Атеизам vs Религија

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.625
Поени од реакции
11.659
...метафората е метафора за оние што знаат да ја читаат
...за оние што се осеќаат навредени и прозивани останува само насмевката како коментар,нели? :)
Кои се "оние што знаат да читаат", наследниците знаеме дека не се тие што знаат бидејќи земските работи им се помили.
Затоа низ вековите го измислија тоа познатото: не гледај што правам, слушај што ти зборувам.

Такви толкувачи на метафори не треба да се слушаат.
 

Joshua_Tree

Samo na minuvanje...
Член од
21 март 2010
Мислења
1.289
Поени од реакции
4.636
Кои се "оние што знаат да читаат", наследниците знаеме дека не се тие што знаат бидејќи земските работи им се помили.
Затоа низ вековите го измислија тоа познатото: не гледај што правам, слушај што ти зборувам.

Такви толкувачи на метафори не треба да се слушаат.
...коментарот не беше насочен кон ничие именување,прозивање или омаловажување
...правото на толкување го има секој за себе и е,за среќа,најголемата придобивка на демократијата
...дали тоа толкување или верување е лажно,невистинито или чиста измислица не ни дава за право да ја негираме истата
...со самиот акт на негација човек создава верување,и тоа верување дека Бог не постои :)
...со коментари од таков тип само покажуваме колку сме ограничени,мали и бескрајно незнајни
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.625
Поени од реакции
11.659
...коментарот не беше насочен кон ничие именување,прозивање или омаловажување
...правото на толкување го има секој за себе и е,за среќа,најголемата придобивка на демократијата
...дали тоа толкување или верување е лажно,невистинито или чиста измислица не ни дава за право да ја негираме истата
...со самиот акт на негација човек создава верување,и тоа верување дека Бог не постои :)
...со коментари од таков тип само покажуваме колку сме ограничени,мали и бескрајно незнајни
... јас само прашав кои се тие што умеат да толкуваат метафори? Бидејќи секој сам за себе денес толкува, но не и во минатото - нели? Или тоа ќе го игнорираме?
... правото го добивме со новото време, не порано. Да не забораваме.
... верувањето не може да биде ниту лажно ниту вистинито. Верување е и толку.
... не може да се докажува верување. Ако нештата се само верување, штета би кажал.
... човекот мора да негира за да надминува. Ние за боговите знаеме преку нивните „негативни“ квалитети, инаку не може да го објасниме неограниченото.
... оној што верува во христијанскиот или исламскиот концепт на божественост, преку кој се обидуваат да го осудуваат сечиј пат како сатанизам и зло бидејќи не е нивниот пат - и те како дава право да се критикува самото верување.
... Не може на база на верување да зборуваме за нештата дека се факт.
 

Joshua_Tree

Samo na minuvanje...
Член од
21 март 2010
Мислења
1.289
Поени од реакции
4.636
...се додека оние се лошите и ние сме добрите ќе си се вртиме во магичниот круг на нашите мали "глупости"
...според мене,есенцијата на секоја мудрост,убедување и верување е она што ни го покажува патот по кој треба да одиме
...секоја верска,научна или било каква "слепост",за мене,е неприфатлива
 
Последно уредено:
Член од
2 октомври 2012
Мислења
189
Поени од реакции
77
...коментарот не беше насочен кон ничие именување,прозивање или омаловажување
...правото на толкување го има секој за себе и е,за среќа,најголемата придобивка на демократијата
...дали тоа толкување или верување е лажно,невистинито или чиста измислица не ни дава за право да ја негираме истата
...со самиот акт на негација човек создава верување,и тоа верување дека Бог не постои :)
...со коментари од таков тип само покажуваме колку сме ограничени,мали и бескрајно незнајни
Тоа го кажува човекот што верува дека не постојат црвени летечки слонови што се ранат со теисти. Верува дека Один не постои и верува дека Ра не постои. Верува дека Брама не постои. Ти си преполн со верувања.
 
Последно уредено:

Joshua_Tree

Samo na minuvanje...
Член од
21 март 2010
Мислења
1.289
Поени од реакции
4.636
Тоа го кажува човекот што верува дека не постојат црвени летечки слонови што се ранат со теисти. Верува дека Один не постои и верува дека Ра не постои. Верува дека Брама не постои. Ти си преполн со верувања.
...ќе ми кажеш како дојде до тој заклучок?
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.625
Поени од реакции
11.659
...се додека оние се лошите и ние сме добрите ќе си се вртиме во магичниот круг на нашите мали "глупости"
...според мене,есенцијата на секоја мудрост,убедување и верување е она што ни го покажува патот по кој треба да одиме
...секоја верска,научна или било каква "слепост",за мене,е неприфатлива
Не го измисливме ние денес „добрите“ vs „лошите“. Само го потенцирам сето тоа, дека сеуште сте дел од сето тоа учење (свесно или несвесно). Преку верувње.

За тебе секако е неприфатливо, ти си неприфатлив за официјалните цркви кои се темелат на светите книги во кои и ти веруваш.
Што те прави поразличен од нив? И за нив ти имаш „слепост“ бидејќи не ја разбираш Црквата (со големо Ц бидејќи тие така пишуваат за да додадат значение на нештата, митско значение).

Во духовната и научната страна на човекот треба да постои само она што се нарекува бхакти јога. Ништо друго. Така ќе нема потреба од докажувања и осудувања на ничии патеки.
 

Joshua_Tree

Samo na minuvanje...
Член од
21 март 2010
Мислења
1.289
Поени од реакции
4.636
Не го измисливме ние денес „добрите“ vs „лошите“. Само го потенцирам сето тоа, дека сеуште сте дел од сето тоа учење (свесно или несвесно). Преку верувње.

За тебе секако е неприфатливо, ти си неприфатлив за официјалните цркви кои се темелат на светите книги во кои и ти веруваш.
Што те прави поразличен од нив? И за нив ти имаш „слепост“ бидејќи не ја разбираш Црквата (со големо Ц бидејќи тие така пишуваат за да додадат значение на нештата, митско значение).

Во духовната и научната страна на човекот треба да постои само она што се нарекува бхакти јога. Ништо друго. Така ќе нема потреба од докажувања и осудувања на ничии патеки.
...Хепта,можеш ли барем еднаш да престанеш да ми ја дотураш онаа "другата" страна,затоа што во ниеден контекст од моите коментари не покажав интерес за истата?
...зарем не можеш едноставно да коментираш и браниш ставови без да ја споменуваш таа "другата" страна?
...на ниту една страна не им е гајле што ќе правам јас со својот живот,јас сум на тој пат сам :)
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.625
Поени од реакции
11.659
Не си сам. Не знам од каде тоа дека си сам, кога те читам на купишта теми на подфорумов и ти јасно се поврзуваш со христијанството иако ти сметаат свештеници и целата таа христијанска хиерархија.

Треба да барам сега за да ти докажам дека не си сам според твоите ставови за боговите и посебно христијанската догма? Ако ти е ок да веруваш дека си сам на патеката, ок - ќе сметам дека си сам и ќе пробувам да филтрирам дека за тебе Христос и доаѓањето второ е метафора на не знам што, можеби нешто од Теозофијата може ќе излезе нешто корисно и симболично објанесто.
 

Лаик

Романтичар
Член од
4 август 2018
Мислења
1.420
Поени од реакции
3.122
Не го измисливме ние денес „добрите“ vs „лошите“. Само го потенцирам сето тоа, дека сеуште сте дел од сето тоа учење (свесно или несвесно). Преку верувње.

За тебе секако е неприфатливо, ти си неприфатлив за официјалните цркви кои се темелат на светите книги во кои и ти веруваш.
Што те прави поразличен од нив? И за нив ти имаш „слепост“ бидејќи не ја разбираш Црквата (со големо Ц бидејќи тие така пишуваат за да додадат значение на нештата, митско значение).

Во духовната и научната страна на човекот треба да постои само она што се нарекува бхакти јога. Ништо друго. Така ќе нема потреба од докажувања и осудувања на ничии патеки.
Хепта на моменти ме потсеќаш на екимот од македонските приказни.Само тој за сите болести го форсираше рицино а ти јогата као таква...:)
 

Joshua_Tree

Samo na minuvanje...
Член од
21 март 2010
Мислења
1.289
Поени од реакции
4.636
Не си сам. Не знам од каде тоа дека си сам, кога те читам на купишта теми на подфорумов и ти јасно се поврзуваш со христијанството иако ти сметаат свештеници и целата таа христијанска хиерархија.

Треба да барам сега за да ти докажам дека не си сам според твоите ставови за боговите и посебно христијанската догма? Ако ти е ок да веруваш дека си сам на патеката, ок - ќе сметам дека си сам и ќе пробувам да филтрирам дека за тебе Христос и доаѓањето второ е метафора на не знам што, можеби нешто од Теозофијата може ќе излезе нешто корисно и симболично објанесто.
...тоа корисното и симболичното е како каледиоскоп,секој си прави слика за себе Хепта :)
 
Член од
30 август 2021
Мислења
1.243
Поени од реакции
2.625
Што мислиме за атеистичкиот теизам, не веруваат во богови - битија но по свој избор ја почитуваат теистичката философија на морални норми? Ме стартна џошуа во другата тема, " I act as if god exists ".
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.625
Поени од реакции
11.659
...тоа корисното и симболичното е како каледиоскоп,секој си прави слика за себе Хепта :)
Сликата за себе си ако не се поклопува добро со она што го преставува пред другите... не е многу добра работа.

Има многу форумџии тука слични на тебе, ок им се свети книги и толкувања на истите порвзани со христијанството, но никако не сакаат да бидат дел од црквата, официјалното тело од свештеници и верници. Без разлика која христијанска црква, не можам да ги набројувам сите над 3000+ може и 30к+ да ги има...

Од нивни причини и математики, како што велиш ти: од корисното и симболичното не може да бидат дел од нешто такво. :)
 
Член од
2 октомври 2012
Мислења
189
Поени од реакции
77
Што мислиме за атеистичкиот теизам, не веруваат во богови - битија но по свој избор ја почитуваат теистичката философија на морални норми? Ме стартна џошуа во другата тема, " I act as if god exists ".
Не постојат теистички морални норми.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom