Анкета: Локални избори 2021 (кандидати, активности и кампањи)

II фаза: За кого ќе гласате на локални избори 2021?

 • СДСМ

  Гласови: 17 7,2%
 • ВМРО-ДПМНЕ

  Гласови: 65 27,4%
 • ЛЕВИЦА

  Гласови: 108 45,6%
 • ДУИ

  Гласови: 6 2,5%
 • АЛИЈАНСА НА АЛБАНЦИТЕ

  Гласови: 2 0,8%
 • БЕСА

  Гласови: 2 0,8%
 • ДПА

  Гласови: 1 0,4%
 • Друга партија (ќе пишам за која)

  Гласови: 13 5,5%
 • Независен кандидат (ќе пишам за кого)

  Гласови: 23 9,7%

 • Вкупно гласачи
  237
 • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
24 август 2017
Мислења
74
Поени од реакции
118
Не се работи за ненормални ликови, туку едноставно е:
12 години со градот раководеше ВМРО, така да таму одеа тендери, вработувања, поголеми финансии... буквално се' (иако во партијата имаше еден куп комуњарски структури - такво е поднебјето и градот).

Сега е на власт СДСМ, сите локални претпријатија вработуваат, за државни да не правиме муабет, плус сите во партијата се со еден став: И мене не ми се свиѓаат Наташа и Заев / Ковачевски АМА тера бизнисот. ;)

Така да воопшто не е ниту чудно, ниту за неверување.
Лавчето ќе се кандидира во партија исто, нема да ме чуди да биди нивни кандидат за градоначалник бидејќи Трајанка никој не сака да ја навиди, а тој има поприлично добро лоби т.е. ги држи месните заедници на терен.

Минатиот пат тој им одработи во БТ победа на парламентарни, а Бисера (онаа со скафандери што ја влечкаа да гласа во собрание и дополнително што се бламираше по социјални мрежи) го завзеде неговото место во парламентот.

Но, зад Бисера (која и сама е универзитетски професор) стојат како лоби универзитетски професори и останати паразити, Лавчето мора преку работа на терен да се докажи.
На крај не излегуваат секогаш математиките во оваа држава за оној кој сработил туку за оној кој си ја наредил работата.

Наташа (Трајанка де) и Бисера припаѓаат на исто роднинско-факултетско-учителско лоби во партијата, Лавчето е контратежа на тоа. Дали во меѓувреме успеал да се позиционира подобро во структурите во Ск или како противкандидат на Трајанка после избори ќе го јади стапот (таа ќе го разреши) видеќемо.

Градот е оставен на ЛДП да си игра таквото со него и затоа е тука каде што е, Трајанка воопшто никој за ништо не ја прашал 4 години - едноставно толку и бил капацитетот.

Небо земја е разликата со Лавчето, ако биде тој градоначалник убеден сум дека ќе мрдни нешто од точка 0. Сепак, еден куп прилив има на пари како голема општина и може да се искористат за нешто паметно.

Секако, во меѓувреме кој е нормален во глата ќе си бара чарето надвор од мкд (особено од Битола). Како и Скопје/Тетово ЧЕРНОБИЛ се станати во однос на загадување и не знам кој би сакал да живее на такви места освен ако не мора.
Друже убаво си пишало девојчето, не само што се работи за ненормални луге него се тешки болесници на чело со сета таа администрација, јас стварно незнам кој разумен би ги гласал сдс или дпне освен лица со психичко растројство или па дијагноза на Стоктон синдром.
 
Член од
6 април 2010
Мислења
1.444
Поени од реакции
9.850
Nakratko kazano turi i pepel na "drzava" vo koja samo marketite funkcioniraat oti narodot mora da zdere i sere, kako i kladilnicite koi od uvek bile polni tokmu so niskata klasa gragjani koi se samite sebe lazat deka ke dobijat nesto i sekako soobrakajnata policija funkcionira besprekorno t.e. derat ko ludi, na sekoi pedeset metra patroli po glavniov grad, "diktatorot" Grujo treba da im pozavidi na ovie sto sega ne vladeat !
Држава што полни буџет од казни не е држава.
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
6.419
Поени од реакции
5.157
Држава што полни буџет од казни не е држава.
Ovie za samo cetiri godini vladeenje gi nadminaa Grujovci koi vladeea 11 god. po apsenje i kaznuvanje. Pa po logika na nestata ako Grujo bil diktatorce, a negovata vlada rezim i mafija, togas ovie se turbo hyper extra super diktatura, rezim i mafija iako vetuvaa sosema poinakvi stvari pred da dojdat na vlast !
 
Член од
20 април 2012
Мислења
3.277
Поени од реакции
8.268
E dobro de ne se samo SDS i DPNE, nikoj ne gi spomnuva Levica(Dimce), Desnica(Palco), Rodina, Integra, Bacevica, pa ete i Trifunco siromaviot ke prael partija li sto ti znam, pa i nekoi nezavisni kandidati ke ucestvuvale na trkite za gradonacalnici :tapp:
Pa i sosema e normalno covek da bojkotira izbori poradi site ovie gore nabrojani od prvi do posledni !
да да да се бојкотира за да може злајо да остани на власт.Си се заебал тука.
 
Член од
16 август 2015
Мислења
207
Поени од реакции
263
да да да се бојкотира за да може злајо да остани на власт.Си се заебал тука.
Vo pravo si se zaebale site tie bojkotiraci so sedat pred tv i samo zborat kako nikoj ne cinel bla bla.
Koa bea pretsedatelskite izbori imav moznost da prisustvuvam na tribina so Gordana Siljanovska i imase random neopredeleni i tie so sakaat da bojkotiraat i eden od tie i postavi prasanje deka on saka da bojkotira i kako da go natera da glasa za nea ( vmro ). Ona mu rece ako sedis doma so skrsteni race i noze znaeme deka bukvalno nisto nema da promenis tuku ke si ostane sve po staro duri i ke mu pomognes na zaev , porano mesto da se borele za Makedonija lugjeto da praele bojkot sega nemase drzava da iamme , naprotiv treba masovno da se izleze i glasa za da se pobedat.
Gledam mnogu ste glasale za Levica duri i vodat , ok lugje ne ste svesni deka Apasiev vo 2015 bese prv ramo do ramo so Zaev i butkase rezim i go sharashe Sk ? Ok barem sega se kae ..
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
13.420
Поени од реакции
11.559
Gledam mnogu ste glasale za Levica duri i vodat , ok lugje ne ste svesni deka Apasiev vo 2015 bese prv ramo do ramo so Zaev i butkase rezim i go sharashe Sk ? Ok barem sega se kae
A ne ti padna cudno sto tuka najgolemite poddrzuvaci na Levica se vsusnost poranesnite tukasni sarenokurtonovci koi ete togas imale samo najdobri nameri i nikakov kapacitet da sogledaat barem malce vo idninata i kakvi posledici ke ima toa po republikata?
 

Beric Dondarrion

Lord of Blackhaven
Член од
14 август 2006
Мислења
36.719
Поени од реакции
58.251
Тоа е изборот, или ќе гласаш за ВМРО/СДСМ и нивните сателити, или за Левица (или пак за УЧК). Четири опции се.
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
7.618
Поени од реакции
13.630
Vo pravo si se zaebale site tie bojkotiraci so sedat pred tv i samo zborat kako nikoj ne cinel bla bla.
Koa bea pretsedatelskite izbori imav moznost da prisustvuvam na tribina so Gordana Siljanovska i imase random neopredeleni i tie so sakaat da bojkotiraat i eden od tie i postavi prasanje deka on saka da bojkotira i kako da go natera da glasa za nea ( vmro ). Ona mu rece ako sedis doma so skrsteni race i noze znaeme deka bukvalno nisto nema da promenis tuku ke si ostane sve po staro duri i ke mu pomognes na zaev , porano mesto da se borele za Makedonija lugjeto da praele bojkot sega nemase drzava da iamme , naprotiv treba masovno da se izleze i glasa za da se pobedat.
Gledam mnogu ste glasale za Levica duri i vodat , ok lugje ne ste svesni deka Apasiev vo 2015 bese prv ramo do ramo so Zaev i butkase rezim i go sharashe Sk ? Ok barem sega se kae ..
Сеа Апасиев бил со Заев а Гордана била министер во влада на сдсм и нејзе и веруваш дека и мисли добро на Македонија а не на Апасиев што протестира уште многу пред Заев да стане некој политички фактор?
 

Beric Dondarrion

Lord of Blackhaven
Член од
14 август 2006
Мислења
36.719
Поени од реакции
58.251
Гласање за СДС е исто ко да си гласал за ДуИ.
затоа што ако ВМРО дојде на власт нема да коалицира со ДУИ и нема да им пуши.

Работата е, што гласање за ВМРО или за СДСМ, во контекст на пушење албански курови, е исто.
 
Член од
20 април 2012
Мислења
3.277
Поени од реакции
8.268
затоа што ако ВМРО дојде на власт нема да коалицира со ДУИ и нема да им пуши.

Работата е, што гласање за ВМРО или за СДСМ, во контекст на пушење албански курови, е исто.
Ако ДПМНЕ направи коалиција со ДУИ тоа ќе биди крај за партијата.Не поминуваат веќе никакви објаснувања.Правилото победник со победник веќе не важи.Го прекршија токму тие од дуи.
 

Beric Dondarrion

Lord of Blackhaven
Член од
14 август 2006
Мислења
36.719
Поени од реакции
58.251
...Правилото победник со победник веќе не важи.Го прекршија токму тие од дуи.
Правилото ќе важи кога ќе им се посака на ДУИ и нема да важи кога ќе им одговара.
Автоматски споено мислење:

Ovie za samo cetiri godini vladeenje gi nadminaa Grujovci koi vladeea 11 god. po apsenje i kaznuvanje.
у тоа не ги надминаа
Автоматски споено мислење:

Ова е тажната триесетгодишна приказна на Македонија водена од две мафијашки организации. И за рудниците, корупцијата, пушењето албански курови и се друго, зедно и рака под рака.
ВЛАСТА И ОПОЗИЦИЈАТА РАКА ПОД РАКА ЕДНОГЛАСНО ГО ИЗГЛАСАА УНИШТУВАЊЕТО НА РЕКАТА ДОШНИЦА
Изградбата на двете нови мини-хидроцентрали „Баров Дол“ и „Папрад“, за кои опозицијата и власта едногласно кажаа „ДА” во Советот на Општина Кавадарци, дефинитивно ќе придонесат за крајот и пресушувањето на реката Дошница.
Овие хидроцентрали со зафаќање на 85 отсто од вкупната вода на рекaта и пренасочувањето на истата преку цевки во коритото, ќе направат да остане само биолошкиот минимум, со што ќе се уништи целот тек. Самиот ваков зафат би ја загрозил речната пастрмка и сите останати видови што живеат во овие води.
Дополнително, изградбата на пристапни патишта за тешка механизација, исто така комплетно ќа ја уништи природата и биодиверзитетот, за на крај од целата природа да остане само бучавата, уништената флора и фауна, како и еден куп ладен бетон.
Врвот на безобразието и перверзијата е тоа што државата им гарантирала на инвеститорите дека произведената струја ќе им ја откупи по повластена повисока цена во наредните неколку години, а со тоа директно ќе се влијае во покачувањето на струјата секој јули. Всушност, на овој начин народот сам ќе си плаќа и придонесува во уништувањето на своите реки, иако уште во 2017 година жителите на демиркапиското село Чифлик, побараа да се одземат ваквите дозволи за изградба на минихидроцентрали на реката Дошница, стравувајќи дека ќе останат без вода за пиење, бидејќи бунарскиот систем од кој се снабдуваат со вода е во близина на реката.
Ваквиот план за уништување на реката Дошница и околната природа е под закрила на владиниот пи-ар проект „зелена обновлива енергија", кој има за цел само да ги полни веќе наполнетите џебови на приватните газди и господата од власта.
Левица - Кавадарци итно бара национализирање на малите приватни хидроцентрали и поништување на овој штетен закон со кој се дозолува уништувањето и пресушувањето на реката.
 
Последно уредено:
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom