Анкета: Локални избори 2021 (кандидати, активности и кампањи)

II фаза: За кого ќе гласате на локални избори 2021?

  • СДСМ

    Гласови: 17 7,2%
  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 65 27,4%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 108 45,6%
  • ДУИ

    Гласови: 6 2,5%
  • АЛИЈАНСА НА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 2 0,8%
  • БЕСА

    Гласови: 2 0,8%
  • ДПА

    Гласови: 1 0,4%
  • Друга партија (ќе пишам за која)

    Гласови: 13 5,5%
  • Независен кандидат (ќе пишам за кого)

    Гласови: 23 9,7%

  • Вкупно гласачи
    237
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.

Maksimot

Психијатриски случај
Член од
28 јули 2021
Мислења
277
Поени од реакции
289
Член од
21 септември 2011
Мислења
641
Поени од реакции
1.745
Што се чудите, толку народ остана во мкд, нема луѓе, мора чоекот да потполни место на советничка листа... плус ќоро сакато (во умот) се на листите.
 
Член од
6 февруари 2007
Мислења
4.060
Поени од реакции
4.558
 
Член од
16 април 2014
Мислења
7.059
Поени од реакции
11.027
Само замислете си на видеава од погоре актуелниот градоначалник да беше од ВМРО. Ќе паднеше форумов. - Хахахахаххх цар цар цар лелелелел болест гаси интернетот. Кариерата му ја уништија. Ама сеа пошто е бањат господин, штама.
Истите тие пред 1 недела го возвишуваа гомното Ефтов за тоа што ''го попарил'' Камиказа.
А човеков дното го проби, туѓ срам ме јадеше додека го гледав.
Тоа е тој чипиран северџански ''интелект''.
 
Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.309
Поени од реакции
19.663
Скопје, Центар, Шуто Оризари - Сдсм
Карпош - Стевче Јакимовски
Аеродром, Кисела Вода, Гази Баба, Ѓорче Петров, Бутел - Дпмне
Куманово - Максим Димитриевски
Штип, Кочани, Струмица, Радовиш, Охрид - Сдсм
Велес, Прилеп, Битола, Кавадарци - Дпмне
Тетово, Кичево, Сарај и Чаир - ДУИ
Гостивар и Струга - Алијанса
Дпмне + Левица + Алијанса = мнозинство во Совет на Град Скопје
Советниците на Левица ќе бидат клучни за мнозинство во околу 15 општини.

Ајде вадете парите :misticen:
Струга Алијанса? Не знам многу за Струга ама нели Мерко/ДУИ се главни таму? Гледам и во 2020 ДУИ тепале а СДС имале повеќе гласови од ДПМНЕ така да и како коалиции водат ДУИ+СДС.
 
Член од
7 август 2011
Мислења
4.742
Поени од реакции
12.726
Ајде веќе кога се типува да се пробам, предвидувањава ми се базираат најмногу на тоа што сдсм е на власт. Ќе има многу поткуп, притисоци, договарања и тн., на крај мислам дека сдс ќе си ја задржат власта, т.е. градоначалничките места. Во советите речиси никој нема да има апсолутно мнозинство, па ќе биде прилично закочена работата, особено во скопските општини. Мислам дека левица секаде ќе има одлучувачки глас, па тоа ќе допринесе да паднат маските кај сдсдпмне кои ќе мораат да си ја активираат и јавно коалицијата преку гласање во општинските совети.


СДСМ - Скопје, Карпош, Центар, Бутел, Шуто Оризари;
ВМРО - Гази Баба, Ѓорче Петров, Аеродром, Кисела Вода;
ДУИ - Сарај и Чаир

тројка:
СДСМ - Кочани, Берово, Крива Паланка, Делчево, Пехчево, Берово, Виница;
ВМРО - Штип, Пробиштип, Кратово, Велес

четворка:
СДСМ - Радовиш, Струмица, Валандово, Гевгелија, Дојран, Демир Капија;
ВМРО - Неготино, Кавадарци, Прилеп.

петка:
СДСМ - Битола, Охрид, Крушево, Маврово, Ресен, Вевчани - СДСМ
ДУИ - Струга, Дебар.

шестка:
ДУИ - Кичево
Алијанса - Гостивар
Тетово хаос ќе биде не можам ни да прогнозирам на тепка. Мислам дека нема да биде ДУИ.

Куманово - Максим
 
Член од
18 септември 2020
Мислења
1.029
Поени од реакции
5.676
Ајде веќе кога се типува да се пробам, предвидувањава ми се базираат најмногу на тоа што сдсм е на власт. Ќе има многу поткуп, притисоци, договарања и тн., на крај мислам дека сдс ќе си ја задржат власта, т.е. градоначалничките места. Во советите речиси никој нема да има апсолутно мнозинство, па ќе биде прилично закочена работата, особено во скопските општини. Мислам дека левица секаде ќе има одлучувачки глас, па тоа ќе допринесе да паднат маските кај сдсдпмне кои ќе мораат да си ја активираат и јавно коалицијата преку гласање во општинските совети.


СДСМ - Скопје, Карпош, Центар, Бутел, Шуто Оризари;
ВМРО - Гази Баба, Ѓорче Петров, Аеродром, Кисела Вода;
ДУИ - Сарај и Чаир

тројка:
СДСМ - Кочани, Берово, Крива Паланка, Делчево, Пехчево, Берово, Виница;
ВМРО - Штип, Пробиштип, Кратово, Велес

четворка:
СДСМ - Радовиш, Струмица, Валандово, Гевгелија, Дојран, Демир Капија;
ВМРО - Неготино, Кавадарци, Прилеп.

петка:
СДСМ - Битола, Охрид, Крушево, Маврово, Ресен, Вевчани - СДСМ
ДУИ - Струга, Дебар.

шестка:
ДУИ - Кичево
Алијанса - Гостивар
Тетово хаос ќе биде не можам ни да прогнозирам на тепка. Мислам дека нема да биде ДУИ.

Куманово - Максим
Охрид мислам вмро ќе добие, за другите исто мислам и јас. Штета само за Центар, дечкото од Левица делува топ. Мислам за парламентарни печен е за пратеник.
 
Член од
7 август 2011
Мислења
4.742
Поени од реакции
12.726
Охрид мислам вмро ќе добие, за другите исто мислам и јас. Штета само за Центар, дечкото од Левица делува топ. Мислам за парламентарни печен е за пратеник
Најдолго се мислев за Охрид. Првично ми беше во вмро групата ама нефи ме премисли. Може да заврши и така и така.
 

Zaptija Stojkov

Комунист
Член од
23 февруари 2010
Мислења
3.127
Поени од реакции
2.765
Со ова се добиваат гласови на социјално ранливите категории од кои егзистираат двата големи партиски блока... И со еден сендвич и конзерва пиво во автобусите...

potkup.jpg
 
Член од
11 август 2017
Мислења
401
Поени од реакции
333

Maksimot

Психијатриски случај
Член од
28 јули 2021
Мислења
277
Поени од реакции
289
Ајде веќе кога се типува да се пробам, предвидувањава ми се базираат најмногу на тоа што сдсм е на власт. Ќе има многу поткуп, притисоци, договарања и тн., на крај мислам дека сдс ќе си ја задржат власта, т.е. градоначалничките места. Во советите речиси никој нема да има апсолутно мнозинство, па ќе биде прилично закочена работата, особено во скопските општини. Мислам дека левица секаде ќе има одлучувачки глас, па тоа ќе допринесе да паднат маските кај сдсдпмне кои ќе мораат да си ја активираат и јавно коалицијата преку гласање во општинските совети.


СДСМ - Скопје, Карпош, Центар, Бутел, Шуто Оризари;
ВМРО - Гази Баба, Ѓорче Петров, Аеродром, Кисела Вода;
ДУИ - Сарај и Чаир

тројка:
СДСМ - Кочани, Берово, Крива Паланка, Делчево, Пехчево, Берово, Виница;
ВМРО - Штип, Пробиштип, Кратово, Велес

четворка:
СДСМ - Радовиш, Струмица, Валандово, Гевгелија, Дојран, Демир Капија;
ВМРО - Неготино, Кавадарци, Прилеп.

петка:
СДСМ - Битола, Охрид, Крушево, Маврово, Ресен, Вевчани - СДСМ
ДУИ - Струга, Дебар.

шестка:
ДУИ - Кичево
Алијанса - Гостивар
Тетово хаос ќе биде не можам ни да прогнозирам на тепка. Мислам дека нема да биде ДУИ.

Куманово - Максим
А во Кривогаштани?
 
Член од
25 август 2009
Мислења
2.078
Поени од реакции
1.243
Ајде веќе кога се типува да се пробам, предвидувањава ми се базираат најмногу на тоа што сдсм е на власт. Ќе има многу поткуп, притисоци, договарања и тн., на крај мислам дека сдс ќе си ја задржат власта, т.е. градоначалничките места. Во советите речиси никој нема да има апсолутно мнозинство, па ќе биде прилично закочена работата, особено во скопските општини. Мислам дека левица секаде ќе има одлучувачки глас, па тоа ќе допринесе да паднат маските кај сдсдпмне кои ќе мораат да си ја активираат и јавно коалицијата преку гласање во општинските совети.


СДСМ - Скопје, Карпош, Центар, Бутел, Шуто Оризари;
ВМРО - Гази Баба, Ѓорче Петров, Аеродром, Кисела Вода;
ДУИ - Сарај и Чаир

тројка:
СДСМ - Кочани, Берово, Крива Паланка, Делчево, Пехчево, Берово, Виница;
ВМРО - Штип, Пробиштип, Кратово, Велес

четворка:
СДСМ - Радовиш, Струмица, Валандово, Гевгелија, Дојран, Демир Капија;
ВМРО - Неготино, Кавадарци, Прилеп.

петка:
СДСМ - Битола, Охрид, Крушево, Маврово, Ресен, Вевчани - СДСМ
ДУИ - Струга, Дебар.

шестка:
ДУИ - Кичево
Алијанса - Гостивар
Тетово хаос ќе биде не можам ни да прогнозирам на тепка. Мислам дека нема да биде ДУИ.

Куманово - Максим
Ако ова се деси, јас догодина се отселувам од државата. Од 2017 до сега оваа влада успеа да не донесе на самото дно и не ми се верува како има уште луге што ги гласаат а не па да помислам дека ќе победат. За жалење сме ако ни се деси прогнозава
 
Член од
15 февруари 2019
Мислења
913
Поени од реакции
3.575
Ако ова се деси, јас догодина се отселувам од државата. Од 2017 до сега оваа влада успеа да не донесе на самото дно и не ми се верува како има уште луге што ги гласаат а не па да помислам дека ќе победат. За жалење сме ако ни се деси прогнозава
Проблемот е што нема никаква опозиција, не може телето кое се претставува како опозициски лидер а се смешкаше и не превземаше ништо на сите предавства од муртињо туку напротив и му беше негов соработник во престапите, да дава отпор или да биде предводник на смената кога народот воопшто нема доверба во него.

Да имавме здрава опозиција муртињо и цела таа копитарска багра негова ќе беше сменет уште во 2018 а голем дел ќе беа во затвор, за жал имаме еден бот кој само се смешка и дозволува да проаѓа што и да прави муртинецот.
 

ultras1988

4600
Член од
6 февруари 2014
Мислења
2.965
Поени од реакции
6.789
Ајде веќе кога се типува да се пробам, предвидувањава ми се базираат најмногу на тоа што сдсм е на власт. Ќе има многу поткуп, притисоци, договарања и тн., на крај мислам дека сдс ќе си ја задржат власта, т.е. градоначалничките места. Во советите речиси никој нема да има апсолутно мнозинство, па ќе биде прилично закочена работата, особено во скопските општини. Мислам дека левица секаде ќе има одлучувачки глас, па тоа ќе допринесе да паднат маските кај сдсдпмне кои ќе мораат да си ја активираат и јавно коалицијата преку гласање во општинските совети.


СДСМ - Скопје, Карпош, Центар, Бутел, Шуто Оризари;
ВМРО - Гази Баба, Ѓорче Петров, Аеродром, Кисела Вода;
ДУИ - Сарај и Чаир

тројка:
СДСМ - Кочани, Берово, Крива Паланка, Делчево, Пехчево, Берово, Виница;
ВМРО - Штип, Пробиштип, Кратово, Велес

четворка:
СДСМ - Радовиш, Струмица, Валандово, Гевгелија, Дојран, Демир Капија;
ВМРО - Неготино, Кавадарци, Прилеп.

петка:
СДСМ - Битола, Охрид, Крушево, Маврово, Ресен, Вевчани - СДСМ
ДУИ - Струга, Дебар.

шестка:
ДУИ - Кичево
Алијанса - Гостивар
Тетово хаос ќе биде не можам ни да прогнозирам на тепка. Мислам дека нема да биде ДУИ.

Куманово - Максим
Ме чуди Бутел што гледам го стават сите во графи СДС а ДПМНЕ таму извади доста јак кандидат, до толку ја албанизираа општината или на што се должи тоа, кандидатот на Бутел од СДС не ми стои за добар, ако Македонците си дозволат луксуз да победи СДС тогаш дефинитивно и не заслужуват да бидат претпознатливи повеќе од гробиштата на Скопје.
 
Член од
7 август 2011
Мислења
4.742
Поени од реакции
12.726
Ме чуди Бутел што гледам го стават сите во графи СДС а ДПМНЕ таму извади доста јак кандидат, до толку ја албанизираа општината или на што се должи тоа, кандидатот на Бутел од СДС не ми стои за добар, ако Македонците си дозволат луксуз да победи СДС тогаш дефинитивно и не заслужуват да бидат претпознатливи повеќе од гробиштата на Скопје.
Бутел брои околу 30% албански гласови. Кај овие сигурен сум дека барем 2:1 ќе има сдсм, а ако на тоа ги додадеме и купените и тие кои ги носи како бонус градската и централната власт, мислам дека разликата веќе станува голема. Јак е даре ама мислам дека дпмне во моментов нема толку голема мобилизаторска моќ да надмине толку голема предност.
Автоматски споено мислење:

А во Кривогаштани?
Појма неам кај се наоѓа општинава.
Автоматски споено мислење:

Ако ова се деси, јас догодина се отселувам од државата. Од 2017 до сега оваа влада успеа да не донесе на самото дно и не ми се верува како има уште луге што ги гласаат а не па да помислам дека ќе победат. За жалење сме ако ни се деси прогнозава
Ако единствено нешто што те држи во државава е надежта во способноста на македонците за носење на рационални политички одлуки, ондак мислам дека е време да си бараш алтернативна домовина :ROFLMAO:
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom