Аудио Опрема: Засилувачи, Ресивери, Тунери, Звучници...

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
многу... ке стигне после 19 мај :( но додека стигне, ми изнајмија ROTEL RA-05 :)
Трпение и ќе го биде...(y)
А штом стигне, загреј го саглам и напиши ни една мала рецензија за уредот.
 
Член од
7 октомври 2014
Мислења
27
Поени од реакции
10
Ќе напишам само нека стигни еднаш. Вака со Rotel RA-05 звучи ептен добро :bravobe:

На почетокот на филмот HANNA каде таа прво со лак и стрела а потоа со пиштол го убива животното изговарајки пред да пукне со пиштолот ,,I just miss your heart...'' ме фасцинира динамиката која и ,,стариот'' RA-05 со само 2X40 вати самоуверено ги проектира сите детали од тивките шумови движејки се низ снегот, воздишките па се до :uzi: истрелот. Луѓето кои дури многу добро знаат дека ке има истрел подскокнуваат кога доаѓа тој момент. Ако некој е во дилема јас одговорно тврдам: купете си добро стеро одколку лош сараунд.
Дури и оваа старо-нова комбинација на појачало-звучници добро си ја брка работата. Од кога го имам овај комплет, жената ми веќе не ми вели ,,ај ако сакаш намали многу е гласно'':toe:.
Мислам дека за тоа заслужни се B&W 685 S2 кои не се нападно наштимани напротив иако имаат метален високотонец тие имаат нежен звук кои дури и после саати слушање музика или гледање филм сте во добро расположение и немате чуство дека глаата тапан ви се направила од гласната музика.
Без разлика дали свири Metallica: Français pour une nuit: Live aux Arènes de Nîmes 2009 Blu-ray или Andrea Bocelli - Performed By Elisa - Dancing [Live In Tuscany] овие звучници ме фасцинираат секој пат кога слушам. Посебно гласот на Elisa во песната Dancing испеана во живо толку реално и емотивно се отсликва среде соба што мене грлото грутка ми се прај кога ја слушам.
Да се разбериме: подобри Hi-Fi системи има, секако кој си е спремен да додате уште некоја стотка € или илјадарки, ке можи да ни опиши уште пореални поемотивни, моменти, детали слушање музика. Но инвестицијата во овие кутии се исплати и за овие пари добив мноогу мноогу ќеф :oeoeoe:

 
Член од
8 септември 2011
Мислења
3.668
Поени од реакции
2.619
Најдов дома појачало (мислам дека е :D) па сега има ли шанси да се поврзи со компјутер, и ако има како, инаку имам и звучници само треба да се поврзи со ком, еве слики од него.
CAM00049.jpg CAM00050.jpg
 
Член од
7 октомври 2014
Мислења
27
Поени од реакции
10
Најдов дома појачало (мислам дека е :D) па сега има ли шанси да се поврзи со компјутер, и ако има како, инаку имам и звучници само треба да се поврзи со ком, еве слики од него.
Прегледај го приврзокот 121937 Прегледај го приврзокот 121938
Да можи преку ,,AUX TV STEREO'' или преку горниот влез обележан ,,AUX.''
само кабли за оние влезови не сум видел одамна можно е да е потребно да ги порачаш. Кабелот преку адаптер треба треба од едниот крај да започнува со 3,5мм машки џек. за да се овозможи да се приклучи.
 

Skorp

That guy...
Член од
30 јуни 2010
Мислења
1.173
Поени од реакции
2.112
Decki dajte mi sugestija za GAMING slusalki do 4500 den so gi ima vo Skopje?

Edit - So mikrofon
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.268
Најдов дома појачало (мислам дека е :D) па сега има ли шанси да се поврзи со компјутер, и ако има како, инаку имам и звучници само треба да се поврзи со ком, еве слики од него.
Прегледај го приврзокот 121937 Прегледај го приврзокот 121938
Мојш на било од кои тие влезови да приклучиш само што на појачалото треба да одбереш на што си уклучил (тејп, грамофон, радио...) има вакви конектори се уште, не знам од кај си но во Битола има продавница електонски материјали и можат да ти направат било каков кабел, јас порано користев вакви и компјутер ми беше врзан на стар германски Универсум систем, сега сум исто врзан на постар РИЗ али со други конектори е тој
 
Член од
31 јули 2008
Мислења
102
Поени од реакции
28
Дечки заинтересиран сум за ресивер + 2 звучници за домашно озвучување, да има нешто да дрнка дома ама да биде квалитетно. Што би предложиле како буџет варијанта? буџетот ми е макс 18-20к. Не сум аудиофил.
Од ресиверот ми е битно да има вифи, блутут, усб, да фаќа интернет радиа итн.
 
Член од
27 ноември 2009
Мислења
963
Поени од реакции
920
Ајде предлог за звучки 5.1 по можност 4 високи ( може и 2 ) за да го комплетирам новиот ТВ :)

Практично ми треба хоум синема ама без ДВД плеер зашто ке си пуштам филмови од усб.
 
Член од
7 октомври 2014
Мислења
27
Поени од реакции
10
Ајде предлог за звучки 5.1 по можност 4 високи ( може и 2 ) за да го комплетирам новиот ТВ :)

Практично ми треба хоум синема ама без ДВД плеер зашто ке си пуштам филмови од усб.
првен треба да кажиш буџетот колкав ти е. Потоа опишија собата какви материјали ижа дали има тепих,паркет, плочки. колку квадрати има просторијата и колку квадрати прозорци колку си одалечен од тв и дали зад тебе има уште простор. Па после ке видиме за предлозите.
И со среќа новото тв кажи и каков модел тв зеде
 
Член од
27 ноември 2009
Мислења
963
Поени од реакции
920
првен треба да кажиш буџетот колкав ти е. Потоа опишија собата какви материјали ижа дали има тепих,паркет, плочки. колку квадрати има просторијата и колку квадрати прозорци колку си одалечен од тв и дали зад тебе има уште простор. Па после ке видиме за предлозите.
И со среќа новото тв кажи и каков модел тв зеде
за у дневна соба - ламинат/ еко кожа/ квадратура 20 м2 иако од страна на собата ( по должина има кујна од една и трпезарија од друга страна, комплет 40 м2.

одалеченост од ТВ - 3м, позади нема простор ( гарнитура запелена за ѕид ). Прозорци има на крајот од трпезаријата., 4 m2.

буџет - околу 300 еур...

а Тв - земав ЛГ 42 ЛБ 730 В. Топ ТВ, има одличен звук ама сепак си сакам сараундче :)
 
Член од
7 октомври 2014
Мислења
27
Поени од реакции
10
за у дневна соба - ламинат/ еко кожа/ квадратура 20 м2 иако од страна на собата ( по должина има кујна од една и трпезарија од друга страна, комплет 40 м2.

одалеченост од ТВ - 3м, позади нема простор ( гарнитура запелена за ѕид ). Прозорци има на крајот од трпезаријата., 4 m2.

буџет - околу 300 еур...

а Тв - земав ЛГ 42 ЛБ 730 В. Топ ТВ, има одличен звук ама сепак си сакам сараундче :)
Здраво Blizzard,

разгледав овде на пазарот на интернет што се нуди но за 18 000 - 20 000 Ден. не успеав да најдам 5.1 со посебен независен ресивер.
ако добро те разбрав тебе ти е потребен посебен AV Reciver за да можиш преку HDMI да поврзеш компјутер а на тој начин ке си овозможиш да гледаш филмови (или преку usb ), да играш игри и да слушаш музика.
Најевтините AV ресивери почнуваат веке од околу 15 000 денари, значи најевтините.
потоа треба звучници за нив има повеке избор но минималистички сет 5,1 се потребни исто барем едно скромни 20 000 денари.
Ке мораш да го зголемиш буџетот за да можиш да одбериш сет кој има и модерни функции но и да можи да извади и добар звук.
 

Shahbaz

Транс Шиптaр
Член од
15 октомври 2013
Мислења
519
Поени од реакции
1.057
првен треба да кажиш буџетот колкав ти е. Потоа опишија собата какви материјали ижа дали има тепих,паркет, плочки. колку квадрати има просторијата и колку квадрати прозорци колку си одалечен од тв и дали зад тебе има уште простор. Па после ке видиме за предлозите.
и подземните води се исто така голем фактор што не смее да се занемари.
 
Член од
7 октомври 2014
Мислења
27
Поени од реакции
10
и подземните води се исто така голем фактор што не смее да се занемари.
и што не смее да се занемари се глупостите што ги пишуваат некои
@Shahbaz
НЕ ПОДЗЕМНИТЕ ВОДИ НЕМААТ ВЛИЈАНИЕ ВРЗ ЗВУКОТ.
 
D

Daedalus

Гостин
и што не смее да се занемари се глупостите што ги пишуваат некои
@Shahbaz
НЕ ПОДЗЕМНИТЕ ВОДИ НЕМААТ ВЛИЈАНИЕ ВРЗ ЗВУКОТ.
Те трола, сака да ти посочи дека некои од факторите што ги наведе се релевантни за звукот исто колку што се релевантни подземните води.
Постот му беше непристоен, а и саркастичен. Ја се сложувам со тебе, за све.
Али нема врска, ја не знам толку физика иако ме интересира, објасни му на него (a и таман ова ме интересираше да го осознаам подобро) зошто сите тие фактори се битни (како на пример материјалите од коишто се состои подот и дали има тепих) и на кој начин играат улога во акустичноста на собата. Дали материјалот на подот е поврзан со апсорбирањето/одбивањето на звукот, а со тоа го менува квалитетот на звукот и психоакустиката или друго нешто?
@Shahbaz е исто така слаб со физиката, порано ја му објаснував задачи за статика, не можеше да ја положи на факултет, едвај му ставија 6 ка, ликот не знаеше како да пресметува резултантни сили ама се праи дека знае многу.
Гледам дека се разбираш во овие работи ептен добро. Речениците ми се малку неповрзани пошто патам од нешто налик на дисграфија само за реченици, пишувам неконхерентно, така да извини за наглото менување на теми дури морав да го преправам постов неколку пати.
Фала ти однапред.
 
Последно уредено од модератор:
  • Ми се допаѓа
Reactions: wot
Член од
19 април 2013
Мислења
2.004
Поени од реакции
2.100
за звукот најважно е бојата на звучниците да ти се слага со бојата на мебелот у собата.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom