Атеизам vs Религија

N

NikolaMKD91

Гостин
Во денешно време, религијата многу често е посочувана како корен на војните и конфликтите. Но замислете се, што се ни има дадено религијата и вербата. Таа е родното место на училиштата и универзитетите, болниците, долго време претставувала помагач на развојот на науката, и ако човештвото се стреми кон осовршување на веќе она што го имаме, зошто таа некому му пречи?

Како резултат на модерните влијанија на западот, кои се почесто и со зголемен интензитет ги присвојуваме и ние европејците, се повеќе се’ соочуваме со ‘проблемот’ наречен Атеизам. Кои се атеистите, дали атеизмот претставува вера или мода која не прави да изгледаме ‘фенси’ во очите на опкружувањето. Јас гарантирам дека 80% од т.н. атеисти не знаат што всушност тоа значи.Тоа се индивидуи кои пласираат демек издржани тези дека религијата не чини за човештвото. Посебно е невкусно, кога тоа го прават со доза на потсмев кон верниците, не сметајќи дека претставува навреда за нешто највредно, што тие никогаш нема да го имаат.

„Религијата имаше шанса да управува со светот, тој период е наречен ‘Темните векови’“. – Ова е еден од атеистичките цитати кои можат да се сретнат денес. Тоа го велат луѓе, кои многу тешко прават дистинкција од теологијата и религијата. Теолозите се тие што креираат догми врз грбот на религијата за да постигнат лични цели и интереси. Да, јас избирам да бидам религиозен, но избирам дали и од кого ќе слушам проповеди, а секогаш тоа суштинското сум доволно разумен да го разберам и сам. Секој е способен сам да извлече поука од Светото Писмо. Толку јасно и недвосмислено не’ учи на доброто кое треба сите да го правиме. Не, ние сме луѓе и неможеме да се потпреме на методот на елиминација, посилните преживуваат а послабите мора да го дадат тоа што им е побарано, пред БОГА СМЕ СИТЕ ЕДНАКВИ!

Науката НЕ МОЖЕ, да ни докаже зошто сме овде! Кое е објаснувањето што било кога ни е дадено како настанал светот, зошто се случил Биг Бенг, зошто настанала транзиција од нежива во жива материја, науката е ЗАМОЛЧЕНА. Во секое време постои решение за речиси сите научни проблеми, но проблемите на животот остануваат недопрени. Тоа е тоа што религијата значи. Лично јас не ја гледам како материјал од кој е изграден универзумот, туку како хармонија која придонесува тој универзум да функционира.

Потрагата по биолошка основа за религијата дојде до високо ниво и наеднаш беше прекината. Со бројните експеримент со мозочни скенирања, кои беа спроведувани после 2000-та година, научниците објаснија дека постои регион во мозокот кој ги предизвиккува религиозните верувања. Во 2004 година откриениот ген VMAT2, беше прогласен за одговорен за религиозноста и беше наречен „Господов ген“, но, резултатите од понатамошните истражувања кои го поддржуваат ова тврдење никогаш не беа објавени.

Ниедна книга напишана од психолози нема да влијае врз вас, на начин кој што ќе влијае Библијата. Единствено таа е што може да промени човек кон подобро во секоја смисла. Факт е дека луѓето кои кои читаат филозовска и духовна литература се склони кон правење ДОБРО. Црквите се домовите кои ни овозможуваат духовно да се храниме, да ја зголемиме вербата и сопствената самодоверба. Секако, некој ќе ми каже дека за тоа постојат стручни лица, да, но тие неможат да ми простат и да ме вратат на местото каде сум ја направил грешката за да можам сам да продолжам по вистинскиот пат, без да ме прогонува мислата дека сум грешник.

За да можеме да сватиме од каде потекнуваат тие наши вредности, мораме да се вратиме малку назад во времето. Интересен факт е дека пред христијанството да дојде во Рим, 40% од луѓето биле робови, мажи и жени биле каменувани до смрт, жените немале никакви права, благородните семејства не секале женски деца, но сето тоа било подоцна сменето, токму под влијанието на верата. Таа била пресудна за аболицирање на робувањето, еманципирањето на жената и почетокот на рамноправноста во општеството.

ИЗВОР : http://www.bezpardon.mk/ateizam-vs-religija/
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Vo kraen slucaj ne treba da se frlaat drvja i kamenja po religiata. Да не беше таа, немаше да останеме македонци. Низ историјата црквите и поповите одржувале свеста на народот и писменоста под окупација. Рисјанството е тоа кое го одржува овој народ през вековните погроми и потлачувања.

Покрај тоа што е вистина.
 

Max Legend

The black swordsman
Член од
27 септември 2010
Мислења
4.339
Поени од реакции
6.478
Vo kraen slucaj ne treba da se frlaat drvja i kamenja po religiata. Да не беше таа, немаше да останеме македонци. Низ историјата црквите и поповите одржувале свеста на народот и писменоста под окупација. Рисјанството е тоа кое го одржува овој народ през вековните погроми и потлачувања.

Покрај тоа што е вистина.
А што ги одржувало античките македонци едно 1000 години пред христијанството?
 
S

Sheldon Cooper

Гостин
Мислев авторот ќе заземе неутрален став ама изгледа решил да плука на атеизмот како наjголемо зло на денешницата. Рисjанството ова рисjанството она, аj одjебете и веруваjте си во што сакате и не им кажуваjте на другите во што да веруваат - принцип што треба да го почитуваат и атеистите и рисjаните.
 
3

321456

Гостин
А зошто не си го ставил последниот пасус?
Ние сме христијани, ние сме честити луѓе, нашиот опиум денес е верувањето дека нема да ни се суди кога ќе умреме, затоа што ТОЈ простува. И се додека сме притиснати, да докажуваме зошто веруваме, и дали Бог постои, јас ќе го прашувам следното: – А дали некој докажал дека не постои, мене не ми е потребен доказ за тоа, затоа што јас ВЕРУВАМ и нема да дозволам некој да ме прави закочен спициес во Дарвиновата теорија на еволуција. Ако не постоеше БОГ, ќе требаше да го измислиме!!!
Текстот е бесмислен и наивен.
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
The difference between doubt and negativity is great.
They look alike; on the surface they have the same color, but deep down the difference is
unbridgeable.
First, doubt is not negativity; neither is it positivity. Doubt is an open mind, without any
prejudice. It is an inquiring approach.
Doubt is not saying anything, it is simply raising a question. That question is to know, to find
what the truth is.
Doubt is a pilgrimage. It is one of the most sacred values of human beings.
Doubt does not mean no. It simply says, "I do not know, and I am prepared to know. I am ready
to go as far as possible, but unless I myself come to know, how can I say yes?"
Negativity has already said no. It is not inquiry. It has come to a conclusion, the same way
somebody has come to the conclusion to say yes. One man says God is; his statement is positive. The other says there is no God; his statement is negative. But both are sailing in the same boat,
they are not different people. They have not inquired.
Neither the theist has doubted nor the atheist has doubted; both have accepted borrowed
knowledge.
Doubt says that, "I myself would like to know, and unless I know for myself, it is not knowledge.
Only my experience is going to be decisive." He is not arrogant, he is not denying anything. He is
just open for inquiry.
Doubt is not disbelief -- that's how religions have been confusing people. They confuse doubt
with disbelief. In fact disbelief and belief are exactly the same. Both accept knowledge from
others, from books, from masters. And remember, anything that you do not know, yet you have
started believing or disbelieving in it... you have missed a great opportunity for inquiry. You have
closed the doors already, by yes or by no. You have not traveled.
It is easier to say yes, it is easier to say no, because there is nothing you have to do.
But to doubt needs guts. To doubt needs courage to remain in the state of not-knowing, and go
on questioning everything till the moment you yourself arrive at the reality.
When you come to the reality there is no negativity, no positivity. You simply know -- it is your
experience. I will not say it is positivity because positivity always has the other pole of negativity.
An experience goes beyond both; the whole world of polarities is transcended. That is true
wisdom.
Doubt is the way to truth. No or yes are not ways, they prevent you.
It will look very strange, that yes does the same thing as no. In dictionaries they are opposites,
but in reality they are not. They look opposite only, but both have not asked the question. Both
have not tried to find out what the case is.
The communist believes, exactly as the catholic believes. The communist believes that there is
no God. You can call it disbelief, but it is his belief. He has not inquired, he has not meditated; he
has done nothing to find out that there is no God. The theist says there IS God. He has also done
nothing. Both have chosen without moving an inch towards truth. That's why a very strange
thing happens: the person who is a theist, a believer, can become a disbeliever, an atheist, in a
single moment; and vice versa.
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
А што ги одржувало античките македонци едно 1000 години пред христијанството?
Првин, не биле под окупација, како другите. Од една страна.
Од друга: затоа што илјада години пред Христа немало рисјанство треба да с енегира дободетелта и доборсочиненијата на рисјанствоот во Македонија?

Бог ги одржувал. Бидејќи многубошството, на тој степен на развој и постоење, е само обид на неукиот човек во тоа време да си го објасни тоа што ми било необјасниво.
Иф ју кеч мај дрифт.
 

Max Legend

The black swordsman
Член од
27 септември 2010
Мислења
4.339
Поени од реакции
6.478
Првин, не биле под окупација, како другите. Од една страна.
Од друга: затоа што илјада години пред Христа немало рисјанство треба да с енегира дободетелта и доборсочиненијата на рисјанствоот во Македонија?

Бог ги одржувал. Бидејќи многубошството, на тој степен на развој и постоење, е само обид на неукиот човек во тоа време да си го објасни тоа што ми било необјасниво.
Иф ју кеч мај дрифт.
Многу си сиромашен со твоето познавање на историјата. Што правиме со Македонија под римска власт која воедно беше со паганско населние?

Исто како христијанството. Зошто ни се случуваат несреќи? Затоа што Господ. Зошто е вака, а не онака? Затоа што Господ.
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Многу си сиромашен со твоето познавање на историјата. Што правиме со Македонија под римска власт која воедно беше со паганско населние?

Исто како христијанството. Зошто ни се случуваат несреќи? Затоа што Господ. Зошто е вака, а не онака? Затоа што Господ.
Дечко. АКо не пишувам што ти се допаѓа или немам километарски писанија, не значи дека сум ситомашен. Јас тргав, досега, од претпоставката дека не полемизирам со неуки дечиња од седмо оддлеление, туку со здраворазумски личносто кои имаат барем основно познавање на нештата. За да не морам до најситни детали да навлегувам во објасненијата.
Очигледно не е така. Затоа, не суди другему што себе си кусиш. Кусоумноста не е знак равенство за другаде.
Што под комунизмот, што под Нибиру, што ако баба му на Јонче имаше тркала.

И?
Конечно и паганите се свестија и се узнааја. увидоа дека Словото е вистината.

...прјажде убо не имјахон книг но чкртами и рјазами сонште крстивше же сем пагани...
 

Max Legend

The black swordsman
Член од
27 септември 2010
Мислења
4.339
Поени од реакции
6.478
Дечко. АКо не пишувам што ти се допаѓа или немам километарски писанија, не значи дека сум ситомашен. Јас тргав, досега, од претпоставката дека не полемизирам со неуки дечиња од седмо оддлеление, туку со здраворазумски личносто кои имаат барем основно познавање на нештата. За да не морам до најситни детали да навлегувам во објасненијата.
Очигледно не е така. Затоа, не суди другему што себе си кусиш. Кусоумноста не е знак равенство за другаде.
Што под комунизмот, што под Нибиру, што ако баба му на Јонче имаше тркала.

И?
Конечно и паганите се свестија и се узнааја. увидоа дека Словото е вистината.

...прјажде убо не имјахон книг но чкртами и рјазами сонште крстивше же сем пагани...
Oдговори ми како македонците преживеале под римска власт без црквата христова?
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Кој период, пред христа?
Дефинитивно ли на тој период мислиш?
Бидејќи имале верба во бог/ови неслични на римските. Имале верба во себе и во своите патрони на небето, не знаејќи дека сите тие се перцепција на Едниот Бог. Потоа, дошол синот. Отккао јудине го распнале, се узнало насекаде Словото. Макеонија е спомената во библијата. Прашај се зошто? Бидејќи најузнаени сме биле од неузнаените.
--- надополнето: 8 декември 2012 во 11:57 ---
Малку теми имаше за ова...
Очигледно на атеистите не им се доволно.
 

Max Legend

The black swordsman
Член од
27 септември 2010
Мислења
4.339
Поени од реакции
6.478
Кој период, пред христа?
Дефинитивно ли на тој период мислиш?
Бидејќи имале верба во бог/ови неслични на римските. Имале верба во себе и во своите патрони на небето, не знаејќи дека сите тие се перцепција на Едниот Бог. Потоа, дошол синот. Отккао јудине го распнале, се узнало насекаде Словото. Макеонија е спомената во библијата. Прашај се зошто? Бидејќи најузнаени сме биле од неузнаените.
Значи нашите антички предци иако биле пагани сепак оделе во рајот оти нивните пагански богови биле слична интерпретација на словото на христијанството иако христијантвото јасно става до знаење дека било каква верба во нешто паганско те носи во пеколот?
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Значи го запоти со детски муабетчиња. Мислиш дека со игрозборки ќе добиеш лајк? Не еова фејбук пријателе. Нит ЧДА. Кажано ти е. Се. Обмисли и јасно ќе ти стане.
Ако сакаш сериозно, повели, ама со вакви детињарии, мене не.
Најди си друг за играње.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: ~A~

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.334
Поени од реакции
57.898
Бидејќи многубошството, на тој степен на развој и постоење, е само обид на неукиот човек во тоа време да си го објасни тоа што ми било необјасниво.
За потоа човекот нагло да се описмени и совршено да ги објасни работите: не биле повеќемина богови, еден бил! Еурека! О Хепи Деј! О Сузи Кју. О Јано, Јано...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom