Анкета: Локални избори 2021 (кандидати, активности и кампањи)

II фаза: За кого ќе гласате на локални избори 2021?

  • СДСМ

    Гласови: 17 7,2%
  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 65 27,4%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 108 45,6%
  • ДУИ

    Гласови: 6 2,5%
  • АЛИЈАНСА НА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 2 0,8%
  • БЕСА

    Гласови: 2 0,8%
  • ДПА

    Гласови: 1 0,4%
  • Друга партија (ќе пишам за која)

    Гласови: 13 5,5%
  • Независен кандидат (ќе пишам за кого)

    Гласови: 23 9,7%

  • Вкупно гласачи
    237
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.302
Поени од реакции
19.652
Не верувам дека ќе излезе и рече гласајте за Данела/Максим/ДПМНЕ/итн туку ќе свика прес и ќе има говор во стил благорадам на сите гласачи на Левица, за втор круг ние не подржуваме никој ама ако гласате, не гласајте за СДС.
Георгиевски вели дека не може да неговите гласачи да им каже за кого да го дадат гласот ,но оти е јасно против кого била усмерена изборната кампања изминатите денови и оти од тоа може граѓаните да извлечат заклучок.

-Јас само знам за кого не би гласал а тоа е за Шилегов. Но, не можете на овие 21.000 освестени луѓе да им кажете за да гласаат. Ја навредувате нивната интелегенција. Но,еве им порачувам: Да не гласате за Шилегов-порачува Камиказа.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.701
Поени од реакции
33.335
Кај мене у Гази Баба се избра градоначалник па јас пак ќе излезам само да го тргнам шилегов и да не го гледам више како пијан дава изјави. Истото и многу мои другари ќе го направат.. Нема причина зашто не би гласал за најважното на овие избори - главен на градот кај шо живееш.
ОК, тоа е твое право, ама нелогично е да очекуваш дека сите размислуваат исто како тебе.
 
M

Macedon1um

Гостин
ne ja gledam kako socijalisticka nego kako ekoloska. pomalku koli na ulica.

ona e neli nezavisna, ke vidime dali ke zaposluva ili nesto drugo ke se slucuva...
Ако е за екологија пишав погоре друг начин како да се стимулира а вака цел ден пензионерите да си се возат бесплатно оти немаат друга работа да пополнат време, ЈСП ќе го направат загубар како и многу други државни претпријатија (пошти, железници, шуми) па после владата ќе треба да им ги покрива нивните долгови.

Пак ќе кажам за Скопје требаше кандидат човек со менаџерско искуство во приватен сектор, со интегритет и докажан а не исфорсирани ликови од лоби групи
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.288
Поени од реакции
22.528
Ако е за екологија пишав погоре друг начин како да се стимулира а вака цел ден пензионерите да си се возат бесплатно оти немаат друга работа да пополнат време, ЈСП ќе го направат загубар како и многу други државни претпријатија (пошти, железници, шуми) па после владата ќе треба да им ги покрива нивните долгови.

Пак ќе кажам за Скопје требаше кандидат човек со менаџерско искуство во приватен сектор, со интегритет и докажан а не исфорсирани ликови од лоби групи
abe ajde... autobusite sekako kruzat, neka se vozat nema minus u toa.

nikoj dobar so pribatno iskustvo ne ti se nafaka za takva rabota, sekoj sto go biva zarabotuva 10 pati poveke i moze cesno da si zivee. taka moze ama da e plata 100k evra godisno... apsolutno sum za toa, singapur taka prkna.

ovaa ako bila nesto u komora pak e bolja i ke ima poveke poznavanja od pijanicata. u momentov toa e izborot...
 
Член од
15 февруари 2019
Мислења
913
Поени од реакции
3.572
ОК, тоа е твое право, ама нелогично е да очекуваш дека сите размислуваат исто како тебе.
Јас го мразам арогантното и мрсно теле мицко но после ова што го видов вчера со малтретирањето на Максим од Куманово за инает ќе гласам за кандидатите на дпмне прв пат после 2014.
 
Член од
28 септември 2014
Мислења
971
Поени од реакции
1.375
Јас го мразам арогантното и мрсно теле мицко но после ова што го видов вчера со малтретирањето на Максим од Куманово за инает ќе гласам за кандидатите на дпмне прв пат после 2014.
според мене и не е толку арогантен колку што не го бива за политика, не знае како треба ма да веке неколку години е во шемата требаше да научи
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.288
Поени од реакции
22.528
според мене и не е толку арогантен колку што не го бива за политика, не знае како треба ма да веке неколку години е во шемата требаше да научи
i jas toa mislam ama cudno e sto e profesor bi trebalo da e polesna tranzicijata nego da bese tehnicko lice da kazeme
 
Член од
11 август 2017
Мислења
401
Поени од реакции
333
Готови се и во Куманово, треба само Мицкоски да го подржи Максо, а најверојатно има таква намера.
кај кого ќе одат гласовите кои ги освои ТЕА во Куманово ( мислам беа 1200 )?
 
Член од
17 август 2009
Мислења
3.601
Поени од реакции
5.106
Кај мене у Гази Баба се избра градоначалник па јас пак ќе излезам само да го тргнам шилегов и да не го гледам више како пијан дава изјави. Истото и многу мои другари ќе го направат.. Нема причина зашто не би гласал за најважното на овие избори - главен на градот кај шо живееш.
За извинувам у старт ако си со искрени намери. (Пошто ми мириса на штабски бот, со мрсни амбиции:D)
Ама, да искачаш и да се гужваш и чекаш ко стока *по втор пат, за да бутнеш некој неспособен со некој што највероватно Скопје ќе го направи како Дубаи (сарказам)... што да кажам, ви завидувам на вашата желба и елан, сигурно и си мн млад (18-21 год. макс), бтв и ја тогаш последен пат гласав и паднав на тие емоции :D

Мислам Ок, ја се залагам за бојкот на државата како држава целосно пошто е дно, и нејќам ни па моево да делува пропагирање и сл, ама не верувам повеќе на политика во МК.
*Поготово на политичари и партии со багаж. Ете за Левица кој гласал или би гласал воопшто му се прашта тој грев од лекомисленост. Како непокварена засега група на луѓе и идеи.
Автоматски споено мислење:

кај кого ќе одат гласовите кои ги освои ТЕА во Куманово ( мислам беа 1200 )?
Што е до нејзе кај Сдсм ради коалицијата, и плус се спречка со Максим. Ама пошто гласале луѓе со други намери (да дадат шанса на некој нов млад лик) ваљда 80% за никој.
 
Член од
1 јули 2020
Мислења
1.652
Поени од реакции
7.549
Капнале пари изгледа, ми мириса дека ботовиве од СДС се вратија пак после пописот. Се надевам тој меџанерот на ботови што им беше од темата за Попис пак е вратен. Тогаш правеше доста добри психолошки анализи, сега се надевам дека го дообучиле и ќе може и да ми направи еден хороскоп за новата година.

А со СДС е готово завршени се. Сега на 31 ќе имаат и помалку гласови од во прв круг, па макар и 100 милиони евра истурат помеѓу двата круга. Ова ќе беше секогаш случајот ако ДПНЕ изгубеја или извадеа нерешено тогаш до втор круг ќе се распаднеа, СДС ако изгубеше во прв круг сите клиентелисти ќе си отидеа.

Сите што чекале од СДС за работа сега куцаат на вратите на ДПНЕ зошто знаат дека на ниво на град Скопје СДС ќе нема никаква контрола врз кој ќе биде вработен по ЈП. Нема да имаат контрола врз ниеден совет освен можеби Центар и Скопје и тоа и во двата случаи ќе мора да им дадат претседател на совет да биде или од Шанса за Центар/ЗХГ или од Левица.

Со тоа што Шилегов има НУЛА коалиционен капацитет и сите трети партии и независни листи, Левица, ЛДП/ДОМ, Твоја, ЗХГ се изречито против него и со тоа и гласачите нивни прават да го доживуваат Шилегов негативно он во втор круг ќе изгуби со најмала разлика од 15 000 гласови.

Единствено што останува е да се види дали и ДУИ ќе бидат поразени. Ако може да се создадат коалиции и Алијанса да ги земе Струга и Дебар, ДПНЕ Кичево, Брвеница и Беса Тетово. И они ќе бидат мртви политички. Нова влада и избори на пролет ќе бидат сигурност.
 
Последно уредено:
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom