Аронија-ваши совети и искуства

Дискусија во форумот 'Економија, бизнис, вработување' започната од elninokv, 16 јуни 2009.

 1. elninokv

  elninokv

  Член од:
  8 август 2008
  Мислења:
  1.309
  Допаѓања:
  151
  бидејки долго време сум на ум дали да се пробам со оваа култура,решив да отворам тема,па ако некој има искуство,слушнал нешто,видел прочитал,може тука слободно да ги споделиме информациите
   
 2. zoki_com

  zoki_com

  Член од:
  16 септември 2007
  Мислења:
  1.457
  Допаѓања:
  253
  Svet biljaka - Voce tuka ce najdes se sto te interesira i jas ponekogas naminuvam tamu pozdrav
   
 3. Бисер Балкански

  Бисер Балкански

  Член од:
  4 септември 2008
  Мислења:
  951
  Допаѓања:
  18
  Во Петрич прават расад за арониа. Гледа се на неколко места во БГ. Нофго витамини има.
  Еве погледаи овде
  http://razsadnik-bg.com/index.php?option=com_content&task=view&id=80&Itemid=86

  и овде
  http://www.aronia-bg.com/aronia_bg/index.html

  На бугарски е, ама може да ти од полза.
   
 4. Strastniot

  Strastniot

  Член од:
  15 мај 2008
  Мислења:
  947
  Допаѓања:
  99
  И јас се интересирам за аронијата. Мислам дека не бара посебни услови за одгледување. Ме интересира каде во државава може да се најде расад, а исто така и дали има добар откуп и добра цена.
   
 5. devojka111

  devojka111 i'm real

  Член од:
  28 декември 2008
  Мислења:
  1.938
  Допаѓања:
  143
  Мислам дека некој во Пехчево имаше насад на аронија (и малини исто одгледувал истиот човек), гледав еднаш на Фармер баш имаше тема за тоа, подетално нешто не ми текнува, но кажуваше дека е доходовна дејност и дека имало пласман.
  Можеш да се јавиш во А1, во редакцијата на Фармер или некаде на нет ако е поставена емисијата:toe:
   
 6. Кралот Марко

  Кралот Марко Не прилепчанецот, ами Јас

  Член од:
  6 ноември 2008
  Мислења:
  3.969
  Допаѓања:
  277
  Аронија е овошје кое доаѓа од Северна Америка и прашање е зошто дури сега, во последниве неколку години, стана популарно. Спаѓа во групата на шумски овошја со модра боја. Расте во грмушки, а прилично се отпорна на ладните зими и ненадејните пролетни мразови. Аронијата е отпорна и на штетници, па поради тоа не се прска и тоа ја прави еколошки производ. Плодот го дава во август.

  Ова растение е неверојатно лековито. На пример, по нуклеарната катастрофа во Чернобил, аронијата им е давана на луѓето кои имале здравствени проблеми поради зрачењето и нејзината примена имала одлични резултати. Содржи Витамин А, Б и Ц, минерали корисни за крвотокот, го врамнотежува крвниот притисок, ги лечи тегобите во желудникот и црниот дроб, улкусот. Одлично делува на мигрената, шеќерната болест и артериосклерозата.

  Од плодот може да се добијат сокови, компоти и мармелади, а се јаде и свежа или сушена. ●
  Извор

  Сум пробал, има вкус слично на боровинки.
   
 7. badluckguy

  badluckguy Оган под ѕвездите

  Член од:
  8 октомври 2007
  Мислења:
  2.923
  Допаѓања:
  128
  Нињо...ај прати ми ПП ако најдеш некои податоци околу ова.
  Би сакал да го разгледам...
   
 8. concrete

  concrete alte Esel

  Член од:
  22 март 2005
  Мислења:
  12.262
  Допаѓања:
  1.684
  http://www.rast-bs.si/
   
 9. ABC

  ABC “градител“

  Член од:
  24 февруари 2005
  Мислења:
  15.738
  Допаѓања:
  156
  Ветар во магла бе,штом немаш сигурен пласман и гарантиран одкуп по пристојна цена,џабе се сите проучувања и проби за некакви алтернативни растенија.Оваа година Србите “попушија“ со своите малини,а слично ќе биде и со Аронијата.Ако сакаш да потрошиш залудно неколку години од својот скапоцен живот,тогаш Аронијата и не е така бесмислена инвестиција,можеш тука да додадеш и јагоди во саксии,па малини,шитаке,комбуха,полжави,па дури и глисти како алтернатива,ама се паѓа во вода кога нема сигурен пласман за сето тоа.:toe:
   
 10. concrete

  concrete alte Esel

  Член од:
  22 март 2005
  Мислења:
  12.262
  Допаѓања:
  1.684
  ne bi bilo vo red , ako mlad svet nema iluziii..Herr ABC...kaj bi bil svetot bez entusijazmot na mladite...:) koj od mladite gi nema..togas nesto ne e vo red so nego, koj pak i kako star uste se potpira na niv......ednostavno e GLUP.... :)
   
 11. ABC

  ABC “градител“

  Член од:
  24 февруари 2005
  Мислења:
  15.738
  Допаѓања:
  156
  Aбе не заебавај Конкретен,сето ова е за пензионери кој нема што да работат па ај за рекреација малку ќе одгледуваат Аронија или Малини и по некој полжав.Па ако нема пласман барем нема да умрат гладни.На младите им треба вистинска работа,барем по 50 евра на ден да заработуваат,а тоа сигурно нема да биде со вакви “алтернативи“.:smir:
   
 12. gerasim

  gerasim

  Член од:
  17 јануари 2008
  Мислења:
  1.097
  Допаѓања:
  138

  Бисеру дали во петрич може да се најде јапонска цреша.
  однаоред фала.......
   
 13. elninokv

  elninokv

  Член од:
  8 август 2008
  Мислења:
  1.309
  Допаѓања:
  151
  а бе абц и конкретни туѓинци,во аамерика секоја година се отвараат 500,000 фирми од кои само 100,000 ја дочекуваат првата година,па сеа ви кажете ми понатаму,човек вреде да се обиде отколку ич да не ни проба.............абц како ти со компјутерите почна,ама конкретно и концизно да одговориш од каде капитал.зихераш си нели,тргна на сигурно,знаеше дека ке ти оди.............е па бачко некои луѓе ризикуват:smir:


  се е ок,но за да ја внесеш во кај нас ке ти требат многу сертификати и декларации за потекло,а може и да ти ги одземат на граница од старна на фитосанитарна инспекција,да не внесеш некоја болест по растенијата
   
 14. TpH_Bo_OkO

  TpH_Bo_OkO Трноризец

  Член од:
  18 мај 2005
  Мислења:
  11.532
  Допаѓања:
  799
  Ако добро зачув од еден муабет, аронијата плоди на височко, па имај го тоа во предвид. Нешто над 700 мнв.

  Инаку ако сакаш да створиш бизнис, отвори аптека. Според она што го гледам, на луѓево и те како им треба да ја имаат на секој чекор.

  Бегај од секаков вид на земјоделие. Ако сакаш да преживуваш со огромни маки, тогаш повели.

  На крај краеви, почни прв со производство на вакви клучеви во Македонија, успехот ти е гарантиран.

  [​IMG]
   
 15. Elit

  Elit Emil

  Член од:
  11 септември 2010
  Мислења:
  1
  Допаѓања:
  0
  Поздрави от Б'лгарија!!!
  Ето малко инфо за аронијата ,aronia melanocarpa,aronija:

  Аронијата е јагодоплодна култура,којато не е много взискателна к'м почвите и климатичните условија.Тој е храст, достигашт до 2м-3м височина.Сравнително устојчив е на ниски темперетури(-27,-30градуса).Това показва,че тја може да се отглежда в рајони с голјама надморска височина(1000-1200м).Оптималната схема за засаждане на растенијата е 3м между редовете и 2м-2,50м между растенијата в реда.Листата наподобјават листата на вишна.Цветовете на аронијата се с'бират до 15-20 сравнително сбити с'цветија.Плодовете обикновено yзрјават през август.Те са сравнително дребни,маслинено черни,л'скави,с'с сив налеп.Плодовете са богати на витамини,соли и микроелементи,което ги прави изклјучително полезни при лeчение на атеросклероза,високо кр'вно налјагане,диабет,при нарушение на нервната система и др.
  За разсад - (sadnici) ето линк - http://www.razsadnik-bg.com/content/view/80/86/
  За отглеждането ј : - http://www.razsadnik-bg.com/content/view/257/233/
   

Сподели преку: