Анкета: Mercedes A180 CDI v.s. VW Golf VII 2.0 TDI?

Кој од овие два автомобили е подобар и зошто?


  • Вкупно гласачи
    30
Член од
28 август 2009
Мислења
1.529
Поени од реакции
3.171
Еднаш возев рент а кар Б класа во Хрватска (мислам беше модел од 2015та) и не ме фасцинира нешто посебно. За возило што кошта над 30к евра ниту нуди перформанси, ниту особено добар комфор.
Јасно јасно. Али сепак зборам за 2008ма година. За таа пара мислам дека е сосема ок.

За новиве модели или за понови години (у случајов 2015), им го плаќаш брендот, јбг.
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.634
Поени од реакции
1.489
Нема да се мачи со ниедно возило над 90кс :)

Инаку ако веќе сака половно јас би одел на возило купено во мкд со не повеќе од 4 години старост.
Пред 2 години имав прилика да пробам Skoda Superb, чудовиште од возило, на 180км/h внатре ми изгледаше како да возам 80км.
Прејака изолација, удобна, многу простор, автопатот ми се виде без нерамнини од што има добра амортизација :)
Инаку половни од 2015/2016та се наоѓаат за околу 14к евра.

Друга опција полоша за нијанса и поефтина за 2-3к октавиа.
Ne gi biva iako komotno mozes dusek za dvajca da stavis u superb, probano pred 5 godini lol. Imam dvajca drugari imaa superb. Edniot od 2009 saloon, drugiot od 2016 estate. I dvajcata imaa problemi so motor i nikoj ne znae shto im e. Sosem druga rabota e sho ovaa od 2009ta plastikata na vratite se raspagjase samo od malku sonce vo Anglija.

Potpolno se soglasuvam so tebe deka e podobro da si kupi kola kupena od mk do 4-5god stara otkolku od uvoz koja po nekoja 'slucajnost' site se so 180k km.

Kilometrite na golfot moze da se proverat so VCDS, bidejki ke pokaze km od ecu i kilometraza na sal tabla pod pretpostavka deka ecu ne e smeneto.
Автоматски споено мислење:

Да ама разликата е во тоа што бмв ауди мерцедес со таква опрема е 20.000 поскапо од стандард варијанта.А сузуки тојота киа им е основно ниво на опрема.
Одам со бмв од 35.000 еу во сузуки да гледаме авто за пријател и се запрепастив.Сфит од 13.000 еу има греачи на седиште,blind spot ретровизор,автоматско кочење при обструкција на патот,адаптивен темпомат,hill assist.Влагаш у бмв и ти останува да се тешиш дека возиш премиум брнд.
Zaboravi da spomnes i deka swiftot e ko onie traskalacata za mali deca dodeka go vozis naokolu bidejki se zivo tropa, da ne zborime za komfort. Me vozea u edno pred 7 godini, uste imam bolki u kicma :D
 
Последно уредено:

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.514
Поени од реакции
34.557
Ne gi biva iako komotno mozes dusek za dvajca da stavis u superb, probano pred 5 godini lol. Imam dvajca drugari imaa superb. Edniot od 2009 saloon, drugiot od 2016 estate. I dvajcata imaa problemi so motor i nikoj ne znae shto im e. Sosem druga rabota e sho ovaa od 2009ta plastikata na vratite se raspagjase samo od malku sonce vo Anglija.

Potpolno se soglasuvam so tebe deka e podobro da si kupi kola kupena od mk do 4-5god stara otkolku od uvoz koja po nekoja 'slucajnost' site se so 180k km.

Kilometrite na golfot moze da se proverat so VCDS, bidejki ke pokaze km od ecu i kilometraza na sal tabla pod pretpostavka deka ecu ne e smeneto.
Автоматски споено мислење:


Zaboravi da spomnes i deka swiftot e ko onie traskalacata za mali deca dodeka go vozis naokolu bidejki se zivo tropa, da ne zborime za komfort. Me vozea u edno pred 7 godini, uste imam bolki u kicma :D
Не знам каков е за одржување, службен беше, плус знаеш дека службената кола е најбрза :D
 
Член од
29 јуни 2018
Мислења
3.453
Поени од реакции
5.435
Zaboravi da spomnes i deka swiftot e ko onie traskalacata za mali deca dodeka go vozis naokolu bidejki se zivo tropa, da ne zborime za komfort. Me vozea u edno pred 7 godini, uste imam bolki u kicma :D
Добро сеа, затоа Сузуки Свифт Хибрид Спорт 2021ва година во Македонија кошта 21.500 евра :D

Иако прв пат гледам да се жалат од „поновите“ модели на сузуки :D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom