Апсинт

  • Креатор на темата Nephthys
  • Време на започнување

Blackout

An emotional retard
Член од
14 мај 2009
Мислења
1.690
Поени од реакции
451
Нај сигурен начин ти е да го мешаш со вода, има од 85% пошто прееска пиев таков :) а го палат тој од 55% ради фора не ради нешто друго.
И погрешно сватиле како и обично што сваќаат во МК шекерот се натопува со малку апсинт, и се пали за да се растопи поубаво истиот :)
Глеам доста одговори..Според мене овој кај нас..Mr Jekil така нешто беше е најлош..А друг освен тоа нема,затоа и реков ако му е од прага можно е и да е боље.Од овој нашиов сигурен сум дека нема халуционации..или каков друг ефект.Ко узо ми беше некако.Пиев у прага еден 80% беше,поразличен беше вкусот али друг ефект освен начукување и повраќање не видов.Имаше некој и од 90%,Еуфорија се викаше или што ти знам..ме го пробав тој не ми се даваше пари.
Што бладате бе децо?
Или вие лажете или вас ве лажат. Нема теоретски шанси абсинтот да има повеќе од 75% алкохол.
Вие сте пиеле шпирт со зелена боја изгледа.

Башка, абсинт за кој ќе верувам дека навистина е абсинт може да потекнува само од Швајцарија. Се друго е чкарт.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.747
Поени од реакции
17.453
е не знам што е прав апсинт што не е..Само видов на шишенцето колку пишуваше. :)имаше од 60 до 90% на алхохол,и различни брендови.
 

BountyHunter

нинџа и пол
Член од
29 јануари 2007
Мислења
202
Поени од реакции
10
сеедно колку е процентот на алкохол...ко ќе го средиш со вода оваона...во секој случај се намалува под 40%...ако речиме среден содржај на алкохол за абсинт да е 65%...по француски ритуал се бара на 2-3 чаши вода една абсинт...то го спушта на 20-30% алкохолна содржина што не е воопшто многу...најбитен е содржајот на tujone...во сите муабети шо сум ги праел до сеа за абсинт луѓето ми тврделе дека што поалкохолен то подобар ефект...сеедно...можи да е 90% да се начукаш а да нема ни 2 милиграма на кило tujone а можи и да е 40-50%алк а да има 35милиграма на литро(што е легална граниаца за tujone) е сеа имаш некој некомерцијални чисто по порачка што стигнуваат до 50...ама тие се ретки и тешко се најдуваат:D
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.747
Поени од реакции
17.453
а што е ова tujone? тоа го дава халуциогениот ефект?.Пошто изглеа овие што сум го пиел изглеа ич не го содржеле..
 

BountyHunter

нинџа и пол
Член од
29 јануари 2007
Мислења
202
Поени од реакции
10
tujone е алотропска модификација на THC и то е виновник за стимулацијата на абсинтот
 
M

Muranyi

Гостин
Викендов уживав,уствари барем се надевав дека ќе уживам со ова,а се испостави дека е некој тежок булшит наречен апсинт.Првата вечер го пиев чист,неразблажен,инаку многу е тежок за пиење и те гори добро по езофагус и на крај следи убав вкус на нане.Не можам да кажам дека од една чаша не ме фати,напротив алкохолот брзо делува во рок од една минута следи убаво,блажено пијанство како да сте испиле некои си 3-4 пијачки во рок од пола саат.Ми беше страв да не претерам и мавнав 5 чаши и убаво се држев,наредниот ден немав ни главоболка ни бутур.Немаше ништо од фамозните халуцинации,не осетив ништо од фазите на пијанство кои убаво ги објаснува Ернест Хемингвеј.Наредниот ден проверив како се пие правилно,со водата и коцките шеќер и така и го припремив иако на неговата декларација стоеше дека има вода и шеќер,а вистинскиот апсинт се продава без шеќер и вода во него и како таков мора да се раствори.Сепак сакав така да си го припремам,поубав беше и полесен за пиење и убаво се осеќав,додека не го испивме тоа што ни остана и почнав да пијам пиво,на крај и запалив и после тоа не можев до дома да отидам,видикот ми се ограничи како да сум во тунел и одвај стоев на нозе.На крајот на вечерта џигерот ми се најде во веце шолјата и после тоа заспав како заклан.Повторно не ме болеше глава,што го прави ако веќе не е прав апсинт,пијалак за брзо и лесно опивање на нога пред град,со две до три чашки.

Се надевам дека некогаш ќе имам прилика да пробам вистински ваков пијалок.
 
Член од
13 септември 2009
Мислења
287
Поени од реакции
110
Зависи и многу брендот и земјата. Имам пиено од Прага но немавме средства да го направиме ко што треба. Како ке те мавне зависи дали претходно си пробувал лесни дроги и како стоиш со расположење. Утрето меморијата ми беше бланко а халуцинациите се минимални.
И неможеш да очекуваш ти дека ке трипаш ко Хемингвеј ебаго тоа не зависи само од пијалакот туку и од психичкото стање у кое се наоѓаш и дали знаеш да го пиеш
 
S

Stef Bachatero

Гостин
Зависи и многу брендот и земјата. Имам пиено од Прага но немавме средства да го направиме ко што треба. Како ке те мавне зависи дали претходно си пробувал лесни дроги и како стоиш со расположење. Утрето меморијата ми беше бланко а халуцинациите се минимални.
И неможеш да очекуваш ти дека ке трипаш ко Хемингвеј ебаго тоа не зависи само од пијалакот туку и од психичкото стање у кое се наоѓаш и дали знаеш да го пиеш
Другар ми почна да халуцинира дека бандерата е една девојка што ја свиѓаше тогаш.
Од тој момент јас станав верник дека абсинтот ќе те направи фрик барем за 5 минути :)
 
Член од
7 август 2012
Мислења
176
Поени од реакции
11
Здраво ова Апсинт има во гиго денеска купив 55% алкохол има сега кажете ми како се пие и дека првпат пиам апсент колку ке ми биде доволно ??
 
Член од
23 октомври 2013
Мислења
817
Поени од реакции
170
extra :D

Другар ми почна да халуцинира дека бандерата е една девојка што ја свиѓаше тогаш.
Од тој момент јас станав верник дека абсинтот ќе те направи фрик барем за 5 минути :)
 

Amaterasu

123123113
Член од
17 април 2012
Мислења
1.136
Поени од реакции
1.068
Се наоѓа негде добар апсинт низ Скопјево ?
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.641
Поени од реакции
27.890
4 гoдини пoдoцнa,мoже ли негде дa се нaјде пијaлoкoв,збoрaм зa некoјa пoдoбрa верзијa не зеленo узo
 
Член од
5 март 2015
Мислења
10
Поени од реакции
20
Моментално има во веро намален на 799 денари, Trenet Classic premium Absinth, пиши дека е по стар рецепт премиум абсинт и е 72 % алкохол,и пиши дека не се пие чист и се раствара со вода и шеќер, дали ова е прав Абсинт или е некаква имитација на онај правиот со халуциногени ефекти?
Автоматски споено мислење:

Интересно видео и објаснување, исто како за ганџата и за абсинтот се врзува негативна кампања од страна на политичарите и надежните капиталисти во тоа време, маме им јебем https://youtu.be/n8Dzvf9Aum4
 
Последно уредено:

Стев

Rockscourge Stevahn
Член од
19 декември 2019
Мислења
4.418
Поени од реакции
4.249
онај правиот со халуциногени ефекти?
Мит мит и мит. Типот што успеал да истрипа и цркне земал концентриран тујон(thujone).
Го пробаб тренет правилно сервиран(колку што може без отемена капалка)....
Узо. Не зајбаваам. узо. т.е. анасон.
Земи чај од пелин. Ќе уживаш во фкусот повеќе.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom