Антички Македонски јазик / модерен Македонски јазик

Член од
30 март 2021
Мислења
78
Поени од реакции
83
Татару бе, и овде ли спам? Море неписмен, точно е дека ве спомнува Ана Комнина во Алексијадата од 12ти век. Вели дека сите татарски племиња - бугари (Вулгари) кои иделе од азиските степи на коњи по работ на Црното Море влегувале во Тракија и малтретирале христијани - паднале пред копјето на таткои Алексиос Комненос до тој степен што речиси ни еден не останал.

Ги спомнува и Макдонците, кои заедно со Албанците (Илирите) од Драч во еден момент исто влегле во конфликт со Комненос, но тоа исто завршило и таа самата се мажи за Македонец - Никифор.
Во Алексијадата 1000 пати спомнува Македонци на секоја втора страна. Како тоа Македонци не се спомнувале во среден век бе неписмен? Во најважниот извор од средниот век се пишува за нас, а бугарите ете ти кажав во која прилика и во какво светло ве спомна.

Во 12ти век во темата Македонија (околу Одрин) веќе живееле и Словени - и тоа со векови. Во Арапски извори од тоа време се вели дека Императорот - Василиј I Македонецот бил Словен по потекло.
Фан факт - кога бил дете тој и мајка му биле земени како робови во Вулгарија при една пљачка на Македонија од страна на татарите. Успеале да избегаат.
Кога станал император погоди кого набодил на копја? :rolleyes:
Albanec e !
Автоматски споено мислење:

:LOL:
Знаеш колку ме боли к.. кога дошле Бугарите на Балканот.

Ама убаво е да гледа човек како вие србчињата и античките се нервирате кога некој ви ја плеска вистината во фаца.
Чекај сеа Србину, кој е според тебе Македонец, Василиј Бугароубиецот или Самуил?

И дај ми извор дека тие Македонци кои се спомнуваат кај Комнина дека се Словени, т.е дека зборувале словенски јазик?
А јас ќе ти дадам извор исто од Ана Комнина каде што вели дека Македонци, Тесалијци, Тракијци се бореле во редовите на ромејскиот император и ромејските претенденти на престолот односно се гледа дека самата Комнина употребува регионалитети и никаде нема индикација дека овие Македонци не биле Грци а биле Словени.
Плус ќе ти дадам и италијански извори од средниот век каде се споменуваат стратиоти во Италија кои Италијаните ги нарекуваат Македонци а кои биле ништо друго освен мешавина од Грци, Власи, Албанци и по некој Словен од Далмација.

А за Василиј Македонецот, тој ниту бил Словен ниту пак зборувал словенски. А тоа Македонецот му доаѓа од тоа што потекнувал од темата Македонија која всушност се наоѓала во денешна Бугарија и Грција, т.е во Тракија. Е тоа биле всушност тие Македонци кои се споменуваат во средновековните извори а не некакви Словени. Василиј по таткова линија со сигурност имал ерменско потекло но ромеизиран целосно. По мајчина страна нема сигурни податоци иако се споменува и тоа фамозно словенско потекло иако нема доволно податоци за тоа. И дури да имал по мајчина страна словенско потекло, тоа било од тие Словени кои што живееле во темата Македонија, односно денешна Бугарија, Пловдив.
Видиш како сам се реши? Ама глуп си, толку разбираш. ..
Fala bogu kaza nesto tocno!
VASIL II , ne bil etnicki makedonec, toj bil narekuvan taka zatoa sto bil od themata Makedonia, koja vo toa vreme bila vo Trakia i juzna bulgaria.
Koga tsar samoil (makedonec) dojdel na vlast, iako bil makedonec, bil sepak tsar na bulgaria poradi politicki pricini! Veke postoela thema Makedonia!
Screenshot_20210427-171453_Chrome.jpg
Screenshot_20210427-171543_Chrome.jpg
Poimite bulgarin, makedonec i drugi vo tie vreminja ne se isti poimi kako i denes.
Toa sto e denes "bulgarin" si nema vrska so bulgarinot vo 1800 godina koj bil religiozen poim, si nema vrska so poimot vo sreden vek koga bil politicki poim, i si nema vrska so bulgarite koi dosle na balkanite vo 7vek!
 
Последно уредено:
Член од
12 јуни 2018
Мислења
515
Поени од реакции
568
Абе гарвану, болно и искомплексирано умче. Што правиме со Унгарската Хроника од 12 век? Е ова не може да го фалсификувате, ама знам кој ти е одговорот, овие Македонци, Бугари и Грци што се спомнуваат се регионалитети, не народи, yeah right bitch!
Аман бе тука никој не знае да дискутира, сите со некакви емоционални изливи како жени во период.

И сега кога постира извадок од Геста Хунгарорум што докажа со тоа?
Како ќе докажеш дека таа Македонија што се споменува таму не е ромејската тема Македонија:


И како ќе докажеш дека тие Македонци во Геста Хунгарорум не се гркофони а се Словени?

Да не зборувам па дека Геста Хунгарорум ти е една доста контроверзна и контрадикторна книга рамна на митологија која никој модерен историчар не ја зима во предвид.
 
Член од
30 март 2021
Мислења
78
Поени од реакции
83
Makedonci vo 1500 godina vo kniga na italijanecot Angiolello FB_IMG_1591899099489.jpg

FB_IMG_1591899024868.jpg
Zboruva za italijanci, grci, makedonci, i vlasi
Автоматски споено мислење:

Автоматски споено мислење:

Аман бе тука никој не знае да дискутира, сите со некакви емоционални изливи како жени во период.

И сега кога постира извадок од Геста Хунгарорум што докажа со тоа?
Како ќе докажеш дека таа Македонија што се споменува таму не е ромејската тема Македонија:


И како ќе докажеш дека тие Македонци во Геста Хунгарорум не се гркофони а се Словени?

Да не зборувам па дека Геста Хунгарорум ти е една доста контроверзна и контрадикторна книга рамна на митологија која никој модерен историчар не ја зима во предвид.
Da tie se themata vo vizantija, no ako odime po tvoja logika i po logikata na site bulgari ako nie sme bulgari bidejki sme bile vo temata bulgaria togas denesnite bulgari treba da se makedonci, zatoa sto vo toa vreme bile vo themata Makedonia!
Parickata sekogas ima dve strani :)
Автоматски споено мислење:

Аман бе тука никој не знае да дискутира, сите со некакви емоционални изливи како жени во период.

И сега кога постира извадок од Геста Хунгарорум што докажа со тоа?
Како ќе докажеш дека таа Македонија што се споменува таму не е ромејската тема Македонија:


И како ќе докажеш дека тие Македонци во Геста Хунгарорум не се гркофони а се Словени?

Да не зборувам па дека Геста Хунгарорум ти е една доста контроверзна и контрадикторна книга рамна на митологија која никој модерен историчар не ја зима во предвид.
Tемата Македонија ( грчка : θέμα Μακεδονίας ) бил воено-цивилна провинција ( тема ) на Византиската империја основана помеѓу крајот на 8 век и почетокот на 9 век. Византиска Македонија немала никаква врска со Античка Македонија, туку лежела на исток во современиот регион Тракија . Неговиот главен град беше Адријанопол .

Оваа тема се развила околу Адријанопол , кој бил нејзин главен град. За време на десеттиот век, тој бил десетти од триесет и еден по важност во Византиската империја и главно обезбедувал единици за стрелачи. На стратег доби триесет фунти злато годишно.

Територијата подоцна ја изгубиле Византијците во корист на кралството на Србите. Тоа беше царицата Ирина од Атина во 789 (или 787 ) година, која ја освои повторно територијата, грцизирајќи ја и со тоа создавајќи ја новата Тема на Македонија, обединувајќи ја со онаа на Тракија.

Tемата Македонија немала никаква врска со историскиот регион на Македонија , и кога византиските извори од 10 до 12 век се однесуваат на „Македонија“, тие подразбираат област на западна Тракија. Оттука, на пример, императорот Василиј I „Македонецот“ (р. 867–886) потекнува од Тракија, а македонската династија што ја основа е именувана по темата Македонија. [2]
 
Последно уредено:
Член од
12 јуни 2018
Мислења
515
Поени од реакции
568
Споменувањето Македонци во средниот век е чист регионалитет и нема врска со словенските Македонци денес. До ренесансата се зборува за темата Македонија во Тракија а после ренесансата под терминот Македонија главно се мисли регионот на Јужна Албанија, Епир, Јанина, грчка Македонија а дури подоцна терминот Македонија ја опфаќа и денешната територија на С.Македонија.

Еве што пишува Гркот Цанес Коронеос од Пелопонез во 16-от век:

For example in the epic poem of Tzanes Koronaios, a 16th century Greek Peloponnesean, to honour a Grecoalbanian stradioto (mercenary of Venice) writes for example:


"And they were living in Macedonia,
(that is) Arta and Angellokastro, Giannena and Albania"... for him for example Macedonia contains Epiros and Albania too.

or else where:


"And gathered archonts, the Lacedaimonites(the Spartans)
and other good stradioti, Macedonians"...meaning the Albanian stradioti of Mercurio Bua...


"With a strong power made him a general,
the sir Mercurio commanding four hundred horsemen,
With special Macedonians, who all gave an oath
to be always faithfull to the king, and get killed for him"...

Меркурио Буа ти е средновековен Албански Влах од познатиот клан Буа...
 
Член од
30 март 2021
Мислења
78
Поени од реакции
83
Споменувањето Македонци во средниот век е чист регионалитет и нема врска со словенските Македонци денес. До ренесансата се зборува за темата Македонија во Тракија а после ренесансата под терминот Македонија главно се мисли регионот на Јужна Албанија, Епир, Јанина, грчка Македонија а дури подоцна терминот Македонија ја опфаќа и денешната територија на С.Македонија.

Еве што пишува Гркот Цанес Коронеос од Пелопонез во 16-от век:

For example in the epic poem of Tzanes Koronaios, a 16th century Greek Peloponnesean, to honour a Grecoalbanian stradioto (mercenary of Venice) writes for example:


"And they were living in Macedonia,
(that is) Arta and Angellokastro, Giannena and Albania"... for him for example Macedonia contains Epiros and Albania too.

or else where:


"And gathered archonts, the Lacedaimonites(the Spartans)
and other good stradioti, Macedonians"...meaning the Albanian stradioti of Mercurio Bua...


"With a strong power made him a general,
the sir Mercurio commanding four hundred horsemen,
With special Macedonians, who all gave an oath
to be always faithfull to the king, and get killed for him"...

Меркурио Буа ти е средновековен Албански Влах од познатиот клан Буа...
16 vek veke ne postoi tema makedonia!
I site avtori koi zboruvaat za makedonci vo 16 vek zboruvaat za makedoncite vo istoriskiot region na makedonia od solun do skopje!
 
Член од
12 јуни 2018
Мислења
515
Поени од реакции
568
16 vek veke ne postoi tema makedonia!
I site avtori koi zboruvaat za makedonci vo 16 vek zboruvaat za makedoncite vo istoriskiot region na makedonia od solun do skopje!
Епа овие за кои пишувал Коронеос не биле од Скопје. Биле од Епир и Јужна Албанија.
 
Член од
30 март 2021
Мислења
78
Поени од реакции
83
Temata Makedonia postoela od 8vek do 11-12 vek, i togas narecenite "makedonci" bile spomnati samo kako regionalen poim od taa tema!
A posle 12 , 13 vek koga veke ne postoi poveke nikakva Tema Makedonia, sè se vrakja kako sto i bilo taka da Makedonci se spomnati od istoriskiot region Makedonia, se spomnati vo mnogu dokumenti od 1400 godina do 1700 godina, no isto i tsar Dusan e spomnat kako Makedonski tsar vo 1300 godina , makedonski tsar od istoriskiot region makedonia a ne od temata " makedonia " koja ne postoela poveke.

Za spomnuvanjeto za makedoncite niz dokumenti vo istorijata imame :

- Antickiot period: Karan, aleksandar , Filip, kleopatatra itn..

- Rimskiot period do 8 vek, primer
Flavius Petrus Sabbatius Iustinianus koj e narecen kako makedonec vo mnogu istoriski dokumenti .

-Vizantiski period od 8vek do 12, nema makedonci zatoa sto vizantija e podelena na Themata i taka vistinskite makedonci tuka se nareceni bulgari a bulgarite i trakite se narekuvani makedonci.

-od 12-13 vek pak pocnuva da se spomeniva za Makedonci od istoriskiot region makedonia , pocnuva da se spomenuva Makedonska heraldika so simbolot na lavot i boite crveno zolta.

-posle 14vek na pocetokot na osmanskata imperija MAKEDONCI se spomnuvani vo latinski knigi, italijanski, spanski, francuski, germanski, hrvatski , russi i drugi.

- krajot na osmanskata imperija 1800 godina makedonci se spomnati kako bulgari poradi religiozni pricini no vo istiot vek pocnuva i da se spomnuva za nacionalnost, za makedonska nacionalnost za prv pat kako i site drugi nacionalnosti vo toj vek , iako kako posledni za razlika od drugite nacionalnosti na balkanot!
Da ne zaboravam deka vo ovoj vek pocnuva masovna propaganda na makedonskoto naselenie od strana na grcite i bulgarite.
Автоматски споено мислење:

Епа овие за кои пишувал Коронеос не биле од Скопје. Биле од Епир и Јужна Албанија.
Normalno tamu imalo makedonci , i toj del spagjal Pod rimskata provincija na makedonia!
Da ne zaboravame deka poveketo makedonski toponimi vo albanija se naogjaat bas vo juzna albanija
 
Последно уредено:
Член од
25 март 2012
Мислења
8.288
Поени од реакции
4.664
Споменувањето Македонци во средниот век е чист регионалитет и нема врска со словенските Македонци денес. До ренесансата се зборува за темата Македонија во Тракија а после ренесансата под терминот Македонија главно се мисли регионот на Јужна Албанија, Епир, Јанина, грчка Македонија а дури подоцна терминот Македонија ја опфаќа и денешната територија на С.Македонија.

Еве што пишува Гркот Цанес Коронеос од Пелопонез во 16-от век:

For example in the epic poem of Tzanes Koronaios, a 16th century Greek Peloponnesean, to honour a Grecoalbanian stradioto (mercenary of Venice) writes for example:


"And they were living in Macedonia,
(that is) Arta and Angellokastro, Giannena and Albania"... for him for example Macedonia contains Epiros and Albania too.

or else where:


"And gathered archonts, the Lacedaimonites(the Spartans)
and other good stradioti, Macedonians"...meaning the Albanian stradioti of Mercurio Bua...


"With a strong power made him a general,
the sir Mercurio commanding four hundred horsemen,
With special Macedonians, who all gave an oath
to be always faithfull to the king, and get killed for him"...

Меркурио Буа ти е средновековен Албански Влах од познатиот клан Буа...
Апсолутното мнозинство од Историчари тврдат дека Меркурио Буа е албанец, од каде го извади влафот?
 
Член од
12 јуни 2018
Мислења
515
Поени од реакции
568
Temata Makedonia postoela od 8vek do 11-12 vek, i togas narecenite "makedonci" bile spomnati samo kako regionalen poim od taa tema!
A posle 12 , 13 vek koga veke ne postoi poveke nikakva Tema Makedonia, sè se vrakja kako sto i bilo taka da Makedonci se spomnati od istoriskiot region Makedonia, se spomnati vo mnogu dokumenti od 1400 godina do 1700 godina, no isto i tsar Dusan e spomnat kako Makedonski tsar vo 1300 godina , makedonski tsar od istoriskiot region makedonia a ne od temata " makedonia " koja ne postoela poveke.

Za spomnuvanjeto za makedoncite niz dokumenti vo istorijata imame :

- Antickiot period: Karan, aleksandar , Filip, kleopatatra itn..

- Rimskiot period do 8 vek, primer
Flavius Petrus Sabbatius Iustinianus koj e narecen kako makedonec vo mnogu istoriski dokumenti .

-Vizantiski period od 8vek do 12, nema makedonci zatoa sto vizantija e podelena na Themata i taka vistinskite makedonci tuka se nareceni bulgari a bulgarite i trakite se narekuvani makedonci.

-od 12-13 vek pak pocnuva da se spomeniva za Makedonci od istoriskiot region makedonia , pocnuva da se spomenuva Makedonska heraldika so simbolot na lavot i boite crveno zolta.

-posle 14vek na pocetokot na osmanskata imperija MAKEDONCI se spomnuvani vo latinski knigi, italijanski, spanski, francuski, germanski, hrvatski , russi i drugi.

- krajot na osmanskata imperija 1800 godina makedonci se spomnati kako bulgari poradi religiozni pricini no vo istiot vek pocnuva i da se spomnuva za nacionalnost, za makedonska nacionalnost za prv pat kako i site drugi nacionalnosti vo toj vek , iako kako posledni za razlika od drugite nacionalnosti na balkanot!
Da ne zaboravam deka vo ovoj vek pocnuva masovna propaganda na makedonskoto naselenie od strana na grcite i bulgarite.
Автоматски споено мислење:


Normalno tamu imalo makedonci , i toj del spagjal Pod rimskata provincija na makedonia!
Da ne zaboravame deka poveketo makedonski toponimi vo albanija se naogjaat bas vo juzna albanija
Како сам се закопуваш со тоа што се повикуваш на Србите...
Како прво, Душан сам се прогласил за Цар на Србите и Грците а потоа и на Бугарите и Арбанасите а имал и титула комес на Влахија.
Значи никакви Македонци на видик...
Тоа е едно а сеа дај покажи ми каде Душан се декларирал за Македонски Цар. И пред да ми го пуштиш тој некој декрет на Стефан Милутин кој циркулира на интернет дај ми извор за тој декрет.

Второ, Меркурио Буа не е словенско име и за Македонците за кој зборува Цанес таму апсолутно нема Словени.
Автоматски споено мислење:

Апсолутното мнозинство од Историчари тврдат дека Меркурио Буа е албанец, од каде го извади влафот?
Whereas most scholars view the Bua as of Albanian origin, a minority of them considers the tribe to be of Aromanian descent.[5][6][7]

[5] Madgearu & Gordon 2008, p. 83: "The despots Gjin Buia Spata and Peter Liosha were recognized by Symeon Uroš in 1359–1360 as rulers in Epirus and Aetolia. Albanian historians consider Gjin (or Ghinu) Buia and Peter Liosha Albanian, but it is sure that at least the Buia family was of Aromanian origin (..)These three tribes were often considered to be of Albanian stock, but they were in fact of Aromanian origin, as French traveller Francois Charles Pouqeuville observed at the beginning of the nineteenth century.

[6] Winnifrith, T.J. (1993). The Vlachs of the Balkans: A rural minority which never achieved ethnic identity. In D. Howell (ed.), Roots of rural ethnic mobilization, pages 120-121.


[7] Lemprière Hammond Nicholas Geoffrey, Migrations and invasions in Greece and adjacent areas, Noyes Press, 1976, page 39.



 
Последно уредено:
Член од
25 март 2012
Мислења
8.288
Поени од реакции
4.664
Како сам се закопуваш со тоа што се повикуваш на Србите...
Како прво, Душан сам се прогласил за Цар на Србите и Грците а потоа и на Бугарите и Арбанасите а имал и титула комес на Влахија.
Значи никакви Македонци на видик...
Тоа е едно а сеа дај покажи ми каде Душан се декларирал за Македонски Цар. И пред да ми го пуштиш тој некој декрет на Стефан Милутин кој циркулира на интернет дај ми извор за тој декрет.

Второ, Меркурио Буа не е словенско име и за Македонците за кој зборува Цанес таму апсолутно нема Словени.
Автоматски споено мислење:



Whereas most scholars view the Bua as of Albanian origin, a minority of them considers the tribe to be of Aromanian descent.[5][6][7]
CITATIONClose

[5] Madgearu & Gordon 2008, p. 83: "The despots Gjin Buia Spata and Peter Liosha were recognized by Symeon Uroš in 1359–1360 as rulers in Epirus and Aetolia. Albanian historians consider Gjin (or Ghinu) Buia and Peter Liosha Albanian, but it is sure that at least the Buia family was of Aromanian origin (..)These three tribes were often considered to be of Albanian stock, but they were in fact of Aromanian origin, as French traveller Francois Charles Pouqeuville observed at the beginning of the nineteenth century.

[6] Winnifrith, T.J. (1993). The Vlachs of the Balkans: A rural minority which never achieved ethnic identity. In D. Howell (ed.), Roots of rural ethnic mobilization, pages 120-121.


[7] Lemprière Hammond Nicholas Geoffrey, Migrations and invasions in Greece and adjacent areas, Noyes Press, 1976, page 39.



Искрено никогаш не сум приметил дека има воопшто историчари кои викаат дека Буа кланот се власи.
 
Член од
12 јуни 2018
Мислења
515
Поени од реакции
568
И не е точно дека мнозинството историчари тврдат дека Буа биле албанска фамилија. Така пишува на вики бидејќи така им одговара на Албанците и така ја едитираат. Апсолутното мнозинство на историчари тврдат дека Буа се од влашко потекло.
 
Член од
30 март 2021
Мислења
78
Поени од реакции
83
Како сам се закопуваш со тоа што се повикуваш на Србите...
Како прво, Душан сам се прогласил за Цар на Србите и Грците а потоа и на Бугарите и Арбанасите а имал и титула комес на Влахија.
Значи никакви Македонци на видик...
Тоа е едно а сеа дај покажи ми каде Душан се декларирал за Македонски Цар. И пред да ми го пуштиш тој некој декрет на Стефан Милутин кој циркулира на интернет дај ми извор за тој декрет.
A sto mislis deka ovoj dekret ne postoi ? Haha
Tsar dusan e proglasen za makedonski tsar!
I ne samo toa ima poezii na srpski jazik koi Jasno i glasno kazuvaat deka e makedonski tsar od makedonia. No toa za tsar dusan e primer, makedoncite se spomnati i pred nego i posle nego :)
Sto se fati samo za nego ?
Автоматски споено мислење:

Второ, Меркурио Буа не е словенско име и за Македонците за кој зборува Цанес таму апсолутно нема Словени.
JAS OVAA kniga ne ja znam, no avtorot si imal pricina zatoa sto gi narekuval makedonci!
A ako se bile makedonci togas ne se bile albanci.
Kako sto vidov vistinskoto ime bilo Maurikios. MERKUR e albaniziranoto ime. No nema vrska toa e zabeleska.
Stradioti , Stradiotti или Stratooti ( грчка : στρατιώτες, Stratiotes ; Албански : Stratootë ) биле платеници од Балканот , главно Албанци , но, исто така, далматинци и Грци, кои формираа воени коњички единици на Венецијанската Република , на Кралството Неапол и другите земји Држави на „ Европа од XV век до средината на XVIII век . [1] [2]

Етничкиот идентитет на Страјоти е неизвесен. Историчарот Паоло Joвио ги нарекол Спартијати, Ахајци или едноставно Грци; поетот Торквато Тасо вагабонди родени во Грција; хуманистот и научник Пјетро Бембо Грци и епироти; авторот Луиџи да Порто албански Левантинси со грчки имиња; политичкиот историчар Франческо Гвикиардини Албанци и оние кои доаѓаа од околните провинции на Грција; [6] Венецијанскиот хроничар и сенатор Марин Санудо известува дека страдиоти биле луѓе кои на латински се нарекувале епироти, грци, албанци или турци. [7]

Според студијата на грчкиот автор Костас Мпирес [8] во врска со имињата на страдиоти, јасно е дека околу 80-90% имале албанско потекло, додека останатите биле од словенско (хрватско) и грчко потекло. Последново главно се однесуваше на капетаните на страдиоти. Меѓу нив има имиња како што се Алексопулос, Клада, Комненос, Клиракопулос, Кондомитис, Ласкарис , Манијатис, Палеолого Псарис, Псендакис, Ралас (Рали), Спандуниос, Спилиотис, Захаропулос итн. Други, како што се Соимирис, Властимир и Воича, се чини дека имале јужнословенско потекло .
Toa e prevedeno od wikipedia.

Znaci kakvi i da bile tie ne me zanima
No avtorot sto velis ti zblruva za albanci i za makedonci. Pa ako tie makedonci ne bile albancite togas koi se bile tie makedonci ? I rece deka spored Canes tamu nemalo sloveni , no kako sto gledam spored wikipedia Pak imalo sloveni odnosno dalmatinci.
Автоматски споено мислење:

Znaci vo vrska so ovie STRADIOTI, se informirav i ima mnogu ama mnogu interesni fakti .
Ke vi go pratam na angliski sekako ke razberete.
Znaci ovie makedonci bile vsusnost makedonci od makedonia!

Following the defeat of Napoleon, the Greek regiments were dissolved and Church transferred to the Kingdom of Naples. As military governor of Apulia, he was able to organize a new Battaglione dei Cacciatori Macedoni that included not only veterans of the old Neapolitan units but also former members of the Ionian Islands regiments. [33] This battalion participated actively in Church’s internal campaigns against brigandage and popular uprisings until June 1820, when it was disbanded after less than three years of service. This was the last Balkan unit to serve the Kingdom of Naples. [34]



In the eighty odd years during which Naples employed light infantry from the Balkans, the troops of the regiment and its successors were known popularly under three names in addition to the aforementioned camiciotti: the seemingly national names of Greci, Albanesi, and Macedoni. These names did not, however, have their later ethnic connotations but were instead stylized terms that described the soldiers’ general origins or mode of fighting. The term Greci was religious, denoting Orthodox faith and not necessarily Greek nationality. The term Albanesi was used because that nation had achieved fame for its style of fighting as mercenaries of the Ottoman Empire. Muslim Albanians had become a mainstay of the sultan’s armies and were given the nickname "the Swiss of the Near East” by Europeans. The third epithet, Macedoni, which was used in the title of the regiment, indicated not only inhabitants of the area of Macedonia (as understood in either ancient or modem terms) but also applied to all peoples living in the areas once under the sway of Alexander the Great. This usage in effect made virtually all of the Balkan peninsula, as well as the Near East, a potential recruiting ground for these troops.


Znaci poimot grci bil religiozen
Poimot albanci bilo poradi nacinot na vojuvanje vo osmanskata imperija bidejki albanci bile trgovci na turcite.
Makedonci bile ne samo tie sto ziveele vo makedonia, ama i tie sto ziveele vo nekogasnite zemji na aleksandar makedonski.
Taka da ovie tri poimi ne se etnicki.

Vo 18 vek znaeme site deka narodot koj ziveel vo Makedonskiot region mnozinstvo bil makedonskiot ! A grci imalo samo na bregovite, na halkidiki!

No ima mnogu drugo nesto interesno vo vrska so ilirite :

During the four centuries of Ottoman domination in the Balkans, many Christian warriors found refuge and served in the armed forces of the surrounding Christian powers. In Central Europe, Grenzer regiments composed of South Slavs provided the backbone of the border defenses in the Habsburg crownlands, while in Dalmatia the South Slavic Schiavoni, Oltramarini, and Croati a Cavallo units served the Venetian Republic.

Znaci slovenite gi narekuva Schiavoni odnosno Sclavoni.

Izvor :


A vo ovaa kinga od 1758 zboruva za istata reklutacija vo Real Macedone :
Screenshot_20210427-212230_Chrome.jpg
Eve tuka pise nesto mnogu interesno :
Screenshot_20210427-211912_Chrome.jpg
Nazione illirica ossia Schiavona
Odbelezanoto vo crveno veli : reklutacija na Ilirska nacija , odnosno Schiavona !
Schiavona = slovenska, ( na slovenite)
Avtorot zboruva za ilirite kako sloveni .
 
Последно уредено:
Член од
30 март 2021
Мислења
78
Поени од реакции
83
Nazione illirica ossia Schiavona
Odbelezanoto vo crveno veli : reklutacija na Ilirska nacija , odnosno Schiavona !
Schiavona = slovenska, ( na slovenite)
Avtorot zboruva za ilirite kako sloveni .
20210427_215201.jpg
Isto avtorot na vtorata stranica veli deka e po poteklo makedonec koe mu tece niz venite zaedno so krvta, dolznosta za Patridata
 
Последно уредено:

Воинот од Северџан

An Orc among Hobbits
Член од
3 март 2021
Мислења
101
Поени од реакции
111
Аман бе тука никој не знае да дискутира, сите со некакви емоционални изливи како жени во период.

И сега кога постира извадок од Геста Хунгарорум што докажа со тоа?
Како ќе докажеш дека таа Македонија што се споменува таму не е ромејската тема Македонија:


И како ќе докажеш дека тие Македонци во Геста Хунгарорум не се гркофони а се Словени?

Да не зборувам па дека Геста Хунгарорум ти е една доста контроверзна и контрадикторна книга рамна на митологија која никој модерен историчар не ја зима во предвид.
Јасно ни е како кај вас функционираат работите. Ако е пред 10 век, тогаш е грчка Македонија, ако е среден век тогаш е регионална Македонија, ако некој светски извор го вели спротивното тогаш тој е контроверзен, а ако изворот е од самите Македонци во 17,18 век, тогаш станува збор за македонисти, не за Македонци, а ако зборуваме за 20 век, тогаш тоа е креација на Тито и Сталин.
А пола од жените што ви ги пумпаше кој стигне за 2 червени е исто така измислица на Коминтерната или само македонистичка лага? :boksix:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom