Анксиозност и вратна спондилоза

jovankrstevski1

ТАТА_МАТА
Член од
2 декември 2012
Мислења
849
Поени од реакции
568
Zdravo decki.. Imam anksioznost I panicni napadi nemozam vo kola da se vozam nitu pak da vozam nemozam od doma da iskocam I slicni rab vekje 5 meseci sum vakov seto toa se sluci pred okolu God koga imav prvi napadi posle raskinuvanje na dolga vrska I ne znaev so se slucuva so mene no posle sfativ deka se napadi januari Feb. se zatvoriv celosno imam steganje vo Leva strana od glavata krckanje na vratot a dojde nekoj da mi zbori ili slicno odma osekjam deka kje poludam begam vo dr prostorija I slicno ne iskacam strav mi e ne se osekjam udobno piev dijzapam od 5mg no povekje ne ne sum se sovetuval so dok. bidejki nemozam da ja preminam kapijata od dvorot se mi e ne realno I slicno... dajte sovettttt
Ништо страшно, не си ни прв ни последен. Паничните напади се грозни, ама не се опасни по здравје. Најдобар начин е да си најдеш психотерапевт и за околу 10 средби прилично ќе ти се намалат или комплетно исчезнат. Терапија со лекови (психијатар) помага ама само ги намалува симптомите и по прекин на терапијата повторно се враќаат.
 

INDIJANEC123

Женкар, Илуватар
Член од
17 март 2014
Мислења
3.815
Поени од реакции
6.373
Еве јас ќе ви кажам мое искуство, јас пред година и пол на 31 год прв пат се соочив со паничен напад, бев позитивен на корона на почетокот од пандемијава - Март 2020. Немав симптоми иако имав два теста позитивни но имаше мн шпекулации и најверојатно ми удрило на психа. Симптомите ги добив дента после два негативни кога ме прогласија за излечен. Еден месец се мачев со триста чуда - медитации, дишење незнам ти што и отидов на психијатар. Пиев две недели Хелекс (прв пат се напив тогаш апче за смирување) и 6 месеци Асентра - анти депресив. Иначе сум активен планинарам, точак ова она. Апчињата според мене не помагаат долгорочно но се добри за старт и промена на мајндсет. Сеа во последно не се замарам многу како предходно а мислам дека и кучето ми помогна многу така да препорачувам да си земете некое животниче. Совет до сите доколку не можете да се справите после месец дена со анксиозноста да си посетите психијатар бидејќи залудно ќе се мачите и може и други проблеми од напнатост да си направите. Не е ништо страшно, јас буквално имав по 3-4 панични напади во ден. Сега се осеќам како никогаш да не сум ги имал и ми се смешно дури кога ќе замислам како лежев на земја без воздух а сето тоа од главата. Секако пред да констатирам дека е психолошки проблем проверив се живо и диво на мене. Бидете полабави. Анксиозност не доаѓа преку ноќ (кај мене короната била само тригер иначе сигурно дека сум бил повеќе време напнат без да сум свесен за тоа) и не си оди преку ноќ. Мене ми требаа шест месеци да ја исчистам и после тоа се осеќав многу посилен иако мислев првично дека готово крај на светот е.
 
Член од
15 август 2016
Мислења
69
Поени од реакции
34
Здраво. Сакам да ве прашам за мислење на мојата ситуација. Пред година ипол го имав првиот паничен напад. Односно не знаев дека е тоа бидејќи додека не ми се слоши во гужва. После 3 месеци тестирање на се што е можно (крв, еег, тироидна, средно уво, магнетна и сл.) ми потврдија Вратна спондилоза и анксиозност. За вратната одам 2 пати годишно на физикални, носам околу вратот шансова кравата и вежбам јога. За анксиозноста пијам АД и деметрин( пиев хелекс но многу ме успиваше) вежбам, шетам по природа, медитирам, одам на биоенергичар но нема подобрување. Почнав да одам и во Центарот за биоинформатика, ми го потврдија истото и на тој алтернативен начин се лечам но сеуште нема подобрување. Констамтно ми е лошо, ми се гади, мислам дека тонам, паничам. Не можам ни да се вработам, голем проблем ми е ситуацијава. Некој совет или мислење? Прегледај го приврзокот 271258
Zdravo dali imate podobruvajne od Bioinformatikata
 
Член од
29 јуни 2021
Мислења
15
Поени од реакции
2
Nekoj iskustvo so Elicea 20mg vekje ja pijam 20dena nemam nekoj golemi podobruvanja...
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.719
Поени од реакции
18.455
Еве јас ќе ви кажам мое искуство, јас пред година и пол на 31 год прв пат се соочив со паничен напад, бев позитивен на корона на почетокот од пандемијава - Март 2020. Немав симптоми иако имав два теста позитивни но имаше мн шпекулации и најверојатно ми удрило на психа. Симптомите ги добив дента после два негативни кога ме прогласија за излечен. Еден месец се мачев со триста чуда - медитации, дишење незнам ти што и отидов на психијатар. Пиев две недели Хелекс (прв пат се напив тогаш апче за смирување) и 6 месеци Асентра - анти депресив. Иначе сум активен планинарам, точак ова она. Апчињата според мене не помагаат долгорочно но се добри за старт и промена на мајндсет. Сеа во последно не се замарам многу како предходно а мислам дека и кучето ми помогна многу така да препорачувам да си земете некое животниче. Совет до сите доколку не можете да се справите после месец дена со анксиозноста да си посетите психијатар бидејќи залудно ќе се мачите и може и други проблеми од напнатост да си направите. Не е ништо страшно, јас буквално имав по 3-4 панични напади во ден. Сега се осеќам како никогаш да не сум ги имал и ми се смешно дури кога ќе замислам како лежев на земја без воздух а сето тоа од главата. Секако пред да констатирам дека е психолошки проблем проверив се живо и диво на мене. Бидете полабави. Анксиозност не доаѓа преку ноќ (кај мене короната била само тригер иначе сигурно дека сум бил повеќе време напнат без да сум свесен за тоа) и не си оди преку ноќ. Мене ми требаа шест месеци да ја исчистам и после тоа се осеќав многу посилен иако мислев првично дека готово крај на светот е.
Има голема листа на физиолошки кондиции кои прават мимика на анксиозност, има солидна бројка на погрешно "дијагностицирани" за жал.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom