Анкета за воведување обезбедување во училиштето

Член од
12 август 2010
Мислења
2.890
Поени од реакции
906
Сабајле на класен час добивме вакви лифчиња ко демек анкета кој треба да ги однесеме утре пополнети и потпишани од нашите родители..вака иде

На состанокот на Советот на родители одржан на хх.хх.2010 год.членовите на советот донесоа едногласна одлука да се започне постапка за воведување физичко обезбедување на училишниот двор и училишниот објект на ______________(школо тоа и тоа),со цел да се зголми безбедноста на учениците при престојот во училиштето.Обезбедувањето би го вршела Агенција за обезбедување која би била избрана на оглас за јавни набавки,а трошоците во износ од окулу 50 денари по ученик месечно ми ги подмирувале родителите.И сеа натаке иде ДА или НЕ ова она...... е сеа..јас вака размислувам..(Анкетата ќе биде изгласана со ДА) пошо има многу гзолизажи...е сеа професориве стварно не размислуваат..што ќе ми мене физичко обезбедување во дворот коа сите тепачки надвор од дворот се случуваат..башка ако веќе треба да се воведе..нели тоа треба да биде на трошок на училиштето? Башка пресметувам вака...1000 ученици х 50 околу 50 000 илјадарки...со тие пари Чак Норис неможат да го донесат...:vozbud:
 
Член од
4 јуни 2009
Мислења
11.329
Поени од реакции
27.873
Тепачките се случуваат надвор од школо?А кој гарантира дека тоа нема да се деси и во дворот?Доволно е само еднаш да има посериозна тепачка(пр. нож) и толку требе пример е Орце...До вчера немаше тепачки ете ги се збрцаа!А тоа да не е годишно неможе да е месечно и да е месечно би било 3-4 што е сосем во ред.Иако и ја сум против обезбедување зошто често е неефикасно ама и коа ке размислиш и те како треба.Ете сеа поселедна година у средно и што да видам, 40 деца во клас со по 10 маси и со 30 столчиња сме неаме на што да седиме они ставаат камери, и пази и во ходник и во училни што мислам не е во ред и добро мислев после 2 дена само кабли останаа:toe:И после зашто сите мислеле дека не ни треба обезбедување...
 
Член од
12 август 2010
Мислења
2.890
Поени од реакции
906
Тепачките се случуваат надвор од школо?А кој гарантира дека тоа нема да се деси и во дворот?Доволно е само еднаш да има посериозна тепачка(пр. нож) и толку требе пример е Орце...До вчера немаше тепачки ете ги се збрцаа!А тоа да не е годишно неможе да е месечно и да е месечно би било 3-4 што е сосем во ред.Иако и ја сум против обезбедување зошто често е неефикасно ама и коа ке размислиш и те како треба.Ете сеа поселедна година у средно и што да видам, 40 деца во клас со по 10 маси и со 30 столчиња сме неаме на што да седиме они ставаат камери, и пази и во ходник и во училни што мислам не е во ред и добро мислев после 2 дена само кабли останаа:toe:И после зашто сите мислеле дека не ни треба обезбедување...

Не се согласувам со тебе ваљда пошо до сега сум немал проблеми со тепачки....брат II год сум и никој н изадевам ни сакам да ме задева...а ако мислиш дека 2ца батки од обезбедување ќе те штитат да не ти збрцаат нож грешка си...арно си имаше полиција...ја незнам што ги мрзи да стојат со тоа марицата пред школо..и така дремат у станица :smir:
 
Член од
4 јуни 2009
Мислења
11.329
Поени од реакции
27.873
Не се согласувам со тебе ваљда пошо до сега сум немал проблеми со тепачки....брат II год сум и никој н изадевам ни сакам да ме задева...а ако мислиш дека 2ца батки од обезбедување ќе те штитат да не ти збрцаат нож грешка си...арно си имаше полиција...ја незнам што ги мрзи да стојат со тоа марицата пред школо..и така дремат у станица :smir:
Сите викаат немале проблеми и пак ќе го земам Орце за пример..Од каде знаеш дека нема тоа да ти се деси недај боже на тебе или на некој друг?А, и реков против сум зошто како прво неможе 2ца да штитат школо од 1000 ученици и неможе на сите да пазат, и често се неефикасни.Некој си вика што ќе плаќам да се тепам и да ме носи кај директор за казни.Едноставно нема решение за ова ако сака некој да те тепа дали во школо дали надвор ќе те фати и крај на приказната.Така да обезбедувањето е корисно а од друга страна и не е.
 

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
11.163
Поени од реакции
15.952
Охооо, ова кај нас уште од поодамна го има. Се сеќавам дека коа бев втора се десија некои глупости низ школо по што беше итно донесена одлука да се избере агенција која ќе го обезбедува школото
Е сега околу плаќањето знам дека само една година ние учениците плаќавме за обезбедување, а потоа школото само одвојуваше средства за таа агенција.
Инаку сметам дека тоа е горе долу исправна одлука, затоа што во денешно време кој знае што може да ти се случи низ училиште а вака кога ќе видат дека има некој кој седи тука и знаат дека ако направат некоја беља неминовно ќе бидат казнети, без разлика каква ќе биде таа казна.
 
Член од
12 август 2010
Мислења
2.890
Поени од реакции
906
Охооо, ова кај нас уште од поодамна го има. Се сеќавам дека коа бев втора се десија некои глупости низ школо по што беше итно донесена одлука да се избере агенција која ќе го обезбедува школото
Е сега околу плаќањето знам дека само една година ние учениците плаќавме за обезбедување, а потоа школото само одвојуваше средства за таа агенција.
Инаку сметам дека тоа е горе долу исправна одлука, затоа што во денешно време кој знае што може да ти се случи низ училиште а вака кога ќе видат дека има некој кој седи тука и знаат дека ако направат некоја беља неминовно ќе бидат казнети, без разлика каква ќе биде таа казна.

И ја сум за обезбедуење....не викам не...ама на сметка на школото..шо има мене да ме реметат со обезбедување искрено....
 
Б

Бат Елохим

Гостин
Да си се распрашаат родителите за што точно е обезбедувањето! Мислам дека е за инвентар, а не за лица! Исто ко у банките. Не ги чуваат службениците. Кај децата во школо има обезбедување, еден стои на врата, а школото е хотел промаја, кој сака влага и излегува, дури некои деца со по 5-6 години бегаа.

И ако е од тој тип, а поинаку не смее да е (мислам), џабе ќе плаќаат. + од парите провизија си земаат склучивачите на договор и така натака...
 

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
11.163
Поени од реакции
15.952
И ја сум за обезбедуење....не викам не...ама на сметка на школото..шо има мене да ме реметат со обезбедување искрено....
Абе види, вака или така секако можат тебе да те натераат да плаќаш. Еве на пример ќе ти ја зголемат партиципацијата, па сакал не сакал ќе си платиш.
 
Б

Бат Елохим

Гостин
Абе види, вака или така секако можат тебе да те натераат да плаќаш. Еве на пример ќе ти ја зголемат партиципацијата, па сакал не сакал ќе си платиш.
ова не е точно! Ако на крај ти дадат сведителство без печат, одма си одиш кај народен правобранител и они ќе им пратат едно писменце печат добијаш за 24 часа.
 

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
11.163
Поени од реакции
15.952
ова не е точно! Ако на крај ти дадат сведителство без печат, одма си одиш кај народен правобранител и они ќе им пратат едно писменце печат добијаш за 24 часа.
Ех, ја коа бев средно ретко кој го знаеше ова. :)
Инаку, не се плаќаше партиципација на почеток на година ?
 
Член од
12 август 2010
Мислења
2.890
Поени од реакции
906
Абе види, вака или така секако можат тебе да те натераат да плаќаш. Еве на пример ќе ти ја зголемат партиципацијата, па сакал не сакал ќе си платиш.

Е пријателе у наше село не се плаќа партиципација...мада не помнам...иначе нема да се инатам за 50 денара секако...каде сите цигани таму и асан али....не е тоа финтата
 
М

Мартин`

Гостин
Е вака пошто ја знам ситуацијава повеќе мислам дека стварно е глупо ова со обезбедувањево и од ова ќе ќарат само директориве со наместени агенции за обезбедувањево. Прво мислам дека ова е само идеа на училиштето значи не верувам дека во цела Македонија ќе прават вака, второ ова е во Велес а искрено таму тепачките се стварно ретки посебно ако не не се задеваш гарант нема никој ништо да ни направи. Е сега е проблемот зошто па учениците/родителите да го плаќаат тоа ? Да речеме во Хемиска/Гимназија што е училиштето секој ден шетаат полицајци во дворот како обезбедување. Како може они да не плаќаат да имаат од полиција а ние да плаќаме приватно обезбедување ?

Полицајците за тоа зимаат пари нека шетаат поредовно и готово.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.690
Поени од реакции
12.082
Уште малку и на семкарници ќе им дадат обезбедување. Фино лепо-намерно поставени ситуации за да се искамчи обезбедување и (што велите погоре) денар повеќе у џеб.
Државна установа сама треба да се грижи за имотот, за сијалиците, компјутерите...секој месец плаќаме давачки, а кај идат не се знае. Секоја родителска се говори највеќе за плаќање, за рати, за наводно осигурување...и се вадат добри пари од родителот. А обезбедување на лица со само едно или две лица...тоа е малку потешко. У ствари од разбирливи причини во доста школи и незамисливо.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom