Анкета: Локални избори 2021 (кандидати, активности и кампањи)

II фаза: За кого ќе гласате на локални избори 2021?

  • СДСМ

    Гласови: 17 7,2%
  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 65 27,4%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 108 45,6%
  • ДУИ

    Гласови: 6 2,5%
  • АЛИЈАНСА НА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 2 0,8%
  • БЕСА

    Гласови: 2 0,8%
  • ДПА

    Гласови: 1 0,4%
  • Друга партија (ќе пишам за која)

    Гласови: 13 5,5%
  • Независен кандидат (ќе пишам за кого)

    Гласови: 23 9,7%

  • Вкупно гласачи
    237
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.

STEALTH

God is a DJ
Член од
25 ноември 2011
Мислења
10.620
Поени од реакции
14.357
Државната изборна комисија на денешната сдница ја поништи предложената измена на упатството за важечки и неважечки гласачки ливчиња во пресрет на вториот круг од локалните избори.

Предложената измената, која сега е поништена, предвидуваше за важечки да се сметаат и гласачките ливчиња без печат, во ситуации кога е направен пропуст од страна на избирачкиот одбор. Во оваа ситуација за важечки ќе се сметаат само ливчињата со задолжителен печат.

Од ДИК објаснија и дека предложената измена донесена вчера, произлегува од пресудата на уставниот суд да прогласи ливчиња без печат за важечки, поради што на едно избирачко место во Шуто Оризари ќе има прегласување. Втор круг од локалните избори ќе има во 44 општина, а покрај во Шуто Оризари, прегласување ќе има и на едно избрачко место во Дебар.
Укинато е тоа без печат да важат.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.709
Поени од реакции
15.580
Во моментов најголем блам е Бугари да те бранат...За греота женава...
не ја бранат... се праат на удрени... ова е веќе 3 дена, може бг амбасада званично да каже, ама молчи, зајко е најголемиот блгарин, само игра игри..
Чудно е зошто Даниела и Вмро молчат, еве јас сум сигурен дека сликата на фотошопираната бг лична карта е од нашето МВР, од Досието... а формулар на бг лична карта имаат
Значи пак кажувам, ова е КРИМИНАЛ и злоупотреба на МВР а по совети на србинот што го ангажираа....

Абе им направија на најголеми белосветски гангстери двоен идентитет и пасоши, нема па да направат фотошоп бг лична карта.... Утре и бг пасош ќе излезе, иако таа си има дипломатски и што к*р и е блгарски....
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
5.041
Поени од реакции
12.031
Мене нешто во ситуацијава не ми е јасно еве може некој да ми појасни... И што и да има БГ државјанство? Уште малку третина од земјава ќе има, куп политичари веќе имаат. Знам дека не може во дипломатија да работи ако има двојно државјанство, ама за градоначалник? Што ќе направи? Ќе ги збратими Скопје и Пловдив?
Нешто што легитимно се прави години наназад го користат како аргумент за дискредитација?
Па кој остана легитимен од политичариве да морализира околу патриотизам?
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.709
Поени од реакции
15.580

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
26.492
Поени од реакции
80.553
Еве го и Зоки сабајлево во интервју рекол да се повлечи Данела од трката за градоначалник ради наводниот бугарски пасош... Ај копитава од Бихачка што тераат црна пропаганда сваќам, им жежи под нозе, али и чим Муртинецов почна со овие муабети, значи ептен им е кнап работава. Мислам дека во Недела и полнење на кутии нема да им помогне.

Сега целата пропаганда им е свртена кон Данела, го баталија Куманово, Битола и другите општини.
 

STEALTH

God is a DJ
Член од
25 ноември 2011
Мислења
10.620
Поени од реакции
14.357
Претходно пишав дека во втор круг разликата ќе биде 15.000...
Се премислив. Минимум 22.000 разлика ќе биде после новиве глупости што сами си ги прават.
 

Борат

Сагдиев
Член од
22 јули 2019
Мислења
1.126
Поени од реакции
445
Еее скопјани сега видовте ли дека нема за кого да гласате?
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
4.874
Поени од реакции
7.740
Pred nekoja minutia na nova press, izvadija I bugarska licna karta so slika...
Se na se, ke bide golem blam za nekogo - ili komunjarite so falsifikat, ili menadzerot so lazenje...
А што ако е фејк, сдс имаше фабрика за фејк лк и пасоши, зошто сега да не се служат со исти финти, додека некој докаже што како било, ефектот постигнат е, во овој случај ќе видиме дали позитивно или негативно за сдсс.
А на крај краева што и ако е бугарка и тоа вистински да се осеќа така. Ко може некој албанец, влав, србин, циган и некој севењрџан да биде градоначалник или премиер, претседател, зошто да не може и некоја бугарка.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.125
Поени од реакции
17.913
Мене нешто во ситуацијава не ми е јасно еве може некој да ми појасни... И што и да има БГ државјанство? Уште малку третина од земјава ќе има, куп политичари веќе имаат. Знам дека не може во дипломатија да работи ако има двојно државјанство, ама за градоначалник? Што ќе направи? Ќе ги збратими Скопје и Пловдив?
Нешто што легитимно се прави години наназад го користат како аргумент за дискредитација?
Па кој остана легитимен од политичариве да морализира околу патриотизам?
Тотално е небитно дали има Даниела бугарско државјанство.

Но, ова што се случува со укинување на печатите е катстрофа, посебно откако бувнаа 11 милиони евра за фингерпринт.

Кој и да се согласил со оваа одлука треба да одговара.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: A__
Член од
1 јули 2020
Мислења
1.638
Поени од реакции
7.509
Сега излезе комплетно различна ситуација. Уставен суд е всушност тој кој ја направил целата глупост и изгласал против законска одлука.

На избирачко место во Шутка каде што немало печат на гласачките ливчиња, наместо истите да бидат отфрлени и прогласени за неважечки ( за тоа гласале и од ДИК) , они од уставен донеле одлука дека тоа не било во ред и дека треба прегласување на избирачкото место.
 

STEALTH

God is a DJ
Член од
25 ноември 2011
Мислења
10.620
Поени од реакции
14.357
Тотално е небитно дали има Даниела бугарско државјанство.

Но, ова што се случува со укинување на печатите е катстрофа, посебно откако бувнаа 11 милиони евра за фингерпринт.

Кој и да се согласил со оваа одлука треба да одговара.
Го укинаа тоа де, аман.
Читајте малку.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.629
Поени од реакции
33.184
Еве го и Зоки сабајлево во интервју рекол да се повлечи Данела од трката за градоначалник ради наводниот бугарски пасош... Ај копитава од Бихачка што тераат црна пропаганда сваќам, им жежи под нозе, али и чим Муртинецов почна со овие муабети, значи ептен им е кнап работава.
Мутринецот најмногу се плаши: нели вети дека ќе даде оставка од премиерската функција ако Шилегов изгуби во Скопје.
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
5.041
Поени од реакции
12.031
Мутринецот најмногу се плаши: нели вети дека ќе даде оставка од премиерската функција ако Шилегов изгуби во Скопје.
Има една: маж рекол, маж одрекол... Ама тоа е за мажи...
 

Con Artist

the man with the key
Член од
1 мај 2012
Мислења
5.024
Поени од реакции
19.503
Мутринецот најмногу се плаши: нели вети дека ќе даде оставка од премиерската функција ако Шилегов изгуби во Скопје.
Да да, за оставката е најмногу уплашен. Впрочем, како што беше многупати досега уплашен.

 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom