Анкета: Локални избори 2021 (кандидати, активности и кампањи)

II фаза: За кого ќе гласате на локални избори 2021?

 • СДСМ

  Гласови: 17 7,2%
 • ВМРО-ДПМНЕ

  Гласови: 65 27,4%
 • ЛЕВИЦА

  Гласови: 108 45,6%
 • ДУИ

  Гласови: 6 2,5%
 • АЛИЈАНСА НА АЛБАНЦИТЕ

  Гласови: 2 0,8%
 • БЕСА

  Гласови: 2 0,8%
 • ДПА

  Гласови: 1 0,4%
 • Друга партија (ќе пишам за која)

  Гласови: 13 5,5%
 • Независен кандидат (ќе пишам за кого)

  Гласови: 23 9,7%

 • Вкупно гласачи
  237
 • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
19 март 2011
Мислења
12.001
Поени од реакции
12.159
Реално и многу ниска излезеност имаше годинава на локални и лани на парламентарни, по 52-3%. Левица лани зема 37к, сега 50к.

Ако следниве избори имаат нормална излезеност од околу 65%, не гледам зошто Апасиев не би собрал над 80к гласа.
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
3.822
Поени од реакции
4.659
Ова со ДУИ или било која друга албанска партија во опозиција нема шанси да се случи во скоро време.
Мислам дека Левица би влегла во комбинација со уште една помала албанска партија (пример Левица 4-5 и Беса 4-5).
Нема шанси без албанците влада, има да биде хаос.
не мислам за влада без албанци, него за влада и носење одлуки без Левица, значи влада да зависи од левица а не од дуи, значи да не може вмро или сдс да се пазари со дуи, него нештото да не може да помине без гласови на левица.
 
Член од
3 ноември 2009
Мислења
3.503
Поени од реакции
16.663
Една изборна единица е целта кон која треба да се стремат Македонските партии. Намалување на моќта на Дуи и влез на помали Македонски партии кои во овој случај би добиле по некој пратеник, нормално на сметка на вмро и сдс.

Секако ова би го виделе само во филм на Џорџ Лукас или во некој анимиран филм на Пиксар.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
11.694
Поени од реакции
14.047
Има некој numbers geek херој да направи симулација на советничките гласови пресликани доколку ова би биле парламентарни избори?
Иако нема да е во целост соодветно бидејќи Левица не учествуваше во пола држава.
Бескорисна работа е тоа.
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
8.085
Поени од реакции
26.257
Овој момент околу излезноста и Кржаловски вчера го потенцираше на Сител...
Апсолутно е во право. Така беше и лани кога двете партии изгубија кобинирано некои 250 илјади гласа, и пак си се понашаа како да е све исто и да си тераат со истиот наратив. Овие избори мислам дека воопшто и немаше кампања за поттикнување на гласање. Им одговара луѓе да си седат дома и партиски ботови да решаваат за државата.
 
Член од
1 јули 2020
Мислења
862
Поени од реакции
3.415
Една изборна единица е целта кон која треба да се стремат Македонските партии. Намалување на моќта на Дуи и влез на помали Македонски партии кои во овој случај би добиле по некој пратеник, нормално на сметка на вмро и сдс.

Секако ова би го виделе само во филм на Џорџ Лукас или во некој анимиран филм на Пиксар.
Целта кон која треба да се стремиме е напуштање на гласањето за листи. Тоа ни е рак раната на нашиот политички систем, каде што бизнис, криминалните и странските интереси ги полнат подолните позиции на листите со нивните пиуни. И така порано или подоцна ја разнебитуваат секоја партија колку и да е организирана. Тие од четврто место надоле никогаш никој не ги знае.

Луѓето го гледаат носителот гласаат за него, а за возврат добиваат луѓе како Цанде.

Со време истото ќе и се случи и на Левица освен ако не почнат да организираат внатре-партиски избори за кандидати. Сегашните најактивни членови ќе одат се повисоко и повисоко на скалата и ќе почне трулежот да се јавува на советничките листи еден по еден, па со време ќе влезе некој и за пратеник. И еден ден исто како со ДПНЕ и со СДС, ќе се разбудат најголем дел од оригиналното членство и ќе видат дека позади нив се е трулеж.
 
Последно уредено:
Член од
17 август 2011
Мислења
7.223
Поени од реакции
12.134
Ако Мицко и Вмро се паметни не треба да им смета порастот на Левица, порастот на Левица е најдобрата работа што може да му се деси на МКД. Левица со евентуален поголем број на пратеници ќе ја замени ДУИ, т.е нема ДУИ да биде повеќе во позиција да одлучува и уценува, нивното значење нема да ја има истата тежина како и досега.
najdobra rabota za levica e go zameni sds i taa partija da otide u istorija. Ne bi mi smetalo i so vmro da se desi istoto, ali ova e the best we can get izglea.
 
Член од
4 јануари 2008
Мислења
2.022
Поени од реакции
3.869
Што е финтава со величење на Левица која фура ултра националистичка политика. Мислам ОК е тоа бунтовен став, национал патриотизам, чукање вгради, барање правда.
Не мислите ли дека таа политика не може и нема да помине кај меѓународниот фактор?
Побогу се радувате на подемот на една партија која застапува социјалистички политики во срцето на Европа. Сакате Македонија да биде Северна Кореа на Балканот. Ко небаре сме светска веле сила. Ќе излагаме од НАТО, ќе си ебаваме сојките.
Се смеете на пловен Вардар, а шлапкате на луцидни Апасиеви говори. Стварно не сте ми јасни.
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
8.085
Поени од реакции
26.257
Со 50.000 гласа тешко до 10 пратеника.
Зависи каква би била излезноста, ама да со 50 илјади нема теорија до 10 пратеници. Вака како поминаа на овие избори би рекол дека би освоиле 2ца во ИЕ1, и по еден пратеник во ИЕ2, ИЕ3, ИЕ4 и ИЕ5. Вкупно 5 или 6 мандати, зависно од излезноста.
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
3.822
Поени од реакции
4.659
Што е финтава со величење на Левица која фура ултра националистичка политика. Мислам ОК е тоа бунтовен став, национал патриотизам, чукање вгради, барање правда.
Не мислите ли дека таа политика не може и нема да помине кај меѓународниот фактор?
Побогу се радувате на подемот на една партија која застапува социјалистички политики во срцето на Европа. Сакате Македонија да биде Северна Кореа на Балканот. Ко небаре сме светска веле сила. Ќе излагаме од НАТО, ќе си ебаваме сојките.
Се смеете на пловен Вардар, а шлапкате на луцидни Апасиеви говори. Стварно не сте ми јасни.
И тоа што викаш, да го оставиме заев да не ебе во мозок и да не брука и понижува каде ќе стигне за атер на меѓународниот фактор. Тоа е решението ?
 
Член од
1 јули 2020
Мислења
862
Поени од реакции
3.415
Што е финтава со величење на Левица која фура ултра националистичка политика. Мислам ОК е тоа бунтовен став, национал патриотизам, чукање вгради, барање правда.
Не мислите ли дека таа политика не може и нема да помине кај меѓународниот фактор?
Побогу се радувате на подемот на една партија која застапува социјалистички политики во срцето на Европа. Сакате Македонија да биде Северна Кореа на Балканот. Ко небаре сме светска веле сила. Ќе излагаме од НАТО, ќе си ебаваме сојките.
Се смеете на пловен Вардар, а шлапкате на луцидни Апасиеви говори. Стварно не сте ми јасни.
Да видиме, Северна Кореја е суверена држава која има независна внатрешна и надворешна политика.

Да би сакал Македонија да биде како Северна Кореја. Мојот став е да ако треба и земја ќе се јаде али колонизаторите и нивните слуги ќе си одат.

И на УЧКарите им се смееја кога 40-50 години земја јадеа за Косово`републик. "Каде бе на Југославија, миленици и на САД и на СССР. Основачи на неврзаните и добри односи со сите имаат. Вода во очи немате, неписмени шиптарана на Југославија територија ќе и одцепувале". Па го отцепија Косово и 1/3 од Македониај држат како феудалци.

Се смеете на пловен Вардар, а шлапкате на луцидни Апасиеви говори. Стварно не сте ми јасни.
И ти си се смеел за пловен Вардар, веќе пишав поназад. Вардарска долина е проект направен во 1963 од планско биро од Белград од аспект на хидроцентрали, во 1968 дополнет од планското биро на Железници во Македонија за преместување на инфраструктурата. Одобрен од Југословенската влада во 80тите како ПРИОРИТЕТЕН ПЛАН од КЛУЧНА ВАЖНОСТ за развиток на економијата на Југославија и повторно во 2011 обновен од ЕЛЕМ. Нема ништо смешно во врска со него.

Вардарска Долина и Канал Вардар - Морава - Дунав се комплетно различна работа. Првиот е разгледан од повеќе проектански бироа и прогласен за можен и од техничка и од финансиска точка и има детален проект за неговото спроведување , вториот е прогласен за невозможен од повеќе проектански бироа и од техничка и од финансиска точка.
 
Последно уредено:

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
6.569
Поени од реакции
9.305
Левица беа на мета и пред избориве. Свесни се и во двете партии дека е најбрзорастечка партија.
Според мене со секој обид да се дискредитира нивното работење/постоење од страна на Мицко и Заев со едните исти муабети дека биле платени од едните и другите иде само во корист на Левица.
Еве точно се покажа на овие избори дека се повеќе народот кур ги боли за сдс и дпне. Бар оние кои не зависат од партијата. Конкретно К.Вода - СДС имаат изгубено околу 10к гласачи, ама и дпне 1к. Значи 12к се неопределени или многумина од тие ќе гласаат за Левица на парламентарни.

Во врска со шиткањето јас не гледам на тоа така.
Ова е политика и така стојат работите. Ако сака Левица да стане битен фактор мислам дека ќе мора да коалицира се со цел да добие некое министерство.
Значи има фаци во политиката кај нас кој редовно мењаат дрес на секои избори проследени со триста скандали, и пак се актуелни и пак ги гласаат. Да не ги набројувам ама ги има многу како Стевче Јакимовски.
vmro gi ima izgubeno samo ucenetite glasaci u administracija. minimalna brojka koja ke ja vrati.

sdsm se raspaga, realno oni glumat zbirstina na 20 partii ali bez makedonski gladaci brzo ke gi snema. poleka doaga toj moment.

levicata e vo podem samo zatoa sto do sega nisto ne trebala da sraboti i rakovodi. ide toj moment pa ke podnaucat nekoj lekcii...

bas sakam da znam koj na primer bi im pozajmil pari/dal kredit so politikive sto gi propagiraat... ako dojdat na vlast i da rakovodat so ekonomija ne yuga, zimbabve ke bide so inflacija i stampanje pari ali otom potom, daleku sme do toj moment.
 
Член од
4 јануари 2008
Мислења
2.022
Поени од реакции
3.869
И тоа што викаш, да го оставиме заев да не ебе во мозок и да не брука и понижува каде ќе стигне за атер на меѓународниот фактор. Тоа е решението ?
Гласај за ВМРО ДПМНЕ де. Така ќе го срушиш Заев.
Многу некако го потценувате Меѓународниот Фактор.
Многу кратко памтење имате штом заборавивте дека ЕУ и САД се тие кои го турнаа Груевски од власт.
Народ не го турна.
ОК е Апасиев само да води малку поприземна политика и ќе биде топ алтернатива.
 
Член од
11 октомври 2010
Мислења
5.140
Поени од реакции
14.133
vmro gi ima izgubeno samo ucenetite glasaci u administracija. minimalna brojka koja ke ja vrati.

sdsm se raspaga, realno oni glumat zbirstina na 20 partii ali bez makedonski gladaci brzo ke gi snema. poleka doaga toj moment.

levicata e vo podem samo zatoa sto do sega nisto ne trebala da sraboti i rakovodi. ide toj moment pa ke podnaucat nekoj lekcii...

bas sakam da znam koj na primer bi im pozajmil pari/dal kredit so politikive sto gi propagiraat... ako dojdat na vlast i da rakovodat so ekonomija ne yuga, zimbabve ke bide so inflacija i stampanje pari ali otom potom, daleku sme do toj moment.
Ние сме веќе Зимбабве со економија.
Го правиш Мицко и дпне како божем они ќе не истераат на прав пат. Они ќе вратат 10% од гласачите на ист принцип како и претходно. Со партиски вработувања и уцени. Не знам зашто некој кој веќе се откажал од вмро би гласал пак без притоа да има корист.
Левица е во подем затоа што на народот им е преку кур од криминалниве партии, не дека немале ништо сработено до сега. Доста мали партии немаат ништо сработено па немаат толкав пораст.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom