Асистенција од полиција при иселување

Член од
1 декември 2014
Мислења
217
Поени од реакции
247
Ве молам за правен совет. Пред неколк години купив дуќан, но не го префрлив на мое име, иако е дуќанот исплатен во целост. Во меѓувреме издадов. Но бидејќи не е на мое име немам никаков договор потпишан со личноста на која го издадов.Веќе подолго време потстанарот не ми се јавува. Значи има долг и за рента и за сметки. Дали има потреба да побарам асистенција од полиција за да го сменам клучот од дуќанот. Дали треба да го повикам претходниот сопственик или можам тоа сама да го сторам.
Однапред Ви благодарам.
 

ShakaZulu

" Тој Сум Бре "
Член од
29 јули 2008
Мислења
3.258
Поени од реакции
3.608
Како го издаде? Па треба договор за тоа заверен со потпис на сопственик и закупувач ако на тој што го изнајмил фирмата му е легална, прво што бара инспекција е договр за користење на објектот. Имаш ли бар некое полномошно дека може да располагаш со објектот. Ако немаш ништо во основа постапката треба да ја прави тој на што чие име објектот се води. И дај префрли го објектот на тебе за да немаш вакви глупости знаеме се плаќа тоа ама заради тој данок и заверка сега 100 други проблеми си си направила :(
 

iksimkd

ШшшШшшШ...
Член од
31 јули 2007
Мислења
5.000
Поени од реакции
2.183
Како може да купиш недвижен имот и да го платиш во целост а да не го префрлиш на твое име? Тоа е првата и основна работа што се прави при вакви купувања-продавања баш поради проблеми од ваков тип. Сега и ти можеш да имаш проблеми поради тоа што дуќанот не е на твое име и немаш направено договор за издавање под ќирија. Сега немаш ниту основа ниту докази дека тој што го користел просторот ти должи нешто, и немора да ти плати.
 

GoD.HateUSaLL

Фар акрос д диштанс
Член од
30 март 2008
Мислења
8.339
Поени од реакции
8.238
Ве молам за правен совет. Пред неколк години купив дуќан, но не го префрлив на мое име, иако е дуќанот исплатен во целост. Во меѓувреме издадов. Но бидејќи не е на мое име немам никаков договор потпишан со личноста на која го издадов.Веќе подолго време потстанарот не ми се јавува. Значи има долг и за рента и за сметки. Дали има потреба да побарам асистенција од полиција за да го сменам клучот од дуќанот. Дали треба да го повикам претходниот сопственик или можам тоа сама да го сторам.
Однапред Ви благодарам.
Ау ау ау.. Нек ти е со среќа.
 
Член од
24 мај 2014
Мислења
5.296
Поени од реакции
5.862
Како бе луѓе толку често ви се јавуваат проблеми со префрлување на име на објект, возило итн. ? Тоа се средува веднаш по купувањето на истото за после да не си ја чукате главата од проблеми. Стварно не ми е јасно зошто доста луѓе не го прават прегрлувањето веднаш по купувањето на нешто... :unsure:
 

ShakaZulu

" Тој Сум Бре "
Член од
29 јули 2008
Мислења
3.258
Поени од реакции
3.608
Како бе луѓе толку често ви се јавуваат проблеми со префрлување на име на објект, возило итн. ? Тоа се средува веднаш по купувањето на истото за после да не си ја чукате главата од проблеми. Стварно не ми е јасно зошто доста луѓе не го прават прегрлувањето веднаш по купувањето на нешто... :unsure:
Таксите и данокот се реално големи, ако пред продажбата не се договорат кој ќе даде за префрлање во многу случаи настанува проблем. И оставаат ај друг пат као демек по месец година нема да има нотарски тарифник или данокот ќе падни во проценти и така до безкрај...
 
Член од
24 мај 2014
Мислења
5.296
Поени од реакции
5.862
Таксите и данокот се реално големи, ако пред продажбата не се договорат кој ќе даде за префрлање во многу случаи настанува проблем. И оставаат ај друг пат као демек по месец година нема да има нотарски тарифник или данокот ќе падни во проценти и така до безкрај...
Македонски синдром. :toe:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom