Анкета: Локални избори 2021 (кандидати, активности и кампањи)

II фаза: За кого ќе гласате на локални избори 2021?

 • СДСМ

  Гласови: 17 7,2%
 • ВМРО-ДПМНЕ

  Гласови: 65 27,4%
 • ЛЕВИЦА

  Гласови: 108 45,6%
 • ДУИ

  Гласови: 6 2,5%
 • АЛИЈАНСА НА АЛБАНЦИТЕ

  Гласови: 2 0,8%
 • БЕСА

  Гласови: 2 0,8%
 • ДПА

  Гласови: 1 0,4%
 • Друга партија (ќе пишам за која)

  Гласови: 13 5,5%
 • Независен кандидат (ќе пишам за кого)

  Гласови: 23 9,7%

 • Вкупно гласачи
  237
 • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.

Maksimot

Психијатриски случај
Член од
28 јули 2021
Мислења
233
Поени од реакции
250
@Acid, време е да ја смениш анкетата и прашањето да биде за кого ќе гласате во вториот круг. Од партиите влагаат вмро, сдс, дуи, беса, Алијанса, тмро.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
16.959
Поени од реакции
12.050
да не заборавиме дека једини у свет донесе закон, знаме на туѓа држава (реп. Албанија) да се вее пред јарболите на сопствента
па така, сега, на некој начин имаме двоен суверенитет на тие места
ЈОК
уште за времето на Тито се вееја ( во одредени денови во годината) италијански знамиња во Истра, лично гледав
 
Член од
19 март 2011
Мислења
11.959
Поени од реакции
12.031
Уште не им се комплетно префрлени резултатите на ДИК, нормално. Грубо, Левица имаше 15к во Скопје и 22к надвор од Скопје. Сега има 24к во Скопје и 25к надвор од Скопје.
Релативно ист број на гласачи имаше на изборите годинава и лани, а Левица сега доби 13к гласа повеќе. Како сакаш врти го, тоа е многу добар резултат и знак дека растат.

Плус ова се локални, не парламентарни избори. Не знам ни дали 10 кандитати имаа за градоначалник, сепак се уште се мала партија.
На парламентарни е друга работа. Они ќе го говорат се она што гласачите на ДПМНЕ и просечниот македонец сакаат да го слушнат, а сите други партии го преќутуваат. Како проблемот со бугарите, албанците, името, итн.
Овие теми се многу поинтересни од тоа кој ќе ти асфалтира улици на месец дена пред избори.

Според мене се освен над 80к на следни парламентарни ќе е неуспех за Левица доколку има излезеност од околу 65%. Ако не се четврта партија и 15-20к гласови позади ДУИ тогаш тури му курот.
 

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
405
Поени од реакции
1.136
Боди тој повлече гласови на СДС за да ти сега се надеваш дека ќе ти фрлат тендер. Сега што ќе те стрела тука јас не се мешам. Секој со свој памет.
Комуњар да гласа за Левица, или за ВМРО тоа не било нема ни да биде, веруј ми не е можно.....последниве 10 и јаче изборни циклуси сум по кампањи. А знам вмровци што гласаат за Левица, негде околу 5% на ниво на државава се...хард кор националисти што се. И затоа изгуби ВМРО на последни парламентарни, покрај намештаљките од епски размери. Сега со фингерпринтов нема намештаљки до толку и затоа немаат резултат. Ако направат да не може да се гласа без него тогаш го изедоа курот у наредни 100 год. нема да добијат.
 
Член од
24 март 2010
Мислења
13.518
Поени од реакции
20.368
Според мене се освен над 80к на следни парламентарни ќе е неуспех за Левица доколку има излезеност од околу 65%. Ако не се четврта партија и 15-20к гласови позади ДУИ тогаш тури му курот.
Излезност од 65% нема да има уште долго време. Повторно ќе биде околу 50%. Ама 80к е фин таргет, баш ќе видиме дали ќе го постигнат.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
6.819
Поени од реакции
11.235
Релативно ист број на гласачи имаше на изборите годинава и лани, а Левица сега доби 13к гласа повеќе. Како сакаш врти го, тоа е многу добар резултат и знак дека растат.

Плус ова се локални, не парламентарни избори. Не знам ни дали 10 кандитати имаа за градоначалник, сепак се уште се мала партија.
На парламентарни е друга работа. Они ќе го говорат се она што гласачите на ДПМНЕ и просечниот македонец сакаат да го слушнат, а сите други партии го преќутуваат. Како проблемот со бугарите, албанците, името, итн.
Овие теми се многу поинтересни од тоа кој ќе ти асфалтира улици на месец дена пред избори.

Според мене се освен над 80к на следни парламентарни ќе е неуспех за Левица доколку има излезеност од околу 65%. Ако не се четврта партија и 15-20к гласови позади ДУИ тогаш тури му курот.
Ima i eden drug problem. Momentot koga vmro kje si se stabilizira so opstinite, kje si gi pribere clenovite i kje gi zaboravat muabetite za patriotizmot. Sepak fejk patriotizam plus funkcija e bojle od patriotizam.
Sansata na levica ( a i nas za 3ta partija) bese ovie 3 4 godini kade dvete partii slozno ni go nacukaa za imeto, popisot i tn. Cim posle toa pak sme na kurto vs murto, toa e maksimumot za nas.
 
Член од
19 ноември 2020
Мислења
1.316
Поени од реакции
4.776
Не за џабе рекле политика е курва... Бара компромиси и колку повеќе струи имаш толку е потешко. Нема да може да влезе во влада ни со 20 пратеника а да остане свој на своето и чист поготово во држава каде ниту еден битен проблем не е решен и каде секогаш индирекно зависиш од амбасадите. Затоа и ќе си глуми лудило на твитер и на нет, ќе лае а у принцип нема никогаш да ризикува и влезе во некаква владина коалиција бар уште некое време.

Ти си во принцип она што го зборев предходно, привремен гласач на левица. Прв пат кога десницата (ВМРО) ќе се среди до одредена точка што ти ја очекуваш тебе те губат. Јасно им е тоа, и затоа мора така остро да играат дур имаат бришано поле.

На партиите им одговара сиромашен народ ама ако продолжат така сите ќе се одселат. Крајна левица и крајна десница имаат една интересна допирна точка а тоа е дека работникот треба да живее добро. Десница од патриотски причини, левица од идеолошки. Разликата е како да дојдеме до тој стадиум. Ова е она што пробувам да му објасна на @Илко Илија дека начинот на Левица нема помин во Европа и светот, дека нема да има кредити и помош за лидер што го величи Кастро. Од друга страна Вмро до некој степен ја подобри економијата во ерата на Грујо, направи повеќе независни луѓе во ИТ сферата... Збор да нема дека на крај самите дечки што учеле и се избориле за секое евро си се најзаслужни само треба да имате на ум дека предходните генерации тоа баш и го немаа. Имаме една цела генерација што во 90тите страдаше со приватизацијата, во 2000тите талкаа без работа тек при крајот на 2000тите се подобри малку цел тој сектор. Добри 10+ години касенење зад светот.

Ванчо е ЛЕГЕНДА.
Партија што гласаше за преспанскиот договор за мене е умрена партија и мојот глас никогаш нема да го види на парламентарни избори. Како што ме служи памтење кој ги покрадна фабриките кај што работеа моите за време на приватизација така и за промена на името нема никогаш да ја заборавам и улогата на ДПМНЕ во тоа. На протестите против името бев со еден пријател кој за разлика од другите остана до крај во ДПМНЕ, не дремеше дома за протестите и е сегашен фукнционер, кога го прашав дали ќе организираат нешто од партија само одмавна со глава и рече дека најверојатно не смеат. 2 дена пред промена на устав 2-3 000 бевме пред собрание. Епа колку сака нек се консолидираат мојот глас не го добиваат заради нивната улога во гласањето и тој фејк патриотизам.

Имаше напредок во економијата, но можеше мноооогу повеќе на направат и во други области. Можеше да воспостави систем за да Мијалков не стане тоа што стана, локални шерифи што рекететираа фирма, уценување на приватниот бизнис. Едно изборна единица каде што ќе имаме повеќе партии и нема да имаш една партија заедно со вечните ДУИ да прават што сакаат. Затоа народот ја гласа Левица во која гледа некој што нема да дозволи да се прави што сака.
Приватзацијата не само што не осиромаши економски туку и духовно и морално.

90% од Македонците не сфаќаат што тогаш се изгласа и што потпишавме и изгласавме.. Нема веќе македонска држава туку веќе недефинирана територија претворена во субјект РСМ во која живеат племиња од кој едното најбројното е недефинирано и зборува бугарски дијалект со фуснота дека припаѓа на југословенската група на јазици.
Со една нога сум во странство, испуштив некои шанси со изговор за да подсредам некој работи и да им помогнам на моите.
Мала надеж ми даде што народ се освести да не ги гласа СДС ма да кога го читаш @Ingvar / @Bodidharma сфаќаш дека ДМПНЕ е сеуште клиентелистичко дувло. Не дека ми прави тоа разлика :D

Комуњар да гласа за Левица, или за ВМРО тоа не било нема ни да биде, веруј ми не е можно.....последниве 10 и јаче изборни циклуси сум по кампањи. А знам вмровци што гласаат за Левица, негде околу 5% на ниво на државава се...хард кор националисти што се. И затоа изгуби ВМРО на последни парламентарни, покрај намештаљките од епски размери. Сега со фингерпринтов нема намештаљки до толку и затоа немаат резултат. Ако направат да не може да се гласа без него тогаш го изедоа курот у наредни 100 год. нема да добијат.
И 100 години да идеш по кампањи џабе ќе ти е. Неутралните што гласаа за СДС сега си гласале за Левица, Зелен Хуман Град и други независни листи.
Се надевам дека ќе продолжиш со пишување на темава и за идните парламентарни избори. Твоите размислувања и искреноста ќе убедат многу народ да гласа за трета опција место за ДПМНЕ.
Автоматски споено мислење:

Ima i eden drug problem. Momentot koga vmro kje si se stabilizira so opstinite, kje si gi pribere clenovite i kje gi zaboravat muabetite za patriotizmot. Sepak fejk patriotizam plus funkcija e bojle od patriotizam.
Sansata na levica ( a i nas za 3ta partija) bese ovie 3 4 godini kade dvete partii slozno ni go nacukaa za imeto, popisot i tn. Cim posle toa pak sme na kurto vs murto, toa e maksimumot za nas.
Иста прогноза и имаме. Можам овде да постирам слики од поранешни ќосиња(во мајци од ќосето, знакот на обедината македонија) што сега на профилна имаа СДС и најдоброто во твојата општина. Гарант за наредни избори ДПМНЕ ќе се.
 
Член од
1 јули 2020
Мислења
833
Поени од реакции
3.272
Ок изгенерализирав во право си, не можеш да ги споредуваш луѓето и причините, но муабетот ми беше од идолизирање на вакви историски ликови ништо не добиваме само губиме.
Ама тоа е карактерот и типот на личностите кои успеале да направат некој поголеми промени, историски гледано. Оливер Кромвел, Француските револуционери, Американските револуционери, Кина, Кореја. Кога борбата не е за позиција туку за структурни промени, тоа се типот на луѓе кои ќе се подигнат на предизвикот. Луѓе како Че, како Кастро, како Хо Ши Мин, како Оливер Кромвел, како Наполеон, како Ленин, како Вашингтон.

Тука има една илузија која што постоела и во време на Југославија и до ден денеска дека "Некако се може да си остане исто, само ние ќе направиме некој промени тук таму и другиве ќе дојдат ќе ни дадат пари и нашиот стандард на живеење ќе рипне и ние ќе си станеме Шведска или Норвешка". А криви за истата илузија е "нашата" "интелигенција" која всушност никогаш во последните 80-90 години не ни била Македонска.

Не само тоа туку добар дел од Југославија не била ни Југословенска туку повеќе Германска, Америчка, Англиска, Француска. Тоа се луѓе кои сакаат да бидат Американци, Германци, или денеска најпопуларното Европски државјани. За нив Македонија не е нешто што треба да се развива и да се натпреварува, туку е нешто како возило кое треба да ги донесе нив до тоа они да бидат Европејци, затоа и толку се лутат што ете заради простите маси не можеле во ЕУ да влезат. Истата делузија била присутна и во Советскиот Сојуз, они при Перестројката магично верувале дека они некако ќе го задржат Советскиот Сојуз заедно и сите бенефити кои ги давал, али во исто време ќе дојдат Американците, Британците, итн ... и ќе упумпаат пари за они да живеат како Шведска и Норвешка Ама не тоа не функционира така освен ако некој не сака тоа се да го финансира, а зошто би сакал кога веќе ги има Шведска и Норвешка. Промени се прават со 12 часовни работни денови, реки пот и зависно од ситуацијата некогаш и реки крв.

Епа луѓето како Кастро, Че, Хо Ши Мин, Оливер Кромвел, Робеспиер, Вашингтон, Сталин, Цезар ти се типот на луѓе кои одат против текот на реката. Робеспиер кога го цитирал, викаат тој обезглавувал луѓе, Кастро кога го цитира викаат ете он бил тиранини, ако почне Оливер Кромвел, Хо Ши Мин или Ленин да ги цитира пак ќе замерува некој. Епа кој да цитира?
 
Последно уредено:

Skylake

proseCUTE
Член од
7 јули 2016
Мислења
833
Поени од реакции
1.201
На сите ни е јасно дека е ова еднонасочна улица. Вистинското прашање е дали би умрел борејќи се за себе и својата фамилија или би умрел ко овца која си го чека редот да биде заклана? На многу луѓе ова не им е јасно сеуште и секогаш го одбираат полесниот пат.
Логиката на денешните политичари во МК и екс-Ју е тоа дека ако не бидат они на власт за да крадат и прават така како што ќе им кажат, ќе бидат ликвидирани, а нивното место ќе биде заземено од некој друг, што ќе го прави истото. Од некоја разумна перспектива, исправно е мислењето.
Еве гледај, едноставно имаат опсесија со екс-Југославија. Нафта неаме, пари неаме, 91 ни ја уништија државата, што кур сакаат сега? Стварно не ја разбирам геополитиката на западот, што кур сакаат од нас. Ги пикнаа Словенија и Хрватска во тоа Ебаната Унија и сега ти треба пасош од соседна екс-сталинистичка држава, број 1 непријател на старата држава, за да одиш да работиш некаде каде што пред 30 години било твоја држава. Трагедија од невидени размери веќе се случи, Југославија ја погребавме, Македонија ја погребавме, каков еднонасочен пат, веќе сме одамна стигнати во пеколот, само сме во илузија дека сме на пат. Овцата не чека да биде заклана, заклана е.
 
Последно уредено:
Член од
17 август 2011
Мислења
6.819
Поени од реакции
11.235
Da se potsetime kako se odvivaa rabotite. Sdsm ne gi racunam zaso nivnite glasaci po difolt se odrodeni.
Pri promena na imeto, 10tina pratenici se prodadoa i glasaa vo sobranie. Iako se znaese deka ima opasnost za toa, sepak toj so birase izbra podkuplivi likovi i najverojatno taka si ja obezbedi slobodata. Znaci ne zboram za blokadi i protesti sto se ocekuvaa od nasata nacionalisticka partija, tuku minimumot, da ne se prodadea. Vtor slucaj bese popisot, kade povtorno vmro si obraboti pod komanda na strancite. Ova kje ima daleku pogolemi posledici za nas makedoncite.
Za cel ovoj period, niedna opoziciska partija ne dobi nad 50k glasovi. Znaci ne vikam levica, tuku ete bilo koja, vo znak na revolt da soberese nekoj glas. Tmro, integra, rodina i tn.
Koj ima bilo kakva nadez za parcevo zemja gadno se laze. Postoime zaso Usa resila da postoime, ama definitivno ne e nasa zemja.
 

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
405
Поени од реакции
1.136
И 100 години да идеш по кампањи џабе ќе ти е. Неутралните што гласаа за СДС сега си гласале за Левица, Зелен Хуман Град и други независни листи.
Се надевам дека ќе продолжиш со пишување на темава и за идните парламентарни избори. Твоите размислувања и искреноста ќе убедат многу народ да гласа за трета опција место за ДПМНЕ.
Неутралните куртони што му го исцицаа курот на Заев и покрај предупредувањата?
Тие бањати феминизирани пичиња без два грама памет?
Тие ќе гласаат за Левица затоа што нема за кој друг, затоа и постои Левица да ги утеши, да немаат толку душевна болка.....сепак универзумов е милостив на некој начин.
 
Член од
1 декември 2014
Мислења
1.817
Поени од реакции
3.807
Ме изненади ДПМНЕ што во Кавадарци Митко Јанчев освои 75% од гласовите а во советот имаат водство за само 1 советник, доволно колку да имаат мнозинство ама сепак огромна разлика на гласови помеѓу градоначалник и советници. Во советот на Гевгелија ДПМНЕ нема мнозинство, ќе треба да се додворува на Левица и/или на независниот.

Едит: Неготино - ДПМНЕ 7, СДС 7, Левица 1
Нема изненадување Кавадарци, не е ни изненадување шо кога Мицко 3 пати повтори дека победил со 3:1, не аплаудираа. Истиве гласови ги имаа вмро лани на парламентарни ко за совет годинав, ама мислам скарани беа со Мицко. Да одеше у кампања ко годинава може немаше да имаат 15к гласа, ама 2000-3000 плус а сдс минус и може ќе беа доволни за пратеник плус на сметка на сдс и израмнети ќе беа 45:45. Ама оние амбасадори сигурно не доаѓаа у Кавадарци онака :D
 
Член од
17 август 2011
Мислења
6.819
Поени од реакции
11.235
Неутралните куртони што му го исцицаа курот на Заев и покрај предупредувањата?
Тие бањати феминизирани пичиња без два грама памет?
Тие ќе гласаат за Левица затоа што нема за кој друг, затоа и постои Левица да ги утеши, да немаат толку душевна болка.....сепак универзумов е милостив на некој начин.
Znaci trgni gi levica na strana, ete oni sareni ispadnaa i tn.
Narodot imase moznost da glasa za partii kako Rodina, koja ako me prasas mene se zabegani ama gi znam lugjeto tamu i bar za patriotizam si se drzat do kraj. Tie bea megju oni so satorite karsi sobranie sto go branea imeto do sam kraj. I oni imaat 1000 glasa a vmro 200 000, iako micko ni smesti sea popis so koj kje ne iscistat etnicki od uste po nekoja opstina.
Naravoucenie narodot saka kur u gz i dusa i raj, i vmro im ovozmozuva toa ubavo da se spakuva. Em funkcija, em deklarativno se patrioti.
 
Член од
19 ноември 2020
Мислења
1.316
Поени од реакции
4.776
Неутралните куртони што му го исцицаа курот на Заев и покрај предупредувањата?
Тие бањати феминизирани пичиња без два грама памет?
Тие ќе гласаат за Левица затоа што нема за кој друг, затоа и постои Левица да ги утеши, да немаат толку душевна болка.....сепак универзумов е милостив на некој начин.
Те немаше нешто пред изборите и се појави сега. И самите не сте свесни за резултатот и лани си сигурно чекал исходот која страна да заземеш на Мијалков и браникот на татковината или на проф. др. Христијан Мицкоски - Даскалот. Капацитетот ви тој, истите гласови ко лани така и сега. Фејк патриоти што секој со 2 грама памет го сфати тоа и сега повеќето излегоа од дупките во кој беа скриени 5 години.

Чисто информативно дека курчењето дека нешто си ептен паметен со тоа што си предупредувал ешто ќе се случува е и дека и 500 000 знаевме што ќе се случи меѓу кои и интелектуални капацитети како Бата Геле. Така да ако мислиш дека си паметен и дека една од причините покрај тендерите е и дека не сакаш понепаметни да те раководат морам да те разочарам. Инаку што бидна со селењето, ќе биде или се предомисли сега ? :icon_lol:
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
5.827
Поени од реакции
8.366
Партија што гласаше за преспанскиот договор за мене е умрена партија и мојот глас никогаш нема да го види на парламентарни избори. Како што ме служи памтење кој ги покрадна фабриките кај што работеа моите за време на приватизација така и за промена на името нема никогаш да ја заборавам и улогата на ДПМНЕ во тоа. На протестите против името бев со еден пријател кој за разлика од другите остана до крај во ДПМНЕ, не дремеше дома за протестите и е сегашен фукнционер, кога го прашав дали ќе организираат нешто од партија само одмавна со глава и рече дека најверојатно не смеат. 2 дена пред промена на устав 2-3 000 бевме пред собрание. Епа колку сака нек се консолидираат мојот глас не го добиваат заради нивната улога во гласањето и тој фејк патриотизам.

Имаше напредок во економијата, но можеше мноооогу повеќе на направат и во други области. Можеше да воспостави систем за да Мијалков не стане тоа што стана, локални шерифи што рекететираа фирма, уценување на приватниот бизнис. Едно изборна единица каде што ќе имаме повеќе партии и нема да имаш една партија заедно со вечните ДУИ да прават што сакаат. Затоа народот ја гласа Левица во која гледа некој што нема да дозволи да се прави што сака.
Приватзацијата не само што не осиромаши економски туку и духовно и морално.

90% од Македонците не сфаќаат што тогаш се изгласа и што потпишавме и изгласавме.. Нема веќе македонска држава туку веќе недефинирана територија претворена во субјект РСМ во која живеат племиња од кој едното најбројното е недефинирано и зборува бугарски дијалект со фуснота дека припаѓа на југословенската група на јазици.
Со една нога сум во странство, испуштив некои шанси со изговор за да подсредам некој работи и да им помогнам на моите.
Мала надеж ми даде што народ се освести да не ги гласа СДС ма да кога го читаш @Ingvar / @Bodidharma сфаќаш дека ДМПНЕ е сеуште клиентелистичко дувло. Не дека ми прави тоа разлика :D


И 100 години да идеш по кампањи џабе ќе ти е. Неутралните што гласаа за СДС сега си гласале за Левица, Зелен Хуман Град и други независни листи.
Се надевам дека ќе продолжиш со пишување на темава и за идните парламентарни избори. Твоите размислувања и искреноста ќе убедат многу народ да гласа за трета опција место за ДПМНЕ.

Се знае кој гласаше за преспански така да тоа е само изговор дека демек сите се исти и што ти не. Имаше уценети и купени луѓе углавно на Мијалков. Тоа е крајно без врска да им го товариш на вмро.

Протести после упагањето во парламент веќе нема да има. Ај што ништо не решаваат или менуваат ама штом меѓународната им дозволи на комуњарите да пикаат тек така луге во затвор нема поента со глава да се иде во ѕид, еве и вака ќе дојдат работите на место.

Можеше да направат повеќе, се слагам тука. Мислам дека најголем проблем тогаш беше оној среден менаџмент (на овие сега им фали мозок на секоја позиција) не е дека немаа идеи (доволно е да копираш од други) или подршка бар на старт имаа али немаа асални луѓе да избуткаат многу работи. Може премногу партиски решаваа некој клучни позиции, дел дадоа на коалциони парнери па страдаа... Како и да е, секогаш се може повеќе поготово вака од страна кога гледаме.

Не барај систем за Мијалков се дури живееме во држава каде 2 партии ти се најголеми работодавци секогаш ќе биде така, ќе мора да се држи контрола. За да се избегне тоа мора да станеме „држава“ од барем 5 милјона за да веќе неможе до тој степен да се контролира. Во држава со еден град каде секој знае секого тешко дека тоа ќе се искорени.

Една изборна единица е најглупо нешто што може да се случи. Децентрализација во земја како МКД каде никој со никого за ништо неможе да се договори би било погубно. Една изборна би можела али под услов да има праг од најмалку 5% и да се освојуваат највеќе 80 мандати -2/3 а другите 40 тоест 1/3 да идат како бонус за најдобро ранкгираните 3-4 партии, нешто како во Грција. Плус забрана за предизборни коалиции... Таков модел би било ОК за една изборна али чисто сумњам дека би прфатиле левица или ред други „партии“ и гарант би го осудиле тоа како транзиија кон диктатура или некое такво срање.
Автоматски споено мислење:

Znaci trgni gi levica na strana, ete oni sareni ispadnaa i tn.
Narodot imase moznost da glasa za partii kako Rodina, koja ako me prasas mene se zabegani ama gi znam lugjeto tamu i bar za patriotizam si se drzat do kraj. Tie bea megju oni so satorite karsi sobranie sto go branea imeto do sam kraj. I oni imaat 1000 glasa a vmro 200 000, iako micko ni smesti sea popis so koj kje ne iscistat etnicki od uste po nekoja opstina.
Naravoucenie narodot saka kur u gz i dusa i raj, i vmro im ovozmozuva toa ubavo da se spakuva. Em funkcija, em deklarativno se patrioti.

извини како мицко ти го смести пописот? што сакаш да направи од опозиција? го поместија пописот за време на пандемијата.

мислиш дека не треба да се направи попис? методите на кој се направи пописот се ужасни ама што можеше он да смени за овие да ги откаже? читај на темата, имаш најпрометни улици во велес, охрид, цели згради во скопје што не се попишани си направија они попис и тоа е... дај не се прави со сила глуп и сам знаеш дека све си беше унапред договорено со калето и сега тоа мицко го направил? дарди убаво напиша на темата, следниот пат шипци ќе ве попишуваат ако не ви одговара вака... од каде таа сила?
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom