Анксиозност

Член од
30 јули 2014
Мислења
5.037
Поени од реакции
15.627
Сега наоѓам поврзаност помеѓу анксиозноста, субдепресивноста и гастритисот и рефлуксот. Имам и проблеми со кожата на лицето. Ќе да имам некоја бактерија, или воопшто сета бактериска цревна флора ми е пореметена.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.719
Поени од реакции
18.455
Yep, позната е конекцијата. GERD може да има голем ефект на аритмии/анксиозност. Исто спајкови на инсулин/гликоза знаат да те пореметат тотално, поготово кај панични напади.....исто така знак на проблеми со липиди/лоша диета/лоша здравствена состојба - ти е крчење, и се разбира летаргија/поспаност после оброк (најопасниот знак) се што набројавме е поврзано,

Иначе имаш H Pylori најверојатно, или некоја друго пореметување на цревна флора се средува со диета/супелементација/чаеви, ама за жал не работи како што мислат повеќето, не можеш 3 дена да праиш се како што треба, а 2 да идеш у провалија, не работи така - бара континуитет од барем 2-3 недели, после можеш 1 у неделата да се опуштиш.

Пробај со леб од оризово/ленено брашно, батали се и од глутен, пченкарни и млечни продукти и знаеш што друго, имаме дискутирано.
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
5.037
Поени од реакции
15.627
@Psyside, до петок ќе правам тест за хеликобактер и ќе знам дефинитивно на што сум, па ќе се ориентирам во зависност од резултатите.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.719
Поени од реакции
18.455
Не е Активиа гола вода. Многу се слични со кефирот, може и кефир секако.
Eфектот се споредува според типот на бактерија која ја содржи, колку низи од таа бактерија, и колкав број.1 чаша кефир е буквално како едно 10 такви активи.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.698
Поени од реакции
27.624
Eфектот се споредува според типот на бактерија која ја содржи, колку низи од таа бактерија, и колкав број.1 чаша кефир е буквално како едно 10 такви активи.
лол добро ај така е
 
D

Daedalus

Гостин
Сега наоѓам поврзаност помеѓу анксиозноста, субдепресивноста и гастритисот и рефлуксот. Имам и проблеми со кожата на лицето. Ќе да имам некоја бактерија, или воопшто сета бактериска цревна флора ми е пореметена.
Ако имаш H. Pylori, ќе ти препишат антибиотици и моли се, да не е резистентна. Како и да е, антациди ќе си пиеш и H2/PPI, за да не ти се сјебе стомакот.

Исто така, нормално е да имаш киселини кога си анксиозен, не значи дека е GERD.
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
5.037
Поени од реакции
15.627
Ако имаш H. Pylori, ќе ти препишат антибиотици и моли се, да не е резистентна. Како и да е, антациди ќе си пиеш и H2/PPI, за да не ти се сјебе стомакот.

Исто така, нормално е да имаш киселини кога си анксиозен, не значи дека е GERD.
Веќе ми препишаа Еманера, но ја паузирам две недели за да напраам хеликобактер тест ( ја пиев две недели ).

И ГЕРД ми дијагностицираа преку гастроскопија - плус хроничен гастрит. А не ми направија тест за хеликобактер.

Проблемот е што година и више се ебавам со анксиозност, проблеми со дигестија, депресија и кожни проблеми со лицето. Имам впечаток дека изворот на проблемот е заеднички.
 
D

Daedalus

Гостин
Проблемот е што година и више се ебавам со анксиозност, проблеми со дигестија, депресија и кожни проблеми со лицето. Имам впечаток дека изворот на проблемот е заеднички.
Сите имаме тенденција да бараме поврзаности меѓу работи што немаат, се вика апофенија. Можеби се, можеби и не се поврзани. Види што ќе ти кажат таму на лекар.
 
Член од
6 февруари 2013
Мислења
37
Поени од реакции
4
Zdravo lujge.Mi treba sovet I poddrska.Za nekolku meseci zaminuvame so maz mi I sin mi stranstvo se selime.Panikive mi se vo vis.Vo smisla na sto kako ke bide,doma mi e komforna zona koja ke treba da ja napustam.Pijam terapija za anksot I panikite pa me fajka strav da be mi se vlosi sostojbata tamubpa da ne nema apcinja kako moive sto gi pijam.Ajde lujge poddrska.
 

haCk0r

Customization Windows OS
Член од
8 јануари 2009
Мислења
4.250
Поени од реакции
1.562
Zdravo lujge.Mi treba sovet I poddrska.Za nekolku meseci zaminuvame so maz mi I sin mi stranstvo se selime.Panikive mi se vo vis.Vo smisla na sto kako ke bide,doma mi e komforna zona koja ke treba da ja napustam.Pijam terapija za anksot I panikite pa me fajka strav da be mi se vlosi sostojbata tamubpa da ne nema apcinja kako moive sto gi pijam.Ajde lujge poddrska.
Повеќе ти од возбуда одколку анксиозност,како и да е кај и да одиш подобро ке живееш од тука беџ гајле и среќно таму :)

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
 
Член од
10 декември 2012
Мислења
14
Поени од реакции
1
Ако може да ми предложите некој кбт терапевт во Скопје? Фала
 
Член од
23 октомври 2011
Мислења
887
Поени од реакции
2.207
^
Добро прашање.Не знам дали сеуште работи единствениот кбт центар Еквилибриум. Ако има некој инфо нека пише.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.631
Поени од реакции
4.932
^
Добро прашање.Не знам дали сеуште работи единствениот кбт центар Еквилибриум. Ако има некој инфо нека пише.
@Boem има КБТ во нова ординација http://mindlab.mk/ плус и некои нови методи...приватно е. А докторката учела во странство. За искуства незнам/нема зошто е ново.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom