Атеизам vs Религија

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.625
Поени од реакции
11.659
Не постојат теистички морални норми.
@Goyathlayy ќе ти ги извади сега „10-те заповеди“. Тоа е тој морал, неморал - кој како сака во однос на боговите, родителите и општеството.
 
Член од
2 октомври 2012
Мислења
189
Поени од реакции
77
Член од
30 август 2021
Мислења
1.243
Поени од реакции
2.625
@Goyathlayy ќе ти ги извади сега „10-те заповеди“. Тоа е тој морал, неморал - кој како сака во однос на боговите, родителите и општеството.
Само една, не лажи, секогаш зборувај вистина, живеј вистина, инаку моите индијански се многу слични. :)
 
Член од
2 октомври 2012
Мислења
189
Поени од реакции
77
Само една, не лажи, секогаш зборувај вистина, живеј вистина, инаку моите индијански се многу слични. :)
Не се тоа теистички. Ако ги немаш во себе, ниедна книга ни религија нема да ти ги „насади“. Тоа се хуманистички норми.
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.625
Поени од реакции
11.659
Само една, не лажи, секогаш зборувај вистина, живеј вистина, инаку моите индијански се многу слични. :)
Која вистина? Воопшто не зборувајте за вистината. И што има врска тоа со теизам? Атеист не може да го практикува ова и да се држи до ова начело?
Богови се потребни? Изгледа не ги знаете грчките и римските богови... :)

Премногу дрски луѓе има што постојано зборуваат за вистината... се што ќе кажат се е вистина чунки таков им е адетот, учењето им е такво :)
Молчете и работете. Вистина ќе зборувале... чудни идеи имате.

П.С. Се што е кажано, е лага. :)
 
Последно уредено:
Член од
2 октомври 2012
Мислења
189
Поени од реакции
77
Која вистина? Воопшто не зборувајте за вистината. И што има врска тоа со теизам? Атеист не може да го практикува ова и да се држи до ова начело?
Богови се потребни? Изгледа не ги знаете грчките и римските богови... :)

Премногу дрски луѓе има што постојано зборуваат за вистината... се што ќе кажат се е вистина чунки таков им е адетот, учењето им е такво :)
Молчете и работете. Вистина ќе зборувале... чудни идеи имате.

П.С. Се што е кажано, е лага. :)
Што цитираше бе Хепта, брате? Тоа е кога заменуваш со точки, каде јас спомнав вистини?
 
Член од
30 август 2021
Мислења
1.243
Поени од реакции
2.625
Која вистина? Воопшто не зборувајте за вистината.
Премногу дрски луѓе има што постојано зборуваат за вистината... се што ќе кажат се е вистина чунки таков им е адетот, учењето им е такво :)
Молчете и работете. Вистина ќе зборувале... чудни идеи имате.

П.С. Се што е кажано, е лага. :)
Во твојот случај вистината би била " Имам ПТСД од запалената библиотека во Александрија, не можам да опростам и надминам ".
Не се тоа теистички. Ако ги немаш во себе, ниедна книга ни религија нема да ти ги „насади“. Тоа се хуманистички норми.
Секако се, здраворазумски.
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.625
Поени од реакции
11.659
Бесцелно ви пишува човек. Јас ти велам вистината не се зборува ти пак по твое... „Тебе ваква ти е вистината“ и тука доаѓаат рандом мисла што ти останала од некој муабет каде што сум те напнал со нешто...
Александриската библиотека, всушност знаеш ли нешто за тоа? Или од мене си дознал за тоа, што некогаш сум ја спомнал во разговор тука? :)

Дали некогаш си се заморувал со историјата на една мисла, на едно верување? Или битно ти е да ти е ок внатрешно да ти побудува убави чувства некоја идеја и како дрога ја прифаќаш како да е најдоброто нешто, си ја модифицираш како ќе ти дојде и тоа е тоа? :)

Немојте така... ќе налетате на вкрстен оган и ќе бидете само колатерална штета бидејќи сте биле мрзливи и сте оставиле една идеја туку така да ве проголта, без да и навлезете во сржта и што се крие во себе си...

Повеќето „заповеди“ на Мојсеј се чисто општествени правила за меѓусебно живеење и соединување на многу племиња во едно големо ново општество.
А што може да обедини во тоа време освен божествена сила која ќе помага, кога ќе треба и која ќе е поврзана со национален идентитет? Денес не го имаме тоа,расцепканост?

Такви беа времињата, такви се и денес заради догма... која не е наследена по правилен пат, силувано е сето тоа учење.
Автоматски споено мислење:

Што цитираше бе Хепта, брате? Тоа е кога заменуваш со точки, каде јас спомнав вистини?
Сум те промашил, ми избегал кликот :)

Се разбравме со индијанецот @Goyathlayy што како... не може да ме промаши, се знае кому што е наменето на форумов :)
 
Последно уредено:
Член од
30 август 2021
Мислења
1.243
Поени од реакции
2.625
Бесцелно ви пишува човек. Јас ти велам вистината не се зборува ти пак по твое... „Тебе ваква ти е вистината“ и тука доаѓаат рандом мисла што ти останала од некој муабет каде што сум те напнал со нешто...
Александриската библиотека, всушност знаеш ли нешто за тоа? Или од мене си дознал за тоа, што некогаш сум ја спомнал во разговор тука? :)

Дали некогаш си се заморувал со историјата на една мисла, на едно верување? Или битно ти е да ти е ок внатрешно да ти побудува убави чувства некоја идеја и како дрога ја прифаќаш како да е најдоброто нешто, си ја модифицираш како ќе ти дојде и тоа е тоа? :)

Немојте така... ќе налетате на вкрстен оган и ќе бидете само колатерална штета бидејќи сте биле мрзливи и сте оставиле една идеја туку така да ве проголта, без да и навлезете во сржта и што се крие во себе си...

Повеќето „заповеди“ на Мојсеј се чисто општествени правила за меѓусебно живеење и соединување на многу племиња во едно големо ново општество.
А што може да обедини во тоа време освен божествена сила која ќе помага, кога ќе треба и која ќе е поврзана со национален идентитет? Денес не го имаме тоа,расцепканост?

Такви беа времињата, такви се и денес заради догма... која не е наследена по правилен пат, силувано е сето тоа учење.
Автоматски споено мислење:


Сум те промашил, ми избегал кликот :)

Се разбравме со индијанецот @Goyathlayy што како... не може да ме промаши, се знае кому што е наменето на форумов :)
Ми пишуваш ко да сум поклоник на Мојсие а ја сум ти пансајкиста со примеси на неопагански хај тек зачинет со Лао Це. Вистината е чудесна работа, ретко кој ја живее, ако верувам во нешто тоа е дека мозаикот на реалноста, животот сам убаво се составува ако си во срж искрен, вистина која создава топлина во градите кажана само заради вистината без да се калкулираат последиците. Еве искрено прашање, пробај одговори искрено, што толку се заморуваш со аврамските религии, зошто трошиш време и енергија на нив?
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.625
Поени од реакции
11.659
Ти си држ ми боже душата, не се заморуваш со ништо ниту имаш некоја потреба да се заморуваш со разните духовни школи низ историјата на човештвото. :)
Романтизмот со други си го раскажувај, мене воопшто не ме воодушевува вакво пишување кога се работи за религиите, боговите и разните верувања.

На ова прашањето, што го постави, го имаш одговорот во претходен пост што ти напишав во форма на прашање кон тебе.

Ете:
Дали некогаш си се заморувал со историјата на една мисла, на едно верување? Или битно ти е да ти е ок внатрешно да ти побудува убави чувства некоја идеја и како дрога ја прифаќаш како да е најдоброто нешто, си ја модифицираш како ќе ти дојде и тоа е тоа?

П.С.
Мене ме интересира што од каде кога како се променило и го имаме денес во оваа форма. Бидејќи знаејќи го тоа, знаеме како ќе одиме утре ;)
 
Член од
30 август 2021
Мислења
1.243
Поени од реакции
2.625
Или битно ти е да ти е ок внатрешно да ти побудува убави чувства некоја идеја и како дрога ја прифаќаш како да е најдоброто нешто,
А што има лошо во ова, подобро е пари да даваат на психолози? Вака де медитација, де молитва, одат во храмови, литургии, за некој функционира. Ако ја не медитирам не значи дека треба да ја оцрнувам таа пракса. Единствено ако сум психолог би ги убедувал дека тоа е глупост, историски колку крв е пролеано во име на тие системи создадени да го поробат умот пред се и би го прашал пациентот за детството. и мама тате. Се шалам, ја би банкротирал да сум тоа. :)
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.625
Поени од реакции
11.659
Реков јас лесно ти е тебе, не се заморуваш со ништо ниту имаш некоја потреба да се заморуваш со разните духовни школи низ историјата на човештвото.

Штом дрогата во било која форма е спас на индивидуата од „давање пари на психијатри“ - туркај го тој филм. Кој сум јас да велам „не тоа, не тоа“? :)
 
Член од
30 август 2021
Мислења
1.243
Поени од реакции
2.625
Кој сум јас да велам „не тоа, не тоа“?
Епа немој, не вели, остај да си одат по храмови, а ти спасувај си ја твојата индивидуа. Сите сме дрогери, кој храм, кој храна, секс, цигарче, ракивче, не е лесно да знаеш дека ќе умреш и да си тотално ОК со тоа.
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.625
Поени од реакции
11.659
Кои се тие што јас не им дозволувам да одат во храмови? Како може некому да му се забрани било што?
Зошто мислиш дека постои и е потребна идејата за спасување и од каде доаѓа тоа како концепт? Христијанство, Евреите?

Дали го има во учењата на истокот или пак Телема?

Смртта е целиот двигател, не животот? Затоа дрога ти треба во било која форма, од страв? Да се "избега од реалноста" наместо соочување и разбирање?

Страшни богови.
 
Член од
30 август 2021
Мислења
1.243
Поени од реакции
2.625
Кои се тие што јас не им дозволувам да одат во храмови? Како може некому да му се забрани било што?
Зошто мислиш дека постои и е потребна идејата за спасување и од каде доаѓа тоа како концепт? Христијанство, Евреите?

Дали го има во учењата на истокот или пак Телема?

Смртта е целиот двигател, не животот? Затоа дрога ти треба во било која форма, од страв? Да се "избега од реалноста" наместо соочување и разбирање?

Страшни богови.
Ако на некој му работи зашто да не? Потребата од религија е длабоко психолошка, некој си составува своја философија, некој не се замара тоа да го прави па си бира од рафт шо ќе му работи, некој пак не му треба и си се справува со животот со свој ментален механизам. Еден пријател секоја недела си оди на разговор со отец, поминува неколку саати во црква, после тоа е многу помалку анкциозен, буквално зема терапија, друг истото го постигнува со одење сам на риболов секоја недела - буквално медитира цел ден, трет мора за викенд да се напие добро за да го исклучи анкциозниот ум, четврт е на антидепресиви, пет оди на разговор со психолог еднаш неделно, шести се бави со соларна јога и пука од енергија. Се ова е последица од внатрешен немир, како ќе го смириме секој нека си одлучи сам. Ако ти си достигнал ниво на немање анкциозност од смрт и атачмент со физичкото тело, си мотивиран и функционален во животот со елан секое сабајле да го освоиш денот, со животот како двигател а не стравот од смрт, повеќето не се. Разбирам дека си припадник на друга религија/философија но не мислам дека е добро да се разбудиш и дојдеш на форум за да негираш нечиј избор на терапија, ја на се ова гледам практично, дали се точни христијански еврејски концепти за спасение ми е тотално небитно, нити дали сме ние звезди, монади, карма дали има, реинкарнации, колку етерични плејнови има, каде оди душата после смрт, ни дали живееме во умот на битие кое сонува и се буди, тотално е небитно дали Исус е сонцето, апостолите знаците на зодијакот, уопште не се замарам во која југа сега живееме, гледам дека некому му помага. Еден додуша забега малку, се убеди дека ќе активира сиди со јогата, го зезав малку дека сака да е у Авенџерс, ама па супер дечко е, нек се филма, какви знам шо се у тежок материјалистички филм, он е супер за нив. :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom