Анксиозност

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.719
Поени од реакции
18.455
Има бајаги инфо.....за тие што би сакале да пробуричкаат.


Ако ти текнува пред цели неколку години, тука се натегаа дека немало врска висок интензитет, и обична прошетка исто била добра била за анксиозност, yea right.....

Ме мрзи да ги цитирам старите постови сега, да им се посмееме малце.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.698
Поени од реакции
27.624
Ако ти текнува пред цели неколку години, тука се натегаа дека немало врска висок интензитет, и обична прошетка исто била добра била за анксиозност, yea right.....

Ме мрзи да ги цитирам старите постови сега, да им се посмееме малце.
Дечко, знаеш ли ти што е endurance exercise?
Ама некако ми смрди дека и оваа љубеницава твоја не знае.
Или, ако она знае точно што подразбира светот под endurance exercise ондак ти си во огромна заблуда.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.719
Поени од реакции
18.455
Дечко, знаеш ли ти што е endurance exercise?
Ама некако ми смрди дека и оваа љубеницава твоја не знае.
Или, ако она знае точно што подразбира светот под endurance exercise ондак ти си во огромна заблуда.


Fifteen studies were identified with a total of 675 patients. Aerobic exercise was effective in the treatment of raised anxiety compared to waiting list control groups (effect size − 0.41, 95% CI = − 0.70 to − 0.12). High intensity exercise programmes showed greater effects than low intensity programmes.

Screenshot_10.jpg
 
Последно уредено:

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.784
Поени од реакции
15.396
Ако ти текнува пред цели неколку години, тука се натегаа дека немало врска висок интензитет, и обична прошетка исто била добра била за анксиозност, yea right.....

Ме мрзи да ги цитирам старите постови сега, да им се посмееме малце.
Исто кога ќе се фатам со некои мрзи, демек работеле многу и тоа било како тренинг :) Цел ден оделе натака навака :ROFLMAO:
Се знае што е тренинг....додека раце и нозе те држат, не признавам прошетки и сл. :)
 
Член од
9 мај 2019
Мислења
39
Поени од реакции
2
Zdravo mislam deka me fati pak malku ova psihata,ovie denovi imam pak nekoi gusenja,steganje vo gradi srce lupanje i po nekogas kak noz da mi zabiva nekoj kaj levata strana otkaj gradite i crni misli dali moze da bide anks ili nesto takvo ovie denovi meseci sum malku pod stresoi misli:unsure:
 
Член од
18 септември 2019
Мислења
4
Поени од реакции
10
Zdravo Nov sum na forumot no so stario problemi se boram so akcioznost povejke od 14 godini no posledno ne mozam da gi kontroliram simtomite :vrtoglavici, stegajne vo gradi, gadejne, trpki vo race, noze i lice, paniki...
. Ne sum pijal terapija, no mi prepisaja leciteja i helex uste ne imam pocnato dali ima nekoj iskustvo so ovie lekrstva?
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.631
Поени од реакции
4.932
Zdravo Nov sum na forumot no so stario problemi se boram so akcioznost povejke od 14 godini no posledno ne mozam da gi kontroliram simtomite :vrtoglavici, stegajne vo gradi, gadejne, trpki vo race, noze i lice, paniki...
. Ne sum pijal terapija, no mi prepisaja leciteja i helex uste ne imam pocnato dali ima nekoj iskustvo so ovie lekrstva?
Helex ќе ти помогне веднаш...елицеја ваљда е тоа што ти го препишале/пишал. Не сум пиел тоа...ама пишува дека треба време да делува, недели.
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.508
Поени од реакции
9.408
Zdravo Nov sum na forumot no so stario problemi se boram so akcioznost povejke od 14 godini no posledno ne mozam da gi kontroliram simtomite :vrtoglavici, stegajne vo gradi, gadejne, trpki vo race, noze i lice, paniki...
. Ne sum pijal terapija, no mi prepisaja leciteja i helex uste ne imam pocnato dali ima nekoj iskustvo so ovie lekrstva?
Како се бореше цели 14 години со анксиозноста?
Обиди се да не почнуваш со хемија.
 

Зрното

Еден е Зизу.
Член од
17 септември 2007
Мислења
1.526
Поени од реакции
634
Да прашам, што можи да биди. Некакви лоши мисли да ми идат рандом така дури лежам ми се нема случено, али веќе година дена ми се случуваат моментални блицови/црни мисли. Пример ТРЕБА да одам во вц и ме мава блиц пред да влезам во вц дека се лизгам и кршам гла. Или поблаг блиц, треба да подадам чаша и ми лизга се крши. Препотувања, гушење такви симтоми немам, освен главоболка али таа ми е од очниот притисок(имам операции на очите).
 
Член од
20 април 2014
Мислења
5.239
Поени од реакции
5.820
Да прашам, што можи да биди. Некакви лоши мисли да ми идат рандом така дури лежам ми се нема случено, али веќе година дена ми се случуваат моментални блицови/црни мисли. Пример ТРЕБА да одам во вц и ме мава блиц пред да влезам во вц дека се лизгам и кршам гла. Или поблаг блиц, треба да подадам чаша и ми лизга се крши. Препотувања, гушење такви симтоми немам, освен главоболка али таа ми е од очниот притисок(имам операции на очите).
Имаш превише слободно време. Окупирај го умо со нешто. (или со нешто повеќе)!
 
Член од
18 септември 2019
Мислења
4
Поени од реакции
10
Vo
Како се бореше цели 14 години со анксиозноста?
Обиди се да не почнуваш со хемија.
Vo pravo si nekolku dena bese loso no se sreduvam poleka si idam na sebesi, ne mi treba hemija.... Povejke vreme so decata, proshetki, vezbi I toa e toa.. Nekoi denovi ke bidat podobri nekoi polosi no toa e zivotot.. Pozdrav...
 
Член од
12 февруари 2014
Мислења
7.701
Поени од реакции
24.161
Имаш превише слободно време. Окупирај го умо со нешто. (или со нешто повеќе)!
Ај кога си веќе толку стручен, дај им совет на оние кои страдаат од анксиозност и панични напади и кога немаат воопшто слободно време и цело време се преокупирани со работа, фамилија итн.
 
Член од
20 април 2014
Мислења
5.239
Поени од реакции
5.820
Ај кога си веќе толку стручен, дај им совет на оние кои страдаат од анксиозност и панични напади и кога немаат воопшто слободно време и цело време се преокупирани со работа, фамилија итн.
Е до толку несум паменетен. Мојто искуство е коа имам слободно време ич не ми се седе дома, ма периоди ме фаќа депресија, посебно коа е ладно и симно време. Иначе проблематиката е комплицирана. Не може да се зворува генерално. Секој има различна причина шо го бута у депресија и мора сам да си ја отркие, да си проаналира по точно сака у живото, шо е тоа шо стварно го праве среќен, шо е тоа шо го праве на сила у име на фамилијарните обрврските кое му ствара притисок кој од ден на ден натежнува итн...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom