Анонимност

kalimero456

Имам 100 проблеми а 1 ми е пари а пари немам 1312
Член од
7 ноември 2019
Мислења
3.504
Поени од реакции
3.727
Ја отварам темата да го видиме значењето на анонимноста, каде, зошто и кој се ја употребува? Секако дека е дел од страв, психокомични мислења, дистанцирање од социјална средина преку друг јас/таа. Во некои суштини се користи за злоупотребување, привлекување или сокривање пред социјалната средина. Кој навистина сум јас/таа? Па да не должам многу да почнеме.
Автоматски споено мислење:

zosto sme anonimni ,zosto da ne se prikazeme koi sme navistina ,toa e slabosta i ona sramezlivosta,osamenosta i nakraj zloupotrebata na hrabrite i realnite koi ne se krijat od anonimnost zatoa sto ne ni pravat niti mislat nesto losho
Автоматски споено мислење:

upotrebata na anonimnost ne vodi da psihokomicni osobi ni davaat opstrukcii za lecenje deka se doktori ,advokati,uciteli,sogragani na koi realniot ne sekogash no cesto poveruva i vo mnogu slucai zavrshuva fatalno ,sega koga drustvenite mrezi se rasprostraneti se sozdavaat lazni nikovi na f.b,mesinger ima i osobi koi od duhovna psihokomicno zadovolstvo glumat zensko ,lekari,uciteli kade realnata osoba dodeka bara pomosh tie ja nasochuvaat vo kriv pravec i sie zadovoluvaat so toa nerazmisluvajki deka licnosta ja upatile vo ambis
 
Последно уредено:

Ejebajgasad!!!

Фукара
Член од
4 септември 2017
Мислења
677
Поени од реакции
1.116
Не знам дали ја сфатив поентата на темата, бидејќи малку воведот е хаотичен ама се надевам дека ќе бидам во рамки на темата. Анонимни сме затоа што поголем дел од луѓето се гомна и ако на еден погрешен човек го откриеш својот идентитет верувај дека ќе го дознаат уште илјадници други. Може да се случи некој да го злоупотреби тоа, со цел да ти наштети.

Инаку малку си ги измешал поимите. Анонимноста и преставувањето лажна слика за себе на социјални мрежи или на други друштвени мрежи не се едно исто. Анонимност е всушност моментот кога сакаме да не го откриваме својот идентитет. Тоа што некои се преставуваат нешто што не се, мислам дека не би требало да е дел од темата и мислам дека треба да оди во нова тема делот на психолoгијата. Тема која би носела наслов криза на идентитетот.

Инаку ако на некој му треба психолошка помош, има соодветни медицински институции кои постојат за таа цел односно намена. На форуми и на социјални односно друштвени платформи не може да се добие таква помош. Треба да се разграничи анонимноста и останатиот дел кој е вклучен во темата , оти мислам дека нема никаква допирна точка.
 
Последно уредено:

kalimero456

Имам 100 проблеми а 1 ми е пари а пари немам 1312
Член од
7 ноември 2019
Мислења
3.504
Поени од реакции
3.727
da tokmu taka ,no posto ne znaev kade da ja stavam a prasuvav mnogumina procitav i definicija za anonimnosta i anonimnost na drustvenite mrezi pa tie luge sto gi narekuvash g...na se psihokomicni i sakad da se prestavat toa sto ne se i plus dobivaat gratis publika sam prasam sam odgovaram za pablik ,a nemaat hrabros da se pokazat koi se kaj sto negledam logika za ANONIMNOS ako si onoj vistinskiot ,i vistina imash poznavanje od ona sto solish um ,eve moze i tema plus kriza na identitetot ,sepak toa se se psiholoski maniri
Автоматски споено мислење:

@Ejebajgasad!!! mislam deka ova go dava celoto objasnuvanje na toa za sto e otvorena temata i deka mestoto i e tocno bas za filozofija i psihologija zatoa sto anonimnosta vo odredeni slucaevi e opasen psiholoski problem. poveli procitaj:

Соби за разговори - шорцеви, забава, запознавање, ...
Претежно се регистрираме во виртуелни простории за разговори затоа што тие ни помагаат да се ослободиме од здодевноста и истовремено да имаме можност да запознаеме нови и интересни луѓе. Меѓутоа, многу луѓе одат во разговори за разговори преку Интернет, со надеж дека ќе најдат соодветен нов пријател, па дури и партнер. Денес, со зголемената употреба на Интернет, Интернетот станува една од поголемите области за луѓето да се запознаат, а еден од по "личните" начини е преку разговор преку Интернет. Сепак, некои простории за разговор испробуваат различни начини на можни пристапи, кои подоцна може да ги користат во надворешниот „реален“ свет.



Анонимност

Некои луѓе користат простории за разговор преку Интернет затоа што ја задржуваат својата анонимност и го олеснуваат правењето нови пријатели. Пред сè, постојат два фактори кои би можеле да имаат ефект на воспоставување меѓучовечки однос на пријателството помеѓу поединците. Ова е анонимност како карактеристика на виртуелниот простор и осаменоста како типичен тежок (не) решлив феномен на денешното општество. Свеста за анонимноста на интервјуираниот има негативно влијание врз воспоставувањето на меѓучовечко пријателство. Во виртуелните простории за разговор, интервјуираните лица се најмногу заинтересирани за тоа кои сме, што правиме, како навистина изгледаме, на кратко, разговорите се само копии од она што го доживуваме во секојдневниот живот. Анонимноста му дозволува на поединецот да ги препознае надворешните карактеристики на поединецот (боја на кожа, пол), можност за преобразување на специфични личности (име, возраст) и карактерни црти (срамежливост, некомуникативност). Освен погоре, постојат и можни „лаги на Интернет“, кои се поврзани со социјалниот статус на поединецот (брачен статус, образование, работно место) и се претежно наменети за подобра само-презентација пред интервјуираниот. Секако, анонимноста нè ослободува, затоа што ни овозможува да изразиме мислења без страв од поголеми санкции, од друга страна, екранот нè одвојува од останатите, а она што може да се каже дека ја покрива бариерата нè одзема. Кога станува збор за интеракции, треба да бидеме свесни дека тоа е секогаш двострана или мултилатерална врска - исто како што можеме да ја одржиме нашата анонимност, можеме да бидеме свесни дека нашите соговорници го прават истото. Всушност, конвертираните не се оние кои сакаат ново датира. Нивните „Интернет врски“ се засноваат на фарсичката егоистичка жед откако откриле нова, повеќето од нив се изложени и последователно исклучени од заедницата. Некои поединци користат простории за разговор преку Интернет бидејќи се чувствуваат осамени.

Интернет-просториите за разговор или други форми на комуникација преку Интернет успешно ги исполнуваат социјалните потреби на луѓето со тешкотии во воспоставувањето меѓучовечки односи преку помагање во социјализирање и нудење чувство на припадност. Собите за разговор овозможуваат воздржаност, додека отворањето, меѓу другото, нуди простор за вежбање во развивање на социјални вештини. Всушност, да разговарате со целосно странец е многу полесно отколку со луѓе што ги познаваме со години. Дури и ако на индивидуата му треба „второ мислење“ и не може да го добие во својата „нецелосна социјална мрежа“, разговорот со физички разделена личност е многу полесно. Сосема осамена, повеќе од ненаселена, тие бараат луѓе во просториите за разговори преку Интернет, кои ќе им дадат социјална поддршка, што од различни причини не добиваат. Од друга страна, времето поминато преку разговор преку интернет или промовирање преку Интернет, промовира социјална изолација и понизок квалитет на односите со семејството и пријателите.

Осаменоста е една од клучните причини за брзиот развој на меѓучовечките односи на Интернет. Во денешниот свет, луѓето кои се чувствуваат осамено да бидат незадоволни од социјалните мрежи со кои се опкружуваат, честопати ја наоѓаат својата компанија во просториите за разговор преку Интернет или преку други форми на комуникација преку Интернет од оние кои ги немаат овие проблеми. Интернет-просториите за разговор обично се дизајнирани да привлечат изолирани корисници, кои се многу повеќе склони кон прекумерна употреба.

Анонимноста и осаменоста не се случуваат само во просториите за разговор преку Интернет, туку тоа важи и за сите други форми на онлајн комуникација.
Автоматски споено мислење:

ete zosto sum za realnos ke ja doznale iljada pa i milion neka ja doznaaat ako ne prezentirash ,toa sto ne si i od zensko glumish mashko ,i deli dete soveti za zdravje a nekoj navistina ima maka i poveruva ke povtoram vodi vo golem ambis
Автоматски споено мислење:

еве отворив и пот тема криза на идентитетот
Автоматски споено мислење:

znaev deka ke nema mnogu posetenos no vikam cekaj bar ima nesto ljudsko da opitam i podiskutirame ,taka da so ova ke se znae so koj si ima rabota koj mu e do zezanje ima lazni nika i see magla i um a vcera naucil sto e pishan zbor ,a kamo li da diskutira vo 4 oci
 
Последно уредено:
Член од
3 април 2020
Мислења
905
Поени од реакции
508
Многу луѓе имаат свој скриен дел, кој во реалноста не го покажуваат, од различни причини,најчесто осуда од средината,па тука ја гледаат можноста.Некои имаат потреба едноставно да си го кажат она што им тежи на душата или побараат помош, а не би го споделиле со други во реалноста, најверојатно за да не ја покажат својата слабост и со тоа ја нарушат сликата за нив, дека се цврсти и ништо не ги руши, кај некои е страв да не биде тоа искористено и употребено против нив, а некои пак, страв од исмевање, посебно поради онаа честа човечка особина, обезвредни го другиот, за тебе да ти порасне “вредноста“ и слично. Средината може да биде многу сурова, некогаш дури и во рана училишна возраст, па личноста бара модели низ животот, како да се заштити од луѓето, а пак да е во интеракција со нив. Мислам дека поради тоа е потребата од анонимноста.
 

kalimero456

Имам 100 проблеми а 1 ми е пари а пари немам 1312
Член од
7 ноември 2019
Мислења
3.504
Поени од реакции
3.727
@labium drzi voda sekomu treba ramo za plachenje ,a sto koga ke se isplachesh na anonimen vsusnos se ispoveda ovcata na volkot vo ovca koza celta na temata e taa nema bez realnos i cetiri oci toa sto go zborish duri ni vo realen a kamoli vo virtuelen svet sto ke kazes?
 

Ejebajgasad!!!

Фукара
Член од
4 септември 2017
Мислења
677
Поени од реакции
1.116
Автоматски споено мислење:

@Ejebajgasad!!! mislam deka ova go dava celoto objasnuvanje na toa za sto e otvorena temata i deka mestoto i e tocno bas za filozofija i psihologija zatoa sto anonimnosta vo odredeni slucaevi e opasen psiholoski problem. poveli procitaj:
Не разбрав во воведот на што мислиш затоа само напишав општо мислење во поглед на темата. Во ред е инаку немав намера да те исмевам, иако гледам дека тоа си го помислил во овој случај.
 
Член од
3 април 2020
Мислења
905
Поени од реакции
508
И во реалноста имаме лажни “пријатели“. Никаде не е исклучена можноста да добиеш удар, и бидеш повреден, но кој колку е спремен да ризикува. Повеќето им е побезболно анонимно во виртуелниот свет. Лично, сакам да ги гледам луѓето во очи кога разговарам , да им го “читам“ говорот на телото и да им ја осетам енергијата што ја зрачат, тогаш знам со кој до каде, затоа и не сум баш ,по вируелните комуникации
 

kalimero456

Имам 100 проблеми а 1 ми е пари а пари немам 1312
Член од
7 ноември 2019
Мислења
3.504
Поени од реакции
3.727
Не разбрав во воведот на што мислиш затоа само напишав општо мислење во поглед на темата. Во ред е инаку немав намера да те исмевам, иако гледам дека тоа си го помислил во овој случај.
ne ni vo najmala raka tuku ajde da se ismejuva poedinka e nedolicno ovde POD SKAFANDERNA ANONIMNOSTA se ismejuva i remeti sekoja tema od poedinci ,kolku e korisna kolku stetna ANONIMNOSTA koj i se pozitivnite koj negativnite osobini vo globala pozitiv negativ e spored mene 10%nasprema 90% vo polza na negativno
Автоматски споено мислење:

И во реалноста имаме лажни “пријатели“. Никаде не е исклучена можноста да добиеш удар, и бидеш повреден, но кој колку е спремен да ризикува. Повеќето им е побезболно анонимно во виртуелниот свет. Лично, сакам да ги гледам луѓето во очи кога разговарам , да им го “читам“ говорот на телото и да им ја осетам енергијата што ја зрачат, тогаш знам со кој до каде, затоа и не сум баш ,по вируелните комуникации
tokmu taka anonimna anketa da anonimen virtuelen sovet ???? a ti realen kolku se moznostite da se upropastish dodeka nekoj psihokomik ti dava soveti glumi mashko ili zensko so cel da si gi leci kompleksite sto mu cinat zadovolstvo
 

ShakaZulu

" Тој Сум Бре "
Член од
29 јули 2008
Мислења
3.257
Поени од реакции
3.607
Едно е да си анонимен а друго е да си биполарен односно да глумиш друга личност по интернет. Првото можам да го разберам ако ти си ти и криеш само идентитен но не и да лажеш кој си и што си НО ако даваш втора варијанта од себеси тогаш ти треба помош, и тоа стручна...
 

kalimero456

Имам 100 проблеми а 1 ми е пари а пари немам 1312
Член од
7 ноември 2019
Мислења
3.504
Поени од реакции
3.727
Едно е да си анонимен а друго е да си биполарен односно да глумиш друга личност по интернет. Првото можам да го разберам ако ти си ти и криеш само идентитен но не и да лажеш кој си и што си НО ако даваш втора варијанта од себеси тогаш ти треба помош, и тоа стручна...
:bravobe:
Автоматски споено мислење:

Okolu anonimnosta dali ste ja procitale knigata Opasen onlajn razgovor od Sara Darer Litman da vidite kako se nasednuva na anonimnost i kolku e opasna anonimnosta, a kamo li da bidete realni i da postavite realna tema, seriozno a naiduvate na volci vo ovcja koza, i na lugje koi sto kje vi se piknat pod koza i vo tie vasi teski momenti vi go iskoristuvaat skrenatoto vnimanie i vi go doznavat identitetot, a vsusnost vi dale pogresna nasoka prestavuvajki se doktori, advokati, strucni lica itn.. Jas sum ovoj na avatarot, ova e moja licna slika.
 
Последно уредено:
Член од
20 април 2014
Мислења
5.239
Поени од реакции
5.820
После одредена доба на возраст у комбинација со поглед на животот доѓаш до степен кога ти задрмал ако си ја изгубил анонимноста, или друѓим речима: I dont give a shit!
 

kalimero456

Имам 100 проблеми а 1 ми е пари а пари немам 1312
Член од
7 ноември 2019
Мислења
3.504
Поени од реакции
3.727
netolku odamna nekade kon krajot na 20 vek izlegoa mobilnite ,pred toa bea fiksnite telefoni se slucuvaa slicni raboti so skrien broj ili anonimen povik ,dobivavme voznemiruvanje pcuenje i sekakvi lazni prestavuvanja zatoa izleze indifikator koj go pokazuva brojot i dopolnitelno se plaka toa okolu fiksnite mobilnite go imaa sami vgradeno pa imase mnogu zloupotreba od lazni povici anonimni ,javuvanja zatoa sega sekoj telefon e pod broj koj e so licna karta (indifikuvan) toa e losata strana koja sekogash se zloupotrebuva so anonimnost ,losi raboti se pravat so anonimnosta kako kukavicluk ,ili za nekogo poradi komicna duhovna hrana ,zrtvata dobiva tragicen epilog
 

kalimero456

Имам 100 проблеми а 1 ми е пари а пари немам 1312
Член од
7 ноември 2019
Мислења
3.504
Поени од реакции
3.727
da za anonimnost na odavanje licni podatoci koi i samoto opstestvo se poveke gradi barieri za zastita ne za zloupotrebata na anonimnosta i pravenje od masko zensko ili po profesija ona sto ne si ,za materijalna pridobivka ili psihokomicno zadovolstvo ,eve primer ako nekoj se sekava pred 20g vo bugarija ako patuvash imashe lazni policajci koj te zastanuvaa i baraa potkup ima anonimni povici kon taxsisti koi cekaat za parce lep da svrtat tura ,anonimni naracki koi povikuvaat na fejk adresa ZOSTO ? zatoa sto toa gi cini zadovolni i za niv e komicno toa sto za drug e stetno vo materijalen pogled ili nemanje potoa poverenie nitu vo realnite
 

Kajgana Shop

На врв Bottom