Атријална фибрилација

Дискусија во форумот 'Здравје' започната од Haralampije, 10 февруари 2019.

 1. Haralampije

  Haralampije

  Член од:
  14 август 2018
  Мислења:
  7
  Допаѓања:
  5
  Ja nametnav temava radi licni pricini.
  Imam Afib i sakam da spodelime iskustva.
   
 2. Kadaif

  Kadaif M.D.

  Член од:
  21 јануари 2008
  Мислења:
  3.442
  Допаѓања:
  2.344
  Пиј си синтром или друга слична понова антикогулација, ако си помлад пробај со електрична кардиоверзија, земај си го метопрололот редовно.

  Не консумирај алкохол и цигари!
   
  На Haralampije му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Haralampije

  Haralampije

  Член од:
  14 август 2018
  Мислења:
  7
  Допаѓања:
  5
  Kadaif blagodaram na brziot odgovor.
  Pijam Bloksan, drugo terapija ne mi dadoa za antikoagulacija, iako rezultatite se na dolna granica inr i ddimeri malce ispod...ne pijam alkohol, niit kafe, ne pusam, nemam prekumerna tezina. Na stres mi se bazira po se mi se cini ovaa prikaska iako sum imala na sekvenci vakvi sostojbi i godini nanazad ama ne traele i ne bile tolku teski i intezivni.
  Veke 10 dena od redovna terapija 50 mg bloksan sekoja vecer me budi od spienje gradna bolka pogotova na leva strana ako legnam i na grb i tie uzasni palptacii. Pointezivni se sega i preku den. Pritsok normalen 110 so 70 puls 60-80.
  Preporaka za strucno mislenje od kogo da zemam za el.kardioverzija. i drug sovet. Blagodaram mnogu
   
 4. Kadaif

  Kadaif M.D.

  Член од:
  21 јануари 2008
  Мислења:
  3.442
  Допаѓања:
  2.344
  Доколку не ти дале антикоагулантска терапија, значи дека немаш никакви придружувачки заболувања како диабет или артеријална хипертензија, дека не си постар од 65 години итн. Според симптомите би било добро да се направи и коронароангиографија, а доколку сеуште фибрилацијата не исчезнала сама од себе и е понатаму симптоматска сметам дека од електрична кардиоверзија вие би профитирале.
   
 5. bijons

  bijons

  Член од:
  7 септември 2016
  Мислења:
  3.267
  Допаѓања:
  3.406
  ...протромбинско време - INR, многу важен параметар, ако е премногу висок, тоа може да значи дека коагулацијата е бавна и постои ризик од крварење, доколку INR е премногу низок тоа може да значи ризик од развој на згрутчување на крвта, така да тоа твое „на долна граница“ и „малце испод“ при веќе воспоставена дијагноза на атријална фибрилација (АФ) - (треперење на преткоморите), кое понекогаш е придружено со зголемен лев атриум и двете предиспонираат кон формирање на згрутчување на крвта во срцето ?
  ...протромбинското време на примерок од крв од 1.0, до 1.5 е нормален, т.е. кај здрави луѓе, INR од 1,1 или помалку се смета за нормално. INR од 2,0 до 3,0 е генерално ефективен терапевтски опсег за луѓе кои земаат антикоагулантна терапија за нарушувања како што се атријална фибрилација, INR резултат значи дека крвта не е "доволно тенка" или премногу коагулира и има опасност да развие згрутчување на крвта, тука треба да се спомне дека и исхраната игра голема улога претежно храна што содржат Витамин К ( како што се црн дроб, брокула, наут, зелен чај, кељ, зеленчук од репка и производи кои содржат соја)
  [​IMG]

  ...иако никот е повеќе машко име, сепак мислам дека си „женско“ а можно и грешно да си напишала во женски род, како и да е да спомнеме дека лекови кои содржат естроген, како што се апчиња за контрацепција и терапија со замена на хормони даваат ниски вредности на INR т.е. протромбинско време, па сега може редовна примена на естрогени да ти ги дава такви споредни, а сепак главни здравствени проблеми или претпоставка дека имаш проблеми со штитна жлезда и пиеш Levotiorksin што при неправилно дозирање едно од несаканите ефекти е токму атријална фебрилација, така да не може да се каже со две реченици за Afib (треперење на срцевите преткомори) што може да биде последица од нешто сосема друго на што не се сомневате, но никако немој тоа „стрес“ да биде одговорен за сите неодговорени прашања!
  п.с.
  според мене МОРА да направиш почесто мерење на протромбинско време т.е. да го следиш, оти МОРА да земаш некоја антикоагулантна терапија барем извесен период (но НЕ аспирин), а не да останеш само со бета блокатор како лек и види тоа што напишав погоре проблеми со штитна жлезда и хормони !!
   
  Последно уредено: 10 февруари 2019
  На Haralampije му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Haralampije

  Haralampije

  Член од:
  14 август 2018
  Мислења:
  7
  Допаѓања:
  5
  Bijons, blagodaram mnogu
  Zaboraviv da napomenam deka i prolaktinot e pokacen 55 i na seto ova plus prolaps na mitralna valvula imam. Ne sum valjda tolku sreknik da skinam konci.
  Sreda sum na kontrola, ako ne da pobaram mislenje od transfuziolog za sintrom ili dr terapija, inr e 0, 9 ddim(mg/l) 0.17,a vo izvestajot pisuva namalena vrednost na ddim. Stitnata zlezda e dobra, drugite parametri na krvta dobri.
  Cela sostojba pridruzena so anksioznost i ne se osekjam ic dobro.
   
 7. bijons

  bijons

  Член од:
  7 септември 2016
  Мислења:
  3.267
  Допаѓања:
  3.406
  ...за пролактинот да видиме, ако си машко или женското (на пример нормална конц. на пролактинот кај мажите е 1-20 ng/ml, а кај жените е 1-25 ng/ml.) лек на избор е бромкриптин, агонист на допаминот поради сексуална дисфункција и неплодност т.е. неквалитетен живот од покачениот хормон- пролактин, а тоа дали штитната жлезда и други параметри во крвта се „добри“ често тоа „добро“ е пред очите на некој лекари што ете така мислат според годините или споредни здрав.проблеми на пациентот демек - „добри се“! а таму поинакви вредности, дај да видиме бројки или сликни и дај слика (покриј ги личните податоци)...
   
 8. Taxi_Driver

  Taxi_Driver

  Член од:
  30 август 2017
  Мислења:
  569
  Допаѓања:
  706
  AFIB не е којзнај страшна појава. Работава е што ако имаш долги и чести напади од AFIB после декада или повеќе нема да страдува срцето него ризикот да имаш мозочен удар значително се зголемува, напраи подетални испитувања можеби не се работи за AFIB него од тахикардични напади предизвикани од стрес
   
  На Haralampije му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели преку: