Анкета: Локални избори 2021 (кандидати, активности и кампањи)

II фаза: За кого ќе гласате на локални избори 2021?

  • СДСМ

    Гласови: 17 7,2%
  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 65 27,4%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 108 45,6%
  • ДУИ

    Гласови: 6 2,5%
  • АЛИЈАНСА НА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 2 0,8%
  • БЕСА

    Гласови: 2 0,8%
  • ДПА

    Гласови: 1 0,4%
  • Друга партија (ќе пишам за која)

    Гласови: 13 5,5%
  • Независен кандидат (ќе пишам за кого)

    Гласови: 23 9,7%

  • Вкупно гласачи
    237
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.884
Поени од реакции
17.490
Штип не верувам да има неизвесност. ДПМНЕ истакнаа многу слаб кандидат. Работам таму и секојдневно комуницирам со Штипјани. Никој не верува дека Јорданов има шанса да победи.
Далеко од тоа дека Јорданов е добар кандидат, но во секој случај секој е подобар од ова сегашно гомно. Страв ми е само од тоа дека во Штип ќе се случува она што го напиша Дел Бој за Струмица. Во секој случај како Илчо Штип веќе нема да има градоначалник, не навлегување во крадењето зошто денеска ретко има добар човек насекаде а не пак во политиката, но по мене тоа е градоначлик од народот, Јорданов не ми изгледа за таков од тоа што сум го гледал низ град, но сепак како што кажав се е подобро од ова сегашно гомно, не го викам ова затоа што сум анти сдс, не би сметал толку да е друг, и најбитно од се е градоначалникот да е народен човек.
 
Член од
22 јули 2011
Мислења
1.010
Поени од реакции
1.129
Па тоа и ја викам, не дека другите што гласаат смениле нешто :) Треба да се постави прашањето зашто има песимизам во генерациите од 18 до 30 години. Затоа што јас со 25 ја слушам истата приказна што татко ми ја слушал 91ва при осамостојување на Македонија и што ја слуша сега заедно со мене.

Еве за Куманово, Максо не направи ништо посебно за градот од се што е ветувано освен реновирање на неколку терени за фудбал и баскет, прашањето со паркинг не е решено дури и е и полошо, затоа што забрани паркирање во голем дел од градот (физички го оневозмои со стубови) а не направи катни гаражи за луѓето што живеат во згради и кои немаат купено гаража да има кај да паркираат.

Браќата во Кумановскиот Бутел/Чаир пак си тераат како сакаат блокираат булевари у сред бел ден.

Спортската сала, некогаш икона на државата, денес руина ја реновираат 4 години.

Против кандидати се Тони Михајловски, не знам што ќе прави актер како градоначалник? (Да не е у кругот у кој што се наоѓа моментално: читај партија) евентуално би го гласал од очај.

Од СДСМ против кандидат е тип што беше фатен на дело кај краде у банка, доживотен партиски потрчко и административна пијавица што не мрднала од државни институции.

И за кого да гласам?

За болдираното, навистина ли тоа се случило?

Јас првпат овде за тоа прочитав, не сум знаел.
Автоматски споено мислење:

Огромна шанса има Сдс да го јаде немиен во Куманово. Наместија човек кој е фатен на дело како краде пари како запослен во банка во Куманово па доби отказ. :pos:Само од предградието ке биде гласан.

Сериозно прашувам, тоа навистина ли се случило со банката?
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.952
Поени од реакции
14.698
Што неизвесност во Кичево? Комуњарите ќе си гласаат за Дехари.
До еден северџан ќе си го гласаат Дехари. Пред некоја ден пијам кафе со пензионер северџан, на кој синот поради егзистенција му замина во Америка, и ми вика-да видиш како фатмир го средил калето...милина да шеташ.. :facepalm:

Абе Гојдо низаедно(во памет си велам),.....од такви како фатмир син ти заминал во туѓина, ти....:tapp:

Иначе кандидатот на ВРМО си е супер тип, имаше бурна младост(тепачки, јавен секс, малу трава...)но сега е еминентен доктор женет за албанка. И тоа не да речиш некоја лепотица, па ради лепотата ја зел...

Но мислам дека поради тоа албанците нема да го гласаат.....не сакаат тие нусиња да даваат на каури
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.175
Поени од реакции
35.726
До еден северџан ќе си го гласаат Дехари. Пред некоја ден пијам кафе со пензионер северџан, на кој синот поради егзистенција му замина во Америка, и ми вика-да видиш како фатмир го средил калето...милина да шеташ.. :facepalm:

Абе Гојдо низаедно(во памет си велам),.....од такви како фатмир син ти заминал во туѓина, ти....:tapp:

Иначе кандидатот на ВРМО си е супер тип, имаше бурна младост(тепачки, јавен секс, малу трава...)но сега е еминентен доктор женет за албанка. И тоа не да речиш некоја лепотица, па ради лепотата ја зел...

Но мислам дека поради тоа албанците нема да го гласаат.....не сакаат тие нусиња да даваат на каури
Алијанса ќе има кандидат во Кичево?
 

Maksimot

Психијатриски случај
Член од
28 јули 2021
Мислења
277
Поени од реакции
289
Алијанса ќе има кандидат во Кичево?
Не верувам, на последни избори имаа 1,5к гласови, а вмро имаше 6к
Автоматски споено мислење:

Алијанса ќе има кандидат во Кичево?
Не верувам, на последни избори имаа 1,5к гласови, а вмро имаше 6
До еден северџан ќе си го гласаат Дехари. Пред некоја ден пијам кафе со пензионер северџан, на кој синот поради егзистенција му замина во Америка, и ми вика-да видиш како фатмир го средил калето...милина да шеташ.. :facepalm:

Абе Гојдо низаедно(во памет си велам),.....од такви како фатмир син ти заминал во туѓина, ти....:tapp:

Иначе кандидатот на ВРМО си е супер тип, имаше бурна младост(тепачки, јавен секс, малу трава...)но сега е еминентен доктор женет за албанка. И тоа не да речиш некоја лепотица, па ради лепотата ја зел...

Но мислам дека поради тоа албанците нема да го гласаат.....не сакаат тие нусиња да даваат на каури
Во градот, има повеќе македонци отколку албанци?
 
Член од
10 јули 2018
Мислења
1.219
Поени од реакции
1.824
За болдираното, навистина ли тоа се случило?

Јас првпат овде за тоа прочитав, не сум знаел.
Автоматски споено мислење:




Сериозно прашувам, тоа навистина ли се случило со банката?
Да
 

mickey mouse

Багабонти
Член од
5 септември 2011
Мислења
992
Поени од реакции
2.765
Јас сум сигурен дека и СДС и ДПНЕ ќе бидат испод 280к гласа, а мислам дека има добра шанса и 250 дното да го пробијат. Само Куманово и Кавадарци на СДС и ДПНЕ ќе им изгубат барем по едно 10к+ гласа. А во Битола, Скопје и неколку други градови ситуацијата воопшто не им е сјајна. Се што ги спасува на некој места е што нема друга понуда.
За да бидат под 280 или 250к треба добра трета опција а моментално ја нема така да тоа сега за сега е тешко
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.952
Поени од реакции
14.698
Во градот, има повеќе македонци отколку албанци?
На изборите пред 8 години кога сите македонци застанаа за македонец кандидат, со место на живеење македонците беа повеќе, но после тоа енормно многу млади се птселија, најмногу во Скопје, а доста и во Германија

но џабе е тоа....не постои северџан што нема да гласа за Дехари
 

Maksimot

Психијатриски случај
Член од
28 јули 2021
Мислења
277
Поени од реакции
289
На изборите пред 8 години кога сите македонци застанаа за македонец кандидат, со место на живеење македонците беа повеќе, но после тоа енормно многу млади се птселија, најмногу во Скопје, а доста и во Германија

но џабе е тоа....не постои северџан што нема да гласа за Дехари
Ова со иселувањето е жално, на улица во Гостивар нема никој, потполна штама. Угостителите за некој ден ќе затворат. Неможам да замислам како е на исток(Берово, Делчево, крива паланка...) па и струмичкиот регион.
 
Член од
18 септември 2020
Мислења
1.027
Поени од реакции
5.663
Таму во БТ, ЛДП има кадри поставени на високи позиции, ама не верувам дека ќе освојат фазла од 1000 гласа. Габриела ќе згази во секое избирачко место низ градот. Требаше да биде заеднички кандидат на опозицијата за градоначалник.
Лдп во Битола за советничка листа ќе има 2500-3000 гласа, Милевски ако е кандидат 5-6000 за градоначалник. Тони Коњановски највероватно е кандидат од Вмро. Грешка напраја шо не најдоја сили Поинаку со Левица да настапат заедно, така ќе имаа гарант 5,6 советници и ќе беа одлучувачки фактор во Битола, вака ќе си ги делат гласојте(90% ист профил на гласачи имат) , мада помеѓу нив на Поинаку им давам предност. Левица се пасивни Битола. Христо мислам ќе е краен победник.. втор круг ќе има сигурно, тука парите власта моќта најмногу имаат улога, не се сомневам дека ќе знаат како да ги искористат. А советот ќе каша-попара
 
Член од
10 јули 2018
Мислења
1.219
Поени од реакции
1.824
А кога тоа било? Во која година отприлика? Дали тогаш била поинаква ситуацијата со партиите на власт? Имало ли судски случај за настанот?
Друже 30години е Сдс власт во Куманово.
 
Член од
22 јули 2011
Мислења
1.010
Поени од реакции
1.129
Друже 30години е Сдс власт во Куманово.

Мислев во тој период кога се случил тој настан, кој бил на власт на централно ниво?
Бидејќи судот е под централна власт, не е под локална власт.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom