Ауфвидерзен Македонијо!

Член од
22 февруари 2007
Мислења
7.076
Поени од реакции
1.940
Муабетот на @Chemical Angel е скрос на место. Киријата и недвижнините се најголем фактор. Храната мање више секаде е колку тука (ситна работа поскапа). Услугите се иссто поскапи ама да претпоставиме дека се пропорционални со плата и недвижнини.

Совет од мене. Има доста сајтови што нудат информации за висина на плати по професија, место и тн. Payscale и Glassdoor се примери. Еве еден филтер за почеток: http://www.payscale.com/research/DE/Location=Stuttgart-Baden-Wuerttemberg/Salary
 

MiaSanMia

Chipolopolo
Член од
7 април 2012
Мислења
9.974
Поени од реакции
8.682
Ne znam kako odat platite vo toj sektor,no 2000 evra neto e fenomenalno.Posle 6 meseci pogolema plata,a so tek na vreme moze uste da odi nagore.Znaat da cenat germancite.

Ne se propusta takva sansa,moe mislenje.

Pocni od nekade,pa ako smetas deka ti e mala platata,mnogu lesno povtorno da se najde.
 

Riken

the power of imagination makes us infinite
Член од
9 декември 2008
Мислења
12.138
Поени од реакции
28.890
И други се засегнати со ауфвидерзен.
клик

Добро не е од сега овој тренд печалбари имало и ќе има но за неколку години можда и они ќе имаат вишок работна сила...треба некој статистики да се видат на светско ниво како иде миграцијата на народ.
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
4.922
Поени од реакции
7.846
И други се засегнати со ауфвидерзен.
клик

Добро не е од сега овој тренд печалбари имало и ќе има но за неколку години можда и они ќе имаат вишок работна сила...треба некој статистики да се видат на светско ниво како иде миграцијата на народ.
какви статистки бе брат, такво е времето, секој бега каде сака ако му се може, па пола милион австралианци живеат во Англија, и уште некој го дрви зошто и како некој од МК....
 

Riken

the power of imagination makes us infinite
Член од
9 декември 2008
Мислења
12.138
Поени од реакции
28.890
какви статистки бе брат, такво е времето, секој бега каде сака ако му се може, па пола милион австралианци живеат во Англија, и уште некој го дрви зошто и како некој од МК....
Изгледа не ме свати, поентата ми беше со се поголемата миграција во одердени места може да дојде до вишок работна сила и потешко наоѓање на работно место додека на друго место да има дефицит на работна сила каде можно е да се зима и поголема плата поради побарувачка на работници. Еве ти ги спомна австралијанците кои за подобар живот идат у Англија шо не спречува нас да идеме у Австралија на пример.
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
rabotnici snemuva sekade. na nikoj veke ne mu se raboti, bez razlika na koj kontinent. selata i pomalite gradovi sekade se praznat i ke prodolzat da se praznat. gradovite so povece od pola do milion ziteli ke rastat a se drugo polecka ama sigurno ke isceznuva. migracijata e selo\gratce 》golem grad, a gradot moze da e vo svojata drzava ili vo stranstvo. migracija grad selo nema, samo vo partiskite glavi-tikvi na genijalnite vmrovci.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.308
Поени од реакции
22.593
rabotnici snemuva sekade. na nikoj veke ne mu se raboti, bez razlika na koj kontinent. selata i ponalite gradovi sekade se praznat i ke prodolzat da se praznat. migracijata e selo golem grad, a gradot moze da e vo svojata drzava ili vo stranstvo. migracija grad selo nema, samo vo partiskite glavi-tikvi na genijalnite vmrovci.
Ima ima... Samo za penzioneri. Na zapad gradovite se za mladi da rabotat a za u penzija kako koj, dali florida, gold coast, azurna obala, bali... Mirno i tivko. Kaj nas taka eden den ke bide ohrid
 

Del Boy

You plonker!
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.964
Поени од реакции
35.575
Може некој да ми даде информација дали плата од 2000 евра (нето) за дипломиран фармацевт во аптека во Баден Баден е солидна плата за период од 6 месеци додека не се земе лиценца за работа издадена во Германија?
Во Софија е 1800 лева или околу 900 евра за фул тајм , па напрај паралела. :) Кај нас се бедни 23.000 ден почетни , освен ако немаш вујко владика близок со Мукаетов да те бутне у Алкалоид. Да сум на твое место би прифатил одма , период од 6 месеци не е ништо ако после лиценцата ти ветуваат зголемување. Ценета благородна професија , чиста работа пред се. :)
 
Член од
15 ноември 2014
Мислења
324
Поени од реакции
314
Може некој да ми даде информација дали плата од 2000 евра (нето) за дипломиран фармацевт во аптека во Баден Баден е солидна плата за период од 6 месеци додека не се земе лиценца за работа издадена во Германија?
Kakva informacija, pa ti sama si znaesh kako stoish finansiski, ako rabotish momentalno vo London ili Brüssel vo Pharmaindustrie tie 2.000,- Netto kje ti bidat malku, ama ako si vo MK i rabotish za 500,- tie 2000 se sekako dobar pocetok, ne se raboti samo za summa, uslovi za nadgradba, lichen razvoj, kvalitet na zhivot, rabota na internacionalno nivo.

Vo Pharma-kompanii osobeno vo razvoj platite se skoro duplo, so relevantno rabotno iskustvo i rakovodna funkcija.

Razmisli shto kje ti se sluchi profesionalno ako narednite 5-10 god. gi pominesh vo MK vo nekoja lokalna apoteka, kje prodavash lekovi i tolku. Za istiot toj period vo DEU mozhesh da stignesh do pozicija od sonishtata za sekoj farmacevt. Sekako ako imas dobar profesionalen background. Pa sega ti vidi !
 
Последно уредено:

iksimkd

ШшшШшшШ...
Член од
31 јули 2007
Мислења
5.000
Поени од реакции
2.183
Некој што нуди работа во Норвешка или било која земја каде што може да се работи со Македонски пасош?
 

Петра П.

насмевка
Член од
16 јануари 2008
Мислења
2.724
Поени од реакции
6.297
А какви се реакциите на вашето поблиско семејство кога сте одлучиле да направите ваков чекор???

Кај мене дома е страшно. Од наредниот семестар треба да почнам да студирам а за кратко заминувам да работам.. Најдов добар универзитет, студиите ми се стипендирани, работава што треба да ја работам е поврзана со тоа што ќе го усовршувам.. и дома пак не се задоволни. Особено татко ми!
Секој ден караници, секој ден вика, не е задоволен, било што да кажам што е поврзано со тоа некако го трза, а од друга страна сака да знае што како.. ама не ми се зборува за да се карам.

Да останам овде нема шанси засега. Ниту имам пари да си платам докторски, ниту некој ќе ме вработи како магистер.Три години се мачам за мизерна плата од 12 000, неможам крај со крај да сврзам. Кога имам работа кога немам. Од лето за лето неможам да живеам.. така да мислам дека жансава за надвор треба да си ја искористам!
Како се справувате со ова??? Извинете можда малку оф топик ..
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.195
А какви се реакциите на вашето поблиско семејство кога сте одлучиле да направите ваков чекор???

Кај мене дома е страшно. Од наредниот семестар треба да почнам да студирам а за кратко заминувам да работам.. Најдов добар универзитет, студиите ми се стипендирани, работава што треба да ја работам е поврзана со тоа што ќе го усовршувам.. и дома пак не се задоволни. Особено татко ми!
Секој ден караници, секој ден вика, не е задоволен, било што да кажам што е поврзано со тоа некако го трза, а од друга страна сака да знае што како.. ама не ми се зборува за да се карам.

Да останам овде нема шанси засега. Ниту имам пари да си платам докторски, ниту некој ќе ме вработи како магистер.Три години се мачам за мизерна плата од 12 000, неможам крај со крај да сврзам. Кога имам работа кога немам. Од лето за лето неможам да живеам.. така да мислам дека жансава за надвор треба да си ја искористам!
Како се справувате со ова??? Извинете можда малку оф топик ..
Нема што да се справуваш, татко ти треба да се справи со сопствената кусогледост. Ако си на магистерски тогаш си +23-24, нема на таа возраст било кој да ти кажува што да правиш со сопствениот живот.
 
Последно уредено:

blue ladybug

Фанг ловер
Член од
5 февруари 2013
Мислења
5.210
Поени од реакции
11.803
А какви се реакциите на вашето поблиско семејство кога сте одлучиле да направите ваков чекор???

Кај мене дома е страшно. Од наредниот семестар треба да почнам да студирам а за кратко заминувам да работам.. Најдов добар универзитет, студиите ми се стипендирани, работава што треба да ја работам е поврзана со тоа што ќе го усовршувам.. и дома пак не се задоволни. Особено татко ми!
Секој ден караници, секој ден вика, не е задоволен, било што да кажам што е поврзано со тоа некако го трза, а од друга страна сака да знае што како.. ама не ми се зборува за да се карам.

Да останам овде нема шанси засега. Ниту имам пари да си платам докторски, ниту некој ќе ме вработи како магистер.Три години се мачам за мизерна плата од 12 000, неможам крај со крај да сврзам. Кога имам работа кога немам. Од лето за лето неможам да живеам.. така да мислам дека жансава за надвор треба да си ја искористам!
Како се справувате со ова??? Извинете можда малку оф топик ..
Искористи ја шансата без оглед на мислењето на твоите. Кога ќе видат оти таму надвор ќе успееш, ќе сменат став и мислење. Издржи го периодов, нема да биде лесно, пошто ќе ти мрчат цело време, ама после ќе прифатат. Сум била у иста ситуација како тебе, штета што не ја искористив кога можев. Да, се каам денес поради тоа, што ги послушав другите околу мене, а не самата себе. Не е лесно да се справиш со сите нив, ама ако имаш зацртано што сакаш да правиш, издржи на притисоците.
 
Член од
28 февруари 2017
Мислења
2.770
Поени од реакции
2.682
А какви се реакциите на вашето поблиско семејство кога сте одлучиле да направите ваков чекор???

Кај мене дома е страшно. Од наредниот семестар треба да почнам да студирам а за кратко заминувам да работам.. Најдов добар универзитет, студиите ми се стипендирани, работава што треба да ја работам е поврзана со тоа што ќе го усовршувам.. и дома пак не се задоволни. Особено татко ми!
Секој ден караници, секој ден вика, не е задоволен, било што да кажам што е поврзано со тоа некако го трза, а од друга страна сака да знае што како.. ама не ми се зборува за да се карам.

Да останам овде нема шанси засега. Ниту имам пари да си платам докторски, ниту некој ќе ме вработи како магистер.Три години се мачам за мизерна плата од 12 000, неможам крај со крај да сврзам. Кога имам работа кога немам. Од лето за лето неможам да живеам.. така да мислам дека жансава за надвор треба да си ја искористам!
Како се справувате со ова??? Извинете можда малку оф топик ..
Имам и лични и искуства од блиски колеги на оваа тема.
Колку да ти биде појасно јас сум во улогата на татко ти, но обратно јас сум иницијаторот да одат надвор!
Овде освен ако не ти е животна цел да бидеш државен службеник, нема место за напредок.
А тоа што татко ти се лути, он повеќе си е лут на себе што не можел да ти обезбеди покомфорни услови, макар што пак е грешка, не е до него до државата е !
Така да , пали патиките и со среќа нека ти е!
п.с. Сега видов дека си Петра, мислев машко си! Епа и тоа е една од причините зошто татко ти се секира, ништо страшно кај мене ќерката надвор многу полесно се снаоѓа од синот така да до човекот е, не е до полот!
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.651
Поени од реакции
34.932
А какви се реакциите на вашето поблиско семејство кога сте одлучиле да направите ваков чекор???

Кај мене дома е страшно. Од наредниот семестар треба да почнам да студирам а за кратко заминувам да работам.. Најдов добар универзитет, студиите ми се стипендирани, работава што треба да ја работам е поврзана со тоа што ќе го усовршувам.. и дома пак не се задоволни. Особено татко ми!
Секој ден караници, секој ден вика, не е задоволен, било што да кажам што е поврзано со тоа некако го трза, а од друга страна сака да знае што како.. ама не ми се зборува за да се карам.

Да останам овде нема шанси засега. Ниту имам пари да си платам докторски, ниту некој ќе ме вработи како магистер.Три години се мачам за мизерна плата од 12 000, неможам крај со крај да сврзам. Кога имам работа кога немам. Од лето за лето неможам да живеам.. така да мислам дека жансава за надвор треба да си ја искористам!
Како се справувате со ова??? Извинете можда малку оф топик ..
Ќе му помине, за да е сигурен дека си отишла на подобро откако ќе завршиш ќе му платиш една карта да дојде таму да те види, немој да бидиш класичен балканец и да трчаш во Македонија секој месец, викни ги еден по еден таму да прошетаат и да видат дека дури Македонија се труе народот со глупости и мрази се околу себе, светот е далеку отиден понапред.[DOUBLEPOST=1507463841][/DOUBLEPOST]Со среќа на докторските, потруди се да најдеш работа после студиите, никако враќање назад!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom