Анксиозност

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.699
Поени од реакции
27.626
Не сакам да бидам како тебе со сликичките, ама морам да објавам една моќна слика.
Прегледај го приврзокот 270873
Моќна била сликата :pos::pos: да, моќна е за да си се потапшаш по рамо и да си речеш „еее, не е сè како што изгледа“.
Не, не изгледа така депресија. Не, не се вакви по дома. Дури и навистина да биле (жена му на оној од Линкин Парк стаи видео од него неколку дена пред да се оффне кај шо е среќен) тоа е сигурно некој крајно небитен процент.
Важно мемиња ти го оформуваат мислењето и изместуваат перцепција. Убаво ти кажа бијонс, перцепираш катастрофално.
 
C

CoolIris

Гостин
Моќна била сликата :pos::pos: да, моќна е за да си се потапшаш по рамо и да си речеш „еее, не е сè како што изгледа“.
Не, не изгледа така депресија. Не, не се вакви по дома. Дури и навистина да биле (жена му на оној од Линкин Парк стаи видео од него неколку дена пред да се оффне кај шо е среќен) тоа е сигурно некој крајно небитен процент.
Важно мемиња ти го оформуваат мислењето и изместуваат перцепција. Убаво ти кажа бијонс, перцепираш катастрофално.
Sweet mother of all that is good and pure. :oops:
 

Joshua_Tree

Samo na minuvanje...
Член од
21 март 2010
Мислења
1.289
Поени од реакции
4.638
...патот до пеколот е поплочен со добри намери...или...колку луѓе на планетата - дупло повеќе вкусови и начини на перципирање на нештата
...само никогаш не смееме да заборавиме(@bijons)дека секое живо битие има чувства и е вредно за респект
...ако не можеш да помогнеш не одмагај...доволно е нели?
 
Член од
26 февруари 2016
Мислења
5.419
Поени од реакции
13.587
Искуства од Елицеата?
Јас сум задоволен. Ги пиев некаде пет месеци и во комбинација со терапија ми ја подобрија ситуацијата. Само не треба да очекуваш резултати веднаш. Треба да се пијат барем 5-6 месеци за да постигнат резултат. Кај мене немаше некои side effects. На почеток, во првиот месец, се случуваше да ме фати некоја умерена еуфорија одвреме навреме. Апетитот доста ми се зголеми, но не сум сигурен дека само таблетите се причината. Самиот процес на лечење од депресија придонесува кон враќање на волјата за многу работи што порано била изгубена, па така и апетитот за добра храна. Не ствараат поспаност па немав проблеми со вршењето редовни работни задачи или со возењето. Конзумирање алкохол додека ги пиеш можеш умерено, но не ти препорачувам. Кај мене предизвикуваше мал ролеркостер на емоции.
 

Prometheus Alpha

Војвода
Член од
16 октомври 2020
Мислења
182
Поени од реакции
74
Не препорачувам ништо нелегално,
ама кога веќе е во прашање анксиозност,помагаат и неколку чашки ракија¿

(Е за депресија,......доктори
не чепкам таму.)

Оти темата е Анксиозност,
на пациентите би можел
да ......

Препорачам¿ по едно бокалче ракивче.....
сабајлечки¿
 

Prometheus Alpha

Војвода
Член од
16 октомври 2020
Мислења
182
Поени од реакции
74
Не препорачувам ништо нелегално,
ама кога веќе е во прашање анксиозност,помагаат и неколку чашки ракија¿

(Е за депресија,......доктори
не чепкам таму.)

Оти темата е Анксиозност,
на пациентите би можел
да ......

Препорачам¿ по едно бокалче ракивче.....
сабајлечки¿
Гледам дека многу ме жалите...

Сепак од моја гледна точка би кажал
дека alprazolam(по наше Хелекс)
е добар анксиолитик,
кој се зема само со консултација од
медицинско лице!

Создава толеранција за краток
период,
но е ефикасен во справување
со анксиозност.
 
Член од
2 ноември 2020
Мислења
454
Поени од реакции
633
Анксиозноста најчесто е само симптом на нешто друго. Коренот на проблемот е различен за секој. Долгорочното решение според мене не се наоѓа во лекарства. Препознавање на "triggers" , самоконтрола и постепено решавање на проблемот. Голем дел од психолошките состојби проблеми се дирекно поврзани со дисбаланс на хормоните и нивно неправилно лачење или врзување со соодветниот протеински рецептор. Значи секоја психолошка состојба си има и своја биохемиска слика.
 
Член од
14 јули 2020
Мислења
79
Поени од реакции
64
Ја пијам Елицеата веке 4та недела имам многу некако с осекам чудно осекам дека почнува во мене нешто да се мене, ама пак имам депресивни епизоди не којзнае какви ама повеке се од паника од тој аспект, имам многу променливо расположение, во пмс сум и сега ми е ужас, после колку време сте осетиле позитивен ефект, еве јас ги пијам сабајле секој ден ништо, како повеке да ми помага хелексот.
 

Prometheus Alpha

Војвода
Член од
16 октомври 2020
Мислења
182
Поени од реакции
74
Ја пијам Елицеата веке 4та недела имам многу некако с осекам чудно осекам дека почнува во мене нешто да се мене, ама пак имам депресивни епизоди не којзнае какви ама повеке се од паника од тој аспект, имам многу променливо расположение, во пмс сум и сега ми е ужас, после колку време сте осетиле позитивен ефект, еве јас ги пијам сабајле секој ден ништо, како повеке да ми помага хелексот.
Различен тип на лекови се.
Елицеата е антидепресив(SSRI),
додека
Хелексот е бензодијазепин(триазолобензодиазепин),
по нашки кажано лек за смирување сличен на дијазепамот(иако е со различна молекуларна структура).
Не знам што ти кажал докторот,меѓутоа најдобро е да си ги пиеш двата лека во комбинација.
Немаат опасни интеракции меѓу себе.
Секако и дневните препорачани дози на Б-Комплекс идат во комбинација.

Сепак повторно консултирај се.
 
Последно уредено:
Член од
26 февруари 2016
Мислења
5.419
Поени од реакции
13.587
Ја пијам Елицеата веке 4та недела имам многу некако с осекам чудно осекам дека почнува во мене нешто да се мене, ама пак имам депресивни епизоди не којзнае какви ама повеке се од паника од тој аспект, имам многу променливо расположение, во пмс сум и сега ми е ужас, после колку време сте осетиле позитивен ефект, еве јас ги пијам сабајле секој ден ништо, како повеке да ми помага хелексот.
Не се секирај, ќе почнат да делуваат. Јас после 2-3 недели почнав да се осеќам на моменти чудно. Од никаде почнував да осеќам некаква еуфорија. Ама реално ништо спектакуларно. Не очекувај дека преку ноќ ќе има ефекти. Си треба време, затоа и се пијат најмалку шест месеци. Не е тип на лек кој одма покажува ефекти. Кај мене постепено почнаа да се подобруваат работите една по една. Ми се врати изгубената волја за излегување, мешање со луѓе, имање хоби... Депресивните епизоди не исчезнуваат, и јас ги имам се уште, ама веќе не толку често и не се толку силни како порано.

Кај мене не беше и само Елицеата. Добро е терапијата со лекови да биде придружена и со психотерапија. Исто така доста се корисни техниките за медитација и креативна визуелизација, ако се применуваат правилно.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom