Ауфвидерзен Македонијо!

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
4.924
Поени од реакции
7.852
Ако било убаво и Швајцарците ќе седеле таму. Тие пари што ги даваат се 5 просечни швајцарски плати а те обврзубаат 10 год во старечки дом да живееш.
сакаш да кажеш дека дека во швајцарија не чини па овие бегале од таму ?
 
S

silmarillion

Гостин
Трусно подрачје е и се предвидува јак земјотрес во наредните 4-5 години. Ништо да не се знаело.
 

INDIJANEC123

Женкар, Илуватар
Член од
17 март 2014
Мислења
3.815
Поени од реакции
6.373
сакаш да кажеш дека дека во швајцарија не чини па овие бегале од таму ?
Цел свет има тренд на миграција град село. Сигурно дека инраструктурно е решено и се е средено ама никој млад неќе да живее со старци и да работи во фарми или да патува во град секој ден. Поубаво е од овде светлосни години ама секој млад сака во град поради можностите за унапредување и школување на децата.[DOUBLEPOST=1511775209][/DOUBLEPOST]И да швајцарија нечини ако си испод 4000 франака, тоа е минималецот за да преживееш.
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
4.924
Поени од реакции
7.852
Цел свет има тренд на миграција град село. Сигурно дека инраструктурно е решено и се е средено ама никој млад неќе да живее со старци и да работи во фарми или да патува во град секој ден. Поубаво е од овде светлосни години ама секој млад сака во град поради можностите за унапредување и школување на децата.[DOUBLEPOST=1511775209][/DOUBLEPOST]И да швајцарија нечини ако си испод 4000 франака, тоа е минималецот за да преживееш.
во ред, мене ми се виде како добра шанса да се искористи (еве јас на пример смртно сум заинтересиран), може некој ќе ја искористи,може на на некој не му се допаѓа, вака според она што читам и слушам добив впечаток дека лугето не бираат средства и начин да избегаат од кај нас, па си помислив, што му фали на ова селово да се избега од нашава вукуебина.
И што рече " швајцарија нечини ако си испод 4000 франака",зарем толку е скапо ?[DOUBLEPOST=1511776204][/DOUBLEPOST]
Трусно подрачје е и се предвидува јак земјотрес во наредните 4-5 години. Ништо да не се знаело.
а посебно за тебе како како бизнисмен со крави и овци ова место би било иделано.
 
Член од
12 декември 2007
Мислења
4.731
Поени од реакции
9.775
веќе кога се фати за тие 200К, тие сигурно нема да ги бараат во кеш, сигурно ќе биде нешто во вид да се земе кредит за куќа.
Und diesen gibt es ohnehin nur für jene, die in Albinen ein bewilligungsreifes Bauprojekt oder einen beurkundeten Kaufvertrag vorweisen können und mindestens 200'000 Franken investieren. Hinzu kommen weitere Bedingungen – so muss der Betrag zurückgezahlt werden, falls man nach weniger als zehn Jahren wieder aus Albinen wegzügelt.

Да, ќе ти најдат и Швајцарка женска и ќе ти носат Тоблероне на врата секој ден. Треба да градиш или купиш куќа и да покажеш документи и дозволи. Кредит не ти даваат тие, како сакаш така снаоѓај се. Што значи за да ја земеш максималната субвенција од 70.000 треба веќе да имаш 200.000 кеш и да се обврзеш да живееш 10 години во селово со примарна адреса а не викендица. Швајцарците баш од оние се што љубат странци - таму комисија од комшии и месна заедница треба да каже дали се согласуваат да добиеш државјанство после 10 години живот, 'рмбање и плаќање даноци во Швајцарија. Имаш случај кога одбија една на таква комисија затоа што недоволно излегувала по барови во селото, не била дружељубива. Сега демек ќе одат во загуба за некој од Тунгузија да им биде комшија. Ова е за веќе ситуирани, богати странци, не за рајата. Ако даваа така лесно пари на сите немаше да бидат тоа што се.
 

INDIJANEC123

Женкар, Илуватар
Член од
17 март 2014
Мислења
3.815
Поени од реакции
6.373
во ред, мене ми се виде како добра шанса да се искористи (еве јас на пример смртно сум заинтересиран), може некој ќе ја искористи,може на на некој не му се допаѓа, вака според она што читам и слушам добив впечаток дека лугето не бираат средства и начин да избегаат од кај нас, па си помислив, што му фали на ова селово да се избега од нашава вукуебина.
И што рече " швајцарија нечини ако си испод 4000 франака",зарем толку е скапо ?[DOUBLEPOST=1511776204][/DOUBLEPOST]
а посебно за тебе како како бизнисмен со крави и овци ова место би било иделано.
Да скапо е затоа минималецот е 4000. Просечна плата е 7-8 илјади франка. Ако си најдеш работа за 5-6 илјади слободно оди со 4000 на нула ќе бидеш.
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
4.924
Поени од реакции
7.852
Und diesen gibt es ohnehin nur für jene, die in Albinen ein bewilligungsreifes Bauprojekt oder einen beurkundeten Kaufvertrag vorweisen können und mindestens 200'000 Franken investieren. Hinzu kommen weitere Bedingungen – so muss der Betrag zurückgezahlt werden, falls man nach weniger als zehn Jahren wieder aus Albinen wegzügelt.

Да, ќе ти најдат и Швајцарка женска и ќе ти носат Тоблероне на врата секој ден. Треба да градиш или купиш куќа и да покажеш документи и дозволи. Кредит не ти даваат тие, како сакаш така снаоѓај се. Што значи за да ја земеш максималната субвенција од 70.000 треба веќе да имаш 200.000 кеш и да се обврзеш да живееш 10 години во селово со примарна адреса а не викендица. Швајцарците баш од оние се што љубат странци - таму комисија од комшии и месна заедница треба да каже дали се согласуваат да добиеш државјанство после 10 години живот, 'рмбање и плаќање даноци во Швајцарија. Имаш случај кога одбија една на таква комисија затоа што недоволно излегувала по барови во селото, не била дружељубива. Сега демек ќе одат во загуба за некој од Тунгузија да им биде комшија. Ова е за веќе ситуирани, богати странци, не за рајата. Ако даваа така лесно пари на сите немаше да бидат тоа што се.
е според ова што ти го кажа јас мислам дека за мене нема да биде проблем, 200 К кеш не ми се проблем, ако треба може и нешто повеќе ќе извадам, за пиење во тие локалните барови ич не ми е проблем, ке се пијанчиме ако треба по цел ден, за жена не мора да ми најдат, жена имам и плус деца, ама ако решат да ми најдат нема да одбијам колку да ги исполнам условите,згора на тоа нема да морам да чекам и да го молам некој небањат вмрововец да се сложи да го смениме името на државата и националноста за да почнам живот да живеам.
 
S

silmarillion

Гостин
а посебно за тебе како како бизнисмен со крави и овци ова место би било иделано.
Уше неможеш да преболиш Грујчо што ти падна од власт? :) Па да му ебем матер средношколка да беше тазе скината па оставена, немаше да бидеш толку патетичен. А можда и си кој те знае : ))
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
4.924
Поени од реакции
7.852
Уше неможеш да преболиш Грујчо што ти падна од власт? :) Па да му ебем матер средношколка да беше тазе скината па оставена, немаше да бидеш толку патетичен. А можда и си кој те знае : ))
А името да го смениме ? вајлда не ќе мораш овците преку граница да ги малтретираш.
 
S

silmarillion

Гостин
А името да го смениме ? вајлда не ќе мораш овците преку граница да ги малтретираш.
Името го мењаме секако. Ако го земеме за точно тврдењето дека со промена на името настапува акутна смрт кај секој еден патриот, на твое место не би трошел време на форумов со луѓе кои не ги знам. Прегратката на најблиските е она што е потребна во овие моменти до судниот час. Овци ко овци име не им мења многу освен ако тревата што ја пасат не им зависи од него. Они ќе преживеат, него за тебе ми е.
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
4.924
Поени од реакции
7.852
Името го мењаме секако. Ако го земеме за точно тврдењето дека со промена на името настапува акутна смрт кај секој еден патриот, на твое место не би трошел време на форумов со луѓе кои не ги знам. Прегратката на најблиските е она што е потребна во овие моменти до судниот час. Овци ко овци име не им мења многу освен ако тревата што ја пасат не им зависи од него. Они ќе преживеат, него за тебе ми е.
не се мисли за мене, јас заминувам за швајцарија, нема да ти правм проблем да си го смениш името, не дека ми е жал за некој куртон ко тебе, не сакам да ги малтретираш овците, кај ги макнеш по граници, гревота се.
 
Член од
7 март 2009
Мислења
1.127
Поени од реакции
788
е според ова што ти го кажа јас мислам дека за мене нема да биде проблем, 200 К кеш не ми се проблем, ако треба може и нешто повеќе ќе извадам, за пиење во тие локалните барови ич не ми е проблем, ке се пијанчиме ако треба по цел ден, за жена не мора да ми најдат, жена имам и плус деца, ама ако решат да ми најдат нема да одбијам колку да ги исполнам условите,згора на тоа нема да морам да чекам и да го молам некој небањат вмрововец да се сложи да го смениме името на државата и националноста за да почнам живот да живеам.
Кои идиотски мисли човече,неверојатно...На која возраст си? Прашувам за да ти најдам оправдание за зелениов пост
 

ДИЌЕЛ

EGZIBICIONIST
Член од
17 јуни 2015
Мислења
85
Поени од реакции
28
ај што треба б2 германски нејсе тоа за многуте работни позиции,а ако си во француски кантон шо прајме тогаш.За во Швајцарија мој блиски што работат и живеат а воедно што се здобиле со еден од многуте дозволи за престој сите имаат беспрекорно досие минимум 5 години работен стаж,и самата фирма да има представништво во Швајцарија.Потоа имате коммисија од рандом вработени кои од 3-6 месеци дава оцена за работоспособност,познавање јазик и други сегменти од делот на вашата струка.Стрикно зборувам за периодот од 2004-2017 пример за некој што е со мк.пасош и фамилијарни луге кој што жртвувале многу пола живот за да стигнат до тоа ниво,и немаа никој таму.Воедно тоа се редки случаи ама ако сакаш нешто да постигнеш нема да го постигнеш со магично стапче.Зборувам за луге кој што вложиле во своето образование,јазик,каснење плати како да се стечајци а се позајмиле со студентски кредити,а треба да гледаат иднина и за нивните деца.Во контакт сум со сите од нив.Еве едно мое мислење што неможе никој да ми го побие.Па да му ебам мајката во европа подобро би работел за минимална и да ми тече стаж одколку да работам за 12,000 и плус да ти касни платата,јебига не сме сите интелектуалци.А тие новопечени бизнисменчиња да ми дишат во врат и да ми кажува колку вреди на татко му фирмата не фала.Дај ми парична садисфакција ке те слушам цел ден.Кај плата 12,000 па уште 6000 на почеток од месец и 6000 на крај на месец на рака алооо.Низ историјата имало миграција/имиграција/ и секогаш ке има да ме врзеш неможеш да ме убедуваш неможеш, а тоа дали јас ке работам и работам надвор и нвестирам тука мое право.Биди човек и помогни на некој што ке ти побара помош,и не барај ништо за возврат,додека се преценуваш самиот себе и кажуваш колку вредиш.Можам монолог до утре досаден сум малце извинете вака.
 
Член од
27 октомври 2017
Мислења
513
Поени од реакции
744
Колку за дополнување на темава да додадам само дека valvoline го смени своето мислење и сега се спрема да каже ауфидерзен Македонијо на својот пат кон аустрија...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom