Анкета: Локални избори 2021 (кандидати, активности и кампањи)

II фаза: За кого ќе гласате на локални избори 2021?

 • СДСМ

  Гласови: 17 7,2%
 • ВМРО-ДПМНЕ

  Гласови: 65 27,4%
 • ЛЕВИЦА

  Гласови: 108 45,6%
 • ДУИ

  Гласови: 6 2,5%
 • АЛИЈАНСА НА АЛБАНЦИТЕ

  Гласови: 2 0,8%
 • БЕСА

  Гласови: 2 0,8%
 • ДПА

  Гласови: 1 0,4%
 • Друга партија (ќе пишам за која)

  Гласови: 13 5,5%
 • Независен кандидат (ќе пишам за кого)

  Гласови: 23 9,7%

 • Вкупно гласачи
  237
 • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
24 август 2017
Мислења
74
Поени од реакции
118
Пецаков е добар кандидат и силен партиски играч уште од УМС.Не е тој Диме или Нело да дојдат на готово кога Вмро беше власт.Тој беше дел и многу активен уште кога Вмро беше опозиција предходно.Но Охрид си стана бастион на Сдс плус Нефи така да тешко победа.
Све то стојт, ама дотичниот со тесниот круг од генерацијата од УМС дозволи дпмне да го изејт на ВМРО, си ја приватизираја партијата, избркаја све што чинит, па во Охрид највеке комуњари се вработени за време дпмне, не ме свакај погрешно батето си е ок ама не е за оваа функција, како и да е тешко Охрид со овие двајца(дпне сдс)
 
Член од
28 септември 2012
Мислења
8.737
Поени од реакции
23.439
Ајде бе скопјани дајте му една општина на Апасиев, по можност некоја битна за дегените. Ќе гледаме вриење 4 години.:vozbud:
Автоматски споено мислење:

Честито нов кружен Струмичани :pijani:

Прегледај го приврзокот 301836
Ги боли кур, на власт се 20 год во Струмица. Знаат дека ќе го добијат градот во секое време со циганите кои се со одврзани раце, шо ќе се трошат сеа да плаќат стручни лица кружен тек да им центрира. Како не.
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.488
Поени од реакции
19.961
Доктори - еснаф луѓе? Можеби, ако е доктор по шумарство или етнологија. На лекари ако мислите, одма ми текнува на ликови како Филипче (целото племе, не само актуелниов), па Угриновски, Владо Димов, Борче Петровски, Жан Митрев...и мал милион други, кои не ми текнуваат во моментов (а ги има), кои со "еснафлук" се станати милионери. Не сте ни свесни со каква пара располагаат.
Владо Димов, бивш министер за здравство од сдс избега од државава поради затајување данок во износ од 900.000 евра. Не треба да е чоек доктор за да напраи проста математика и да израчуна на колкав приход се плаќа данок од милион евра....од аспект на тоа како физичко лице легално ги заработува тие пари - друг муабет е тоа (не помалку важен).
Секоја чест на исклучоци. Познавам лекари од општа медицина што по амбуланти, по ваму-таму и тие не се за да им завидуваш, ама ретко. Чесните, барем од моја генерација +/- отидоа по Германија. Кои по селца, мали места....кои се снајдоа во поголеми градови...
Се' ова го пишувам, затоа што ми се кења кога ќе видам кандидат лекар за градоначалник...демек се грижел за луѓето. Градоначалничката функција е менаџерска. Треба да ги знаеш сите фалинки во општината и редовно да работиш на сервисирање и тоа не само на инфраструктура.
И вие (ај еве и јас) што мислите дека Левица може ќе има добар резултат...многу сериозен проблем е што така е направен системот да пак општините зависат од централната власт и не е доволно да се освои само градоначалничко место, затоа што од влада уште толку ќе те ду**т и нема да ти овозможат да го реализираш тоа што мислиш дека е корисно. Жерновски го доби Центар и му ги испоменуваа сите закони за да не може ништо да праи (а го преценија, пошо и без тоа е дудук и немаше ништо да смени).
 
Член од
1 јули 2020
Мислења
833
Поени од реакции
3.272
Доктори - еснаф луѓе? Можеби, ако е доктор по шумарство или етнологија. На лекари ако мислите, одма ми текнува на ликови како Филипче (целото племе, не само актуелниов), па Угриновски, Владо Димов, Борче Петровски, Жан Митрев...и мал милион други, кои не ми текнуваат во моментов (а ги има), кои со "еснафлук" се станати милионери. Не сте ни свесни со каква пара располагаат.
Владо Димов, бивш министер за здравство од сдс избега од државава поради затајување данок во износ од 900.000 евра. Не треба да е чоек доктор за да напраи проста математика и да израчуна на колкав приход се плаќа данок од милион евра....од аспект на тоа како физичко лице легално ги заработува тие пари - друг муабет е тоа (не помалку важен).
Секоја чест на исклучоци. Познавам лекари од општа медицина што по амбуланти, по ваму-таму и тие не се за да им завидуваш, ама ретко. Чесните, барем од моја генерација +/- отидоа по Германија. Кои по селца, мали места....кои се снајдоа во поголеми градови...
Се' ова го пишувам, затоа што ми се кења кога ќе видам кандидат лекар за градоначалник...демек се грижел за луѓето. Градоначалничката функција е менаџерска. Треба да ги знаеш сите фалинки во општината и редовно да работиш на сервисирање и тоа не само на инфраструктура.
И вие (ај еве и јас) што мислите дека Левица може ќе има добар резултат...многу сериозен проблем е што така е направен системот да пак општините зависат од централната власт и не е доволно да се освои само градоначалничко место, затоа што од влада уште толку ќе те ду**т и нема да ти овозможат да го реализираш тоа што мислиш дека е корисно. Жерновски го доби Центар и му ги испоменуваа сите закони за да не може ништо да праи (а го преценија, пошо и без тоа е дудук и немаше ништо да смени).
За огромен дел од општините ДА, али има и шака општини кои можат да си функционираат сосема ОК без пари од централна власт а во исто време ако им ги саботираш бизнис интересите во истите има да се слуша пиштење од Гевгелија до Куманово.

Од Скопје најдобар пример за ова се Аеродром и Центар. Две високо урбанизирани општини, со скоро 99% стапка на плаќање на дано и со тоа стабилни приходи. Најважно и за двете општини е тековното одржување на веќе постоечката инфраструктура, за тоа пари од централна власт не се потребни. Потребна е работа и не крадење.

Од друга страна:
 1. Забрани изградба на нови згради.
 2. Почни со опструкција на тие што се веќе во градба.
 3. Смени им ги сите партиски стаорци од раководни функции ( школи, јавни претпријатија, итн..)
 4. Спречи им го дотокот на пари до локалните шерифи преку коруптивни тендери.
Тоа што ќе почне да се случува за не повеќе од 1 година ќе биде масовна хистерија од нивна страна.
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.488
Поени од реакции
19.961
За огромен дел од општините ДА, али има и шака општини кои можат да си функционираат сосема ОК без пари од централна власт а во исто време ако им ги саботираш бизнис интересите во истите има да се слуша пиштење од Гевгелија до Куманово.

Од Скопје најдобар пример за ова се Аеродром и Центар. Две високо урбанизирани општини, со скоро 99% стапка на плаќање на дано и со тоа стабилни приходи. Најважно и за двете општини е тековното одржување на веќе постоечката инфраструктура, за тоа пари од централна власт не се потребни. Потребна е работа и не крадење.

Од друга страна:
 1. Забрани изградба на нови згради.
 2. Почни со опструкција на тие што се веќе во градба.
 3. Смени им ги сите партиски стаорци од раководни функции ( школи, јавни претпријатија, итн..)
 4. Спречи им го дотокот на пари до локалните шерифи преку коруптивни тендери.
Тоа што ќе почне да се случува за не повеќе од 1 година ќе биде масовна хистерија од нивна страна.
Распределбата е по учкарска мерка направена, т.е. законот по кој се прави тоа. Не е ниту случајно, ниту незаконски тоа што го праат со Арачиново, ама законот е криминален и лоповски поставен, а народов е овца и не се интересира што закони им се носат и што се преговара во нивно име....и нормално, ниту една партија не преговара во негов интерес, туку во лична корист. Нормално би било - не плаќаш данок, никаква помош и никакви инвестиции....и тоа "нормално", нигде во свет не е нормално да има региони населени со едно племе да не плаќаат данок, ама таа реалноста. Не можат тие скотови да исперцепираат дека постои колективно добро и колективен интерес, а нашиве скотови од политичари не можат да сконтаат дека во тие работи не се праат компромиси и не се прифаќа такво педерско однесување.
Ова што си пишал за менувањето на луѓе од раководни функции...све е тоа ок, ама во цела оваа бескрајна транзиција, 50% од времето и енергијата се потроши на менување кадар, директори на небитни институции и ништо конкретно не се работи. Оној вол, пијаница што се изживљава со Скопје, пола од преварантите во кабинет ги задржа од времето на претходниот, пошо знаат да мешетарат и да праат превари на конкретната позиција, а донесе копуци како распеанион "скопјанец" да измислуваат ретардирани проекти на 2 месеци пред избори....резултат - суво срање. Тешко се пофаќа крај со кадрите и тоа е најголем проблем во државава. Фирма да ти дадам да водиш, од 50 луѓе, душата ќе ти ја извадат, ќе те изедат.
 
Член од
1 јули 2020
Мислења
833
Поени од реакции
3.272
Распределбата е по учкарска мерка направена, т.е. законот по кој се прави тоа. Не е ниту случајно, ниту незаконски тоа што го праат со Арачиново, ама законот е криминален и лоповски поставен, а народов е овца и не се интересира што закони им се носат и што се преговара во нивно име....и нормално, ниту една партија не преговара во негов интерес, туку во лична корист. Нормално би било - не плаќаш данок, никаква помош и никакви инвестиции....и тоа "нормално", нигде во свет не е нормално да има региони населени со едно племе да не плаќаат данок, ама таа реалноста. Не можат тие скотови да исперцепираат дека постои колективно добро и колективен интерес, а нашиве скотови од политичари не можат да сконтаат дека во тие работи не се праат компромиси и не се прифаќа такво педерско однесување.
Ова што си пишал за менувањето на луѓе од раководни функции...све е тоа ок, ама во цела оваа бескрајна транзиција, 50% од времето и енергијата се потроши на менување кадар, директори на небитни институции и ништо конкретно не се работи. Оној вол, пијаница што се изживљава со Скопје, пола од преварантите во кабинет ги задржа од времето на претходниот, пошо знаат да мешетарат и да праат превари на конкретната позиција, а донесе копуци како распеанион "скопјанец" да измислуваат ретардирани проекти на 2 месеци пред избори....резултат - суво срање. Тешко се пофаќа крај со кадрите и тоа е најголем проблем во државава. Фирма да ти дадам да водиш, од 50 луѓе, душата ќе ти ја извадат, ќе те изедат.
СДС-ДПНЕ-Градежна Мафија- Локални феудалци-Партиски стаорци e можеби 60-70% од клиентелистичкото партиско членство. Како што си кажа и самиот старите мештари се задржани зошто они се претставниците на Градежната Мафија и Локалните феудалци. Удри по нив и целата финансиска и клиентелска структура ќе им ја разнишаш како кула од карти.Нема шанса ниту СДС ниту ДПНЕ да го замени тој приход на пари и места за вработување на партиски стаорци. Огромни бројки се во прашање.

Само да ги тргнеш од школите и градинките ( набавка, приватно обезбедување, екскурзии, униформи, изнајмување на училишен имот, реконструкција, итн ... ) тоа би било катастрофален удар за нив. Па само во Аеродром и Центар би рекол дека не се под неколку стотици ако не и над илјада луѓе кои живеат од тоа цицање ( помножено со 3 или 4 гласа минимум по клиент ете ти 3-4к сигурна клиентела од две општини од само една бранша). Потоа ги имаш кафичите/дискотеките и нивното узурпирање на јавен простор а преку кој се финансираат исто така уште една огромна група на партиски паразити. Додека да стигнеш до отстранување на корупција од самиот буџет на општината во форма на тендери и контрола на квалитет на извршените градежни работи, они би биле во такви проблеми што и во Обединетите Нации најверојатно би барале резолуција.

Ако изгубат контрола СДС-ДПНЕ врз Аеродром/Центар/Карпош ( и уште неколку поголеми клучни општини ) останатите рурални им се комплетно неважни. Зошто финансирањето на нивните партии иде директно низ овие "профитабилни" општини. Без нив они ќе немаат ниту пари ниту пак ќе имаат како да го одржуваат клиентелското членство.

За крај секако тука се и општинските советници кои секогаш се од средно-високиот партиски ешалон. Што после избори каде што одеднаш 100-200 од тие позиции веќе они не ги држат? Каде ќе ги ухлебат сите тие клиенти кои сега се без работа?

Сите цело време целат кон размонтирување на СДС-ДПНЕ клептократијата целејќи кон митската позиција водач(премиер) преку кој они би ги размонтирале од врвот. Али таа идеја е стапица само по себе зошто е невозможна. Размонтирувањето на СДС и ДПНЕ мора да дојде од локалното ниво на терен, чистење на нивните кадри од чистач на нагоре. Чим ги изгубат темелите ( а они веќе се само не официјално ги имаат изгубено), они комплетно ќе се изгубат зошто не знаат да функционираат поинаку. Само тогаш може да се цели на позицијата водач.
 
Последно уредено:

Beric Dondarrion

Lord of Blackhaven
Член од
14 август 2006
Мислења
36.719
Поени од реакции
58.252
СДС-ДПНЕ-Градежна Мафија- Локални феудалци-Партиски стаорци
Значењето на оваа спрега и нејзиниот придонес во глобалната слика на пораз и беда за Македонија, е многу потценет. Многу е потценето влијанието на урбанистичкото самоволие на власта и ефектите што ги има врз целокупното општество и природа.
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
34.847
Поени од реакции
33.324
Еве ви можност за кандидатура :)

 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.488
Поени од реакции
19.961
Чаир - вечниот бастион на зелената ДУИ.
Бастионот на учк е Тетово, т.е целиот Полог и Шара. Масакрирана шума, гигантски дивоградби, горење стрништа, диви депонии....и никој не се ни прашува дали госпожата градоначалник може треба да одмори од функцијата до крај на живот.
Толку да не може да се исперцепира дека се препелкаат у сопствен измет и уште да се ложат само на таа простачка шиптaрска иридентистичка пропаганда...пу!
 

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.209
Поени од реакции
30.930
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom