Атопичен дерматит (Atopic eczema)

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.574
Atopicniot dermatit e skogas povrzan so alergija.Toa go tvrdam zasto 2 godini barav lek i nema lek i lekar sto ne sum posetila nitu bolnica vo MK kade ne sum bila.Atopicniot dermatit e disfunkcija na kozata.Kozata gi nema tie T-kletki za da se odbrani od alergenite.
Атопискиот дерматит е ЧЕСТО, но НЕ СЕКОГАШ поврзан со алергија. Да, е автоимуна болест.
Дали си била во државна кај Проф. Гривчева?
Теоријата со т-клетките заборави ја, не е точна. Напротив, во лезиите се пронајдени вишок т-клетки, не недостаток ;) Инаку, тоа на сликата Е атописки дерматит, тоа се лезии (ранички) на кожата предизвикани од сувост.

Сестра ми има иста ваква реакција на рацете неколку години веќе и никаков лек неможе да се најде. Рацете константно и пукаат и крварат особено зимскиов период. Анчевски и препорача диета и од тоа немаше аир. Се има некој воопшто излекувано од ова? Сите креми ги има користено и милион видови на апчиња, но ништо не помага. За некое време пак се повторува.
Леандра, Анчевски е прилично дискутабилен избор за ова. Да не бидам погрешно сфатена, едноставно не е негова специјалност. Еве, предложив погоре кој би можел да помогне. Ако сакате контакт, веднаш можам да ти пратам телефон.
 
G

galaxy

Гостин
Поради временските услови во овој период, ладно и влажно време, имам проблем со сува кожа на рацете. Иако постојано ги мачкам со крема за раце, сепак на прстите од едната рака (показалецот и малиот прст) на некои делови имам изразено посува кожа. После гооглење го препознав проблемот како атопичен дерматит. Кај мене е манифестиран со тврда кожа (нешто како мртво ткиво) и расечени делови (пример на сликата подоле). Ќе ве замолам ако некој знае повеќе за овој проблем и за тоа како се лекува нека напише.
Ви благодарам.
Имаш појдено на лекар? Ако не матичниот нека те испрати на дерматолог, ќе ти даде маст со кортикостероиди.

Екстензивниот атописки дерматитис кај возрасни е индикација за испитувања.
Заздравување на егземата за време на летниот одмор покажува алергија од нутритивна природа.

ТОПИЧНА ТЕРАПИЈА
Во примарната терапија се вклучени кортикостероидни кремови и масти.
Емолиентите треба да се променат кога препаратот ќе започне да ја иритира кожата. Тие не ја намалуваат инфламацијата кај атопискиот дерматитис, туку само ја
редуцираат евапорацијата на влагата од кожата.
Умереното миење, односно туширање на кожата со млака вода 2-7 пати неделно,
не предизвикува оштетување на кожата. Сапуни и купки се индицирани во терапијата на дерматитис со секундарна инфекција и крусти.
Потењето може да доведе до влошување на јадежот.

УПАТСТВА ЗА ПРАКТИКУВАЊЕ МЕДИЦИНА ЗАСНОВАНА НА ДОКАЗИ
 
N

Nessa Alcarin

Гостин
Не сум отишла на лекар. Сега за сега маста добро ми делува, денес што се мачкам, веќе раничките се затворија и не крварат, а местото каде имаше тврда кора е омекнато. Ќе продолжам со Кутерид, ако не се исчисти дерматитот целосно, ќе посетам лекар.
 
Член од
27 ноември 2013
Мислења
2
Поени од реакции
0
Odamna e temava ama da spodelam so vas, bliska osoba moja ima ovakvo samo potezok oblik na rakata , veke 2 godini na lekar od se sto mu kazaa nisto ne pomogna - fala bogu edno devojce vo apteka ni preporaca mast Belogen i mn e eefikasna sega za sega - pocna da mu se povlekuva dermatitot i pocna da se obnovuva kozata i oitpolno da zarasnuva , ja koristi okolu nepoln mesec i ima rezultati - sekako razlicni vidovi na ovoj dermatitis ima . jas vi kazuvam za nesto slicno ko na prvata slika samo vo poteska forma so koruzi i krvarenja i potemnuvanje na bojata na kozata i postojano se prosiruvase .... pozdrav :);)
 

AceCaleb

Деспот на Адот
Член од
31 декември 2007
Мислења
5.818
Поени од реакции
10.964
Не сум отишла на лекар. Сега за сега маста добро ми делува, денес што се мачкам, веќе раничките се затворија и не крварат, а местото каде имаше тврда кора е омекнато. Ќе продолжам со Кутерид, ако не се исчисти дерматитот целосно, ќе посетам лекар.
Не сум ја видел темава, баш како за моиве раце.
Секоја година овој период ми се прават како на воведната слика. Оваа маста се покажа ли, задоволна си? Ја препорачуваш?
 
N

Nessa Alcarin

Гостин
Не сум ја видел темава, баш како за моиве раце.
Секоја година овој период ми се прават како на воведната слика. Оваа маста се покажа ли, задоволна си? Ја препорачуваш?
Па искрено не знам дали беше до маста или само се повлече... Ако паметам добро, ми ги намали болките, зошто ја омекна кожата. Од тогаш немам проблеми.
 
Член од
14 април 2012
Мислења
59
Поени од реакции
51
Пробајте со ленено семе....ставете ленено семе да покисне во вода ( не многу вода,колку да биде целосно покиснато) и тоа ќе испушти нешто како слуз со која се мачкаат зафатение делови...;)
 

Gregor

Оbserver
Член од
6 февруари 2013
Мислења
1.021
Поени од реакции
1.935
Не сум ја видел темава, баш како за моиве раце.
Секоја година овој период ми се прават како на воведната слика. Оваа маста се покажа ли, задоволна си? Ја препорачуваш?
Мајка ми имаше таков проблем цел живот, после по препорака од Алтернатив и купив крема од Невен од Афродита (во метална кутивче) околу 160 денари е во Космо, од тогаш па наваму нема никаков проблем, ама мачкање редовно 2-3 пати дневно, особено пред спиење.

Рацеве секогаш да ти бидат суви, не користи силни сапуни, не постои некое правило, кожата ќе ти покаже кој сапун ти одговара, а кој не. Не користи средства за дезинфекција на рацете, тие имаат алкохол, па ја сушат кожата. Не се млати то диети и чуда, то нема да помогне. :icon_lol:

Не се шлапај со кортикостероиди, ќе се навлечеш на нив, т.е. кожата ќе ти стане зависна, пробај со кремава, ако не помага, иди си кај кожен.

И слушајте ја модераторкава бе, си ја знајт работава. :icon_lol:
 
Член од
10 декември 2010
Мислења
6.259
Поени од реакции
7.263
Дали е преносливо 'заболувањево' преку физички контакт или воопшто?
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Дали е преносливо 'заболувањево' преку физички контакт или воопшто?
Не.
Мајка ми имаше таков проблем цел живот, после по препорака од Алтернатив и купив крема од Невен од Афродита (во метална кутивче) околу 160 денари е во Космо, од тогаш па наваму нема никаков проблем, ама мачкање редовно 2-3 пати дневно, особено пред спиење.


И слушајте ја модераторкава бе, си ја знајт работава. :icon_lol:
Дефинитивно си ја знае. Знам дека е стар постот, сега ја гледам првпат темава, ама не само невен, и камилица поготово есенцијални масла од 2-те во комбианција не повеќе од 10% од 2-те разблажени, а база најдобро од се е да биде масло од авокадо.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.604
Поени од реакции
34.798
Дали е преносливо 'заболувањево' преку физички контакт или воопшто?
......воспаление на кожа ,,dermatitis,, или ,,егзема,, чија најчеста форма е ,,атопичен дерматит,, , како појава при нарушен имунитет или генетско пореметување ( наследно ) при што доаѓа до нарушување на функцијата на кожата како одбрамбена бариера и НЕ ! не е заразна т.е. пренослива преку физички контакт ,
ДА ! воопшто пренослива преку наследен фактор !:)
 
Член од
21 ноември 2017
Мислења
13
Поени од реакции
2
Ве молам за совет за атопичен дерматит кај двегодишно дете. Имаме лишаи по телото и пробавме секакви креми, немаме резултати.
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
5.091
Поени од реакции
15.952
Ве молам за совет за атопичен дерматит кај двегодишно дете. Имаме лишаи по телото и пробавме секакви креми, немаме резултати.
Дермапраксис, доктор Старова, кај Мавровка.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Ве молам за совет за атопичен дерматит кај двегодишно дете. Имаме лишаи по телото и пробавме секакви креми, немаме резултати.
Кремите многу ретко помагаат, масла да. Ако сакате можам да ви дадам одредени масла да пробате, до сега секогаш имало голем успех. Прво ќе направите пач тест, а после ќе се нанесе целосно.
 
Член од
21 ноември 2017
Мислења
13
Поени од реакции
2
Кремите многу ретко помагаат, масла да. Ако сакате можам да ви дадам одредени масла да пробате, до сега секогаш имало голем успех. Прво ќе направите пач тест, а после ќе се нанесе целосно.
За какви масла станува збор, ако може повеќе инфо?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom