Асанж

Goxyto

#FinoAllaFine
Член од
31 јануари 2010
Мислења
2.589
Поени од реакции
2.534
Значи очигледно гледаш CNN BBC .Ако ти кажам дека една социјална помош во либија беше 2000 евра , една процечна плата беше 3000 евра ,кога ќе земеш возачка гадафи даваше по 9000 евра како помош од државата за купување на нов автомобил како субвенција, нафтата бензинот беа по 4 денари литар ,и многу други работи кои се многу за набројување ќе го смениш мислењето.А се нашле 10,000 народ кои беа поткупени од америка и нато за да го симнат гадафи од власт и да им ја земат нафтата и водата
Сепак тој народ одлучил да ги послуша „лажните ветувања“ на америка и да оди по нивниот гз. Останатите кои биле во близина на Гадафи имале лош живот? Мед им млеко им течело, барем јас како што знам и што имам читано од интернетов. Самите луѓе што кажуваат колку им било убаво, а сега како живеат, не знам. Можеби не се разбираме како што треба али ете што сакам да кажам. Оние кои биле од страната на Гадафи, имале ептен добар живот, за разлика од „востаниците“ кои, како што читав, имале живот како некој подпросечен Македонец.
 

Eisenhorn

Lord Inquisitor
Член од
6 мај 2009
Мислења
3.869
Поени од реакции
8.640

Пред точно 12 години, Џулијан Асанж и Викиликс го објавија морничавото видео насловено како „Колатерално убиство“ во кое детално е прикажано како се убиваат деца, цивили и двајца луѓе на Ројтерс. Денес Асанж се соочува со затворска казна од 175 години доколку биде екстрадиран за обелоденување вакви и слични воени злосторства.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.723
Поени од реакции
30.378
Сега му е мајката, додека фокусот на вниманието е врз војната во Украина, и економската криза/инфлацијата (не дека зомбифицираната популација многу ќе се напнеше и без диверзии). :-/
 

Eisenhorn

Lord Inquisitor
Член од
6 мај 2009
Мислења
3.869
Поени од реакции
8.640
Член од
1 ноември 2005
Мислења
2.142
Поени од реакции
1.256

Eisenhorn

Lord Inquisitor
Член од
6 мај 2009
Мислења
3.869
Поени од реакции
8.640

Судбината на Џулиен Асанж е најречитиот симбол на западното лицемерие околу вредностите за кои номинално се залага: слобода на говор, транспарентност на политиката, одговорност на актерите.... Токму во име на тие вредности Асанж и Викиликс обелоденуваa ужаси од западните војни по светот. Имаме пакетче од Ирак. Брутални работи, сериозно може да ви се слоши. Ама па, можеби некогаш на човек и треба да му се слоши.

Американски борбен хеликоптер отвора оган и потепува ирачки цивили. Пукаат и на оние кои доаѓаат да им помогнат на ранетите. Сето тоа е смешно за некои од американските војници.

Американски Апачи хеликоптер отвора оган во резиденцијален кварт на група ирачки цивили кои бараат засоилниште.

Група британски војници претепуваат ирачки деца. Колегите што ја снимаат сцената, се ситат и церекаат.

„Сите се криви, секој што носи турбан е крив“. Американски војник раскажува како сексале млади девојчиња, девици. На едно 15 годишно девојче ѝ се наредиле десеторица по што се обесила. „Изгледа не беше среќна.“
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.723
Поени од реакции
30.378

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.723
Поени од реакции
30.378
On Saturday, protests supporting Julian Assange occurred around the world. In London, Assange supporters linked arms around the parliament building. Protests also occurred outside the Justice Department headquarters in Washington (I was one of the speakers), D.C., and in San Francisco, Tulsa, Denver, and Seattle, as well as in Australia.
...
Assange is guilty of lese-majeste - embarrassing the government by exposing their follies, frauds, and crimes. Assange declared years ago, “If wars can be started by lies, they can be stopped by truth.”
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.645
Поени од реакции
11.850
Слободоборците украински, заедно со европските и американските либерали и левичари нека си имаат најНЕсреќна 2023 година доколку продолжат со своето молчење за вистинските проблеми на денешницата.

https://off.net.mk/net-roulette/onaka/ne-bi-da-rasipuvame-atmosfera-ama

Не би да расипуваме атмосфера, ама....

31 декември 2022 - 08:29

 

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.697
Поени од реакции
8.685
Некој ќе рече сила Бога не моли ама да немаше вакви луѓе до сега ќе живеевме у некој најлош комунистички систем. Еден ден ако се ослободи западот од ова зло ќе треба да го прогласи Асанж за светец.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom