати ќе имаш зависи пред се од тамошните шефови, некои имаат и над 160 месечно, а некои нема ни 150 да истераат. Организација така-така, али тоа е што е, сите агенции се слична превара.
Едино што ме интересираше беше дали постои можност да работиш повеќе од 8 саати доброволно да остануваш за да заработуваш повеќе,другите детали ми се веќе познати
 
Член од
24 јуни 2011
Мислења
522
Поени од реакции
462
Едино што ме интересираше беше дали постои можност да работиш повеќе од 8 саати доброволно да остануваш за да заработуваш повеќе,другите детали ми се веќе познати
МкД и Бургер Кинг не ти се исплати да остануваш прекувремено пошто повеќе данок ќе платиш колку повеќе заработиш, пример ќе работиш 30 саати повеќе од предвиденото а ќе земеш некои 100 евра повеќе само. Најдобро е ако ти се погоди шефот со смените да си земеш и еден мини џоб на друго место, тоа ти е работа на која можеш да заработиш до 450 евра месечно и на тие пари нема ни цент одбитоци, ако работата ти е за 10 евра од саат ќе си сработиш 45 саати и тоа е, ако немаш време не мораш да изработиш 45 саати, колку можеш толку, така и ќе те платат.
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.888
So gleate takvi rabotni mesta za debili kako mcd bk i slicno? Ni ciganite i ostanatite divoplemenci tamu nejkat kaj niv da rabotat, za svabite ic da ne prajme muabet.
 

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
6.062
Поени од реакции
11.411
So gleate takvi rabotni mesta za debili kako mcd bk i slicno? Ni ciganite i ostanatite divoplemenci tamu nejkat kaj niv da rabotat, za svabite ic da ne prajme muabet.
Валво, ти таму работеше како ЦЕО на Дојче Банк или ЦТО на Порше?
Или бауштела за минималец?
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.888
Валво, ти таму работеше како ЦЕО на Дојче Банк или ЦТО на Порше?
Или бауштела за минималец?
Jes da rabotev zelezokrivec, ama jas togas ne otidov so namera da rabotam, tuku da vidam zakoni za registracija na koli, kaj ima avtootpadi i eftini delovi i slicno. Ja i sega da sum tamu ke si otvoram avtoplac, na svabite nitu pod razno ne bi im rabotel posebno cklj rabotni mesta za slepci. Mozebi u nekoja jaka fabrika za koli, za dobra plata so malku rabota.
 

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
6.062
Поени од реакции
11.411
Епа тогаш што ги окривуваш децата што првпат одат, не дека знаат они што и како е таму пред да отидат, исто како и ти што си бил. На 90% од нив тоа им е дури да се снајдат со нешто поасално.
На крај краеви боље таму да земат по 800-900 евра и да поднучат јазик отколку тука да црнчат за 200-300 евра и дремат по кладилници.
 
Член од
19 октомври 2015
Мислења
41
Поени од реакции
13
Zdravo.Angliskiot mi e usovrshen i sakam podaleku od drzhavava so zhenskata da odime,nema da mi smeta da nauchiam i tret jazik,lesno gi ucham.Spored vas,koi drzhavi nudat podobri uslovi za zhiveejne i rabota?
 

INDIJANEC123

Женкар, Илуватар
Член од
17 март 2014
Мислења
3.815
Поени од реакции
6.373
Zdravo.Angliskiot mi e usovrshen i sakam podaleku od drzhavava so zhenskata da odime,nema da mi smeta da nauchiam i tret jazik,lesno gi ucham.Spored vas,koi drzhavi nudat podobri uslovi za zhiveejne i rabota?
Скоро цела западна ЕУ. Но предност е да си стручен во нешто. Како општ работник ќе ти треба повеќе време да се стабилизираш. Иначе за старт со англиски можеш во Холандија, Шведска, Данска и Малта. Таму може да го користиш дури го научиш нивниот јазик. Нема генерално правило која земја. Имам другари и во Шведска, Холандија, Малта, Шпанија. Сите од нив се веќе навлезени таму и ок им е. Германија ќе мораш од старт да учиш јазик а за тоа време можеш да работиш Мекдоналдс во кујна. Курсевите државни негде се бесплатни некаде се плаќаат ни не е некоја голема сума. Каде и да одиш избегавај балканци со фирми. Ќе те искористат и нема да те платат.
 
Член од
19 октомври 2015
Мислења
41
Поени од реакции
13
Скоро цела западна ЕУ. Но предност е да си стручен во нешто. Како општ работник ќе ти треба повеќе време да се стабилизираш. Иначе за старт со англиски можеш во Холандија, Шведска, Данска и Малта. Таму може да го користиш дури го научиш нивниот јазик. Нема генерално правило која земја. Имам другари и во Шведска, Холандија, Малта, Шпанија. Сите од нив се веќе навлезени таму и ок им е. Германија ќе мораш од старт да учиш јазик а за тоа време можеш да работиш Мекдоналдс во кујна. Курсевите државни негде се бесплатни некаде се плаќаат ни не е некоја голема сума. Каде и да одиш избегавај балканци со фирми. Ќе те искористат и нема да те платат.
Преку агенции за вработување да пробам ?
 
Член од
28 февруари 2017
Мислења
2.770
Поени од реакции
2.682
Преку агенции за вработување да пробам ?
Професија? Значи мора да имаш некоја специјалност и сам барај си чаре.
Ако пак немаш некоја специфична професија што би прошла таму, барај конекција преку агенции Мекдоналдс и слично.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom