Атеизам vs Религија

Zaptija Stojkov

Комунист
Член од
23 февруари 2010
Мислења
3.127
Поени од реакции
2.765
Во Бескрајната дебата помеѓу Верници vs Атеисти нема тука неутралност... И верниците гледаат да исмејаваат атеисти, ама и атеистите гледаат да исмејаваат секој што е верник...

Малку сум оф топик ама соодветно на тоа е како Бескрајната дебата помеѓу закоравени ВМРО-овци и ЕСДЕЕС-овци...

И Русофили vs Амерофили...
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.627
Поени од реакции
11.667
Во Бескрајната дебата помеѓу Верници vs Атеисти нема тука неутралност... И верниците гледаат да исмејаваат атеисти, ама и атеистите гледаат да исмејаваат секој што е верник....
Добро е да се има дискусија, дијалог, да се расправа за стварите... може некоја шега, да се опушти атмосферата ако премногу се напне дијалогот.
А исмевањето - не е никогаш полезно во ниту една дискусија, бидејќи тогаш размислата е насочена кон индивидуата која дискутира, а не кон самата тема за која се дискутира.
 
Член од
30 октомври 2020
Мислења
1.465
Поени од реакции
2.931
Добро е да се има дискусија, дијалог, да се расправа за стварите... може некоја шега, да се опушти атмосферата ако премногу се напне дијалогот.
А исмевањето - не е никогаш полезно во ниту една дискусија, бидејќи тогаш размислата е насочена кон индивидуата која дискутира, а не кон самата тема за која се дискутира.
А која е поентата на дискусијата? Овие две групи живеат во сосема различни реалности..

Секогаш се сведува или на убедување или зезање, со која цел пример ти пишуваш за христијанството пример?

Инаку покрај индивидуата има и генерализација и исмевање на цела една група нели... ко ти и ипси со христијаните... староеонските де религии...

Можеби некој ве учи на златното правило. :love:
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.627
Поени од реакции
11.667
А која е поентата на дискусијата? Овие две групи живеат во сосема различни реалности..

Секогаш се сведува или на убедување или зезање, со која цел пример ти пишуваш за христијанството пример?

Инаку покрај индивидуата има и генерализација и исмевање на цела една група нели... ко ти и ипси со христијаните... староеонските де религии...

Можеби некој ве учи на златното правило. :love:
Не, вие неколкумина така мислите дека треба некој да се убеди, да се исмева бидејќи реално ништо не знаете за религиите и учењата! Видеата што ги гледате ништо не ве учат, бидејќи и нема што да ве научат! Си треба книга во рака да се фати! Ама нели... тоа е зло!

Покажи каде јас исмевам религија или цела група на луѓе! Слободно пребарај го форумов. :)
Глупо е и бесцелно да обвинуваш туку така бидејќи тебе ти смета моето мислење за старите религии, а ти немаш што да кажеш во врска со тоа како одбрана на истите тие религии.
Затоа зборуваш глупости по форумов на тема религии и верувања!

Или што, критиката кон старите религии и нивното „загарантирано право“ постојано да се во право и со кренат прст кон другите нарекувајќи ги секако: од зло, сатанизам па до најбесцелни глупи називи, се смета за „исмевање“?
НЕ. Тоа не е исмевање. Тоа е укажување дека едно зборуваат светите книги, а верниците се дрзнуваат во своето незнаење да биваат судии за другите патеки, за кои им е забрането да истражуваат - бидејќи, пекол!

И слободно може секој што има време да истражува да ја критикува Телема, магиката и јогата и се што содржи учењето на Телема! Но без учење и истражување - не можете тоа да го правите! Освен да терате мајтап кој што не води никаде и пак се враќаме на старото.

А и некој што застанал да ја брани својата религија, треба да е малку повеќе од верник или да одмине... инаку ќе зборува работи заради кои може да биде исмеан, а не заради религијата од која е дел.
Има разлика, но тебе те боли друго нешто, не исмевањето... нели? ;)

Погледни што вие пишувате на теми за кои ништо не знаете и оправдувањето за вашиот искасапен сарказам е „Телемитите зборуваат сешто на религија“ сега ќе видат :D
А зад тоа се крие само вашето незнаење за темите на кои кревате врева залудно... Истите тие муабети може во пораки да си ги правите вие 2-3ца што сте и мирна Босна.
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.627
Поени од реакции
11.667
Нели... критиката секој сака да ја бувни во „исмевање“ кога нема што да се каже.
А тоа што христијанинот и муслиманинот другоста (дури и едни за други си велат неверници бре) ја сметаат за зло и сатанизам поткрепени од самите свештеници и нивните глаголања за туѓите учења - е нормална ствар, бидејќи, старо-еонски религии.... :vozbud:

Ама тука сме, глаголаме и тоа е добро. :)
 
H

Hyperion VI

Гостин
А која е поентата на дискусијата? Овие две групи живеат во сосема различни реалности..
Не, вие неколкумина така мислите дека треба некој да се убеди, да се исмева бидејќи реално ништо не знаете за религиите и учењата!
Тука сте биле,
добро е,ми застана срцето(или што и да е).
Хепца едно време премина на
„Ислам v.3",
па се уплашив дека нашите длабокоумни,добронадежни и богоугодни конверзации ќе се транквилизираат.
(Си доаѓам при себе).

Секогаш постојат двоструки играчи.
(некогаш и троструки).

Во времето на комунизмот,тој феномен беше поизразен(поглавари на религиозни заедници,да се членови на УДБА,а отпосле ги читаме „фактите").

Битно тука сте,позз.

Мир и толеранција во сите точки на триаголникот ;)
 
Последно уредено:

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.627
Поени од реакции
11.667
Тука ќе бидете, јас онака налетав за да разјасниме малку од работите кои намерно или од незнаење луѓето ги перцепираат лошо и бегам :D

Сепак темата е за атеизам и религијата... а нешто снема и атеисти и религиозни на форумов :)
 
Член од
30 октомври 2020
Мислења
1.465
Поени од реакции
2.931
Не, вие неколкумина така мислите дека треба некој да се убеди, да се исмева бидејќи реално ништо не знаете за религиите и учењата! Видеата што ги гледате ништо не ве учат, бидејќи и нема што да ве научат! Си треба книга во рака да се фати! Ама нели... тоа е зло!

Покажи каде јас исмевам религија или цела група на луѓе! Слободно пребарај го форумов. :)
Глупо е и бесцелно да обвинуваш туку така бидејќи тебе ти смета моето мислење за старите религии, а ти немаш што да кажеш во врска со тоа како одбрана на истите тие религии.
Затоа зборуваш глупости по форумов на тема религии и верувања!

Или што, критиката кон старите религии и нивното „загарантирано право“ постојано да се во право и со кренат прст кон другите нарекувајќи ги секако: од зло, сатанизам па до најбесцелни глупи називи, се смета за „исмевање“?
НЕ. Тоа не е исмевање. Тоа е укажување дека едно зборуваат светите книги, а верниците се дрзнуваат во своето незнаење да биваат судии за другите патеки, за кои им е забрането да истражуваат - бидејќи, пекол!

И слободно може секој што има време да истражува да ја критикува Телема, магиката и јогата и се што содржи учењето на Телема! Но без учење и истражување - не можете тоа да го правите! Освен да терате мајтап кој што не води никаде и пак се враќаме на старото.

А и некој што застанал да ја брани својата религија, треба да е малку повеќе од верник или да одмине... инаку ќе зборува работи заради кои може да биде исмеан, а не заради религијата од која е дел.
Има разлика, но тебе те боли друго нешто, не исмевањето... нели? ;)

Погледни што вие пишувате на теми за кои ништо не знаете и оправдувањето за вашиот искасапен сарказам е „Телемитите зборуваат сешто на религија“ сега ќе видат :D
А зад тоа се крие само вашето незнаење за темите на кои кревате врева залудно... Истите тие муабети може во пораки да си ги правите вие 2-3ца што сте и мирна Босна.
Целото ова пишување ти е уште еднаш демонстрација на елитизам и снобизам.. само ти знаеш другите уште треба да читаат.

Можеби некој и тебе те критикува како ти староеонците... само на друг начин.

Тука сте биле,
добро е,ми застана срцето(или што и да е).
Хепца едно време премина на
„Ислам v.3",
па се уплашив дека нашите длабокоумни,добронадежни и богоугодни конверзации ќе се транквилизираат.
(Си доаѓам при себе).

Секогаш постојат двоструки играчи.
(некогаш и троструки).

Во времето на комунизмот,тој феномен беше поизразен(поглавари на религиозни заедници,да се членови на УДБА,а отпосле ги читаме „фактите").

Битно тука сте,позз.

Мир и толеранција во сите точки на триаголникот ;)
Мене новите лекови многу јако ми делуваат овие денови. :angel:
 
H

Hyperion VI

Гостин
Целото ова пишување ти е уште еднаш демонстрација на елитизам и снобизам.. само ти знаеш другите уште треба да читаат.

Можеби некој и тебе те критикува како ти староеонците... само на друг начин.


Мене новите лекови многу јако ми делуваат овие денови. :angel:
Наративот им е таков на „ориенталните" темплари,не замерувај,
човекот си работи школски,а „богами" и кај мене уште има некои заостанати „артефакти",во начинот на конверзација.
B.T.W. @ПрофаундлиСтупид ,
што таблетки користиш?(да пробам)
 
Член од
30 октомври 2020
Мислења
1.465
Поени од реакции
2.931
B.T.W. @ПрофаундлиСтупид ,
што таблетки користиш?(да пробам)
Ми ги даде во мало бело хартиено кесенце, не пишуваше ништо, апченцата се бели и благички, ми кажа ... " од овие апченца ќе ти биде добро... биде добро... биде добро...... "

Следно се сеќавам дека се разбудив... :angel:
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.627
Поени од реакции
11.667
Целото ова пишување ти е уште еднаш демонстрација на елитизам и снобизам.. само ти знаеш другите уште треба да читаат.
Лоша ти е перцепцијата кога некој ти вели да читаш по се изгледа... многу одбивност кон книгите...
Секој што чита и работи - знае.
Не реков „уште“ треба да читаат луѓето. Реков да истражуваат. А тоа бара читање. Ако мислиш дека си завршил ти со читањето книги... нека ти биде. :)
Но тоа нема врска со ова што го дрдориш постојано додавајќи ми епитети за да ти е мирен умот... ако сакаш неписмени - проповедај неписменост, што да ти кажам!
 
Член од
18 јануари 2018
Мислења
334
Поени од реакции
246
Реално , не постојат верници, туку луѓе што повторуваат папагалски дека веруваат. Целата фрка е измислена токму од тие што повторуваат дека веруваат во нешто напишано, и само се надмудруваат со атеистиве. Или веруваш 100% , не пцуеш , не праиш лоши работи, одиш редовно во црква, се молиш да ти бидат простени гревовите на овој живот , за да си го резервираш животот на небесата, или одбиваш да се замараш со религии и си го живееш животот на земјата, према своето размислување и према државните закони
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.627
Поени од реакции
11.667
Наративот им е таков на „ориенталните" темплари,не замерувај,
А ти може конечно да престанеш со пишувањето сешто за О.Т.О. и луѓето кои се таму... а потоа да глумиш како „љубов“ и “добро им посакуваш“.
Многу ниско и подло е ова од твоја страна...
Ако веќе имаш потреба од ваков говор, не глуми потоа дека си пријател со луѓето таму! :)
Тоа е лага.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom