Атлантида

Дали постоела Атлантида?

  • Да

    Гласови: 157 82,6%
  • Не

    Гласови: 33 17,4%

  • Вкупно гласачи
    190

Гижо

че о надрва
Член од
13 март 2005
Мислења
9.074
Поени од реакции
141
што знаете за атлантида изгубениот град, дали навистина постоел, или е мит, ко демек тоа било совршено општество, незнам многу многу за оваа тема, затоа да видиме нешто поучно од вас
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.171
Поени од реакции
34.298
Незнам ништо, ајде Гижо - објасни! :wink:
 

Гижо

че о надрва
Член од
13 март 2005
Мислења
9.074
Поени од реакции
141
и ја појма немам, чекам некој што знае да каже нешто

знам само дека е антички град кој што потонал дека боговите го осудиле :? или нешто слично, само незнам кај бил, дали во атлантскиот океан или во средоземното море
 
Член од
14 јули 2005
Мислења
2.128
Поени од реакции
41
За ова знам само од некои легенди и тоа не е многу.
Атлантида се претпоставува дека била остров и се наоѓала некаде на средината на Атлантикот, пред некои 10-12 илјади години, Доста развиено и богато општество со многу трговски врски со остатокот од светот, и настрадала во некоја природна катаклизма - ерупција на вулкан или така нешто.

Според легендата, ја создал Посејдон како живеалиште на Клеисто - неговата смртна љубовница, и го населиле нивните потомци. Островот изобилувал со се додека не почнала да се развива алчност и корупција, па Зевс ги уништил.

Ете толку знам. Гугл веројатно ќе има повеќе податоци.
 

Toreador

Spectacular Apocalypse
Член од
24 јуни 2005
Мислења
3.374
Поени од реакции
48
,.....i demek nie sme nivnite potomci. Od Atlantida izniknale site moderni nauki i and stuff.
 

Harry Potter

Imperius
Член од
14 септември 2005
Мислења
2.532
Поени од реакции
1.515
Atlantida bila ostrov, zapadno od Giblartar (pozadi Stolbovite na Herakle). Deka postoela ima napisi, no sto tocno se slucilo so nea nikoj ne znae. Se znae samo deka Fenikijcite odrzuvale trgovski vrski so lugjeto od Atlantida. I tolku, drugoto e se legenda.
 

vmx

Член од
25 април 2005
Мислења
5.633
Поени од реакции
201
За Атлантида имам слушано дека народот што живеел таму во тоа време биле најинтелегентни луѓе на светот, и дека од што биле интелегентни господ ги казнил и потонал островот... мада и не сум сигурен... ќе се распрашам ќе постирам. Интересна тема!
 
Член од
18 септември 2005
Мислења
15
Поени од реакции
0
vodkamixx напиша:
За Атлантида имам слушано дека народот што живеел таму во тоа време биле најинтелегентни луѓе на светот, и дека од што биле интелегентни господ ги казнил и потонал островот... мада и не сум сигурен... ќе се распрашам ќе постирам. Интересна тема!
Ако биле интелегентни тогаш господ немал што да ги казнува.....веќе биле казнети.

Инаку Атлантида била континент (остров го рачунаат некои) и доколку отворите карта на светот можеби и ќе успеете да пронајдете каде би требало да се наоѓа под претпоставка да е точно дека порано земјата имало само еден континент кој подоцна се разделил на неколку.

Нема ниту еден единствен доказ дека Атлантида постоела.

За уништувањето на Атлантида некои сметаат дека тоа било природна катастрофа, а има и такви кои рачунаат дека таа е уништена од глупоста на нејзините технолошки развиени жители. Нешто како денес на земјава.
Некои сметаат дека тој континент, поточно жителите на тој континент поседувале машини, меѓу кои и летачки машини, нешто како нашиве авиони денес. некои сметаат дека им била позната и нуклеарната енергија и токму тука ја бараат причината за нејзината пропаст.
 
V

VirtualA

Гостин
Калимеро напиша:
Некои сметаат дека тој континент, поточно жителите на тој континент поседувале машини, меѓу кои и летачки машини, нешто како нашиве авиони денес. некои сметаат дека им била позната и нуклеарната енергија и токму тука ја бараат причината за нејзината пропаст.
Си го гледал изглеа Стар Гејт - Атлантис :pos:
 

YuZe

Fortune favors the Brave
Член од
22 септември 2005
Мислења
983
Поени од реакции
638
Абе ако гледал Star Gate Atlantis поинаку ќе се искажеше човекот. За постоењето на Атлантида нема никакви докази и се смета дека е мит... што не значи дека не постоела. Ми се чини дека сметаа дека некој активен вулкан бил виновен за пропаста на Атлантида а како што имаат замислено дечките од Star Gate Атлантида(мислам на целиот град) се кренал во воздух и заминал некаде виз вселената...
 
Член од
10 мај 2005
Мислења
529
Поени од реакции
14
Atlantida ne e sigurno dali nekogas postoela, no spored mitot Atlantida e ostrov vo Atlantskiot Okean, blisku do krajot na svetot (neli se mislelo deka svetot e pravoagolen, pa na krajot ima zmejovi i sl...). Atlantida bila prokolnata od bogovite na nekoj nacin i bila potonata vo moreto. Toa e se sto mi teknuva vo ovaa pospana sostojba, za povekje - podocna:)
 
Член од
18 септември 2005
Мислења
15
Поени од реакции
0
VirtualA напиша:
Калимеро напиша:
Некои сметаат дека тој континент, поточно жителите на тој континент поседувале машини, меѓу кои и летачки машини, нешто како нашиве авиони денес. некои сметаат дека им била позната и нуклеарната енергија и токму тука ја бараат причината за нејзината пропаст.
Си го гледал изглеа Стар Гејт - Атлантис :pos:
Не сум го гледал
 
Член од
9 декември 2005
Мислења
2
Поени од реакции
2
Во врска со Атлантида да ви кажам дека никој од вас нема појма што пишува. За подетално да се информирате причитајтеја книгата „Тајната Доктрина“ од Елена Блаватска па ке видите која всучност била Аелантида и која раса живеела таму и каде е сега.
Но накратко ке ви кажам дека Атлантида била уништена во војна со друга раса чиј преставник е сегашен господар на земјата и кој сите монотеистилки религии го нарекуваат „господ бог“.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom