Арнаутска жетва од Никодин Чернодримски

Член од
29 мај 2008
Мислења
118
Поени од реакции
7
Слуга на времето

го пронајдов неродениот час
и го прегрнав силно
недојденото време
копнеев веќе долго за него
и сега
кога го имам во прегратките
станав се*ичен
го сакав само за мене
ветерот злокобно ги носеше молбите
молбите на многумина чекачи
да го пуштам од прегратките времето
но се*ичноста
со секоја слушната идна молба
стануваше се поголема и поголема
се молев на времето сега
слуга негов да бидам
и во вечноста
и само мој господар да стане
но молњата што севна
го распара небото напола
порака јасна напиша
времето е ничие
времето е сечие
оставиго нека врви
 
Член од
29 мај 2008
Мислења
118
Поени од реакции
7
Нова Ера


Морето на желби пресуши
сега
во новата ера
книгата на лудоста ја пишуваме
крвта е најдоброто мастило
пушката најдоброто пенкало
некои нови пишувачи се
вели старецот во близина
млади и незрели
со отров задоени
на млеко се гнасат
мракот го сакаат
од белина бегаат
не
ова мора да е приказна
приказна што ја раскажува фантазер
кој ете со осаменоста другарува
или можеби
некој екцентричен научник
ете времето го искривил
текот го сменил
или можеби е само лош сон кошмарен
весникот утрински ме разубедува
црната хроника
со трупови е полна
неверувам
но
ова е новата ера.
 
Член од
29 мај 2008
Мислења
118
Поени од реакции
7
[FONT=&quot]Сивило

Овие луѓе ѕверови
кои знам човечки ликови носат
евеги повторно ноќва
дошле повторно
душава на парчиња да ми ја раскинат
сакаат тие
тука во ништавилово
болниот лелек на душата
сласт за нив е голема
врескаат толку силно
што и мигот иден е болен
во безнадежноста
реката сакав да ја преминам
но ход вели паричка немаш
беден си
бедници не пренесувам
оди во блатото на човечката беда
еј ти смртнику таму удависе
имаш уште денови за броење
оди
зошто бесот го чуствувам ми доаѓа
и ти не би сакал да ме видиш бесен
оди
и не ми го троши времето мое
отидов со мисла кон утрото
но искра во око не светна
само сивило се распосла
сивило вчерашно.[/FONT]
 
Член од
29 мај 2008
Мислења
118
Поени од реакции
7
[FONT=&quot]Птица

Со мртвата птица замина и песната
беше ранобудилка
еве утрово е тажно
или капкиве дожд се поладни
мракот беше превесник
гласот на смрта
светулките околу фенерот
танцот не го играа веќе
замреа
и злокобно зуеја
беше дел од јатото
најгласната
највеселата
со криљата и воздухот сетики
ете го тераше да трепери
другари неразделни беа
тишината
и молкот насекаде
поздравот последен
мртвата птица
песната
молк
тишина
се до некоја нова птица.[/FONT]
 
Член од
29 мај 2008
Мислења
118
Поени од реакции
7
-Sonuvav deka razgovaram so Bog.
-Zna;I,ti bi sakal da razgovaras so mene-rece Bog.
-Ako imas vreme.tivko prosepotiv
Bog se nasmea-Moeto vreme e vecnosta,sto sakase da me prasas.
-Sto te iznenaduva najmnogu kaj lujgeto.
Bog odgovori-Sto setsvoto im e dosadno I brzaat da porasnat,a koga ke porasnat,togas ocajno sakaat da bidat deca.Sto go trosat zdravjeto za da zarabotat sto poveke pari,a potoa koga ke gi zarabotat togas pak gi trosat za da go vratat zdravjeto.Sto postojano razmisluvaat za idninata,zaboravajkija segasnosta,na toj nacin ne ziveat ni vo idninata ni vo segasnosta.Ziveat kako da nikogas nema da umrat,a umiraat kako I nikogas da ne ziveele.
Bog me fati za raka I moment ostanavme vo tisinata.
Togas povtorno prasav-Kako roditel,koi zivotni pouki bi sakal tvoite deca da gi naucat.
Se nasmevna Bog,I mi odgovori.
-Da naucat deka nikogo nemozat da go prisilat da gi saka.Mozat samo da sakaat.
-Da naucat deka ne e najvredno ona sto go poseduvaat,tuku koj se tie vo zivotot.
-Da naucat kako e dovolno samo nekolku sekundi vreme nekoj dlaboko da se povredi,a potoa se potrebni godini toad a se izleci.
-Da naucat da oprostuvaat na drugite.
-Da naucat deka postojat licnosti koi nezno gi sakaa,a tie licnosti ne znaat da kazat ili da se izrazat.
-Da naucat deka so parite mozat da kupat se osven srejka.
-Da naucat deka dve licnosti mozat edna ista rabota da ja gledaat isto no da ja razbiraat razlicno.
-Da naucat deka prav prijatel e toj koj znae se za vas…..a sepak ve saka.
-Da naucat deka ne e dovolno drugite da vi oprostuvaat.moraat I samite sebe da si oprostat.
 
Член од
29 мај 2008
Мислења
118
Поени од реакции
7
moze li da gi ukradam tvoite sonista
da gi sonuvam vo sebe
da gi socuvam od metezot na custvata
za da ne zgasnat
stom ke gi zatvoram ocite
ke ja docekam li nojkta zarobena vo svojata svest
i dali
ke gi pomiluvam mugrite so taznite oroseni oci
vo ovie migovi
ne gi prepoznavam tvoite povici od radosta
sto ja nanesuvam vo mislite
a ne se dovolni samo nadezite
potajno cekam tivkoto stoletie da ja naditri tisinata .

KRADEC NA SNISTA
 
Член од
29 мај 2008
Мислења
118
Поени од реакции
7
[FONT=&quot]edna tivka no][/FONT]
[FONT=&quot]te vidov tebe[/FONT]
[FONT=&quot]i vo o^ite tvoi[/FONT]
[FONT=&quot]biseri vidov[/FONT]
[FONT=&quot]biserite vo moite ^i se stopija[/FONT]
[FONT=&quot]i solzi se storija[/FONT]
[FONT=&quot]samo za tebe solzo biserna[/FONT]
[FONT=&quot]solzata biserna kapna[/FONT]
[FONT=&quot]i nazemi padna[/FONT]
[FONT=&quot]a ti ja zgazna[/FONT]
[FONT=&quot]pa zarem si tolku surov[/FONT][FONT=&quot]а[/FONT][FONT=&quot][/FONT]
[FONT=&quot]no solzata ostana na toa mesto[/FONT]
[FONT=&quot]vo no]ta zvezdena[/FONT]
[FONT=&quot]i sega[/FONT]
[FONT=&quot]solzu u[te za tebe ronam[/FONT]
[FONT=&quot]no niedna ne e [/FONT]
[FONT=&quot]kako onaa solza[/FONT]
[FONT=&quot]biserna[/FONT]
[FONT=&quot][to samo za tebe ja sroniv[/FONT]
[FONT=&quot]taa no][/FONT]
[FONT=&quot]od mese^eevata svetlina obleana[/FONT][FONT=&quot][/FONT]
[FONT=&quot] [/FONT]
[FONT=&quot] [/FONT]
[FONT=&quot]солза бисерна[/FONT][FONT=&quot][/FONT]
 
Член од
29 мај 2008
Мислења
118
Поени од реакции
7
[FONT=&quot]BALADA ILI BALADI[/FONT]
[FONT=&quot] [/FONT]
[FONT=&quot] [/FONT]
[FONT=&quot] Te zapoznav vo soni{tata[/FONT]

[FONT=&quot] Znaev deka sonuvam[/FONT]
[FONT=&quot] Te imav vo sega{nosta[/FONT]
[FONT=&quot] Znam deka postojam[/FONT]
[FONT=&quot] Te izgubiv vo idninata[/FONT]
[FONT=&quot] Znae{ deka ne postojam[/FONT]
[FONT=&quot] [/FONT]
[FONT=&quot] Ne e ova samo prazna fraza[/FONT]
[FONT=&quot] Ne se ova samo prazni zborovi[/FONT]
[FONT=&quot] Ili ne~ii proro{tva[/FONT]
[FONT=&quot] [/FONT]
[FONT=&quot] [/FONT]
[FONT=&quot] Koga vetrerot go slu{av[/FONT]
[FONT=&quot] Na grankite im raska`uva{e[/FONT]
[FONT=&quot] Vo baladi gi pretvora{e[/FONT]
[FONT=&quot] Na idnite generacii im gi ostava{e[/FONT]
[FONT=&quot] [/FONT]
[FONT=&quot] [/FONT]
[FONT=&quot] Baladi[/FONT]
[FONT=&quot] Ili balada[/FONT]
[FONT=&quot] Za ne~ija qubov[/FONT]
[FONT=&quot] [/FONT]
 

Kajgana Shop

На врв Bottom