Анксиозност

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.699
Поени од реакции
27.626
Da spodelam siutacija od denovive...

Soprugata izreagira dosta panicno na zemjotresot pred nekoj den... utredenta nenaspana ama u panika... gugl se i kaza i kaj bil epicentarot ... i srchovi hau tu srvajv earkvejk.... toa beshe opsesijata....

Ali odednash i opipala neshto na gradata...sumljivo i bilo.....

I pak za zemjotresot...

Ja prekinav i kazav deka sakam da razgovarame deka neshto me machi... Koga se seksavme vo petokot mi se cini deka ne go izvadiv na vreme.... imam nekoe jako cuvstvo deka pola svrshiv vnatre... jbg vinoto....

Situacijata e deka imame resheno da nemame ushte deca.... i sega ni pretstoi komplikacija....a bash togash se pogodija gore dole plodnite denovi....

Sledea prashanjata dali si ti normalen, me zaebavash li... abe ti seriozno ova?

Se nasmeav i kazav deka se zezam... normalno pola den bev na sajlent tritment ali odednash se napuni so energija... uh kjuti arno sho ne sum trudna...

Zemjotresot i gradata vekje ne se tema u gugl srchovite.... a jas so zadovolstvo si ja nosam od nea titulata... pedercina!

Ama se desi neshto ushte podobro.... empiruski uvide kolku defokusot e mokjna rabota...

Si ja sakam soprugata!
Васектомија.
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Da spodelam siutacija od denovive...

Soprugata izreagira dosta panicno na zemjotresot pred nekoj den... utredenta nenaspana ama u panika... gugl se i kaza i kaj bil epicentarot ... i srchovi hau tu srvajv earkvejk.... toa beshe opsesijata....

Ali odednash i opipala neshto na gradata...sumljivo i bilo.....

I pak za zemjotresot...

Ja prekinav i kazav deka sakam da razgovarame deka neshto me machi... Koga se seksavme vo petokot mi se cini deka ne go izvadiv na vreme.... imam nekoe jako cuvstvo deka pola svrshiv vnatre... jbg vinoto....

Situacijata e deka imame resheno da nemame ushte deca.... i sega ni pretstoi komplikacija....a bash togash se pogodija gore dole plodnite denovi....

Sledea prashanjata dali si ti normalen, me zaebavash li... abe ti seriozno ova?

Se nasmeav i kazav deka se zezam... normalno pola den bev na sajlent tritment ali odednash se napuni so energija... uh kjuti arno sho ne sum trudna...

Zemjotresot i gradata vekje ne se tema u gugl srchovite.... a jas so zadovolstvo si ja nosam od nea titulata... pedercina!

Ama se desi neshto ushte podobro.... empiriski uvide kolku defokusot e mokjna rabota...

Si ja sakam soprugata!
Ова со дефокус функционира кај деца од 2 год. па натака. Го користам на работа секој ден. Манипулации на кило хахаххах ама не е до толку страшно, станува збор за ситни превари :rolleyes:
 

ZoranC

Majmun so frizura
Член од
10 септември 2019
Мислења
631
Поени од реакции
682
Ова со дефокус функционира кај деца од 2 год. па натака. Го користам на работа секој ден. Манипулации на кило хахаххах ама не е до толку страшно, станува збор за ситни превари :rolleyes:
Cesto mora toa e poentata...

Manipulacijata e rezija... fintata e dali rezirame ubai ili loshi filmovi..... dali si vizard ili sorserer :)
Автоматски споено мислење:

Капистилтичкиот систем што сите се помалку или повќе анксиозни,несреќни.среќата треба да дојди спонатно не ,сега да бараме ова терапија она гештал трасцедентици медитатиција ова треба да с е јади то не треба ,психата се оптеретува целото време во некоја потрага и пазење на елиминација што е добро што не ,под капиталистичко опшество џабе ви е секоја метода ,системот е проблемот.
Zmija porano i jas plukav na kapitalizmot.... ali kako staream sogleduvam deka problem e liberalen kapitalizam koj shto ja eksploatira nashata glupost.... ama ne na sila...

A on e mutacija vo losha nasoka....

Mozebi problem e povekje komfort.... kako ideme napred u razvoj ... se povekje komfort... pa stravot da go izgubish e se pogolem.... mozebi zatoa najgore na listata za antidepresivi se zemjite shto nudat najmnogu komfort...

Lugje shto preziveale vojna, seriozno sranje vo zivot na nashive problemi gledaat so smeshka...

Oni i ulici bi metele so radost... deka da si obezbedish leb na masa denes e mnogu polesno od porano....

Ama nie ne sakame samo leb....
 
Последно уредено:

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Тремор на раце, но не пијам веќе бедоксин таблети и немам проблем...тоа ми се случи кога имав некои проблеми и колешките ми препорачаа да си семам барем малку бедоскин....но после десет дена приметив дека ми е полошо од нив..и јас се чудам зошто така ми делуваат:toe:
Прекумерна стимулација, изолирани б витамини поготово кај анксиозни луѓе не се добра идеја. Поготово B6, B12, фолна. Пробај со микс од тиамин, магнезиум, ниацинамид, и пантотенска киселина. Таурин исто така преку 1 ден, по 500 мг.

Можеш да пиеш само B6 1x на 3 дена, нема да го имаш пак тој проблем.
 
Член од
25 декември 2018
Мислења
541
Поени од реакции
559
Едно прашање : Со Антидепресиве може да се пијат Аналгини/Парацетамол/Цефалексин за време на терапија заборавив да прашам ко бев на матичен ?
 

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
26.605
Поени од реакции
81.272
Некој искуство со Флунисан од 20мг?
Бев на психијатар ради анксиозност и направивме се убаво муабет, и ми ги препиша овие таблети да ги земам... на излегување ми рече ако имам стравови пак да дојдам. Мене не ми беше јасно, ја прашав од што страв, кога ќе ме фати криза или нешто од апчињава последици, таа ми рече "само дојди" :unsure:.
Ок ги купувам апчињава, и сега пред да се напијам ми текна упатството да го читнам, и знаете нормални работи може да се појават алергии, не се препорачува за шеќераши итн... и на крај пишува "Лекот дејствува после 2 недели, во меѓувреме можат да се појават нагони на самоповредување и самоубиство"

Јас :несвест:

Некој совет да дадевте, имам несоница, анксиозност и мала депресија. Сето ова привремено ми поминува со вежбање, пешачење и други занимации, али еве апчињава ми е страв да ги пијам, една недела ми стојат у фрижидер. За смирување пијам чај од жалфија, тоа ме опушта, и многу ретко хелекс од 0,25 мг
Еден апдејт да направам после изминати две недели... овие апчињава Флунисан што ми ги препиша психијатарот ги откачив за недела дена, ми предизвикуваа таква омалаксаност што ми беше тешко и од кревет да станам, а не пак да излезам негде надвор, а и постојано ме тераа да јадам голема количина на храна, значи нема шанси да држиш диета и попатно да ги пиеш овие апови маме им е...

Од друга страна знаците на онаа депресија што ја имав исчезнаа, анксиозноста научив малце по малце некако да ја контролирам, а и спиењето ми се врати во нормала, иако обавезно сеуште пијам чај од жалфија/камилица пред спиење за помирен сон :kezec: Хелекс еднаш неделно ако се напијам, и тоа преку сила...

Последниве два месеци (Октомври и Ноември) ми беа срање, стравови, покачени притисоци, депресии, психијатри, али еве се тоа ко да го оставив позади мене. Јебига, главата горе и викај ура, без разлика колку и да ти е посран денот :)
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.692
Поени од реакции
12.089
Zdravo dali na nekoj poradi anksioznosta mu se slucuva da mu igraat nekoi delovi na teloto muskuli na race noze i sl...
ако е востановена анксиозност од доктор. Инаку тоа играње ако подразбираш тремор, тресење, тоа е невролошки показател, кој може и не мора да е поврзан со психолошката состојба.
 
Член од
15 август 2016
Мислења
69
Поени од реакции
34
ако е востановена анксиозност од доктор. Инаку тоа играње ако подразбираш тремор, тресење, тоа е невролошки показател, кој може и не мора да е поврзан со психолошката состојба.
Nee bas kako tresejne slicno e kako koga ke ti zaigra ocniot kapak
 

Kajgana Shop

На врв Bottom